Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

Pentax Km

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,230
  • Înscris: 12.06.2004
Mai degraba sa se uite cine le-a facut :)
(desi, da, exista o diferenta intre un obiectiv de kit si-un Limited - vizibila si la print-uri mici/medii)

#38
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostSuperDuper, on Dec 30 2008, 19:57, said:

Arata bine expunerile alea pe zapada.


   Dovada a maturitatii "vechiului" Sony CCD de 10Mp, dar in egala masura si prelucrarii de dupa sensor. Una singura e mai putin reusita, nu stiu ce metering a folosit, cea cu soarele in fata. Desii, mie imi place, ca si compozitie. :)

#39
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
la expuneri pe zapada, pe K-M trebuie sa compensez cu +1 - +1,3 la expunere matrix. presupun ca si la central e tot pe acolo...

#40
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostSato, on Dec 31 2008, 00:09, said:

la expuneri pe zapada, pe K-M trebuie sa compensez cu +1 - +1,3 la expunere matrix. presupun ca si la central e tot pe acolo...

ai recomanda km-ul unui incepator? pt ca i-am propus unei prietene sa-si ia un km + (eventual 50-200) + un 50, chiar un fa 1.4 in locul unui canon 450d kit :huh:

#41
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
incepator deja cu 3 obiective? :D

sincer, nu cred ca il recomand in loc de 450d. pentru ca punctele de focus sunt prea in centru, si asta ma obliga sa fac clarul si sa recompun de fiecare data.. iar faptul ca nu am sprijin vizual unde face focusul e deranjant TARE.

n-au gandit bine aparatul asta. au pus in software tot felul de prostii (developare raw in aparat, jdemii de scene, de optiuni pentru jpg-uri...) si l-au ciuntit in niste chestii de bun simt (pe langa punctul de focus inexistent, si cureaua de pus dupa gat e mai subtire...probabil sa fie mai ieftin :D ). Iar gripul patratos e canon-style.

#42
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Eu cred ca este de recomandat. Desi am K20D, nu privesc Km-ul ca pe o jucarioara, este un aparat cat se poate de serios.

  Nu pentru toata lumea sunt importante gageturile din menu sau nu stiu cate puncte de focus, la baieti poate :D dar la fete si in special la un incepator (pentru ca toti am fost... :bigwhitegrin:), conteaza foarte mult calitatea imaginii.

  Crede-ma Sato, daca-l "incalti" cu ceva sticla buna, aparatul asta iti va da multe satisfactii !  Si poate v-am plictisit cu comparatiile astea, dar sunt convins ca in Km, este aceiasi prelucrare ca si in K200D. Cel din urma poate, era mai pe placul tau...la echipare :)  

  Uite o comparatie intre 450D si K200, la nivel de detalii rezolvate. Ambele au fost facute cu lensuri destul de capabile, poate mai buna in cazul 450D. Concluziile... fiecare, sursa pozelor, cred ca nu mai este un secret pentru nimeni

Attached Files

  • Attached File  comp.JPG   260.4K   79 downloads


#43
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
Autofocusul e destul de rapid pe lumina putina?
SR-ul este eficace pe K-m?
Mi-ar place K-m insa lipsa DOF preview m-ar pune in impas daca vreau sa folosesc manual focus cu M42.

#44
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postflorinlib, on Dec 31 2008, 17:22, said:

Autofocusul e destul de rapid pe lumina putina?
SR-ul este eficace pe K-m?
Mi-ar place K-m insa lipsa DOF preview m-ar pune in impas daca vreau sa folosesc manual focus cu M42.

:lol: Masurarea cu M42 (in mod M se poate apasa AE-L iar in mod AV merge automat-masoara continuu) se face cu diafragma inchisa (setatat la  valoarea dorita), deci ai deja "DOF preview" . Camera NU controleaza diafragma obiectivelor pe filet M42 (sau T/2) deci nu are nici o importanta DOF preview-ul. La fel e si la Canon, Oly sau alte dSLR-uri ;)

Edited by montecarlo, 31 December 2008 - 17:40.


#45
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
mersi de precizare, zic de m42 nu ca as fi mare fan al manual focusului dar daca tot am vreo 2 obiective de ce sa le las la hibernare  ;)

#46
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
AF-ul este foarte rapid, la nivelul celorlalte marci zic eu.
SR-ul nu l-am testat, inca ma obisnuiesc cu aparatul.

#47
florinlib

florinlib

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 17.08.2007
Salutare, e cam liniste pe aici...

Poate pune cineva cateva imagini cu Km si eventual alte detalii, cum se comporta, ce plusuri si minusuri are...

#48
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
am eu cateva pe site-ul din profil...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate