Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Sunet prin HDMI

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
cristisgm

cristisgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.10.2007
De curand mi-am cumparat o placa video Asus Ati Radeon HD3650, 512MB DDR2 128bit, HDTV, AGP 8X si as dori sa stiu daca a reusit cineva sa "scoata" sunet din acest model prin cablu HDMI intr-un lcd? Si daca da , cum? Conteaza placa de sunet din mb?Sau este vorba doar de driver-e?Mersi mult.

#2
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Categoric. Zilele trecute am ansamblat un computer pentru un amic pe care-i montasem o economica HD 3450 PCI-E de la Gecube si l-am probat (si) pe LCD (un Samsung de 32). Merge perfect si audio prin acelasi cablu(hdmi)
Nu conteaza placa de sunet.

Edited by Hadrianvs, 20 December 2008 - 19:41.


#3
tibi_72

tibi_72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 30.09.2007
eu am un asus 9600 gt si merge sunetul prin hdmi dar am avut un cablu subtirel pe care l-am conectat intre placa video si placa de baza

#4
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Pai pentru placile ATI nu mai e nevoie de alt cablu.

#5
cristisgm

cristisgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.10.2007

 Hadrianvs, on Dec 20 2008, 19:50, said:

Pai pentru placile ATI nu mai e nevoie de alt cablu.

Mersi pt. raspunsuri ,dar eu nu am reusit sub nicio forma...

#6
chesterb

chesterb

    Șefu' la bani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,184
  • Înscris: 23.11.2007

 cristisgm, on Dec 26 2008, 12:57, said:

Mersi pt. raspunsuri ,dar eu nu am reusit sub nicio forma...
Eu stiam ca nu toate cablurile hdmi pot transmite sunet... :confused:

#7
cristisgm

cristisgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.10.2007

 chesterb, on Dec 26 2008, 13:05, said:

Eu stiam ca nu toate cablurile hdmi pot transmite sunet... :confused:


La unul de 130ron nu cred ca imi fac asemenea probleme.....am incercat din setarile sound manager, din setarile player-ului(am incercat mai multe ply.)...tot nimic...

#8
Hadrianvs

Hadrianvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 27.10.2008
Sincer, eu am un cablu HDMI cumparat de pe net si platit vreo 7-8 euro. N-am avut probleme nici cu Blu-ray-ul nici cu computerul, amandoua redau si video si audio.

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 05.12.2002

 cristisgm, on Dec 27 2008, 09:26, said:

La unul de 130ron nu cred ca imi fac asemenea probleme.....am incercat din setarile sound manager, din setarile player-ului(am incercat mai multe ply.)...tot nimic...


O, ba da...
Problema este mult mai complicata decat 'se stie' (iti spun din experienta).
1. Nu toate placile cu HD3650 suporta sunet prin HDMI.
2. Cel mai important este adaptorul de la DVI la HDMI. Daca nu a venit cu o placa HD3650 (s-ar putea sa mai fie compatibil si cu altele, dar nu bag mana in foc) - nu o sa-ti mearga. Eu am un HD2600, am incercat cu adaptorul DVI->HDMI de la un HD3850 (parca) si nu a mers. Cu adaptorul de la un alt HD2600 merge.
In concluzie, cu un cablu DVI-HDMI nu o sa-ti mearga in veci. Cu adaptorul ei + cablu DVI-DVI (orice cablu) trebuie sa mearga.
3. Drivere: daca nu ma insel, mai trebuie instalata o balarie de codec de la realtek ;) oricat de penal ar suna: http://www.realtek.c...p;GetDown=false
ATI HDMI Audio Device

#10
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Voi selectati in Control Panel ca device de iesire ATI HDMI sau lasati tot Soundblasteru ?

#11
cristisgm

cristisgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.10.2007

 Alice, on Dec 27 2008, 15:39, said:

O, ba da...
Problema este mult mai complicata decat 'se stie' (iti spun din experienta).
1. Nu toate placile cu HD3650 suporta sunet prin HDMI.
2. Cel mai important este adaptorul de la DVI la HDMI. Daca nu a venit cu o placa HD3650 (s-ar putea sa mai fie compatibil si cu altele, dar nu bag mana in foc) - nu o sa-ti mearga. Eu am un HD2600, am incercat cu adaptorul DVI->HDMI de la un HD3850 (parca) si nu a mers. Cu adaptorul de la un alt HD2600 merge.
In concluzie, cu un cablu DVI-HDMI nu o sa-ti mearga in veci. Cu adaptorul ei + cablu DVI-DVI (orice cablu) trebuie sa mearga.
3. Drivere: daca nu ma insel, mai trebuie instalata o balarie de codec de la realtek ;) oricat de penal ar suna: http://www.realtek.c...p;GetDown=false
ATI HDMI Audio Device

folosesc adaptorul dvi hdmi pe care l-am primit in pachetul placii video....adica este "al ei" si pe partea de dvi are toti (adica TOTI) pinii...incerc acum si "balaria" sugerata de tine

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 gamezcdr, on Dec 27 2008, 10:24, said:

Voi selectati in Control Panel ca device de iesire ATI HDMI sau lasati tot Soundblasteru ?
Soundblasterul nu are legatura fizica sau software cu placa video. De aceea trebuie selectat ATI HDMI ca device de iesire.

#13
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Eu ce ziceam ? :) IL SELECTATI ?

Edited by gamezcdr, 29 December 2008 - 20:39.


#14
iepurasu

iepurasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.06.2005
O intrebare am si eu pe marginea subiectului.
Foarte recent am achizitionat o placa video Asus GF GTX260 si as vrea sa am sunet pe unul din porturile DVI (la care e conectat un cablu HDMI care face legatura cu un LCD TV). Placa are o mufa (s/pdif in) pentru sunet, placa de baza (Gigabyte EX58 DS4) are si ea 2 pini (s/pdif out), dar nici Asus si nici Gigabyte nu au furnizat cablul de legatura.
De unde pot procura un astfel de cablu ?
Multumesc !

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,167
  • Înscris: 05.12.2002
cristi: Credeam ca ai luat un cablu DVI-HDMI.

OK, adaptor ai. Selecteaza ATI HDMI ca default sound device, instaleaza 'balaria' si spune-ne cum a evoluat treaba.

iepurasu: Nu prea gasesti.
Semnalul audio digital se transmite pe 2 sarme (masa si semnal util).
Cauta ceva care sa se potriveasca fizic acolo si aia e. Ex: Un cablu audio de cd-rom (are 4 pini), si tai jumate din mufa.

Daca e o mufa RCA, sau ceva de genul, improvizeaza. BTW, daca nimeresti firele invers, nu se aude; de ars nu se arde nimic.

Edited by Alice, 30 December 2008 - 03:48.


#16
cristisgm

cristisgm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.10.2007

 Alice, on Dec 30 2008, 03:47, said:

cristi: Credeam ca ai luat un cablu DVI-HDMI.

OK, adaptor ai. Selecteaza ATI HDMI ca default sound device, instaleaza 'balaria' si spune-ne cum a evoluat treaba.

iepurasu: Nu prea gasesti.
Semnalul audio digital se transmite pe 2 sarme (masa si semnal util).
Cauta ceva care sa se potriveasca fizic acolo si aia e. Ex: Un cablu audio de cd-rom (are 4 pini), si tai jumate din mufa.

Daca e o mufa RCA, sau ceva de genul, improvizeaza. BTW, daca nimeresti firele invers, nu se aude; de ars nu se arde nimic.


mersi pt. consecventa dar DE UNDE? selectez ati hdmi ca disp. implicit pt. sunet? poate nu am precizat dar am o "busitura" de mb adica pt 880 pro-a su sunet realtek ac'97...cand am incercat sa instalez "balaria" mi-a "spus" ca nici un driver "nu se gaseste in acest pachet"....desi eu aveam instalat si driver-ul pt. placa de sunet si cel pt. placa video...am incercat "utimul" driver de la realtek...nimic...si pt. a reveni..... din control panel-ul de la placa de sunet nu pot seta ATI HDMI ca default sound device...am incercat in control panel-ul  placii video (catalyst..) nici acolo nu exista o asemenea obtiune (doar setari video)..Inca odata mersi pt. raspunsuri.

Edited by cristisgm, 04 January 2009 - 15:09.


#17
crys18

crys18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.03.2007
Sal am si eu o plak video gaindward 9600 gt 1 gb 256 bits si nu imi da sunet prin hdmi, unde pun cablu ala mik de pe placa video pe placa de baza (asus m2n-e) ? nu gasesc pinii:(
multumesc

#18
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 crys18, on 22nd August 2010, 08:55, said:

...unde pun cablu ala mik de pe placa video..
Crezi ca esti mai intersant daca in loc de mic scrii mik?

Edited by SuperDuper, 22 August 2010 - 15:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate