Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 

RDS Fibra Optica Metropolitana

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postorthodoxis, on Feb 2 2009, 16:36, said:

RDS a instalat un tronson de fibra optica metropolitana.
Asta cu "metropolitana" este cam wishful thinking, nu crezi? Mie mi se pare ca e foarte intercity.... Crezi ca are rost sa ne apucam sa discutam cam in cate mii de ani o recuperezi investitia intr-un PoP DWDM de la clientii dintr-un sat? Daca iti scoti banii de chirie si de curent, poti sa fii fericit!
Sigur, exista solutii sa construiesti un site ultra-low-end in scopuri de genul asta, dar trebuie sa vrei sa-ti bati capul.

#20
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postinside_spy, on Feb 3 2009, 16:55, said:

Probabil @burgher vorbea de localități în care e disponibil serviciul Fiberlink/Cablelink. Există într-adevăr și localități din mediul rural, dar acestea sunt fie în imediata vecinătate a vreunui oraș dominat de RDS și mai puțin de UPC sau Romtelecom (cum ar fi Oradea sau Timișoara), fie în fieful RDS (județul Bihor).
Deci exista sate cu net RDS? Exista. QED.

#21
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,297
  • Înscris: 05.04.2006
Tu te gândești la bani de chirie sau curent, ori la echipamente ultra-low-end?

Eu îmi imaginez o discuție între un inginer de suport tehnic de la RDS și "gazda" echipamentelor, în cazul în care site-ul respectiv e down?

"Alo, bună ziua, sunt Dorel de la RDS, vă sun în legătură cu echipamentele din comuna Poplaca. Ne puteți ajuta?"
"Aloooooo, cine e?"
"De la RDS vă sun, referitor la echipamente..."
"Nu prea am semnal, nu vă aud bine, puteți să vorbiți mai tare?"
"Aveți acolo niște echipamente?"

Și tot așa... Iar dacă o dată cu switch-ul ăla mai pică și linkul dintre cele două orașe, s-au scos! :P

Discuția de mai sus e pur imaginară, puțin inspirată din discuțiile celor de la suport tehnic cu colega mea Miruna, fiindcă întâmplător avem un switch la noi. Care, ca orice switch, pică din când în când. Săraca Miruna e terifiată când vede că o sună cineva cu număr privat. Iar va trebui să reseteze meceul din portul șapte.

#22
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postburgher, on Feb 2 2009, 23:41, said:

Daca ati sti in cati Cucuieti a ajuns fibra de la RSD..
ai dreptate : a ajuns (masina care transporta fibra optica pt rsd) a parcat, a servit o cafea soferul si a plecat mai departe! :lol:


View Postinside_spy, on Feb 3 2009, 16:55, said:

Probabil @burgher vorbea de localită?i în care e disponibil serviciul Fiberlink/Cablelink. Există într-adevăr ?i localită?i din mediul rural, dar acestea sunt fie în imediata vecinătate a vreunui ora? dominat de RDS ?i mai pu?in de UPC sau Romtelecom (cum ar fi Oradea sau Timi?oara), fie în fieful RDS (jude?ul Bihor).

Aici e vorba despre posibilitatea ca @orthodoxis să beneficieze de Internet de la RDS, în condi?iile în care link-ul Bacău - Moine?ti (probabil 1G) trece prin apropierea casei sale.


E vorba de RDS aici, probabil, dar admitem gre?eala de tastare.

Al?ii nu ajung nici măcar în Bucure?ti cu FO :P
Am avut acum câteva luni de ales dintre 5 ofertan?i: UPC - care ne oferea conexiune prin modem HFC, Deck Internet care ne oferea ceva gen FTTH (am în?eles că acum a fost preluat de RDS), Netpoint care ne oferea conexiune prin FO pe infrastructura RDS (am în?eles că ?i ei au fost prelua?i de RDS), Romtelecom care ne oferea ceva printr-un modem ADSL ?i RDS prin FO.

Cel mai bun pre? l-a avut RDS-ul a?a că i-am ales pe ei. Mai ales că era prin FO.

Apropo, tu crezi că Romtelecom-ul va face loc unui user pe un circuit între două ora?e?
in mod voit am scris r s d . rtc nu are acelasi tip de retea ca si rsd ,are circuite de voce si porturi adsl limitate pt fiecare localitate, sat, satuc, vagauna (la asta rsd nici nu poate visa).probabil in satul respectiv nu mai sunt disponibile porturi adsl libere.apropo rsd nu pune fibra la case nici daca aceste case se afla intre doua blocuri cablate la fo.spun ca nu merita si expediaza  clientii direct la rtc,asa ca fo de la rsd  la sat in Bacau e doar un vis ..... :D

Edited by Rangerul, 04 February 2009 - 10:04.


#23
maverick19_tony4u

maverick19_tony4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.11.2008
Mda, voi spuneti ca RDS nu pune la case FO.

Ei bine, va inselati amarnic. La RDS se lucreaza pe nivel national, intens sa acopere zonele urbane.

E foarte adevarat, se misca greoi si parca merg cu 2 pasi in spate si abia 1 inainte. Dar, totusi sunt zone unde se lucreaza intens, chiar si sambata si duminica sunt pe trasee la instalari de retea.

Acuma poate ca o sa-mi dati cu pumnii in cap, pt cuvintele de mai sus.

Recunosc, sunt din Oradea (jud Bihor) ... adica inima RDS ... aici nu conteaza ca stai la casa, sau stai la bloc, ca esti in oras, comuna sau chiar sat fantoma. Exista RDS.
Chiar daca in unele zone, nu au internet inca ... au macar televiziunea CATV (nu digi), de la RDS.

Acum sa va spun eu, cam cum is treburile prin Bihor :)

Eu sunt din Oradea, dar acus 3 ani mi-am cumparat o casa la sat. Un sat undeva la 17 km de oras. E adevarat, pana anul trecut, nu am avut RDS in sat, aveam un alt provider de CATV si internet.
Acestia din urma, au fost cumparati de RDS, iar pe toata linia lor de distributie de servicii, RDS a reinvestit bani, si a schimbat toata reteaua locala, realizand astfel o acoperire pe judetul Bihor, undeva la 85% ...

Pe scurt, a investit in furnizarea de servicii de date si pe plan rural, nu doar urban.

Acum, am la casa, exact ceea ce au cei de la bloc, tv digital fiberlink si telefonie fixa prin FIBRA OPTICA! GPON ...

#24
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
ei na !
cum ti-ai dat seama de asta ?
















http://forum.softped...t...t=0&start=0

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate