Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 

Sony alpha 200

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
76 răspunsuri în acest subiect

#55
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 28.10.2006

 bcostel, on Nov 30 2008, 10:50, said:

Si totusi, era 12 $!

#56
bcostel

bcostel

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 26.09.2006

 misu_d, on Nov 30 2008, 13:23, said:

Si totusi, era 12 $!

Cel de la F64 este Hahnel ( http://www.hahnel.ie...e...d=35&pId=35 ) nu chinezism.

#57
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

 bcostel, on Nov 30 2008, 07:21, said:

Cel de la F64 este Hahnel ( http://www.hahnel.ie...e...d=35&pId=35 ) nu chinezism.
:lol: For real? Crezi ca daca scrie "hahnel" pe ele sunt facute in Germania cumva?

Editat de SuperDuper, 30 noiembrie 2008 - 16:20.


#58
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006

 misu_d, on Nov 30 2008, 13:23, said:

Si totusi, era 12 $!
Daca te chinui nitel, gasesti si mai ieftin!
eBay, de exemplu: http://cgi.ebay.com/...em=230289326289
Cumparat, ajuns in ~2saptamani, impreuna cu alte nimicuri. ;)

#59
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 13.04.2008

 misu_d, on Nov 24 2008, 18:31, said:

Daca ai nelamuriri legate de aspectul tehnic pune intrebarile aici. Pentru critica pune pe aria respectiva si nu mai da linkuri. Daca tu nu ai timp sa faci un resize si sa le pui pe forum nici altii nu au timp sa descarce zeci de mega si ai toate sansele sa nu se uite nimeni la ele. Aia cu creioanele, si singura vazuta, e dragutza :)


gata....m-am conformat.nu mai inserez linkuri.plasez cateva fotografii facute in diverse locuri,cu obiectiv 18-70 si cu tamron 70-300 in diferite momente ale zilei.vreau sa cer pareri si sugestii la ceea ce am expus.nu ma supar decat daca ma injurati... :)) nu am prelucrat nimic la ele in afara de resize.astept vesti .va urez tuturor o zi frumoasa!!!

Fișiere atașate



#60
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 19.06.2008
ok ... o sa incerc sa evit aprecieri legate de gust/preferinte artistice pt ca astea is subiective.

Poza 2: prima data cand m-am uitat la ea ochiul mi sa dus la capatul de jos al bobocului(unde se preinde de tulpina). Nu cred ca asta era intentia ta ... cred ca bobocul de trandafir uscat era mai important ... eventual focalizat mai atent sau schimbat unghiul ca sa fii sigut ca subiectul e in prim plan(daca asta vrei). eventual stat cu obiectivul direct spre subiect nu la un anumit unghi(asta daca subiectul permite)

Poza 4: incadrarea e un pic off.. taie din petale... si din nou .... pe langa subiectul principal apare o floare in plus. Daca vroiai sa le prinsi pe ambele ... at eu as fi facut poza de la o distanta mai mare si un alt unghi sa se vada frumos cele 2 flori. daca vroiai doar pe cea mare ... at schimbat unghiul cam cu 90 grade spre dreapta ca sa ai in fundal floarea a 2-a.

Poza 6: incadrarea.... din nou ... daca ridicai obiectivul cu 1 cm era ok .... asa ai prins in cadru 2 cabanute si un WC....se rezolva usor cu un cut

Poza 8: e ok si nu ... iti da senzatia de iluzie optica care iti da durere de cap cand te uiti la ea dar tot nu iti poti dezlipii ochi. Asta e de la sare :P ... faza e ca macro la asa de multe obiecte da exact ce spuneam ... senzatia de durere de cap. daca nu e facuta in macro inseamna ca e facuta cu oviectivul de kit la focala de 18 unde e prea soft spre marginile imag. incearca la 35-50 mm acelasi cadru si o sa fie mai sharp

Poza 9: Daca vroiai senzatia de liquid galss la fantana at e ok ... dar daca vroiai sa se vada curgerea apei lasa shutter-ul mai lent sau mergi pe blurr .... citeste manualul si o sa vezi acolo exact un exemplu cu o cascada.

Poza 11: Incadrerea din nou ... daca e "portret" at centraza mai mult pe subiect...daca e life shot... incearca sa nu se vada ca ai focalizat pe subiect dar sa se inteleaga ca el e punctul central al pozei...frumos ar fi fost daca ai fi scos floarea din fata lui si din nou cu un blurr sau shutter speed lent sa fi prins traiectoria mingilor pe care le jongla...asa parca are tatuat pe frunte un cerc verde-galben

Poza 14: turistica... inteleg .... dar daca faci o poza ideal e sa areti ceva si omul care o vede sa stie ce ii areti. Steagurile nu par interesante, Turnul nu e tot....deci el nu e si nici arhitectura lui... afisul nu e ca nu e tot in cadru si nu se poate citi de la distanta asta... sa fie orologiul???... daca da at ce ar cauta steagurile turnul si afisul in poza


sper ca nu te-am demoralizat prea tare .... nu uita ca e doar o parere... si ca nu am neaparat dreptate.... oneori povestea din spatele pozei poate fi mai importanta decat poza

Editat de Sinisther, 03 decembrie 2008 - 12:50.


#61
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 13.04.2008

 Sinisther, on Dec 3 2008, 12:39, said:

ok ... o sa incerc sa evit aprecieri legate de gust/preferinte artistice pt ca astea is subiective.

Poza 2: prima data cand m-am uitat la ea ochiul mi sa dus la capatul de jos al bobocului(unde se preinde de tulpina). Nu cred ca asta era intentia ta ... cred ca bobocul de trandafir uscat era mai important ... eventual focalizat mai atent sau schimbat unghiul ca sa fii sigut ca subiectul e in prim plan(daca asta vrei). eventual stat cu obiectivul direct spre subiect nu la un anumit unghi(asta daca subiectul permite)

Poza 4: incadrarea e un pic off.. taie din petale... si din nou .... pe langa subiectul principal apare o floare in plus. Daca vroiai sa le prinsi pe ambele ... at eu as fi facut poza de la o distanta mai mare si un alt unghi sa se vada frumos cele 2 flori. daca vroiai doar pe cea mare ... at schimbat unghiul cam cu 90 grade spre dreapta ca sa ai in fundal floarea a 2-a.

Poza 6: incadrarea.... din nou ... daca ridicai obiectivul cu 1 cm era ok .... asa ai prins in cadru 2 cabanute si un WC....se rezolva usor cu un cut

Poza 8: e ok si nu ... iti da senzatia de iluzie optica care iti da durere de cap cand te uiti la ea dar tot nu iti poti dezlipii ochi. Asta e de la sare :P ... faza e ca macro la asa de multe obiecte da exact ce spuneam ... senzatia de durere de cap. daca nu e facuta in macro inseamna ca e facuta cu oviectivul de kit la focala de 18 unde e prea soft spre marginile imag. incearca la 35-50 mm acelasi cadru si o sa fie mai sharp

Poza 9: Daca vroiai senzatia de liquid galss la fantana at e ok ... dar daca vroiai sa se vada curgerea apei lasa shutter-ul mai lent sau mergi pe blurr .... citeste manualul si o sa vezi acolo exact un exemplu cu o cascada.

Poza 11: Incadrerea din nou ... daca e "portret" at centraza mai mult pe subiect...daca e life shot... incearca sa nu se vada ca ai focalizat pe subiect dar sa se inteleaga ca el e punctul central al pozei...frumos ar fi fost daca ai fi scos floarea din fata lui si din nou cu un blurr sau shutter speed lent sa fi prins traiectoria mingilor pe care le jongla...asa parca are tatuat pe frunte un cerc verde-galben

Poza 14: turistica... inteleg .... dar daca faci o poza ideal e sa areti ceva si omul care o vede sa stie ce ii areti. Steagurile nu par interesante, Turnul nu e tot....deci el nu e si nici arhitectura lui... afisul nu e ca nu e tot in cadru si nu se poate citi de la distanta asta... sa fie orologiul???... daca da at ce ar cauta steagurile turnul si afisul in poza


sper ca nu te-am demoralizat prea tare .... nu uita ca e doar o parere... si ca nu am neaparat dreptate.... oneori povestea din spatele pozei poate fi mai importanta decat poza


am citit cu mare atentie cele scrise....sincer.....ma bucur ca cineva s-a uitat si a avut o parere.o sa incerc sa corectez din mers tot ceea ce acum pare lipsa de profesionalism....doar nu s-a nascut nimeni maestru...:)poza cu alunele e facuta cu tamron 70-300 cu functia macro.am vrut sa probez aceasta setare.functioneaza.restul pozelor sunt instantanee ( cu exceptia cadrelor macro ).pe unde am trecut am focusat si am declansat....am incercat sa prind din mers cel mai bun cadru....daca am reusit sau nu....ramane de vazut...:)iti multumesc din nou pentru comentarii si pe viitor o sa vad cum o sa reusesc sa elimin aspectele negative... :) iti urez  o seara buna!!!!

#62
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Imi plac mult #3, #6, #12, #13. Cred ca mai poti retusa putin la toate cadrele, un crop eventual etc.

Rares

#63
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Aici nu este aria de comentarii artistice... este de comentarii tehnice!!! Postati creatiile personale acolo unde trebuie: http://forum.softped...p?showforum=310

Editat de SuperDuper, 03 decembrie 2008 - 23:32.


#64
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 13.04.2008

 SuperDuper, on Dec 3 2008, 23:31, said:

Aici nu este aria de comentarii artistice... este de comentarii tehnice!!! Postati creatiile personale acolo unde trebuie: http://forum.softped...p?showforum=310

buna.....nu de comentarii artistice am eu nevoie acum....am cerut pareri legate de tehnici de fotografiere...etc....fiti si voi mai intelegatori cu cei aflati mai la inceput.....nu v-ati nascut cu bagajul de cunostinte tehnice in fasa.....nu? salutari tuturor celor de pe forum!!!!!

#65
andy_x3m

andy_x3m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 487
  • Înscris: 15.06.2005
Ti'am mai spus'o, abuzezi de macro! Ce mi se pare mie ciudat e faptul ca majoritatea pozelor sunt prea soft... usor blurate. O fi de la resize?

#66
la_sto

la_sto

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 20.11.2007
Salut,

Am si eu un sony a200 si m-am lovit de o problema, respectiv, pozele facute cu blitz-ul ies foarte intunecate, defapt planul doi iese foarte intunecat, iar planul intai, mai ales in cazul figurilor, iese foarte bine, doar culorile sunt cam reci, insa asta nu ma deranjeaza foarte tare. Nu reusesc sa ii dau de cap. S-a mai lovit cineva de problema asta? Cum o pot rezolva? Aparatul este nou, am cateva sute de cadre facute cu el.

P.S. nu sunt fotograf profesionist, deci in raspunsurile foarte tehnice s-ar putea sa ma pierd.

Multumesc!

#67
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.216
  • Înscris: 12.06.2004
Pai sa vedem.
1. Balansul de alb. Lumina blitului ce temperatura de culoare are? Cam 5500K? Mult mai rece decat cea tungsten, sa zicem. Daca ai WB-ul setat pentru tungten, subiectul luminat de blit va iesi albastrul
Aparatul meu seteaza automat WB-ul pentru blit cand acesta e folosit. Insa cand ai doua surse de lumina diferite, lucrurile se complica - urat de tot in unele cazuri.
2. Intensitatea luminii, dupa cum bine stim, scade cu patratul distantei.
1+2 = problema ta ;)

#68
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

 la_sto, on Dec 27 2008, 12:19, said:

Salut,

Am si eu un sony a200 si m-am lovit de o problema, respectiv, pozele facute cu blitz-ul ies foarte intunecate, defapt planul doi iese foarte intunecat, iar planul intai, mai ales in cazul figurilor, iese foarte bine, doar culorile sunt cam reci, insa asta nu ma deranjeaza foarte tare. Nu reusesc sa ii dau de cap. S-a mai lovit cineva de problema asta? Cum o pot rezolva? Aparatul este nou, am cateva sute de cadre facute cu el.

Pai blitzul/flashul ae o eficienta pana la o anumita distanta. Dupa care camera va arata ca si cand ai face poza fara flash. Ca planul al dilea sa fie si el luminat, trebuie ca sa acumulezi destula lumina pe senzor.
Adica ori iti iei un flash mai capabil care va avea o distanta mai mare de actiune, fie...
maresti timpul de expunere. Lumina de la flash are un timp fix, deci subiectul principal nu va primi mai multa lumina de la flash. Marirea timpului in general va duce la fundal miscat daca timpul este prea lung, si de aceea marirea ISO este recomandata pt a tine timpii moderati. Evident toate astea se fac pe manual.

Acum, culoarea. Lumina din camera (incadescenta rosie-galbuie) evident va avea alta culoare decat cea a flashului (mai albastruie-alba). Personal iti recomand sa pui un filtru galben/rosiatic pe flash care sa aduca culoarea lui la temperatira de culoare a luminii incandescente si sa setezi White balance manual pe "Incandescent".
La lumina fluorescenta este mai complicat, depinde de culoarea tuburilor (sunt diferite functie de ce scrie pe ele).

Daca toate astea sunt prea complicate pt tine... evita sa folosesti flashul on bord total. Sau evita sa ai subiecte foarte aproape de flash/camera - cu cat sunt mai departe diferentele intre subiect si fundal se vor micsora.
Mareste ISO pana la valoarea maxima posibila in conditii decente - 800 sau chiar 1600 - si fie lasi WB pe Auto, fie il faci tu pe un carton gri, cum scrie in manual.

Editat de SuperDuper, 27 decembrie 2008 - 22:32.


#69
la_sto

la_sto

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 20.11.2007

 SuperDuper, on Dec 27 2008, 22:27, said:

Pai blitzul/flashul ae o eficienta pana la o anumita distanta. Dupa care camera va arata ca si cand ai face poza fara flash. Ca planul al dilea sa fie si el luminat, trebuie ca sa acumulezi destula lumina pe senzor.
Adica ori iti iei un flash mai capabil care va avea o distanta mai mare de actiune, fie...
maresti timpul de expunere. Lumina de la flash are un timp fix, deci subiectul principal nu va primi mai multa lumina de la flash. Marirea timpului in general va duce la fundal miscat daca timpul este prea lung, si de aceea marirea ISO este recomandata pt a tine timpii moderati. Evident toate astea se fac pe manual.

Acum, culoarea. Lumina din camera (incadescenta rosie-galbuie) evident va avea alta culoare decat cea a flashului (mai albastruie-alba). Personal iti recomand sa pui un filtru galben/rosiatic pe flash care sa aduca culoarea lui la temperatira de culoare a luminii incandescente si sa setezi White balance manual pe "Incandescent".
La lumina fluorescenta este mai complicat, depinde de culoarea tuburilor (sunt diferite functie de ce scrie pe ele).

Daca toate astea sunt prea complicate pt tine... evita sa folosesti flashul on bord total. Sau evita sa ai subiecte foarte aproape de flash/camera - cu cat sunt mai departe diferentele intre subiect si fundal se vor micsora.
Mareste ISO pana la valoarea maxima posibila in conditii decente - 800 sau chiar 1600 - si fie lasi WB pe Auto, fie il faci tu pe un carton gri, cum scrie in manual.

Multumesc pentru raspuns, am incercat sa maresc timpul de expunere, si intradevar imaginile ies miscate, in schimb functioneaza daca subiectul principal este la o distanta de cel putin 2 m de blitz.

#70
cata352004

cata352004

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 941
  • Înscris: 13.04.2008

 la_sto, on Dec 28 2008, 17:05, said:

Multumesc pentru raspuns, am incercat sa maresc timpul de expunere, si intradevar imaginile ies miscate, in schimb functioneaza daca subiectul principal este la o distanta de cel putin 2 m de blitz.


incearca si din compensarea blitului si a expunerii.mergi din aproape in aproape cu setarile si o sa vezi din probe ca iese.eu am avut de pozat in interiorul unui camin cultural o manifestare folclorica,acum de Craciun.tot asa.....lumina proasta,sala mare,babele dadeau coate ca sa iasa imaginile "clare" :)).....in final am setat balansul de alb pe auto si cu blitz-ul incorporat(nu am folosit un blitz dedicat ptr ca nu mi s-a spus ca o sa fie de pozat in interior) m-am descurcat aceptabil.am mers cu compensarea flash-ului chiar pana la maxim.dar am salvat destul de onorabil situatia(foto a).e o singura nemultumite.trebuie sa ai subiectele in acelasi plan,altfel subiectele din planul 1 o sa iasa aiurea rau.....supraexpuse si arse(foto b)se vede distanta fata de scena si conditiile in foto c.foto d e trasa din mana cu expunere de o.5 secunde in modul P.imaginile sunt brute,fara prelucrari .doar un resize s-a aplicat.nu sunt de galerie dar eu sunt multumit ca au iesit asa.avand in veder conditiile ma temeam ca nu o sa iasa mare branza.daca te-am putut povatui cat de cat(din experienta mea putina cu dslr-ul) e bine.sarbatori fericite tuturor si un sincer la multi ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  a.jpg   348,84K   61 download-uri
  • Fișier atașat  b.jpg   350,9K   66 download-uri
  • Fișier atașat  c.jpg   335,57K   60 download-uri
  • Fișier atașat  d.jpg   268,24K   71 download-uri


#71
timmyshor

timmyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 196
  • Înscris: 15.02.2006
Obiective minolta mai vechi unde se gasesc, sau doar la ocazii? Ca obiectivele noi sony, tamron, sigma.. sunt destul de scumpe. Mai ales cele de macro.

#72
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Se gasesc dar cele bune sunt si ele destul de scumpe!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate