Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

chestii legate de InDesign

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
alfreero

alfreero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.10.2005
Hello

Lucrez pe InDesign (CS3 cu licenta, daca are vreo importanta) la o editura, carte + ziar.

Referitor la ziar...
De azi a trebuit sa ma ocup si de montaj.

Problema:
- la montaj, se schimba numarul de pagina - solutia gasita de mine a fost sa dau Override all master page items la toate paginile, convertit numerele de pagina in Outline (din cite imi aduc aminte, in quark nu aveam problema asta) - exista alta solutie?

Referitor la carti...
- avem, de ex, o gramada de carti cu note de subsol, unele note fiind mai "voluminoase" decit textul, pe anumite pagini. Mi s'a intimplat sa intind sau string textul la cite o nota (pe orizontala doar) si totodata sa mi se intinda si textul de pe pagina respectiva (nu au sarit rinduri)
- uneori nu am incotro si trb sa bifez "allow split footnotes". exista posibilitatea de a alege care note sa fie afectate? deoareca am avut si note de 3-4 rinduri impartite, ceea ce inseamna doar munca in plus

Si o ultima (deocamdata) problema este faptul ca nu pot seta shortcut'uri la Styles. Am incercat diverse combinatii, dar nu vrea si pace.

PS - lucrez pe Windows

Edited by alfreero, 26 November 2008 - 19:46.


#2
elbereth

elbereth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.09.2007
Pentru a seta shortcuts asigura-te ca ai Num Lock activ, altfel nu merge.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate