Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

va rog o indicatie

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Da, dar piciorusele "in plus" pot fi utilizate in modemurile huawey hsdpa. Cate ploturi are un modem umts? Eu cred ca 8. 6+2.

Edited by nicu13, 08 December 2008 - 22:32.


#20
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,972
  • Înscris: 10.06.2008
Si eu am cartela tot din prima serie. E doar cu 6 contacte ca sa zic asa!

#21
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 25.07.2008
pana la urma urmei nu conteaza simul daca e rontujit sau nu, cate ploturi are, important e sa se dea drumul odata si sa avem internet mobil de la ei. restul e can can si prea multe vorbe fara rost.

#22
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005

View Postnicu13, on Dec 8 2008, 22:18, said:

Da, dar piciorusele "in plus" pot fi utilizate in modemurile huawey hsdpa. Cate ploturi are un modem umts? Eu cred ca 8. 6+2.

Tot 6 pini au.
http://www.huawei.co.../view.do?id=282
Attached File  USIM.JPG   50.4K   47 downloads

Edited by bit 61, 09 December 2008 - 07:14.


#23
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postnicu13, on Dec 8 2008, 13:48, said:

Cartelele din prima serie pot fi folosite separat si cu "ipoteticele" modemuri pentru internet, care au ajuns, dar nu stiu de ce nu se distribuie odata. A doua serie nu poate fi folosita cu ele, urmand sa vina cu un usim dedicat. Sunt diferente constructive intre cele 2 tipuri de cartele de aceea icoana 3G apare diferit.

Eu intr-unul din telefoane am cartela de mai jos, nu e roz si nu scrie Digi.Mobil pe ea  :mellow: are contacte rotunjite si apare simbolul 3G in patratel albastru!, ba mai mult cu acel sim intr-un telefon RDS employee mi sa facut o "demonstratie" de apel video, dar nici mort nu a vrut sa imi spuna setarile.

Poate le obtine careva dintre cei care se lauda pe aici cu inside info si surse sigure  ;)

Attached Files



#24
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Nu există "setări" pentru apel video. :huh:

#25
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005
...si nici surse sigure. Adevarat ca mai sunt unii care isi dau cu parerea despre cartele si alte detalii tehnice insa pana acum nu au prea nimerit cu sfaturile. Penibil. ;)

#26
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View Postjafpefata, on Dec 9 2008, 13:47, said:

Nu există "setări" pentru apel video. :huh:
nu la setarile pentru apel video ma refeream ce la cele pentru conectarea la internet, punct de aces, IP, GW si alte bla - bla-uri de gen, apelul video de care vorbeam era singurul lucru demonstrabil acolo pe loc ca nu vorbeste prostii :) . Avand o discutie pe tema asta cu respectivul evident am ridicat problema datelor si old story-ul de pe aici ca datele sunt de mult available pe sim-urile angajatilor omul mi-a spus ca sunt active si functionale pe toate sim-urile drept exemplu mi-a cerut cartela mea, a introdus-o in telefonul lui si a facut un apel video pe alt telefon pe care il avea la el (nu aveam nici un pc laptop prin preajma ca sa vad cum merge / daca merge, singurul lucru ramas a fost apelul video) spunandu-mi deasemenea ca la fel merg si datele, atat pe telefon cat si pe PC folosind telefonul ca modem.

#27
solomazdra

solomazdra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.12.2007
daca ar fi asa, atunci:
- abonatul la internet RCS va putea intra pe net si prin mobil?
- cat va costa asta?
- mai trebuie semnate hartii?

am tot citit diverse posturi, dar numai lamurit nu sunt, ...

nicu

#28
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

View PostdreaQ, on Dec 9 2008, 12:50, said:

...si nici surse sigure. Adevarat ca mai sunt unii care isi dau cu parerea despre cartele si alte detalii tehnice insa pana acum nu au prea nimerit cu sfaturile. Penibil. ;)
Ce nororc pe noi ca avem si experti redutabili... ca tine... dar care sunt la fel de priceputi daca nu mai habarnisti.

#29
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005

View Postnicu13, on Dec 8 2008, 13:32, said:

Sunt doua tipuri de cartele roz digi.mobil. Una cu lamele rotunjite la capete si mai mari ca dimensiune, care este "servicii de date ready" si una cu lamele patratoase, mai mici, care nu este "servicii de date ready". O sa pun o poza cu ambele tipuri.

View Postnicu13, on Dec 8 2008, 13:48, said:

Cartelele din prima serie pot fi folosite separat si cu "ipoteticele" modemuri pentru internet, care au ajuns, dar nu stiu de ce nu se distribuie odata. A doua serie nu poate fi folosita cu ele, urmand sa vina cu un usim dedicat. Sunt diferente constructive intre cele 2 tipuri de cartele de aceea icoana 3G apare diferit.

View Postnicu13, on Dec 8 2008, 17:44, said:

Imi cer scuze pentru calitatea pozelor.
Cartela din dreapta este cea din prima transa. Se observa ca are mai multe contacte. Cu ea, telefonul imi indica 3.5G in dreptul semnalului. La cea mai noua indica doar 3G.

View Postnicu13, on Dec 8 2008, 18:35, said:

Apoi la naiba cu presatarile lor de cartele de rdsi. Nu sunt doua cartele si doua mobile care sa se comporte la fel. Sa faca ce-or vrea, numai sa o faca odata, ca intram in 2009, God damn it.
Se pare ca tu esti mai trompeta ca toti. Dai sfaturi aiurea si te dai atotstiutor in materie de telefonie mobila de la rds. Trambitezi numai neadevaruri. Incearca sa fii mai moderat ca sa nu-i zapacesti si pe altii. Sa inteleg ca te-ai simtit ca e vorba despre tine? Nu te mai umple de penibil mai mult decat e necesar!

#30
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Nu bre, sa intelegi ca atunci cand combati o persoana tre' sa spui si niste argumente ca sa eviti cliseul flavia. Ca observ doar niste quote... insirate. Si? Mai departe? Eu cred ca esti stresat si nu ai cu cine sa te racai. Dar stii ce, nu stau sa ma contrazic. Mi-ajunge flavia. Poate ne dai si niste lamuriri legate de topic. Ia sa vad si eu neadevarurile alea despre care scrii. Nu este adevarat ca sunt mai mult de doua tipuri de cartele? Ba este. Nu este adevarat ca unele nu dau patratel care indica prezenta serviciilor suplimentare? Ba este. Nu este adevarat ca un telefon hsdpa indica 3.5G in dreptul semnalului? Si asta este adevarat. Ia-o pe flavi de interlocutoare, pentru ca eu nu am timp de asa ceva. Chiar nu am.

Edited by nicu13, 09 December 2008 - 17:18.


#31
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005
Mai omule eu am zis ca nu stii ce vorbesti. Am dat niste citate din tine ca sa vezi cata prostie ai turnat. Te-ai dat destept ca sa vezi cate tipuri de cartele una face asa cealalta altceva. Si cand cineva ti-a dat un exemplu ai inceput ca nu toate cartelele reactioneaza la fel ca nu sunt 2 telefoane la fel si alte aberatii. [Apoi la naiba cu presatarile lor de cartele de rdsi. Nu sunt doua cartele si doua mobile care sa se comporte la fel.]
Nici eu nu stau sa ma contrazic cu tine pt ca nu ma pricep insa cand vad cate unu care se da expert nu-mi permite bunul simt sa nu raspund. Daca te-ai simtit cu musca pe caciula e foarte bine, ai aprobat cele spuse. Tu, flavia si inca vreo 2 aveti un singur avantaj...faceti trafic.  :coolspeak:

Revenind la thread....suna la RC sa te lamureasca.

#32
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Nu au nici o legatura cei 2 pini in plus cu modemurile ,cu 3 G-ul ,3,5G-ul......Nici cu RDS-ul macar.
Motivul?
Foarte simplu.
Niste baieti destepti s-au gindit ca nu ar fi rau  sa elimine sloturile microSD din telefoane.
Si atunci au implementat o memorie NAND pe USIM.
Deci o parte din cartela este folosita de telefon ca si pina in prezent si o parte o sa fie
folosita ca mediu de stocare multi media ,harti GPS ,documentatie,etc..
Si ca sa scurtez suspansul cei 2 pini nu sint altceva decit pinii de la o interfata USB ,adica Data + si Data -.
Prin intermediul carora se comunica cu memoria NAND din USIM.
Attached File  USIM_cu_8_pini.jpg   13.02K   41 downloads

Este foarte posibil ca aceste cartele de la RDS sa fie un fake in ceea ce priveste interfata USB.
La fel de bine este posibil ca sa aibe implementat NAND-ul.
Oricum deocamdata nu avem cu ce testa cei 2 pini.
Toate telefoanele RDS au 6 pini pe slotul USIM.

Edited by bit 61, 09 December 2008 - 18:22.


#33
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006

View PostdreaQ, on Dec 9 2008, 15:52, said:

Mai omule eu am zis ca nu stii ce vorbesti. Am dat niste citate din tine ca sa vezi cata prostie ai turnat. Te-ai dat destept ca sa vezi cate tipuri de cartele una face asa cealalta altceva. Si cand cineva ti-a dat un exemplu ai inceput ca nu toate cartelele reactioneaza la fel ca nu sunt 2 telefoane la fel si alte aberatii. [Apoi la naiba cu presatarile lor de cartele de rdsi. Nu sunt doua cartele si doua mobile care sa se comporte la fel.]
Nici eu nu stau sa ma contrazic cu tine pt ca nu ma pricep insa cand vad cate unu care se da expert nu-mi permite bunul simt sa nu raspund. Daca te-ai simtit cu musca pe caciula e foarte bine, ai aprobat cele spuse. Tu, flavia si inca vreo 2 aveti un singur avantaj...faceti trafic.  :coolspeak:

Plictis. Tot nu ai spus nimic legat de simuri. Pentru ca te preocupa discutiile care se invartesc in jurul cozii. In loc sa-mi faci teoria chibritului in legatura cu flavia, mai bine mai citesti despre circuitele basculante bistabile R-S implementate cu porti logice nand.
Multumim bit 61 pentru expliactia legata de poarta logica "si" negat. S-a lamurit si misterul patratului albastru.

Edited by nicu13, 09 December 2008 - 19:40.


#34
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Nu are nici o legatura poarta logica NAND cu memoria Flash NAND.
Citeste aici ce inseamna memoria flash.
http://en.wikipedia....ki/Flash_memory
Dupa cum vezi aceasta memorie este specifica device-urilor USB.

#35
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Aha. Memorie. Am vazut acum. Nu este o idee prea buna sa se utilizeze aceeasi denumire pentru mai multe lucruri. Acum stau si ma intreb. Poarta logica nand este utilizata in circuite basculante bistabile reset-set. And este un operator logic. Nu consider adecvat sa denumesti nand o memorie. Chiar nu gaseau alta denumire? Dar faptul este petrecut. Degeaba mai comentez cauza.

Edited by nicu13, 09 December 2008 - 19:57.


#36
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 02.06.2005
Iar te-ai facut ca stii. Bai baiatule esti mortal. In frustrarea ta oarba te acoperi cu penibil. In plus ai zis ca nu mai deschizi subiectul referitot la prostiile pe care le-ai spus. Ai numai patratele in cap.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate