Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Nortel, primul gigant care da faliment

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Compania canadiana Nortel Networks, unul dintre cei mai mari producatori de echipamente telecom din lume, a solicitat consiliere juridica pentru a evalua posibilitatea deschiderii procedurilor de intrare in faliment, in cazul in care procesul de restructurare esueaza, scrie Wall Street Journal, citand o sursa apropiata situatiei. Ronald Alepian, purtator de cuvant al Nortel, a precizat ca intrarea sub protectia falimentului nu este iminenta, dar compania a purtat discutii cu mai multi consilieri pentru a evalua situatia. "Ne concentram in continuare pe procesul de restructurare pe care l-am stabilit in noiembrie". Compania a luat in calcul si posilitatea solicitarii asistentei statului, mai spune o sursa. Nortel a fost in 2000 cea mai valoroasa companie canadiana, avand o capitalizare de 250 mld. dolari, care a scazut in prezent la 275 mil. dolari.

http://www.zf.ro/bus...mentul-3649048/

#2
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,632
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cred ca va da faliment.

#3
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
inseamna ca si ITC Networks de la noi se duce la vale...

#4
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Nortel nu este singur producator mare care nu s-a adaptat la schimbarile tehnologice... mai sunt si altii care merg la vale :)
La targul de solutii call center de la Sofitel cei de Nortel puteau sa ofere solutii NUMAI pe baza de ISDN, nu PSTN, nu VoIP... cel putin asa a sustitut unul dintre cei care se aflau la standul lor... initial nu mi-a venit sa cred, asa ca am mai intrebat o data...
Oricum locul dinozaurilor este la muzeu... :)

#5
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Bine, bine, dar Nortel făceau și alte echipamente. În fine, e de cernut, aia e clar.

#6
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View PostIgnition, on Dec 11 2008, 17:37, said:

Nortel nu este singur producator mare care nu s-a adaptat la schimbarile tehnologice... mai sunt si altii care merg la vale :)
La targul de solutii call center de la Sofitel cei de Nortel puteau sa ofere solutii NUMAI pe baza de ISDN, nu PSTN, nu VoIP... cel putin asa a sustitut unul dintre cei care se aflau la standul lor... initial nu mi-a venit sa cred, asa ca am mai intrebat o data...
Oricum locul dinozaurilor este la muzeu... :)

cine mai face call center cu pstn???


stiu filiale de partide politice care si-au cumparat ISDN pentru mini call centere... 

faci callcenter cu 4 linii telefonice?? pai ce nevoie mai ai de centrala? le pui pe direct, no offence.

pana una alta sa nu ii cantam prohodul lui nortel. nu cred ca se duce asa usor la vale. parerea mea.

#7
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
ISDN e o chestie care am văzut-o ultima oară acum câțiva ani ca o soluție la sat și era o soluție cam.. penibilă. Stați liniștiți, nu se ocupă ăștia doar cu ISDN.

Edited by jafpefata, 11 December 2008 - 18:01.


#8
catalinanu

catalinanu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.11.2008
Deci E1(ISDN) este o solutie pentru sate ?

Care este solutia pentru orase ? Zapp Fixtel sau RDS.Pica.Des ?

#9
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nu, eu mă refeream strict la internetul ISDN, greșeala e a mea (deci nu la PRI, etc).  Nu mai stiu cum pica dar mergea ca curu.
Idea e că această metodă de conectare a fost "împinsă" mult în spate cu câțiva nai în urmă și a fost mult overrated, nu se bănuia pe vremea aia că lucrurile vor evolua așa rapid.

Edited by jafpefata, 11 December 2008 - 18:49.


#10
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005
Nu da nimeni faliment,in cazuri extreme se fac preluari.

"Sunt zile de medicamente intense;pe 12 dec. e luna plina ." Iertati-o si voi,nu e vina ei ...

#11
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Nu stiu ce ati fumat, dar vreau si eu.

Cum sa vb in necunostinta de cauza despre tehnologie: Lectia 1. :)

#12
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostIgnition, on Dec 11 2008, 17:37, said:

La targul de solutii call center de la Sofitel cei de Nortel puteau sa ofere solutii NUMAI pe baza de ISDN, nu PSTN, nu VoIP... cel putin asa a sustitut unul dintre cei care se aflau la standul lor... initial nu mi-a venit sa cred, asa ca am mai intrebat o data...
Ala e un dealer bou probabil (sau care nu era el in stare sa instaleze alte produse); eu am vazut in office-ul din Romania al Nortel acu' vreo 3-4 ani toata telefonia facuta pe IP (SIP), cu softphone pe PC si integrata cu messenger scris de ei (posibil un Windows Messenger adaptat, dar eu nu eram prea interesat de subiect la ora aia).
Toata povestea aia era produsul lor pentru large enterprise "PABX"; atunci se chinuiau sa-l adapteze pentru small public service providers.

Totusi, sa nu exageram cu 'firma canadiana'... :-)

#13
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Directorul Alcatel spune ca Romania devine si mai atractiva

"Piata romaneasca devine chiar mai interesanta in contextul crizei globale pentru investitorii straini, pentru ca are avantajul costurilor reduse si toate companiile se concentreaza acum pe taierea costurilor", a declarat Dan Bedros, presedintele Camerei de Comert, Industrie si Agricultura Franceza in Romania si directorul general al companiei Alcatel Lucent Romania.
In plus, una din oportunitatile aduse de criza in domeniul IT, piata pe care Alcatel-Lucent ruleaza afaceri de peste 200 mil. euro, este intoarcerea inginerilor romani din strainatate, potrivit lui Bedros. Compania franceza a relocat recent in Romania mai multe servicii IT pentru clienti din vestul Europei, ceea ce va duce la cresterea numarului de angajati la nivel local cu 50-100 de persoane. In prezent, aceasta are 1.600 de angajati pe piata romaneasca.
"Outsourcingul (externalizarea serviciilor - n. red.) va continua sa se dezvolte in Romania. Centrele precum Bucurestiul sau Timisoara sunt deja saturate, insa zona Moldovei ramane extrem de atractiva datorita costurilor reduse cu forta de munca", a afirmat Bedros.
El anticipeaza o stagnare a afacerilor companiei la nivel local in acest an la valoarea inregistrata in 2008. Anul trecut, aceasta a realizat un avans de 10% fata de 2007, cifra de afaceri putand fi estimata astfel la 210 mil. euro la nivelul lui 2008.
Bedros se asteapta ca marile companii franceze sa-si majoreze investitiile in Romania in urmatorii ani, insa previzioneaza o activitate mai modesta a IMM-urilor franceze la nivel local, din cauza ca acestea sunt speriate de criza globala.

http://www.zf.ro/com...activa-4032321/

#14
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postdanutz1, on Mar 9 2009, 09:03, said:

Directorul Alcatel spune ca Romania devine si mai atractiva


si cum ajuta asta Nortel?  B)

#15
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

Quote

Nortel, primul gigant care da faliment, urmeaza Alcatel - Lucent ?

Edited by danutz1, 09 March 2009 - 09:49.


#16
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
aha... oricum, deja ALU a luat ceva in State pe LTE si asta ii salveaza, chiar daca nu au nimic acolo... e un mod elegant de a ajuta ALU din partea statului american...

#17
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
Cred ca pe nortel o sa i preia...kineeeziiiiiiiiiiiiii.
Pe alu ii mai ajuta si oringi si se mai ajuta putin si ei.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate