Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 

astral viteza de upload > viteza de download

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Sunt un abonat la serviciul astral online nelimitat  si am descoperit o chestie ce mie mi se pare foarte ciudata adica viteza cu care pot sa fac upload este mai mare sau mult mai mare decat cea cu care pot sa fac download.
Viteza de download este in general cuprinsa intre 80 si 160Kbps, rareori iese din intervalul asta iar ce de upload intotdeauna cuprinsa in intervalul 240, 260Kbps.
Am facut foarte multe teste de viteza de pe net, adica am scris "bandwidth test" in google si am ajuns pe niste site-uri ce testeaza atat viteza de download cat si cea de upload. (www.adslguide.org si www.dslreports sunt doua pe care le mai tin minte) si de fiecare data a fost asa. Am facut testele astea multe zile la rand vreo doua luni. Pe dc++ am transferat fisiere cu cineva din roedu (camine politehnica) eu trageam de la el cu 15-16KB/s iar el de la mine cu 28-30KB/s (nu simultan). Nu folosesc firewall-uri in Windows si am facut testele si in Linux si la fel (am si Windows XP si Debian Linux pe HDD).
Daca cineva are vreo idee de ce se intampla asa sau a patit la fel rog sa lase un mesaj, multumesc.
Afara in general firmele ISP seteaza viteza de download mai mare decat cea de upload pentru ca userul este interesat mai mult sa ia decat sa trimita (valabil pentru ADSL dar si pentru cablu ) Dar sa nu uitam traim in Romania (sau sunt eu prost si am facut ceva gresit de imi merge asa ).

#2
painkiller

painkiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.12.2004
la astral din cate stiu eu(pt ca si eu acelasi abonament ca tine) viteza de upload=viteza de download. Dar la fel ca si la tine, daca pe dc++ eu trag un fisier cu viteza maxima cateva minute si incepe sa traga de la mine altcineva, viteza imi scade dramatic  :angry: . Si referitor la ceea ce ai spus de cel de la roedu... poate el tragea mai tare de la tine ca avea alte limitari si tu trageai mai incet de la el pt ca in acelasi timp mai trageau si altii (viteza se imparte) sau avea upload<download.

fa te rog testu aici si posteaza sa vad si eu ce rezultate ai.

Mie mi-a zis in felul urmator:

Your current download speed:
245kbit/s
or
31kbyte/s

Your current upload speed:
225kbit/s
or
28kbyte/s

#3
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Your current download speed:
203kbit/s
or
25kbyte/s

Your current upload speed:
247kbit/s
or
31kbyte/s

Testul l-am facut la 11:19, ora la care downloadul merge destul de bine si diferenta nu este asa de mare. Seara pe la 7, 8 downloadul merge mai incet ( aprox 12-13KB/s) iar uploadul ramane cam la fel (aprox 30KB/s). O sa fac un test si atunci si pun rezultatele aici.

#4
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003
Userii sunt bagati la gramada cu sutele pe-un canal de X mbps, ei avand o limita superioada de 256 kbps.

Este foarte posibil ca uploadul sa fie mai aerisit decat downloadul. Si la RDS am intalnit incat si mai nasol. Uploadam cu 64 KB/sec (deci 512 kbps) si downloadul nu depasea nici impuscat 10 KB/sec.

Uploadul influenteaza downloadul in masura in care requesturile se fac mai incet, pt asta exista prioritizari de pachete, chestii care rar se practica pt ca nu este in interesul ISP-ului.

#5
zixx

zixx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.08.2003
La mine,decknet !

http://www.adslbox.be speed test results:

- Download speed : 253 kbit/s or 32 kbyte/s
- Upload speed : 1645 kbit/s or 206 kbyte/s

Wed Feb 23 2005 at 20:26:32 UTC+0200

Ce diferenta intre download/upload :huh:

#6
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
am un abonament astral de 29 nelimitat. si nu imi place deloc.

are cineva sau stie cat costa un abonament cu canal garantat 128 ?

#7
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Revin cu testul efectuat la 21:41

Your current download speed:
115kbit/s
or
14kbyte/s

Your current upload speed:
236kbit/s
or
30kbyte/s

Mentionez ca nici o alta aplicatie nu folosea conexiunea cand l-am facut (Automatic updates puse pe off) firewall-ul dezactivat ca sa fiu sigur ca nu influentiaza cu nimic si in plus nu sunt in nici o retea (modemul este conectat direct in calculatorul care il folosesc in mod curent).

Din cate inteleg eu canalele de download sunt diferentiate de cele de upload si cum in general lumea mai mult face download (pagini web, download de pe http, ftp,internet radio) decat upload se ajunge la asa diferente. Orcium parerea mea este ca exista tehnic posibilitatea optimizarii alocarii largimii de banda astfel incat sa se imbunatateasca performantele pentru download.

Din curiozitate am sa intreb si la Astral de ce apare aceasta diferenta , desi nu ma prea astept la raspunsuri prea pertinente

#8
painkiller

painkiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.12.2004
interesanta problema.. oricum daca suni la astral o sa ti se raspunda ca nu e de la ei  :D
Eu ti-am zis am acelasi abonament de 29usd si imi merge la fel la orice ora...

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 14.04.2002
http://www.adslbox.be speed test results:
- Download speed : 473 kbit/s or 59 kbyte/s
- Upload speed : 426 kbit/s or 53 kbyte/s
Thu Feb 24 2005 at 14:05:58 UTC+0200
Astral

#10
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002

morogan, on Feb 24 2005, 14:08, said:

http://www.adslbox.be speed test results:
- Download speed : 473 kbit/s or 59 kbyte/s
- Upload speed : 426 kbit/s or 53 kbyte/s
Thu Feb 24 2005 at 14:05:58 UTC+0200
Astral

<{POST_SNAPBACK}>

Tu sigur nu ai abonament normal, ca toata lumea  :drac:

#11
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004
http://www.adslbox.be speed test results:
- Download speed : 245 kbit/s or 31 kbyte/s
- Upload speed : 237 kbit/s or 30 kbyte/s
Thu Feb 24 2005 at 14:07:16 UTC+0200
Astral

#12
zaze

zaze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 903
  • Înscris: 21.01.2004
Your current download speed: 38kbit/s or 5kbyte/s
Your current upload speed: 227kbit/s or 28kbyte/s
Astral 19$ Bucuresti

Foarte interesant....Eu fac download cu maxim 29-30 kbyte/sec dar in momentul in care banda de download este plina, uploadul merge cu 4 kbyte/sec. Le-am semnalat chestia asta, iar acum vad ca de fapt, atunci cand downloadez cu 29 kbyte/sec, intru peste banda de upload... Se mai intampla cuiva? Ce parere aveti?

#13
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 14.04.2002
Am Internet pt pers juridica, canal 256, 50$/luna 5Gb
http://www.adslbox.be speed test results:
- Download speed : 483 kbit/s or 60 kbyte/s
- Upload speed : 451 kbit/s or 56 kbyte/s
Thu Feb 24 2005 at 18:22:39 UTC+0200

Edited by morogan, 24 February 2005 - 18:25.


#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Eu personal sunt destul de multumit de Astral chiar daca seara downloadul merge ceva mai prost, dar eu sunt in Braila si banuiesc ca aici spre deosebitre de Bucuresti calitatea serviciului este mai scazuta. Totusi ma intriga faptul ca uploadul merge mereu cu 30KB/s, si ma gandesc eu ca exista largime de banda in excesc pentru upload ce ar putea fi alocata pentru download. Adica cred eu ca Astral ar putea sa rezolve problema dar din nestiinta sau alte motive nu o face.

Totusi vad ca se mai intampla si la altii asa ca se pare ca este o problema ce apare si prin alte retele

Rog pe oricine mai citeste topicul sa faca testul de viteza si sa-l posteze (bineinteles daca nu are altceva mai bun de facut :D  )

#15
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Si in Bacau aceeasi problema, am RRD pe router si ma uit la trafic si in general sta cam jumatate la download. Incercati un windows update, sau distributii iso de linux. Astea ajung pe la 28-30k.

#16
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

dan2, on Feb 23 2005, 21:03, said:

are cineva sau stie cat costa un abonament cu canal garantat 128 ?

<{POST_SNAPBACK}>


128kbps garantati pe extern -> in jur de 200 euro, depinde si de mediul de conectare (ADSL/CATV/fibra).

#17
netuser

netuser

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.01.2005

dan2, on Feb 23 2005, 21:03, said:

am un abonament astral de 29 nelimitat. si nu imi place deloc.

are cineva sau stie cat costa un abonament cu canal garantat 128 ?

<{POST_SNAPBACK}>


la romtelecom 99 E/luna, in perioada asta, pana in 15.03 este si promotie si nu costa nimic instalarea, care altfel e 150 E.
alte informatii: 0766610101

#18
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
Your current download speed:
4165kbit/s
or
521kbyte/s
=====
Your current upload speed:
460kbit/s
or
58kbyte/s

damn , trebuie sa imi cumpar adsl ! mentionez ca la momentul testului ruleaza un
server web , ftp , dc++ , mail , inca un calc un retea , messenger etc. ... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate