Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 

plata in avans in chf

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Am o suma de 20 000 ron. Dar am un credit in franci elvetieni.

Ce ar fi bine sa fac ?

Sa tin banii in banca? La ing pe card am dobinda de 12%. Deci cam 200 ron pe luna la 20 000ron.

Sau sa platesc in avans la creditul in chf?

Eu acesti bani ii voi folosi tot pentru a plati acest credit. E bine sa platesc acum in avans sau sa platesc cand va mai scadea chf-ul? Daca va mai scadea :). Credeti ca va mai scadea? Eu nu cred. Cum credeti ca va evolua chf-ul pe termen scurt? In general de craciun leul se intareste din ce am vazut.

As putea sa negociez cu cei de la banca sa nu mai platesc comisionul de plata in avans - sau o eventuala miscorare?

Mersi!

#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,835
  • Înscris: 13.01.2005
Cică astea-s vremuri bune pentru plătit credite.

#3
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 18.03.2006
Corect ... "vremuri bune" ..... cine are cashu, e sefu in ziua de azi.

#4
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 10.05.2004
parerea mea este sa tii si banii si creditul :D . tu ai un avantaj, in vremurile astea - lichiditati. in functie de tipul de credit pe care-l ai, acesta poate fi un al doilea avantaj. atata timp cat nu te preseaza nimeni, stai linistit. eventual, ca sa te protejezi fata de fluctuatiile de curs, poti schimba banii (sau macar o parte din ei, eventual jumatate) in franci elvetieni.

#5
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,835
  • Înscris: 13.01.2005

View Postsuri, on Nov 16 2008, 22:05, said:

eventual, ca sa te protejezi fata de fluctuatiile de curs, poti schimba banii (sau macar o parte din ei, eventual jumatate) in franci elvetieni.
Bravo. Tocmai ai oferit una din cele mai proaste soluții. Mă rog, există întotdeauna posibilitatea de a cumpăra forinți :D

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,329
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdorians, on Nov 16 2008, 20:05, said:

Am o suma de 20 000 ron. Dar am un credit in franci elvetieni.

Ce ar fi bine sa fac ?

Sa tin banii in banca? La ing pe card am dobinda de 12%. Deci cam 200 ron pe luna la 20 000ron.

Sau sa platesc in avans la creditul in chf?

Eu acesti bani ii voi folosi tot pentru a plati acest credit. E bine sa platesc acum in avans sau sa platesc cand va mai scadea chf-ul? Daca va mai scadea :). Credeti ca va mai scadea? Eu nu cred. Cum credeti ca va evolua chf-ul pe termen scurt? In general de craciun leul se intareste din ce am vazut.

As putea sa negociez cu cei de la banca sa nu mai platesc comisionul de plata in avans - sau o eventuala miscorare?

Mersi!

Eu nu as plati acum, CHF-ul este la cote maxime. Eu cred ca in primavara va fi mai mic...

#7
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu as plati creditul...
cred ca banii pe care ii are acum...ii vor aduce o dobanda mai mica decat dobanda pe care o plateste la credit.

#8
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postfloraur, on Nov 16 2008, 21:54, said:

Eu nu as plati acum, CHF-ul este la cote maxime. Eu cred ca in primavara va fi mai mic...
Nici eu nu as plati acum !
Dupa ce trece criza asta , prin 2010-2014 o sa scada francul elvetian cu cel putin 25 % !
In curand o sa treaca la moneda euro foarte multe tari , poate chiar si Elvetia !

#9
aardei

aardei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2008
Salut,

Si eu am un credit foarte mare in CHF.

Eu daca as fi in locul tau as proceda astfel:
- as investi intr-o afacere (nu prea e cazul la tine, ca e suma mica); daca nu
- as schimba in CHF macar trei - sase rate, ca o precautie impotriva falimentului, somajului etc. Am incercat si in cazul meu acest lucru, deocamdata am ajuns la valoarea a doua rate. Este o siguranta in plus sa stii ca, daca treci prin perioade financiare tulburi ai la dispozitie 3 - 6 luni sa te redresezi. Restul banilor l-as depozita in lei; daca nu
- as depozita in lei toata suma, dar la intervale mici (o luna), daca nu
- as plati creditul in avans - ce e in mana nu e minciuna

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,835
  • Înscris: 13.01.2005
Există și varianta să te duci la bancă și să-i întrebi: "băieți, cu cît îmi reduceți dobînda ca să nu vă plătesc acum tot creditul?" :D

#11
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 09.05.2006

View Postbuteliearagaz, on Nov 17 2008, 00:22, said:

Nici eu nu as plati acum !
Dupa ce trece criza asta , prin 2010-2014 o sa scada francul elvetian cu cel putin 25 % !
In curand o sa treaca la moneda euro foarte multe tari , poate chiar si Elvetia !


Elvetia nu va trece la euro pt ca nu e in UE. Si din ce-am vazut anul asta prin 2 vizite, nici nu au nevoie de UE.


Nici nu va scadea francul elvetian cu 25%.  Cel mult 10%.

#12
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Exceptand aspectul cu cursul actual al CHF-ului la cote ridicate (am luat de buna observatia celor ce au scris deja), este mai avantajos sa achiti la credit in avans, decat sa bagi banii respectivi intr-un depozit.
Tinand cont ca mie nu-mi plac speculatiile cu cursul valutar (nu din motive de moralitate, ci de hazard), cred ca as prefera sa platesc in avans la credit (neaparat cu diminuarea perioadei).

#13
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postkr0k0dilu, on Nov 17 2008, 12:50, said:

Exceptand aspectul cu cursul actual al CHF-ului la cote ridicate (am luat de buna observatia celor ce au scris deja), este mai avantajos sa achiti la credit in avans, decat sa bagi banii respectivi intr-un depozit.
Tinand cont ca mie nu-mi plac speculatiile cu cursul valutar (nu din motive de moralitate, ci de hazard), cred ca as prefera sa platesc in avans la credit (neaparat cu diminuarea perioadei).
Totusi in perioada asta trebuie sa stai pe cash !
Poate de la anul sa inceapa sa achite , desi nu ar trebui sa se grabeasca , pentru ca nu poate achita toata suma !
In perioada asta , daca ai cash , pot aparea posibilitati multiple !
Tarile nordice o sa treaca la euro , si odata cu adoptarea euro de catre acestea , combinata cu presiunile venite din partea SUA , Elvetia nu va mai deveni WC-ul banilor murdari !
Criza asta i-a afectat si pe ei , iar inflatia in Elvetia a crescut cu peste 6% anul acesta , de la 1,2 % !
Asa ca nu plati in avans creditul in chf !

#14
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postbuteliearagaz, on Nov 17 2008, 12:56, said:

Totusi in perioada asta trebuie sa stai pe cash !
Poate de la anul sa inceapa sa achite , desi nu ar trebui sa se grabeasca , pentru ca nu poate achita toata suma !
In perioada asta , daca ai cash , pot aparea posibilitati multiple !
Tarile nordice o sa treaca la euro , si odata cu adoptarea euro de catre acestea , combinata cu presiunile venite din partea SUA , Elvetia nu va mai deveni WC-ul banilor murdari !
Criza asta i-a afectat si pe ei , iar inflatia in Elvetia a crescut cu peste 6% anul acesta , de la 1,2 % !
Asa ca nu plati in avans creditul in chf !
la ce ii trebuie sa stea pe cash?
nu e firma...nici investitor care sa astepte o oportunitate sa ii trebuiasca cash-ul
el tine acesti bani in banca tot pentru ca a plati acest credit....
eu raman la parerea ca e mai bine sa plateasca creditul....
depinde acum si ce credit are...ce dobanda....dar ma indoiesc ca ar castiga mai mult daca ar lasa banii in banca cu dobanda....decat daca ar plati o parte din credit.
cred ca dobanda pe luna la creditul pe care il are e de cateva ori mai mare decat rata lunara..... mai bine sa reduca perioada de creditare....

am avut si eu un credit ipotecar...si la un moment dat...am platit in avans 1000usd.... pe lnga faptul ca perioada a scazut cu vreo 3 ani....suma totala de plata a scazut cu vreo 2500 usd.....  deci e mai bine sa platesti in avans

#15
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Cel mai bine ar fi sa treci pe la banca si sa ceri o recalculare a ratelor daca ai plati in avans banii si vezi ce e mai rentabil.
Eu as paria ca e mai rentabil sa achiti in avans, dar optiunea e a ta.

#16
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,329
  • Înscris: 22.07.2005

View Postbubalus, on Nov 17 2008, 14:19, said:

la ce ii trebuie sa stea pe cash?
nu e firma...nici investitor care sa astepte o oportunitate sa ii trebuiasca cash-ul
el tine acesti bani in banca tot pentru ca a plati acest credit....
eu raman la parerea ca e mai bine sa plateasca creditul....
depinde acum si ce credit are...ce dobanda....dar ma indoiesc ca ar castiga mai mult daca ar lasa banii in banca cu dobanda....decat daca ar plati o parte din credit.
cred ca dobanda pe luna la creditul pe care il are e de cateva ori mai mare decat rata lunara..... mai bine sa reduca perioada de creditare....

am avut si eu un credit ipotecar...si la un moment dat...am platit in avans 1000usd.... pe lnga faptul ca perioada a scazut cu vreo 3 ani....suma totala de plata a scazut cu vreo 2500 usd.....  deci e mai bine sa platesti in avans

Si mie mi se pare hilara faza cu cash-ul, de parca am vorbi de Patriciu aici...

#17
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Dar de ce credeti voi ca moneda noastra o sa fie mai tare decat moneda alora?
Adica economia noastra inexistenta o sa fie mai putin afectata decat a lor?
Ori bananele noastre se vor vinde mai bine la export?

#18
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcristian06, on Nov 17 2008, 21:03, said:

Cel mai bine ar fi sa treci pe la banca si sa ceri o recalculare a ratelor daca ai plati in avans banii si vezi ce e mai rentabil.
Eu as paria ca e mai rentabil sa achiti in avans, dar optiunea e a ta.
Si eu sunt de parere ca trebuie sa te duci la banca sa vezi ce facilitati ai daca platesti mai repede o parte din credit !
In Marea Britanie iti mai da si un discount daca platesti mai repede !
La ce banca ai creditul ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate