Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Criza electronica

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pai am lua, ba chiar te-am scapa si de 5D dar... dai pe credit? :D

Cat despre segmentul de top, e evident ca nu va suferi prea mult (din punctul lor de vedere) din moment ce-si permit sa ridice preturile. Cine chiar are nevoie, va cumpara. Probabil insa ca upgrade-urile se vor face mai greu in clasele mai mici, ba e posibil chiar si la nivelul lui 40D->5D, D300 ->D700.

#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 12.06.2004
V-am zis eu ca se scumpesc? :)
Acum, totul depinde de modul in care companiile vor reusi sa se adapteze la scaderea volumului vanzarilor. IMO, cele mai afectate vor fi companiile ultra-optimiste, in special cele ce sperau sa cumpere cota de piata :)

#39
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostKunzite, on Jan 7 2009, 14:12, said:

V-am zis eu ca se scumpesc? :)
Acum, totul depinde de modul in care companiile vor reusi sa se adapteze la scaderea volumului vanzarilor. IMO, cele mai afectate vor fi companiile ultra-optimiste, in special cele ce sperau sa cumpere cota de piata :)
pai s-au scumpit din cauza YEN-ului, deci cursul de schimb, nu datorita fundamentalelor economice ale producatorilor, ceea ce e alta mancare de peste.

#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,952
  • Înscris: 28.12.2006
Nu cumva s-au scumpit la noi datorita cursului euro-leu? Si odata scumpite asa raman, mai ales ca nu se prognozeaza ca se va intari leul fata de euro.

Edited by crokodilu, 07 January 2009 - 15:58.


#41
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 12.06.2004
Cursul de schimb e doar o parte a ecuatiei.

#42
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pretul in lei s-a scumpit de 2 ori:  odata din cauza cursului leu-euro si a doua oara pt ca si pretul in euro a crescut, din cauza cursului euro-yen. Asta e, mergem inainte.

@miromulus, pe credit nu dau, iar 5D-uri nu mai sunt, le-am dat pe toate. Mai e un 24-70 si un 70-200 f/4 care ar fi pe lista, dar astea mai incolo, astept sa mai creasca preturile la alea noi, sa ma imbogatesc si eu de pe urma vanzarii lor :D

#43
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
Cum zicea cineva mai sus, o sa incepem sa facem poze acum sau sa discutam fiindca LBA-ul se va domoli rau de tot (cel putin al meu) eventual se va transforma in LSA! :lol:

#44
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postadipelcz, on Jan 7 2009, 16:26, said:

@miromulus, pe credit nu dau, iar 5D-uri nu mai sunt, le-am dat pe toate. Mai e un 24-70 si un 70-200 f/4 care ar fi pe lista, dar astea mai incolo, astept sa mai creasca preturile la alea noi, sa ma imbogatesc si eu de pe urma vanzarii lor :D

Pacat, la cum merge euro si la ce dobanzi sunt, chiar te imbogateai :D Cat despre criza lui peste prajit, cred ca cel mai rau ii loveste pe entuziasti, pe cei care upgradau pe masura ce faceau rost de bani.

#45
pake

pake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 03.02.2007
Stati sa va zic intamplare, azi dimineata la ora 10 pretul unui fuji S5 pro era 2.971 lei pe F64, iar acum cand am vrut sa-l comand pentru un prieten am avut surpriza sa vad ca s-a scumpit la 3721 lei. Am crezut ca e o gluma proasta sau ca are ceva calculatoru meu, ochelari nu port, sun la f64 si imi spun cu nonsalanta ca preturile erau calculate la cursul de 3,8 lei iar astazi s-a recalculat la 4.2 lei de aici si diferenta de 10 mil. Acum cei de la f64 sunt in febra scumpirilor, scumpesc toate produsele cu peste 25% sau cel putin Nikon-ul. Cumparati acum ce aveti de cumparat ca sar preturile grav. Nu mai tineti banii ca nu se mai ieftinesc!

#46
raduniculescu

raduniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 13.01.2007
Eu am mai spus asta pe forum si va prezint acest grafic inca o data:

Attached Files



#47
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
A propos de criza financiara pe piata electronicelor: Nortel - cel mai mare producator de componente pt. telecomunicatii - a dat ieri faliment.  :clapping:
Analistii zice ca e doar inceputul, vor urma si altele, tot din astea mari de tot.
De ce nu si un Nikon, Canon, Fuji etc. ?  :P O sa spuneti ca sunt prea mari si nu poate. Uite ca si Nortel era si mai mare si a putut.  :drac: Tot analistii zice ca astia mari e cei mai vulnerabili. ;) He, he... mai, mai...

Edited by qudatheo, 15 January 2009 - 00:05.


#48
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Postadipelcz, on Jan 7 2009, 09:13, said:

Toate au crescut, nu doar aparatele ci si obiectivele. De ex. un 300 f/2.8 a sarit pe BH de la 3750 la 4100 USD. O crestere destul de semnificativa.
- prin primavara 2008 au disparut de pe stock de la BH/Adorama variantele import la teleobiective Canon (erau mai ieftine)
- apoi de la 1 Mai teleobiectivele canon L s-au scumpit cu 4-5% (la bh s-au scumpit cu 1 sapt inainte). Anuntul oficial Canon SUA a fost ca de pe 1 Mai din cauza cursului $-yen si din cauza barilului de petrol. pe forumuri aparusera de la inceputul lui aprilie zvonuri. http://www.robgalbra...cid=7-9309-9419
- apoi de la 1 Iunie unele teleobiective sigma EX sau scumpit cu 8-10%
- iar in vara deja $ ajunsese la 2.7 lei fata de 2.3 cat era la inceputul anului. acum este 3.2

pret Canon 300mm f/2.8 varianta import :
14 Aprilie 2008:  3750$ * 2.3 * 1.19 * 1.07 = 10982.21 lei
14 Ianuarie 2009: 4000$ * 3.2 * 1.19 * 1.07 = 16298.24 lei
(pret fara transport in RO, doar tva si taxe vamale)

deci pretul platit acum fata de Apr 2008 a crescut cu vreo 50% pentru romani. si sa il mai aud pe Basescu ca vine la tv si ma minte in fata spunand ca pe romani nu ii afecteaza criza financiara.
pai fratilor ne afecteaza mai rau decat pe americani. la aia a crescut pretul cu 5% iar la noi cu 50%.

am pus o lista preturi aug 2008 - aprilie 2008

Edited by eliz, 15 January 2009 - 11:56.


#49
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postqudatheo, on Jan 15 2009, 00:00, said:

A propos de criza financiara pe piata electronicelor: Nortel - cel mai mare producator de componente pt. telecomunicatii din America de Nord
... pentru ca in lume mai exista si alde Alcatel-Lucent, Ericsson si Huawei. Nortel avea probleme de mai demult, iar faliment nu inseamna neaparat disparitia produselor de pe piata. Pot sa fie cumparati de altcineva si brandul sa existe in continuare. Cam la fel cum s-a intamplat si cu Pentax.

Edited by andrei_0, 15 January 2009 - 13:03.


#50
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 12.06.2004
O mica-mare diferenta: Pentax nu a dat faliment (cam greu, cand obtii profit :P ). Si nici Minolta, apoi Konica-Minolta (daca vreti un exemplu de companie din domeniu care avea probleme).
E usor in aceste conditii sa o "comiti", oricat de mare ai fi (sau, in special daca esti mare - Toyota de exemplu a "reusit" sa aiba pierderi, dupa 70 de ani de profit). Poate cel mai mare pericol ar fi supraestimarea grosolana a cererii.
IMHO dintre "giganti" cei ce-ar putea avea probleme sunt Sony. Au investit din greu, au inundat piata cu aparate incercand sa "cumpere" cota de piata procent cu procent; cand faci asta mizezi desigur ca vanzarile viitoare vor permite sa-ti recuperezi investitiile. Si... nu prea se intampla asta. :)

#51
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,786
  • Înscris: 29.08.2006

View Postpake, on Jan 13 2009, 14:54, said:

Stati sa va zic intamplare, azi dimineata la ora 10 pretul unui fuji S5 pro era 2.971 lei pe F64, iar acum cand am vrut sa-l comand pentru un prieten am avut surpriza sa vad ca s-a scumpit la 3721 lei. Am crezut ca e o gluma proasta sau ca are ceva calculatoru meu, ochelari nu port, sun la f64 si imi spun cu nonsalanta ca preturile erau calculate la cursul de 3,8 lei iar astazi s-a recalculat la 4.2 lei de aici si diferenta de 10 mil. Acum cei de la f64 sunt in febra scumpirilor, scumpesc toate produsele cu peste 25% sau cel putin Nikon-ul. Cumparati acum ce aveti de cumparat ca sar preturile grav. Nu mai tineti banii ca nu se mai ieftinesc!


cunosc senzatia, eu voiam sa-mi comand azi un S5 Pro...m-am cam dezumflat  :curse:
daca mai este inca interesat prietenul, am gasit 2 site-uri in Ungaria (Szeged) care se lauda ca mai au S5Pro la 189900 HUF (asta vine ~2900 RON). Am trimis mail sa vad daca e de actualitate pretul si stocul, daca pina la 4-5 nu imi raspund ii sun. Daca au pe stoc, maine dimineata dau o fuga pina la Szeged sa iau "divaisu" . Daca esti interesat da-mi un PM.

#52
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View Postandrei_0, on Jan 15 2009, 13:03, said:

... pentru ca in lume mai exista si alde Alcatel-Lucent, Ericsson si Huawei. Nortel avea probleme de mai demult, iar faliment nu inseamna neaparat disparitia produselor de pe piata. Pot sa fie cumparati de altcineva si brandul sa existe in continuare. Cam la fel cum s-a intamplat si cu Pentax.

Sorry, nu ai inteles dragul meu ce am spus. Mai documenteaza-te! :)

#53
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 12.02.2007
Din pacate si pe F64 s-au scumpit DSLR-urile. Ma batea gandul sa fac upgrade dar cu preturile de acum clar nu. Calculele facute acum, fata de cele din decembrie 2008 sunt mai mari cu vreo 700 de lei. Aveti idee daca in viitor, prin primavara spre exemplu, vor reveni la normal?

#54
raduniculescu

raduniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 13.01.2007
Totul depinde de cursul de schimb. La Nikon facem eforturi uriasa ca in Romania sa avem cresterile de preturi cele mai mici posibile comparativ cu alte tari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate