Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Canon EOS Digital Rebel XT

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Au aparut primele specificatii, citez :
"
Improvements over the Canon Rebel: The new CMOS sensor and high performance DIGIC II performance lead a number of improvements to the Canon EOS Rebel. Other advances include E-TTL II distance-linked flash metering for easy, consistent and precise flash exposures. Users can now select between three focus modes: One-Shot AF, AI SERVO and AI Focus. Writing to memory card is 3.5 times faster and the interface is upgraded to USB 2.0 Hi-Speed for fast image downloads. Mirror lock-up and 2nd curtain flash have also been added. The Canon EOS Rebel XT now features the same Monochrome mode found on the EOS 20D, allowing users to shoot in black & white with a range of filter effects. White Balance correction of both blue/amber and magenta/green bias is available to ±9 levels and WB bracketing is extended to include the magenta/green bias direction. Digital Photo Professional RAW image processing software, the same professional workflow software supplied with Canon's €8,000 EOS-1Ds Mark II, has been added to the standard software."

http://www.pma-show....l_rebel_xt.html

#2
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
si iata ca am avut dreptate. :)

#3
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
intre timp pagina nu mai exista pe site-ul PMA. Mai mult. A fost scoasa orice referinta la aparatul in cauza. Ciudat.

#4
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004

mr.fred, on Feb 17 2005, 12:46, said:

intre timp pagina nu mai exista pe site-ul PMA. Mai mult. A fost scoasa orice referinta la aparatul in cauza. Ciudat.

<{POST_SNAPBACK}>


Se pare care ca cei de la Letsgodigital au incalcat NDA-ul. Oricum se parea ca emabargoul va inceta azi si vom avea lansarea oficiala.

#5
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004

arty, on Feb 17 2005, 10:06, said:

......
canon arunca pe market un nou rebel, exact cum era de ashteptat. se va chema rebel xt, 8 MP, un 20D castrat mai bine decat a fost 300D fatza de 10D. alt senzor...
......

<{POST_SNAPBACK}>


Cu toate astea, din cate am vazut pe site-ul PMA, se merita din plin pentru Digic II si noile functii. Mai ales ca se vehicula pretul de 999.99$ ! Ce n-am inteles eu: se va lansa la PMA sau dupa?
Iar dupa cum se pare ca se misca treaba (vedeti cazul A510) in cel mult o luna de la lansare va aparea si in RO.

mr.fred, on Feb 17 2005, 12:46, said:

intre timp pagina nu mai exista pe site-ul PMA. Mai mult. A fost scoasa orice referinta la aparatul in cauza. Ciudat.

<{POST_SNAPBACK}>


Chiar si cand exista pagina, eu nu am gasit referinta la ea pe site-ul PMA in sectiunea digital cameras, decat link-ul dat aici de whitey.
Sa-i fi deconspirat fara voie organizatorii pe cei de la canon?

PS: este iar functionala prezentarea.....

#6
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Si oficial  :coolspeak:  :
http://www.dpreview....non_eos350d.asp

#7
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
ma amuza secretomania asta. multe din caractersitici le banuiam, forma nu s-a modificat prea mult, lipseste dial-ul, si va anunt de pe acum ca eu nu-l voi achizitiona.

#8
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004

mr.fred, on Feb 17 2005, 13:15, said:

... lipseste dial-ul, ....

<{POST_SNAPBACK}>


Care dial lipseste?

Eu unul, care tocmai incercam sa imi iau 300d, mi-as lua 350d. Numai ca .... sa vedem pretul de la noi.

mr.fred, on Feb 17 2005, 13:15, said:

...  si va anunt de pe acum ca eu nu-l voi achizitiona.

<{POST_SNAPBACK}>


Ce nu te-ncanta la el? Sau speri sa strangi diferenta sa-ti faci "up-grade"  :rolleyes: la 20D?

Sau aine-poimaine te auzim ca ai primit si tu un "Hasselblad H1D 22 Mpixels cu lentila HC 50-110"?  :naughty:

#9
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
ai intuit bine. urmatorul meu aparat va fi un 20D. Si asta din cateva considerente: rafala, dial-ul, AF asist-ul, body-ul de fier (numai eu stiu de cate ori era sa-l scap iar prietenii stiu cat de "periculos" pozez) si multe altele.


Aparatul e bun. Cu aceasi bani iei un 300D mult mai bun. 8 mega pixeli, TTL II.  2nd curtain flash, AI servo (acum nu se stie daca poate fi folosit si in alt mod decat sport, unde insa nu poti trage RAW), White Balance Bracketing si lista poate continua.

#10
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Pentru cine are deja un 300d (cu hack), sincer sa fiu nici diferenta la 350d nici cea la 20d nu mi se pare justificata (presupunand ca ai vinde 300d-ul cu pretul de pe net de acum).

Pentru un aparat nou, da, 350-ul e mai mult decat atragator (asta pentru aia care se mai uitau la d70).
Oricum, sunt curios de niste "review"-uri.
Vad ca , canon a schimbat abordarea - in loc de "acelasi senzor" (cu tot ce implica asta)/mai putine functii, au trecut la "aproape aceleasi functii"/(limitari la senzor)...

Toate cele bune!

#11
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
si o mult asteptata comparatie dpdv al dimensiunii
[ http://www.imaging-resource.com/NPICS1/REBEL_VS_REBELXT_1_L.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gallax, 17 February 2005 - 14:34.


#12
Read.Me

Read.Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.02.2005
atragator noul 350D:
-mai rapid
-are flash sync pe a doua perdea.
-E-TTL II, FEC si MLU

un sfat daca-mi permiteti: strangeti bani de lensuri  :peacefingers:

#13
Read.Me

Read.Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.02.2005
http://web.canon.jp/...tal2/index.html
cica sunt si sample pictures acolosha.

#14
colinut

colinut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 23.05.2004
daca nu ai DSLR, ia-o pe asta...
dar nu merita upgrade de la 300d...

20d...da...daca ai lozu' la indemana...merita...

#15
Read.Me

Read.Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.02.2005
se merita mai mult decat un 300D
si cam atat.

#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Un dus rece: oare cat or tine noile baterii? 600 de poze poate in conditii ideale. Nu mi se pare imposibil sa se termine dupa 2-300 :death:
Asa ca 350D rulz, da' numai cu battery grip :P

#17
Read.Me

Read.Me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.02.2005
cu battery grip si un A70 rullz. doar face poze multe nu?

#18
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

gallax, on Feb 17 2005, 14:33, said:

si o mult asteptata comparatie dpdv al dimensiunii

<{POST_SNAPBACK}>


tulai, ce mic e. cum o sa arat eu a fotograf cu asa o jucarie... :naughty:

Edited by mr.fred, 17 February 2005 - 16:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate