Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 

PROBLEME LA VAMA

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
Salutare.
Tocmai ce am comandat un colet din China si am o mica problema in vama... Am comandat cantitate de 50 de bucati produse electronice prin DHL cu factura pe persoana fizica. Pret factura 25$, pret real 200$. Nu mica mi-a fost mirarea cand am dat telefon ca mi se cere factura pe persoana juridica de la vama ! WTF!!!
Nu sunt PJ si nu stiu ce trebuie sa fac in continuare.
Astept sfaturi...
10x !

#2
vali79m

vali79m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 04.05.2006
Vorbeste cu cei de la DHL si te vor ajuta ei, doar ai comandat prin ei. Au si ei declaranti vamali si te pot ajuta.

#3
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
Tocmai asta e ca am vb cu ei si mi-au sugerat "geniala" idee sa cer factura pe firma datorita cantitatii comandate, de la furnizor, pe care eu sa fiu cel care ridica coletul + copie CUI.
Singura problema e ca nu dispun de firma, nici de PFA.

Exista vreo scapare sa ma folosesc de FF pentru persoana fizica, fiindca repet, nu dispun de PJ/PFA?

PS: Am platit deja coletul, asa ca trebuie sa gasesc o rezolvare. Si repede...

#4
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 19.08.2005
Sincer, nu stiu daca poti importa in asemenea cantitate pe persoana fizica. Se presupune ca o persoana fizica importa pentru ea, eventual cateva rude, prieteni etc, nu cantitati importate de obicei de firme.
Ia legatura cu cei de la DHL, care sunt reprezentantii tai in vama, si incearca sa gasesti impreuna cu ei o solutie.

#5
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 28.03.2002
e mult 50 de bucati, e clar ptr revanzare
intreaba-i daca nu e destul o copie dupa plata prin banca ptr furnizor ca si pf
sunt sanse mari sa iti intoarca pachetul

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
n-ai altă variantă decât să faci ce ți-au spus deja cei de la DHL, ei nu vor sta la discuții pentru o persoana particulară ce nu prezintă interes financiar pt ei aproape deloc, vama spune clar că importurile ce sunt susceptibile de comercializare ulterioară trebuiesc făcute pe firmă. Găsește o firmă care are obiect de activitate și importul, și care e dispusă să preia în numele tău importul, sau cum-necum fă rost de următoarele documente ale unei firme: CUI, certificat de înmatriculare, factură de la furnizor pe numele acelei firme. La discuțiii suplimentare poți sta doar cu vameșul, dacă reușești să ajungi la el.

#7
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
Asta e singura solutie care am gasit-o si eu.
Asa ca schimb datele problemei:
Am nevoie de firma (PJ sau PFA) care are ca domeniu de activitate si importul, care sa ma ajute sa ridic acest colet din vama. Tot ce imi trebuie este copie dupa cui-ul firmei, urmand ca eu sa ma ocup de tot in rest: obtinerea FF pe PJ pentru coletul meu, platirea tuturor taxelor aferente (TVA, comision, accize... si ce or mai fi - care oricum se achita la ridicarea coletului), ridicarea coletului (care e pe numele meu).
Daca e cineva interesat astept si date de contact. Urgent...
10x!

#8
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 19.08.2005

View Postretele, on Jan 29 2009, 00:44, said:

n-ai altă variantă decât să faci ce ți-au spus deja cei de la DHL, ei nu vor sta la discuții pentru o persoana particulară ce nu prezintă interes financiar pt ei aproape deloc, vama spune clar că importurile ce sunt susceptibile de comercializare ulterioară trebuiesc făcute pe firmă. Găsește o firmă care are obiect de activitate și importul, și care e dispusă să preia în numele tău importul, sau cum-necum fă rost de următoarele documente ale unei firme: CUI, certificat de înmatriculare, factură de la furnizor pe numele acelei firme. La discuțiii suplimentare poți sta doar cu vameșul, dacă reușești să ajungi la el.
DHL-ul nu va sta la discutii nu pentru ca o persoana fizica nu prezinta interes financiar pentru ei ci pentru ca nu le permite legea.

@k_vip
Daca ai impresia ca cei de la DHL te sicaneaza, poti cere vamuirea la un alt comisionar, insa trebuie sa stii ca tu deja, platind transportul, ai platit si operatiunile de vamuire, iar daca ceri vamuirea la altcineva, vei plati din nou acele operatiuni. Ca sa ma intelegi corect, ai platit doar operatiunile de vamuire, nu si taxele vamale/TVA-ul.

#9
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
Nu am nici un interes sa schimb comisionarul vamal. Caut doar solutia cea mai simpla pentru ridicarea coletului.
O alta factura o pot cere de la furnizorul din China pentru produsele mele, dar ceea ce nu am este o firma pentru care sa fie intocmita aceasta factura.
Astept voluntari !!!
Ofer si bonus pentru o firma de profil care ma poate ajuta in aceasta problema :P repet PJ sau PFA. Nu ma intereseaza stornare de TVA, platesc eu tot ce este de platit numai sa nu imi plece coletul inapoi.
In viitor intentionez sa ma inregistrez eu PFA, dar momentan vreau sa rezolv impasul in care am ramas blocat.

#10
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
:lol: Numa' daca apelezi la un prieten bun... Ca altfel sper ca nu ai vorbit serios cand ai zis ca astepti oferte / eventual scanate actele firmei si trimise tie. Cred ca n-ai idee ca alea 50 de orice ar fi intra in contabilitatea / inventarul firmei din clipa in care se face vama la ele si se constata ca sunt facturate pe respectiva firma.  Si TVA-ul ar trebui sa te intereseze, pentru ca nu e vorba de stornare, ci e vorba de tva in vama, care se plateste statului la import.

Edited by spe, 29 January 2009 - 12:42.


#11
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
1. Deci aceste produse intra in inventarul firmei... Si ca sa fie scoase nu se poate folosi o factura catre persoana fizica, adica eu??
2. Si daca achit TVA-ul pe loc la ridicarea coletului cu ce ar avea de suferit firma pe care urmeaza sa fac importul?

#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postghevasalie, on Jan 29 2009, 09:36, said:

DHL-ul nu va sta la discutii nu pentru ca o persoana fizica nu prezinta interes financiar pentru ei ci pentru ca nu le permite legea.
de obicei manevrele cu vama le faci prin intermediul comisionarului vamal, țin minte acum vreo 10 ani când frecvent ma duceam în vamă pentru mărfuri importate de firma la care lucram, comisionarul spunea din start "10$ pentru vameș, ca să nu ne facă probleme"

View Postk_vip, on Jan 29 2009, 13:06, said:

2. Si daca achit TVA-ul pe loc la ridicarea coletului cu ce ar avea de suferit firma pe care urmeaza sa fac importul?
în mod normal firma o să râmână în contabilitate o datorie către furnizorul extern, pe care nu știu cum o poate stinge

#13
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mi-a luat @retele scrisul din tastatura :)

Intr-adevar, firma ramane cu factura neachitata catre furnizor. Si cu suspiciunea planand asupra ei, din cauza ca e dubios ca marfa sa ajunga pe Otopeni cu un destinatar PF si dupa aceea sa i se schimbe brusc "andrisantul". Iar acum, cu foamea asta, aia de la fisc / politie economica etc se vor lega de absolut orice chichita. Inclusiv ca nu ai basca B)

#14
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
Dar aceasta datorie a fost stinsa din start, eu facand transfer bancar pentru valoarea coletului. Trebuie sa fie ceva in contabilitate care sa prevada plati in avans inainte de livrare.
Revenind la subiectul pentru care am deschis acest topic, am nevoie de putin ajutor:
1. Exista cineva care a mai facut acest lucru sa ma ajute sa inregistrez FF pe firma lui?
2. Daca nu, ar trebui sa fie conditii speciale pe care sa le indeplineasca firma, gen: domeniu de activitate import sau electronice? Am un amic cu firma de catering. E un impediment acest domeniu??

#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Daca nu are printre codurile caen si importul de astfel de produse, nu prea poate.

Si nu ne mai lua peste picior cu exprimari "revenind la subiectul pentru care am deschis acest topic". Sau ti se pare ca am vorbit pe langa?


P.S. Referitor la plata: tocmai, TU ai platit, nu firma.

Edited by spe, 29 January 2009 - 13:49.


#16
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
Deci am posibilitati limitate, nu prea am amici cu CAEN importuri de electronice.

Offtopicul nu era pentru raspunsul tau, care a fost postat in timp ce scriam eu, ci pentru interesul DHL pentru mine.

In acest moment, problema mea se rezuma la:
"1. Exista cineva care a mai facut acest lucru sa ma ajute sa inregistrez FF pe firma lui?"

#17
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Nu-i obligatoriu sa aiba ca domeniu principal de activitate. Poate are in statut, in actul constitutiv adica. Desi nici el, cu toata prietenia, nu stiu cum va face sa stinga datoria pe care o va avea catre furnizor...

#18
k_vip

k_vip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.01.2007
Mda... nu e raspunsul pe care il asteptam, dar logica mi se pare corecta.

Totusi, daca cei de la DHL mi-au cerut FF pentru PJ, inseamna ca asta face vama de obicei cand un colet in cantitate vine pentru PF.
Trebuie sa existe si o portita, nu cred ca toate coletele comandate pe PF pana acum au facut drum intors, mai ales cele ca al meu, si anume, platit in avans  <_<

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate