Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 

Vrea sa fiu linuxist

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Sincer pt. mine linux e la fel de usor de utilizat si instalat ca windows.
Multe lucruri in linux sunt mai usor de realizat decat in windows.
Ce-a mai rapida distributie Linux este LFS, dar trebuie sa fi expert ca sa o configurezi si sa o instalezi.

De exemplu, Zenwalk e mult mai rapid decat Ubuntu la bootat si reactioneaza mai bine, iar asta se vede cel mai mult pe sisteme mai slabute.
Ubuntu este putin mai userfriendly decat Zenwalk, dar pt. cei care au trecut de etapa introductiva Zenwalk este precum mierea.

Edited by Fratello_2007, 29 December 2008 - 23:49.


#20
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
:yawn: eu propun inchiderea/stergerea topicurilor de genul

#21
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Nu trebuia sa ne spui si motivul?!
De ce vrei sa fie inchis ?
Omul vrea sa invete sau sa se documenteze. Noi suntem aici sa il ajutam.

#22
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007

View Postjustasking, on Dec 29 2008, 23:58, said:

:yawn: eu propun inchiderea/stergerea topicurilor de genul
si eu la fel
dar nu inainte de a se face un topic/pagina cu cele mai uzuale intrebari si raspunsul la ele

#23
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postcrysty2k5, on Dec 29 2008, 15:42, said:

Stai linistit, nu e nevoie de nimic. sansele ca sa pateasca ceva sistemul sunt de 0.000000000000000000000000000000000000001%

;)
Da, da...mai degraba se buleste la un upgrade de GUI cand vezi ca nu stiu ce componenta hardware nu mai e recunoscuta. Stai sa vezi ce tambalau atunci cand nu stii corespunzator linux.

#24
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
bine ca are desktop si nu laptop.

sa vada distractie cand nu gaseste nimic pt placa de retea wireless... si incearca ... si incearca ... 

si nici bluetooh ... si la fel...

dar stai ca rezolutia standard din pachetul nvidia sau ati din distributie nu se potriveste, iar cauta, poate merge cu ... sau nu...

Din pacate nici o distro de linux nu e asa de user friendly ca o distro win ( XP sau vista) si nici asa de super customizata pe hardware ca mac.

pana cand producatorii nu se implica mai mult si nu ofera suport cu adevarat pt linux, un incepator nu are nici o sansa.

#25
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Recomand Ultimate Edition 2.0, derivat din Ubuntu. Interesant este ca aceasta distributie are interfata in limba romana, vine cu codecuri, soft de arhivat, drivere video, wireless etc. si poate rula o serie de aplicatii care sunt facute pentru windows. Pana acum este cel mai usor linux si cel mai "user friendly".

http://ultimateedition.info/

#26
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postmyglobe, on Dec 28 2008, 21:38, said:

Salut!
M-am cam saturat de windows  :thumbdown: sa am instalate 2 anti-virusuri,spyware etc etc.
as vrea sa instalez un linux.
ceva pentru:intel procesor celeron d 357,2.8ghz,512mb ram.
as vrea sa mai stiu daca linux se instaleaza la fel ca windows,adica faci cd bootabil si gata esti gata catre instalare,si cum se face o conectiune la internet,pe versiunea pe care mi-o veti recomanda.
sau sa imi pun mac os x?
si as vrea sa mai stiu,pentru linux exista firewall,anti-virus,eu am auzit cica nu sunt virusi pentru linux.
mai mult am sa folosesc linux-ul pentru muzica,foto,si internet!,stau toata ziua pe site-ul meu,si nu as vrea sa nimeresc un cookie stealler!
Va salut!
E bine ca ai vointa, si eu unul am fost la fel ca tine, saturat de windows si de "aspectul" lui . Din pura curiozitate te voi intreba daca tu , in urma posturilor celorlalti useri, te-ai apucat sa inveti cate ceva despre linux ? (comenzi uzuale, despre kde, despre gnome?...etc) . Eu unul asa am facut si iti sugerez sa faci la fel caci daca inveti ceva ai idee cam "ce face" o distributie Linux indiferent de alegerea facuta. Nu o sa iti sugerez sa alegi o anumita distributie, eu iti zic sa accesezi acest site : http://distrowatch.c...?resource=major Aici este un top cu primele 10 distributii de linux si astfel in functie de ceea ce ai invatat sau poate vei invata vei stii ce sa alegi.

Legat de problema codecurilor, pentru a putea asculta muzica sau vedea filme, exista doua variante :
- fie se instaleaza xine player inclusiv engine-ul sau(sau player care foloseste engine-ul xine - kaffeine player este unul sau totem) , la care se cauta si codecurile - FFMpeg plus gstreamer si astfel merg si filmele ; iar ptr muzica ar fi VLC, xmms sau Winamp emulat daca va place asa de mult ;)
- sau se foloseste (k)mplayer care vine cu codecurile sale :)

Edited by creatura85, 30 December 2008 - 08:39.


#27
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Am uitat sa ti zic sa incerci intai un LiveCD , nu trebuie nimic virtual sau altceva mai complicat . Eu folosesc Puppy Linux pe laptop , f putine resurse cere , merg filme muzica internet din instalare default , recunoaste tot dar pacat ca nu are hibernate .

#28
_TCornel_

_TCornel_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 14.12.2006

View PostAcidMan, on Dec 30 2008, 01:28, said:

bine ca are desktop si nu laptop.

sa vada distractie cand nu gaseste nimic pt placa de retea wireless... si incearca ... si incearca ... 

si nici bluetooh ... si la fel...

dar stai ca rezolutia standard din pachetul nvidia sau ati din distributie nu se potriveste, iar cauta, poate merge cu ... sau nu...

Din pacate nici o distro de linux nu e asa de user friendly ca o distro win ( XP sau vista) si nici asa de super customizata pe hardware ca mac.

pana cand producatorii nu se implica mai mult si nu ofera suport cu adevarat pt linux, un incepator nu are nici o sansa.


tu te-ai nascut direct avansat in linux? :lol:

producatorii nu vor sa se implice mai mult pentru ca exista o diversitate extraordinara de distributii si este imposibil sa ofere suport pentru toate

#29
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006

Quote

producatorii nu vor sa se implice mai mult pentru ca exista o diversitate extraordinara de distributii si este imposibil sa ofere suport pentru toate

ar putea face macar driverele open source, ca Intel, dar na, e concurenta...

#30
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006

View PostFratello_2007, on Dec 30 2008, 00:00, said:

Nu trebuia sa ne spui si motivul?!
De ce vrei sa fie inchis ?
Omul vrea sa invete sau sa se documenteze. Noi suntem aici sa il ajutam.

Pentru ca atatia forumisti atatea pareri despre linuxu' preferat/de inceput si in al doilea rand sunt de acord cu AcidMan ca si homeuser care am nevoie de filme jocuri si multimedia nu am nevoie de linux, de ce mi-as bate capul cu asa ceva daca windows imi ofera doar clic clic next next si in general merge :)
Titlul threadului spune totul "vreau sa fiu linuxist" , adica a fi linuxist e cool, la moda si motivatia cu virusii si securitatea e lame; omu nu stie in general nici cu ce se mananca windows daramite linux unde totul e diferit.
Pe servere e totusi altceva pentru ca in general ai mai mult control si mai multa flexibilitate decat pe windows200x, but in the end totul depinde de utilizator.
So folosesc linux de ceva ani dar acasa sunt windowsist ca mi se pare mai simplu  :yawn:

Edited by justasking, 30 December 2008 - 14:31.


#31
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Parerea ta.

#32
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,941
  • Înscris: 06.10.2003

View Postjustasking, on Dec 30 2008, 14:28, said:

[...]ca si homeuser care am nevoie de filme jocuri si multimedia nu am nevoie de linux, de ce mi-as bate capul cu asa ceva daca windows imi ofera doar clic clic next next si in general merge :)[...]

Piratate?  :thumbdown:


P.S: Cred ca solutia e linux + console, pt. game-ing ;)

#33
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Si in linux sunt la un click distanta, dar trebuie sa si vrei sa inveti ceva.
Multe distrouri vin cu aproape tot ce ai nevoie, deci poti sa sari etapele de click click, finish pe care le faci in windows.
La mine nu e nevoie sa dau nici macar un click pt. ce ai subliniat tu mai sus justasking. Mai putin la partea cu jocurle, pe care oricum le ignor.

justasking nu mai pune tu etichete oamenilor.

Edited by Fratello_2007, 30 December 2008 - 16:35.


#34
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postjustasking, on Dec 30 2008, 14:28, said:

...ca si homeuser care am nevoie de filme jocuri si multimedia nu am nevoie de linux, de ce mi-as bate capul cu asa ceva daca windows imi ofera doar clic clic next next si in general merge :) ...
Bine zis in general merge, dar exista si cazuri cand nu merge . Legat de faza cu homeuserul si eu sunt unul si la fel ca si in windows pot sa ma joc, sa ma uit la un film, sa ascult muzica in linux si toate astea pe gratis fara sa ma bat la cap cu o licenta care oricum nu ma incalzeste cu nimic , ptr ca in cazul meu nici macar windows-ul cu licenta nu mi-a mers bine (asa am ales sa fac rost de la "prieteni" si pe care il folosesc din cand in cand deoarece asa cum bine se stie sunt unele programe din windows nu pot fi emulate in linux). Asa ca nu vad care este nemultumirea ta daca omul vrea sa vada ce ii ofera si alternativa si anume linuxul . Daca tu esti fan windows asta nu inseamna ca toti trebuie sa fim si implicit sa adoptam felul tau de a gandi ;)

#35
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postjustasking, on Dec 30 2008, 13:28, said:

Pentru ca atatia forumisti atatea pareri despre linuxu' preferat/de inceput si in al doilea rand sunt de acord cu AcidMan ca si homeuser care am nevoie de filme jocuri si multimedia nu am nevoie de linux, de ce mi-as bate capul cu asa ceva daca windows imi ofera doar clic clic next next si in general merge :)
Titlul threadului spune totul "vreau sa fiu linuxist" , adica a fi linuxist e cool, la moda si motivatia cu virusii si securitatea e lame; omu nu stie in general nici cu ce se mananca windows daramite linux unde totul e diferit.
Pe servere e totusi altceva pentru ca in general ai mai mult control si mai multa flexibilitate decat pe windows200x, but in the end totul depinde de utilizator.
So folosesc linux de ceva ani dar acasa sunt windowsist ca mi se pare mai simplu  :yawn:
pentru asta am o solutie bestiala :naughty:
2 computere. unu de "jocuri" cu win si unul de "lucru si net" cu ce vrea muschii tai. win, linux etc. (poate osx. daca functioneaza, aflu in seara asta :D )

#36
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postcreatura85, on Dec 30 2008, 16:38, said:

Bine zis in general merge, dar exista si cazuri cand nu merge . Legat de faza cu homeuserul si eu sunt unul si la fel ca si in windows pot sa ma joc, sa ma uit la un film, sa ascult muzica in linux si toate astea pe gratis fara sa ma bat la cap cu o licenta care oricum nu ma incalzeste cu nimic , ptr ca in cazul meu nici macar windows-ul cu licenta nu mi-a mers bine (asa am ales sa fac rost de la "prieteni" si pe care il folosesc din cand in cand deoarece asa cum bine se stie sunt unele programe din windows nu pot fi emulate in linux). Asa ca nu vad care este nemultumirea ta daca omul vrea sa vada ce ii ofera si alternativa si anume linuxul . Daca tu esti fan windows asta nu inseamna ca toti trebuie sa fim si implicit sa adoptam felul tau de a gandi ;)
si eu foloseam pc ul pt browsing & stuff win/linux si jocuri...


doar ca mi-am luat un wii iar acum nu prea am ce face cu display - ul de 17 inch. il mai folosesc ca player HD ... pe win. pe linux inca nu i-am dat de cap :)

Edited by AcidMan, 30 December 2008 - 16:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate