Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Cresc tarifele la RCS & RDS

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
240 replies to this topic

#19
zoozoo

zoozoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.07.2007

 Blackhawk, on Dec 4 2008, 10:08, said:

Mie nu-mi place scumpirea asta! Inteleg bine ca se va aplica si la abonatii mai vechi? Parca vad, daca nu zice nimeni nimic, va urma o noua scumpire...  :thumbdown:
Daca are legatura cu euro, puteau sa se protejeze ca abonamentele sa fie exprimate in euro si convertite in data facturarii la cursul BNR.

@ Blackhawk inteleg ca ai 3 telefoane Digimobil. E din oferta noua cu 2 euro/luna abonament? Ai si 3 fixuri? Sau cum e la tine?

#20
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 zoozoo, on Dec 4 2008, 10:50, said:

@ Blackhawk inteleg ca ai 3 telefoane Digimobil. E din oferta noua cu 2 euro/luna abonament? Ai si 3 fixuri? Sau cum e la tine?
Cost suplimentar 20/30lei. Pe 17 decembrie il iau pe al treilea. O sa-l iau pe primul in folosinta si o sa-l transfer la oferta de 2euro, are numar usor :D

#21
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

 LunaCrystal, on Dec 4 2008, 10:35, said:

Bine zis. Si eu la fel, insa cand e vorba de scumpiri nu mai prefer.
La creșterea dolarului, nu e nici o scumpire, cu tot cu creșterea asta de 8%, abonamentul tot s-a ieftinit în ultimele luni. Restul nu scumpesc pentru că au deja scump.

 zoozoo, on Dec 4 2008, 10:50, said:

Mie nu-mi place scumpirea asta! Inteleg bine ca se va aplica si la abonatii mai vechi? Parca vad, daca nu zice nimeni nimic, va urma o noua scumpire...  :thumbdown:
Dacă nu ti se pare fair, ai toate șansele să reziliezi. La urma urmei, nu există doar RDS în țara asta.

#22
zoozoo

zoozoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.07.2007
Deci scumpirea va fi valabila si pentru clientii vechi?

#23
NYPD2

NYPD2

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.11.2008
Doar nu se astepta cineva ca RDS sa plateasca imprumutul de 350 mil euro din firimiturile pe care le fac din telefonia mobila.


E prima scumpire.

#24
zoozoo

zoozoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.07.2007

 jafpefata, on Dec 4 2008, 11:02, said:

Dacă nu ti se pare fair, ai toate șansele să reziliezi. La urma urmei, nu există doar RDS în țara asta.
Nu am zis ca nu e fair! Am zis ca nu-mi place, deoarece s-ar putea sa urmeze si alte scumpiri.
Multumesc pentru sfatul tau, dar imi cunosc optiunile.

#25
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

 zoozoo, on Dec 4 2008, 11:14, said:

Nu am zis ca nu e fair! Am zis ca nu-mi place, deoarece s-ar putea sa urmeze si alte scumpiri.
Multumesc pentru sfatul tau, dar imi cunosc optiunile.
Nu e bine sa fii catastrofist. Nu pretul painii :)
E o regula de baza sa faci scumpirea cu cat e nevoie intr-un pas, fara sicane :D

Edited by Blackhawk, 04 December 2008 - 11:18.


#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,656
  • Înscris: 20.10.2006
Chiar, scumpirea nu da drept de reziliere a contractelor inainte de termen fara plata de penalitati ? Asa mi s-ar parea corect.

#27
zoozoo

zoozoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.07.2007
Gasesc undeva si un comunicat de presa?
Chiar ma gandeam, in contract parca nu scrie pretul asa-i? Scrie doar serviciile...nimic legat de pret.
Si cand se devalorizeaza euroiul, dolarul oare vor scadea preturile la abonamente?

Edited by zoozoo, 04 December 2008 - 11:28.


#28
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Pana una alta RDS sunt singurii care NU au scumpit pana acum. Restul scumpeau pe masura ce se scumpea euro, azi abonamentul era 5x3.5 lei, luna viitoare era 5x3.7 lei. La RDS pana acum a fost 25 lei indiferent de cat era euro/$.

De ce suntem carcotasi? :)

#29
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 02.06.2005

 LunaCrystal, on Dec 4 2008, 11:23, said:

Chiar, scumpirea nu da drept de reziliere a contractelor inainte de termen fara plata de penalitati ? Asa mi s-ar parea corect.

Ba da! Daca nu esti de acord cu noile tarife poti denunta unilateral contractul. Scrie in contractul pe care l-ai semnat. In fine n-ar fi mare scumpirea. Sper sa nu fie o tactica pe care sa o aplice din ce in ce mai des. Nu trebuie sa calculam ca serviciile trebuiau sa coste nustiucate milioane. Acum sunt preturi corecte pt ce ofera. Daca mai adaugi 5 lei la cablu+net este rezonabil zic eu. Cu conditia ca aceste cresteri sa nu devina...trimestriale.

#30
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Pana acum au fost fluctuatii la fel de mari euro/$, sigur nu vor fi trimestriale cum nu au fost nici pana acum. Daca ar fi vrut cu adevarat sa lege abonamentele de euro le tranformau direct in valuta cu ocazia asta.

Traim intr-o tara bananiera, dar asta nu e pretul la paine.

Quote

De ce suntem carcotasi? :)
E natura noastra :P Oricum nu e ca si cum ai beneficia de mai mult pe mai putini bani la altii. La fel RDS a fost singurul care a tinut cu dintii de pret mai multi ani.

#31
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 02.06.2005
Nu trebuie sa fim carcotasi dar nici sa inchidem ochii. Cand urca leul imediat au transformat tarifele in RON (25/35/45). Tarifele la telefonie sunt oricum in euro ;)  Pretul...salamului sa zicem s-a dublat in ultimii 3 ani e normal ca si pretul la unele servicii sa se mai ajusteze.

Referitor la titlu...au aparut undeva prin casierie , pe site noile preturi?

#32
NYPD2

NYPD2

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.11.2008
Eu am convingerea ca daca nu faceau experimentul cu telefonia semi-mobila ... acum nu aveam parte de scumpiri... ba chiar mai aveam 30 de minute nationale incluse la Fiberlink.  :angry:

#33
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,656
  • Înscris: 20.10.2006
Ai dreptate, insa tot mai avantajos pentru utilizatori e sa ai si telefonie mobila.

 burgher, on Dec 4 2008, 11:30, said:

Pana una alta RDS sunt singurii care NU au scumpit pana acum. Restul scumpeau pe masura ce se scumpea euro, azi abonamentul era 5x3.5 lei, luna viitoare era 5x3.7 lei. La RDS pana acum a fost 25 lei indiferent de cat era euro/$.

De ce suntem carcotasi? :)
Aici ai dreptate, insa nu da bine la imagine sa anunti o scumpire.

Edited by LunaCrystal, 04 December 2008 - 11:43.


#34
muc_cel_mic

muc_cel_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,362
  • Înscris: 15.04.2008
Nu va mai plangeti, mai ales cei care aveti Fiberlink. Nu o sa renuntati la Fiber nici daca o sa va ceara RDS 100 lei abonament! Pun pariu! Si pentru multi dintre voi platesc parintii!  :coolspeak:
Venit la UPC sau RTC unde sa platesti 100 lei/luna la 3 servicii sau chiar 2 este normalitate! Sa nu mai vorbesc de calitate in special de cei de la UPC.
Daca RDS imi baga maine Fiberlink eu as fi dispus sa platesc doar pe abonamentul de net 50lei/luna pentru ab de 10Mbps la care sa-mi adauge pretul telefonului si TV.
Parerea mea este ca pretul practicat de RDS la serviciile oferite este "nesimtit", "anormal" de mic! La care se adauga celelalte facilitati, ca de exmplu telefoanele gratuite.

Edited by muc_cel_mic, 04 December 2008 - 11:48.


#35
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,389
  • Înscris: 02.06.2005

 muc_cel_mic, on Dec 4 2008, 11:45, said:

Nu va mai plangeti, mai ales cei care aveti Fiberlink. Nu o sa renuntati la Fiber nici daca o sa va ceara RDS 100 lei abonament! Pun pariu! Si pentru multi dintre voi platesc parintii!  :coolspeak:
Venit la UPC sau RTC unde sa platesti 100 lei/luna la 3 servicii sau chiar 2 este normalitate! Sa nu mai vorbesc de calitate in special de cei de la UPC.
Daca RDS imi baga maine Fiberlink eu as fi dispus sa platesc doar pe abonamentul de net 50lei/luna pentru ab de 10Mbps la care sa-mi adauge pretul telefonului si TV.
Parerea mea este ca pretul practicat de RDS la serviciile oferite este "nesimtit", "anormal" de mic! La care se adauga celelalte facilitati, ca de exmplu telefoanele gratuite.

Mai mucule...nu e aia normalitatea. Aia e prostie sa platesti atata pentru acele servicii. Pe bune. La rds este pretul corect eventual mai mic pt atragerea de clienti. Insa suntem in 2008 intr-o tara bananiera cat sa ceri? Hai sa fim seriosi!

PS: as renunta daca ar cere 100RON am 5 retele la mine in bloc. Imi platesc singur netul  :)

#36
cocor

cocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 13.04.2008

 NYPD2, on Dec 4 2008, 11:40, said:

Eu am convingerea ca daca nu faceau experimentul cu telefonia semi-mobila ... acum nu aveam parte de scumpiri... ba chiar mai aveam 30 de minute nationale incluse la Fiberlink.  :angry:
Cele 30 minute nationale de care erau spui tu erau in orice retea de telefonie mobila, daca nu ma insel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate