Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Informatie amenda radar - camera

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
KARINA73

KARINA73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.03.2008
Buna ziua,

as dori sa stiu cum se poate afla daca m-a "prins" sau nu radarul pe camera, datorita faptului ca m-am mutat de la adresa de domiciliu si nici nu mai am acces acolo, iar pe noua adresa inca nu am facut mutatia(pentru a primi instiintarea). S-ar putea afla si din alta sursa
( Politia Rutiera, de ex.) daca m-a "prins" sau nu radarul si ce amenda as avea de platit? Faza e ca nu sunt sigura daca e ceva sau nu...si de asta as dori o confirmare, pt. a nu avea surprize in viitor.

Va multumesc.

#2
mihi78

mihi78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 31.01.2008

 KARINA73, on Nov 10 2008, 15:28, said:

Buna ziua,

as dori sa stiu cum se poate afla daca m-a "prins" sau nu radarul pe camera, datorita faptului ca m-am mutat de la adresa de domiciliu si nici nu mai am acces acolo, iar pe noua adresa inca nu am facut mutatia(pentru a primi instiintarea). S-ar putea afla si din alta sursa
( Politia Rutiera, de ex.) daca m-a "prins" sau nu radarul si ce amenda as avea de platit? Faza e ca nu sunt sigura daca e ceva sau nu...si de asta as dori o confirmare, pt. a nu avea surprize in viitor.

Va multumesc.
depinde unde te-a luat radarul?ai putea suna la aia de la radare din zona respectiva si cred ca daca le dai numarul de masina si ii foarte rogi frumos poate-poate se misca treaba!in tot cazul dureaza pana vine acasa mai ales daca e luata in afara localitatii de unde domiciliezi!iti dau un ex:eu am vandut o masina si ala a luat la cca 20 zile un radar undeva prin Balotesti la radarul ala vedeta :thumbup: !bun...m-am trezit cu beleaua trimisa prin posta la cca 4 luni de cand vandusem masina si iti inchipui ce reactie acida am avut!in fine,ideea e ca nu trebuie sa te stresezi ca oricum dureaza ceva timp si ca sa nu stai cu grija lui(ca numai tu sti cu cat te-a luat) mai bine le faci domnilor politai o intrebare. App  eu am achizitionat un bel 940, stie cineva detectoarele radar gasesc radarele si camerele fixe de pe DN1 sa zicem?

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,217
  • Înscris: 03.12.2005
Alea de pe DN1 nu, functioneaza pe alt principiu, nu emisie de unde radio. Ia un ceva GPS equipped.

Karina: Nu mai bine stai cuminte 3 luni, cat au ei la dispozitie sa-ti "factureze" amenda pana sa se considere nula?*

*Mai verifica undeva inainte, asta e ceva ce mi-a ramas in cap si nu garantez pentru exactitate.

#4
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008
eu am primit acum acasa o scrisoare ca m-a prins un radar pe 29iunie 2008 in jud Ialomita si dupa umila mea parere este stupid sa primesti asa ceva dupa atata timp...avand in vedere ca intre timp se pot intampla multe lucruri.  Nici nu stiu cum sa fac, imi zice ca tb sa trimit raspuns la adresa politiei Ialomita...etc, insa daca pt  mine punctele primite acum ar fi fatale si ar trebui sa predau permisul acum pt acumulare de 15p, adica daca ar fi venit hartia intermen de 1 luna da as fi circula mult mai atent. Deci iau acum 8p + inca o adresa peste 1luna ca nu stiu unde m-a mai descoperit cineva...= suspendare permis!!!!!
Apoi este stupid sa platesc amenda din iunie 2008 cand valoarea punctului de amenda era alta (36roni) la valoarea punctului de acum (50lei), de ce pt Loganurile de 70000E sau pt incompetenta lor......apoi nici nu stiu ce sa fac, inafara ca o pun pe matusa mea de 80ani sa zica a mers ea :D , altceva legal ce sa fac!!!

#5
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

 sebulbus, on Nov 15 2008, 00:50, said:

Alea de pe DN1 nu, functioneaza pe alt principiu, nu emisie de unde radio. Ia un ceva GPS equipped.

Karina: Nu mai bine stai cuminte 3 luni, cat au ei la dispozitie sa-ti "factureze" amenda pana sa se considere nula?*

*Mai verifica undeva inainte, asta e ceva ce mi-a ramas in cap si nu garantez pentru exactitate.
Nu mai e termenul de 6 luni pentru pv?

giovi_buru, da, nu pare corect cum se procedeaza dar ... poate ar fi mai corect sa circulam noi regulamentar, sa nu dam motive de "incorectitudine" din partea politistilor.
PS: Vezi ca matusa sa detina permis valabil altfel te poti trezi cu alte belele.  ;)

#6
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,217
  • Înscris: 03.12.2005
De-aia am si zis ca informatia trebuie verificat caci nu-s sigur. Deci sunt 6 luni? Bun.

(Imi dai si undeva sa citesc oficial asta, te rog? Nu zic ca n-ai dreptate, doar vreau sa imi iasa definitiv din cap ca-s 3 luni)

#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 giovi_buru, on Nov 17 2008, 17:32, said:

Deci iau acum 8p + inca o adresa
Fii barbat! Nu da pe o femeie e ai comis tu!
:D  :lol:
GASESTE UN AMIC care nu are masina si cinsteste-l ca sa ia punctele.Se sterg oricum .

Edited by sanddy1964, 17 November 2008 - 18:31.


#8
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

 sebulbus, on Nov 17 2008, 16:54, said:

De-aia am si zis ca informatia trebuie verificat caci nu-s sigur. Deci sunt 6 luni? Bun.

(Imi dai si undeva sa citesc oficial asta, te rog? Nu zic ca n-ai dreptate, doar vreau sa imi iasa definitiv din cap ca-s 3 luni)


ordonanta 2/2001 cu privire la regimul contraventiilor; pentru cine n-are acces la baze de date legislative, am atasat textul.

Attached Files



#9
giovi_buru

giovi_buru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 17.03.2008

 jay333, on Nov 17 2008, 16:44, said:

Nu mai e termenul de 6 luni pentru pv?

giovi_buru, da, nu pare corect cum se procedeaza dar ... poate ar fi mai corect sa circulam noi regulamentar, sa nu dam motive de "incorectitudine" din partea politistilor.
PS: Vezi ca matusa sa detina permis valabil altfel te poti trezi cu alte belele.  ;)

merci, regulamentar nu pot merge mereu, pt ca suntem supusi greselii, insa pot zice ca merg preventiv desi pare o utopie, incalci regulamentul si mergi si preventiv! Totusi regulile tb facute corect si nici omul nu va mai cauta cum sa te sfideze persoana de control (politistul). Dar daca tu in decursul timpului mai faci puncte si te trezesti cu permisul suspendat dupa o hartie de genul asta nu cred ca este bine. Sunt un platitor de taxe, cumpar legal motorina/benzina, am ITP la masina, rovinieta, adica tot ce tine de normal, dar se pare ca exista 60% probleme la ei...si restul la noi, conducatorii, sa vina hartie dupa 5-6 luni, este exagerat...parca sa-ti faca in ciuda!  :angry:

#10
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Hai ca ma bag si eu in discutie. Cum ziceam, un prieten, a primit acasa acelasi lucru. Legea spune ca:

- dacă măsurările au fost efectuate în condiții de ceață, ploaie, ninsoare sau furtună;  AMENZILE SUNT PRIMITE PE TIMP DE VARA, una la 05 24 cand inca nu e soare si una la 22 30 cand e noapte!!

- dacă cinemometrul este destinat numai utilizării în regim staționar, iar măsurările au fost efectuate cu cinemometrul în mișcare;

- trebuie sa existe in inregistrari directia de mers etc ceea ce nu e trecut in comunicare

- mai trebuie sa scrie ca a fost facuta testarea

Observatorul astronomic spune ca in iulie:  La inceputul lunii rasare la ora 5h 35m si apune la ora 21h 03m, iar la sfirsitul lunii rasare la ora 6h 01m si apune la ora 20h 41m.  Aceste amenzi au fost primite pe 26 07 si 1 07, deci la 05 24 e intuneric si la 22 30 la fel.  e valabila sau contestabila amenda??

Edited by xtremdriving, 17 November 2008 - 21:00.


#11
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Stie cineva cum demonstrezi ca a fost ceata? Banuiesc ca nu se vede pe poza ca a fost ceata...

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 dassaev, on Nov 18 2008, 09:59, said:

Stie cineva cum demonstrezi ca a fost ceata? Banuiesc ca nu se vede pe poza ca a fost ceata...

cineva pe alt topic spunea ca se cere de la INMH prognoza meteo pe ziua si zona respectiva.

#13
dassaev

dassaev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 06.09.2005
Destul de greau atunci pentru ca prognoza meteo ar putea fi de genul asta: "pe alocuri ceata" si chiar asa era din 1 km in km intrai in cate un baraj de ceata. Exact acolo unde era ceata mai densa (langa un pod peste un rau) era politia cu radarul. Politia nu ar putea spune: "Da, in unele locuri era ceata dar nu si in locul in care am stat noi".

#14
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Poate stie cineva : mi-au facut o poza in germania (camera radar fixa) , circulam pe un drum national cu 65-70 km/h , limita 50.
A mai fost cineva in situatia asta ? Vine amenda acasa? Cu tot cu poza ?

#15
criss_slc

criss_slc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.08.2006
O curiozitate am si eu legat de amenzile rutiere. Este prevazut in legislatie modul de remitere a "felicitarilor" (scisoarea prin care imi cere sa spun cine a condus, nu PV)? Adica am primit una recomandata (deci am semnat de primire) si alta scrisoare normala, prin posta, pe care am gasit-o in cutie. Deci nici urma de semnatura de primire. Daca nu raspund la a doua, au vreo dovada ca au trimis-o? Sau mai bine zis, au vreo dovada ca am primit-o?

Edited by criss_slc, 24 November 2008 - 19:08.


#16
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Aceeasi curiozitate ca a celui de mai sus o am si eu.Am tot cautat,dar nu am gasit suficient de clar nicaieri.Am primit pe adresa de domiciliu doua "comunicari" cum ca am fost surprins de radar.Hartii lasate in posta,deci ne semnate..ne-nimic.Au ajuns la mine intamplator,dupa vreo luna de la data expedietiei,eu locuind in alt oras unde am si mutatie.Puteau foarte frumos sa nu le fi primit...Deci cum ramane...?

#17
mariachiii

mariachiii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.02.2007
salut. am primit astazi o instiintare conform careia am depasit viteza legala cu 62 km (de acum 6 luni). ok pana aici. mai jos este o casuta in care imi trec datele.. dar nu scrie si ce amenda am. sa fie doar un avertisment sau sa astept amenda peste inca 6 luni ?

#18
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 mariachiii, on Feb 16 2009, 17:34, said:

salut. am primit astazi o instiintare conform careia am depasit viteza legala cu 62 km (de acum 6 luni). ok pana aici. mai jos este o casuta in care imi trec datele.. dar nu scrie si ce amenda am. sa fie doar un avertisment sau sa astept amenda peste inca 6 luni ?

dupa ce dai datele se trimite amenda, pv-ul pe care sunt precizate si sanctiunile.
dar tinand cont c-ai depasit cu 2(pe limitare de 60) sau cu 12(pe limitare de 50) stii si tu f. bine care clasa de sanctiune se aplica. respectiv 2

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate