Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale
 

Exista cuvantul ""IMPLAUZIBIL''?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#1
frumosuuuuuu

frumosuuuuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.03.2008
Mi-am creat cont doar pentru a-mi expune oful!Ma deranjeaza profesorii care-si baga nasul peste tot,profesorii ce se cred ''genii in devenire''!Cum este posibil ca un profesor de o alta limba sa se contraqzica cu un elev pe baza unui cuvant.???;-?.Cuvantul cu pricina este ''IMPLAUZIBIL''!Am rugamintea de a-mi raspunde la urmatoarea intrebare!Exista cuvantul asta???va implor..sa raspunda numai cei care stiu exact ce inseamna cuvantul respectiv!In Dex nu este...desi este folosit uzual in limba romana!va multumesc anticipat!

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
e folosit uzual in romana ta imaginara.
eu nu l-am auzit niciodata
nu exista
iar sensul, cu toate ca tu nu-l stii, e mai mult decat logic, asta dac-ar exista.

#3
frumosuuuuuu

frumosuuuuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.03.2008

View Postspare-me, on Jan 26 2009, 15:57, said:

e folosit uzual in romana ta imaginara.
eu nu l-am auzit niciodata
nu exista
iar sensul, cu toate ca tu nu-l stii, e mai mult decat logic, asta dac-ar exista.
Ia dai un Search pe google..mai DESTEPTULE!esti Prost..si d-asta n-ai auzit...

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Ia dai un Search pe google..mai DESTEPTULE!esti Prost..si d-asta n-ai auzit...
analfabetule...in tonul asta sa discuti cu ma-ta !

asta daca macar cunosti sensul cuvantului a "discuta"

ca e google-ul plin de prosti nu e o surpriza. si vad ca se umplu si forumurile incet incet...

tu iti ghidezi viata in functie de google ?

Edited by spare-me, 26 January 2009 - 16:15.


#5
frumosuuuuuu

frumosuuuuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.03.2008

View Postspare-me, on Jan 26 2009, 16:13, said:

analfabetule...in tonul asta sa discuti cu ma-ta !

asta daca macar cunosti sensul cuvantului a "discuta"

ca e google-ul plin de prosti nu e o surpriza. si vad ca se umplu si forumurile incet incet...

tu iti ghidezi viata in functie de google ?
Eu cred ca u ai trait pe sub Pamant si continui sa o faci din moment ce n-ai auzit de cuvantul IMPLAUZIBIL,un cuvant de altfel uzual folosit in limba romana avand sensul de:Incredibil,neverosimil,etc!Emancipeaza-te ca vin neologismele peste u!Maine sa-ti intrebi profesorul de Limba Romana daca exista acel cuvant..si sa-mi ceri scuze dupa!apropo!cati ani ai!?si cu tonul ala de cearta u ai demarat Domnule!eu doar am mentinut ritmul!

#6
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007

View Postfrumosuuuuuu, on Jan 26 2009, 16:36, said:

Eu cred ca u ai trait pe sub Pamant si continui sa o faci din moment ce n-ai auzit de cuvantul IMPLAUZIBIL,un cuvant de altfel uzual folosit in limba romana avand sensul de:Incredibil,neverosimil,etc!Emancipeaza-te ca vin neologismele peste u!Maine sa-ti intrebi profesorul de Limba Romana daca exista acel cuvant..si sa-mi ceri scuze dupa!apropo!cati ani ai!?si cu tonul ala de cearta u ai demarat Domnule!eu doar am mentinut ritmul!

Nu ai dreptul sa te adresezi asa! Din partea mea ai un report, daca stii ce inseamna asta.
Conform DEX ON LINE ( DEX = Dictionarul Explicativ al Limbii Romane ), plauzibil inseamna credibil. Implauzibil, ar trebui sa insemne " de necrezut" insa DEX-ul nu il recunoaste ca si cuvant al limbii romane. Faptul ca este des folosit intr-un mediu sau altul nu inseamna ca este si corect. Vezi si expresia
" mijloacele mass media" sau cuvintele din jargon care, si ele sunt des folosite dar nu exista in DEX.
Probabil ca din acest motiv ( lipsa cuvantului respectiv in DEX ) nu ti s-a raspuns si pe celelalte forumuri unde ai plasat acelasi text cu aceeasi intrebare ( de exemplu forumul portal edu).

Edited by XZY, 26 January 2009 - 17:20.


#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,548
  • Înscris: 17.04.2006

View Postfrumosuuuuuu, on Jan 26 2009, 16:36, said:

Eu cred ca u ai trait pe sub Pamant si continui sa o faci din moment ce n-ai auzit de cuvantul IMPLAUZIBIL,un cuvant de altfel uzual folosit in limba romana avand sensul de:Incredibil,neverosimil,etc!Emancipeaza-te ca vin neologismele peste u!Maine sa-ti intrebi profesorul de Limba Romana daca exista acel cuvant..si sa-mi ceri scuze dupa!apropo!cati ani ai!?si cu tonul ala de cearta u ai demarat Domnule!eu doar am mentinut ritmul!

Pamant asta ... e o tipa ?  :huh:

#8
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ca o regula generala, cuvintele care nu exista in DEX nu fac parte din vocabularul limbii romane, oricat ai vrea tu sa faca parte. Nici "u" nu exista, dar asta nu te impiedica sa-l folosesti. Asa ca... fii implauzibil in continuare.

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Exista in engleza, http://www.merriam-w...ary/implausible

Practic exista ca si cuvant, acum de ce nu il avem si noi nu stiu.

Edited by don_dannielo, 26 January 2009 - 18:15.


#10
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
este corect, dar adormitii de la academia romana se ocupa cu alte chestii inutile.. mai sunt multe cuvinte care in practica se folosesc  fara nici o problema, insa in dex nu exista sau au alte sensuri decat in practica... pe mine cel mai tare ma seaca termenul "locatie" cu sens de chirie/inchiriere pe cand in practica este aproape intotdeauna folosit cu sensul de amplasament, loc...

#11
frumosuuuuuu

frumosuuuuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.03.2008

View PostXZY, on Jan 26 2009, 17:19, said:

Nu ai dreptul sa te adresezi asa! Din partea mea ai un report, daca stii ce inseamna asta.
Conform DEX ON LINE ( DEX = Dictionarul Explicativ al Limbii Romane ), plauzibil inseamna credibil. Implauzibil, ar trebui sa insemne " de necrezut" insa DEX-ul nu il recunoaste ca si cuvant al limbii romane. Faptul ca este des folosit intr-un mediu sau altul nu inseamna ca este si corect. Vezi si expresia
" mijloacele mass media" sau cuvintele din jargon care, si ele sunt des folosite dar nu exista in DEX.
Probabil ca din acest motiv ( lipsa cuvantului respectiv in DEX ) nu ti s-a raspuns si pe celelalte forumuri unde ai plasat acelasi text cu aceeasi intrebare ( de exemplu forumul portal edu).
Dar...cn ti-a soptit tie cum ca am scris eu pe forum portal edu...??????

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Google, ca tu l-ai recomandat. E asa de folosit cuvantul ca tu iesi primul la cautare.

In plus, ai copiat textul aiurea aici, ca aici nu ti-ai "creat cont doar pentru a-mi expune oful", ci dincolo. Aici esti membru de 1 an.

Edited by don_dannielo, 26 January 2009 - 19:12.


#13
frumosuuuuuu

frumosuuuuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.03.2008

View PostSef-chenko, on Jan 26 2009, 18:05, said:

Pamant asta ... e o tipa ?  :huh:
cuvantul ''Pamant'' se scrie cu litera mare...daca la asta te refereai...!

View Postdon_dannielo, on Jan 26 2009, 19:07, said:

Google, ca tu l-ai recomandat. E asa de folosit cuvantul ca tu iesi primul la cautare.

In plus, ai copiat textul aiurea aici, ca aici nu ti-ai "creat cont doar pentru a-mi expune oful", ci dincolo. Aici esti membru de 1 an.
Ma ..in loc sa-mi raspundeti la intrebare..tineti sa va legati de detalii nesemnificative menite sa ma scoata din sarite..??? :rolleyes:

#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ti s-a raspuns, e cuvant dar nu in limba romana.

Daca nu e in DEX inseamna ca nu e cuvant romanesc, pentru ca "DICȚIONÁR, dicționare, s.n. Operă lexicografică cuprinzând cuvintele unei limbi, ale unui dialect, ale unui domeniu de activitate, ale unui scriitor etc., organizate într-o anumită ordine (de obicei alfabetică)"

#15
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View Postfrumosuuuuuu, on Jan 26 2009, 16:36, said:

Maine sa-ti intrebi profesorul de Limba Romana( daca exista)... La ce limbaj ai si ce cuvinte poti scoate pe gura, e clar! Mai lasa, nene, messu' si invata limba romana cu un profesor nu cu femeia de servici. Cand ai citit ultima carte?
PS: Vezi ca in limba romana exista si: ", . ", etc. Foloseste-le!!!


View Postgtk, on Jan 26 2009, 18:22, said:

este corect, dar adormitii de la academia romana se ocupa cu alte chestii inutile.. mai sunt multe cuvinte care in practica se folosesc  fara nici o problema, insa in dex nu exista sau au alte sensuri decat in practica... pe mine cel mai tare ma seaca termenul "locatie" cu sens de chirie/inchiriere pe cand in practica este aproape intotdeauna folosit cu sensul de amplasament, loc...

Off: Pardon, greseala e ca "locatie" e folosit ca si amplasament. Intelesul corect e acela de chirie. E greseala ta ca nu folosesti cuvantul cum trebuie.  :P  No offense!  ;)

#16
frumosuuuuuu

frumosuuuuuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.03.2008

View PostColtAlb, on Jan 26 2009, 19:28, said:

Off: Pardon, greseala e ca "locatie" e folosit ca si amplasament. Intelesul corect e acela de chirie. E greseala ta ca nu folosesti cuvantul cum trebuie.  :P  No offense!  ;)
ma dar cu cine faceti voi Romana...???cu Administratorul??:))Termenul de ''locatie'' desemneaza un loc bine stabilit...ex:"Ma duc la locatia cutare si cutare...".Voia va bazati numai pe ce scrie in DEX.Au si aia destule lacune...ce credeti...voi..?greseala este omeneasca si iertarea dumnezeiasca.Asa sa stiti!

#17
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,527
  • Înscris: 02.09.2007
Pe forumul asta sunt multi Oameni cu adevarat inteligenti. Si asta face diferenta intre Softpedia si alte forumuri. Asa ca nu te mira de raspunsurile pe care le-ai primit!
Si inca un amanunt, nesemnificativ ptr tine poate, multi dintre useri sunt oameni cu studii, nu dintr-aceia care abia se chinuie acum sa termine generala sau liceul.

#18
ColtAlb

ColtAlb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,639
  • Înscris: 11.01.2008

View Postfrumosuuuuuu, on Jan 26 2009, 19:52, said:

greseala este omeneasca si iertarea dumnezeiasca.Asa sa stiti!

Hopa! :w00t:  Avem un profet pe aici!

Normal ca ne bazam pe DEX si nu pe Messenger sau pe "pretenu" de la coltu' blocului. Inteligenta ta de patruped nu poate pricepe asa ceva.

PS: Si nu mai trimite PM-uri ca n-are rost! "Prapaditule"! :nonobad:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate