Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

sofer profesionist

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
salut
am ceva timp a trebuit sa mi ia tata masina sa se duca undeva .
cand a ajuns la destinatie , nervos ca il claxonau toti din cauza ca eu aveam lipit semnu' prostului in geam , le-a dezlipit.

apoi , acum vreo 2 saptamani aud de la un sofer de maxi taxi ca oricum daca am BE CE trebuie sa le port doar juma' de an.

eu nu-mi amintesc sa fi citit asta prin legislatie cand l-am luat ..e o reglementare noua ? e pe bune?

de lipit oricum nu le mai lipesc , din cauza la toti idiotii care te claxoneaza cand e semaforu' rosu si urmeaza verde in 3-4 secunde si idioti care vin de pe contrasens si fac stanga si-ti taie calea(motiv pt care mama a dat odata cu botu' de bord , ca am franat de a ramas juma' de cauciuc acolo)

#2
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008
Cred ca si eu le dau jos una doua,desi am permis doar de 4 luni, dar pana ieri nu am avut semne.Pana ieri nici un flash claxon nimic, ieri m'au tampit astia. Depasiri aiurea chiar daca mergeam cu 60-70 la limita de 50, flashuri ca am incetint la o groapa,flashuri inainte cu 10 metri de intersesctie cand e cedeaza, flashuri inainte sa se faca verde...flashuri flashuri flashuri  :cursing: Oare de ce tocmai ieri i-a gasit si pana acum nici unu? :frust:


Nu, nu s'a schimbat nimic, tot un an esti incepator, chiar daca ai si alte categorii :P

#3
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
Eu cat am fost incepator nu am purtat mamaliga decat 10% din km parcursi.
Nu am avut probleme. Ce e drept ca nici nu am fost oprit.
Dar cat timp nu deranjezi in trafic si te descurci binisor nu cred ca e cazul.
Mai de graba ar trebui sa poarte altii care au permis de ani de zile si nu au nici o treaba cu volanul.
Sa nu mai zic ca risti sa fii oprit de politie pentru ca nu respecti viteza pentru incepatori.

#4
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
din cate stiu iei 2 puncte daca te prinde politia ca nu le tii.

am gasit doar asta, nu stiu daca mai e o completare pt profesionisti:

Quote

1. Conducatorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obtinerii permisului de conducere are obligatia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbena, cu diametrul de 100 mm, care are in centru semnul exclamarii, de culoare neagra, cu lungimea de 60 mm si diametrul punctului de 10 mm, dupa cum urmeaza:
http://chestionare.a...i-de-circulatie (art 149)

#5
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
:(
pacat ..

eh , pregatesc si io o minciuna credibila si sper sa n-am probleme :D

#6
undoweb

undoweb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 02.03.2006
Am 12.000 de kilometrii, am facut Germania, am carnetul din mai si nu am purtat niciodata tampeniile alea. De 2 ori m-au intrbat unde imi sunt alea dar m-am scos eu:D/

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
o zi nu le-am purtat, m-a oprit si politia in anul ala si nimic
de curiozitate, in 2002 nu erau puncte...da' era amenda pentru mamaligi ? :D
ca mie nu mi-au zis nimic

#8
maryuso

maryuso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 10.05.2006

 micutza08, on Dec 7 2008, 09:58, said:

flashuri ca am incetint la o groapa,flashuri inainte cu 10 metri de intersesctie cand e cedeaza, flashuri inainte sa se faca verde...flashuri flashuri flashuri
si cu ce te deranjeaza? cei care claxoneaza si dau flashuri aiurea sunt tampiti cu 4 clase. de ce sa risti sa iei amenda pentru ei?

#9
woulfy

woulfy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 11.12.2003
Poti sa nu mai porti lamaia, tot sofer amantor ramai sa sti!
Exista cursuri speciale ca sa devii sofer profesionist si crede-ma e diferenta intre un sofer cu experienta si un sofer profesionist.

#10
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Eu am condus si cu lamai in geam si fara, si nu am vazut o diferenta asa mare. Nu pot spune ca daca am lamaile in geam sunt claxonata fara motiv, cel putin nu in mod foarte frecvent.

Mai sunt si unii rautaciosi, de exemplu acum cateva zile eram pe o straduta stramta si aglomerata, intrasera unii pe sensul meu de mers ca sa depaseasca si se straduiau acum sa se incadreze inapoi pe banda lor, iar eu ma strecuram printre masinile parcate si cele de pe celalalt sens cam la 10-15 cm de ele. Sunt incepatoare, iar chestiile astea de finete imi cam dau de munca. Ei, si desi aveam semnul de incepator, din spatele meu un taximetrist claxona intr-o veselie. M-am uitat in oglinda si am vazut ca radea. Probabil ca se amuza ca inaintez asa incet. O fi uitat ca a fost si el incepator :) In orice caz, nu se intampla des asa ceva. Eu una consider ca semnul de incepator ma ajuta, unii soferi chiar sunt mai prudenti cand vad mamaliga :)

Edited by aaalexandraaa, 09 January 2009 - 04:35.


#11
komy

komy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.11.2006
Un sofer amator este cel cu categoria B, un sofer profesionist este cel cu categoria C,D,CE,DE.
Un sofer incepator este cel cu sub un an vechime in ale condusului.
Sfatul meu care pot sa vi-l dau este sa nu luati in seama ce flashuri si claxoane dau altii, si sa conduceti REGULAMENTAR.
Eu sunt sofer profesionist, am categoria A,B,C cu multe sute de mii de km si credeti-ma am vazut multe pe strazi.
Sfatul meu este sa nu mergeti tare(viteza e responabila pentru multe din accidente).
Mergeti legal sau pana la limita cat stapaniti masina.
In rest.. Numai bine

#12
Tzushka

Tzushka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,441
  • Înscris: 09.11.2007
nu va mananca lamaile din geam si nici aia care va claxoneaza dealtfel. ar fi mai bine sa le purtati indiferent daca va credeti buni soferi. cateodata ii ajuta pe ceilalti in trafic...

#13
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
sunt 2 tipuri de soferi.
1 cei care te claxoneaza si te injura de cate ori vad ca ai gresit si ai lamaia
2 cei care te ajuta, iti dau prioritate chiar daca nu ai si iti fac cu mana cand ai gresit
parerea mea este ca sunt 50% - 50%

#14
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

 woulfy, on Dec 17 2008, 23:40, said:

Poti sa nu mai porti lamaia, tot sofer amantor ramai sa sti!
Exista cursuri speciale ca sa devii sofer profesionist si crede-ma e diferenta intre un sofer cu experienta si un sofer profesionist.
Asa e: soferul profesionist e obisnuit sa conduca tiruri, camioane, autobuze pe cand soferul cu experienta e posibil sa fi condus numai autoturisme.  :confuzzled:
Sau tu te refereai la piloti de curse si cursuri pentru asa ceva?  :huh:

#15
ksian

ksian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 14.04.2005
Pentru nepurtarea mamaligilor se dau 2-3 puncte, dar puncte amenda, nu de penalizare.

Edited by ksian, 14 January 2009 - 13:45.


#16
sorin5

sorin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 23.03.2008
eu nu am purtat si nici nu o sa port mamligile in geam, cei care se considera incepatori si intradevar nu stiu conduce nu au decat sa le poarte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate