Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Nikkor AF-S 35mm f/1.8G DX

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postlog_it, on Feb 10 2009, 16:50, said:

Deci urmasii lui D40/x/60 vor fi tot fara motor de AF in body...
Pai asta e specificul clasei.
Iar cata vreme va avea cumparatori, clasa va exista.

Anyhew:

Quote

"DX is not over," Drean says: "we plan to increase the offering. The prime lenses were definitely something that was missing."


#20
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006

View Postlog_it, on Feb 10 2009, 16:50, said:

Deci urmasii lui D40/x/60 vor fi tot fara motor de AF in body...
Credeam ca v-ati obisnuit pana acuma cu treaba asta. Normal ca Nikon vrea sa vanda obiective noi. ;)

#21
log_it

log_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 19.08.2008

View Postshteck2k6, on Feb 10 2009, 17:35, said:

Credeam ca v-ati obisnuit pana acuma cu treaba asta. Normal ca Nikon vrea sa vanda obiective noi. ;)

Dar cam scumpe pentru entry.

#22
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postlog_it, on Feb 10 2009, 17:37, said:

Dar cam scumpe pentru entry.
200$/EUR pentru un un fix AF-S 1.8? Daca e macar la fel de bun ca 50 1/.8, aproape ca incepe sa merite. Sigur, comparativ cu preturile pietii de optica foto, fin'ca nu m-ar deranja deloc sa dau doar 50$ pe el :D

Edited by Ixtl, 10 February 2009 - 19:03.


#23
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Mie imi face cu ochiul serios. Daca as avea obiectivul asta si un 18-105vr as fi acoperit o bucata de vreme (pana as vrea si  un 70-300vr).

#24
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
e foarte bine plasat obiectivul, readuce campul de cuprindere al unui 50 de mm clasic, oferind o diafragma destul de luminoasa, si motor de focalizare. tot ce ramane de vazut e felul in care o sa se descurce in review-uri. actualul 35/2 e fain optic, daca ramane macar pe acelasi nivel atunci chiar isi merita cei 200 de euro/dolari. daca e chiar mai bun optic atunci e un obiectiv de nelipsit.

sunt curios ce prime-uri mai lanseaza anul asta :)

Edited by nicolaie, 10 February 2009 - 19:33.


#25
raduniculescu

raduniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 13.01.2007
Corect. Daca ai vazut la D40 ->D40X ->D60 sunt toate body fara motor, fara display secundar deasupra si cu o singura rotita de ajustari pe spate. Cel putin aceste elemente le-am vazut eu ca s-au pastrat de la o generatie la alta.

#26
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005
Au aparut poze facute cu obiectivul pe Dpreview.com.

#27
fanutsa

fanutsa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2006
S-a anuntat oficial si pretul: 799 RON

Attached Files



#28
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postcatalinmariescu, on Feb 14 2009, 10:26, said:

Au aparut poze facute cu obiectivul pe Dpreview.com.
Cam multe CA, mai ales pentru un fix 1.8 inchis la 2.8.
Nu-i asa mare problema, sunt corectabile, mai ales cu Capture NX, ramane de vazut in ce masura.

Edited by Ixtl, 27 February 2009 - 14:24.


#29
anghelson

anghelson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2006

View PostIxtl, on Feb 27 2009, 14:24, said:

Cam multe CA[/url], mai ales pentru un fix 1.8 inchis la 2.8.
Nu-i asa mare problema, sunt corectabile, mai ales cu Capture NX, ramane de vazut in ce masura.
Photozone a publicat si el un review al acestui obiectiv. Pentru cei interesati link. Se pare ca nu numai CA sunt mari (aici se pare ca se simte lipsa unor elemente din sticla ED - deh, pretul...), dar si distorsiunile; ceea ce devine oarecum deranjant in fotografia urbana. Sigur, si distorsiunile sunt corectabile in PP, dar pentru un obiectiv cu focala fixa totusi, parca ma asteptam la mai bine. Eu eram destul de hotarat sa-l cumpar, dar de cand am vazut ca dragul meu zoom 18-70 face cam tot ce face acest obiectiv si inca mai bine (evident, cu exceptia deschiderii), m-am hotarat sa mai astept. Cel putin pana vad mai multe fotografii facute cu el.

#30
anghelson

anghelson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2006
Tocamai a aparut si un review pe DPreview pentru acest obiectiv. Link aici.

#31
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View Postanghelson, on Mar 20 2009, 16:48, said:

Tocamai a aparut si un review pe DPreview pentru acest obiectiv..
Din ceea ce se vede e cam trist ca la f/uri mari 4~11 se mentin CA.

#32
anghelson

anghelson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2006

View PostIxtl, on Mar 20 2009, 16:58, said:

Din ceea ce se vede e cam trist ca la f/uri mari 4~11 se mentin CA.
Asa mi se pare si mie. Concluziile seamana foarte bine cu review-ul de pe Photozone, de altfel. As fi asteptat mai mult de la un asemenea obiectiv. Sau poate, cine stie, era mai bine pe vremea cand nu puteam citi nici un review si ca urmare ne bucuram de obiect in sine, asa cum era.
Am revazut de curand cateva fotografii pe care le-am facut cu primul meu aparat (un Praktica MTL3) la care aveam si doua obiective: normalul (50/f1.8) si un tele (200/f4.0). Fotografiile cu pricina sunt ingrozitoare dupa orice standard de azi (sharf mai de loc, aberatii cromatice mari, distorsiuni vizibile, flare (asta chiar rau de tot) si un bokeh despre care prefer sa nu comentez. Si cu toate astea, eram fericit atunci, doar pentru ca le aveam.

#33
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
am citit si eu ambele reviewuri. la f/1.8 si f/2 rezolutia pare nicaieri. la f/2.8 e bun iar mai sus e foarte bun. cam asa se comporta si 50 f/1.8, plus ca avea contrast scazut la f/1.8. insa 50 1.8 la f/2.8 nu mai avea nici macar urma de CA (copia mea), pe probate, pe cand asta de acolo incepe sa aiba. comparatia cu sigma 30 1.4 e nedreapta intrucat are pret dublu si probleme de FF/BF majore la unele copii.

la pretul asta, si cu motor ultrasonic, mi se pare o afacere foarte buna. oricum e mai bun ca un kit, e mai ieftin decat cel mai ieftin kit non-18-55, iar lumina..e lumina.

plus ca fiind prime te forteaza sa compui cadrul mult mai atent, sa inveti sa incadrezi. cred ca orice kit dSLR entry level ar trebui sa vina cu obiectivul asta.

Edited by nicolaie, 20 March 2009 - 17:44.


#34
raduniculescu

raduniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 13.01.2007
Maine pe la 14:00 - 14:20 ajung si eu alaturi de grupul entuziast care formeaza asociatia www.orasul.ro  Am un 35mm 1.8 cu mine, cine vrea sa-l incerce este binevenit.

Edited by raduniculescu, 20 March 2009 - 22:32.


#35
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
tie cum ti se pare fata de vechiul 35 f/2D ? in conditii de utilizare in plaja f/2-f/2.8 ?? lasand la o parte ca cel vechi e FF, pe care din cele doua le-ai alege ?

#36
anghelson

anghelson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 31.10.2006

View Postraduniculescu, on Mar 20 2009, 22:09, said:

Maine pe la 14:00 - 14:20 ajung si eu alaturi de grupul entuziast care formeaza asociatia www.orasul.ro  Am un 35mm 1.8 cu mine, cine vrea sa-l incerce este binevenit.
Vin si eu la intalnire. Multumesc mult pentru oferta. Chiar sunt tare interesat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate