Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Vecin cu probleme

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...
 Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
8189 replies to this topic

#7957
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,159
  • Înscris: 04.09.2013
Eu am 3 ceasuri. Unul dintre ele este purtat mai mult in sezonul rece, unul in sezonul cald, iar al treilea il port indiferent de sezon alternand cu celalalt. Cum vad eu lucrurile: nu merita sa ai prea multe ceasuri doar de dragul de a le avea. Initial avem doar doua, ambele negre, insa l-am luat pe al trelea mai mult dintr-un capriciu.

Attached File  WhatsApp Image 2023-12-08 at 00.03.11_8a1238ff.jpg   449.81K   90 downloads

#7958
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,479
  • Înscris: 06.02.2008

View Postdark, on 07 decembrie 2023 - 18:27, said:



Le poți purta la costum, cu diferite ocazii. :idea:

Nu prea-s eu cu costumele. Probabil voi purta unul la propria înmormântare, dacă-s supărate rudele pe mine. Doar vreo două-trei din ele s-ar preta la un costum, restul sunt mai casual. Problema e că nu pot renunța la smartwatch, am nevoie de notificari și alarme silențioase.

Edited by caiuscorneliu, 08 December 2023 - 01:44.


#7959
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,646
  • Înscris: 21.12.2006
Porți ceasul la mână și muți smartwatch-ul la curea, precum pagerul, că oricum are aceleași funcții.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pager

#7960
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,374
  • Înscris: 16.03.2004

View Postwld-ro, on 08 decembrie 2023 - 00:05, said:

Eu am 3 ceasuri. Unul dintre ele este purtat mai mult in sezonul rece, unul in sezonul cald, iar al treilea il port indiferent de sezon alternand cu celalalt. Cum vad eu lucrurile: nu merita sa ai prea multe ceasuri doar de dragul de a le avea. Initial avem doar doua, ambele negre, insa l-am luat pe al trelea mai mult dintr-un capriciu.

Attachment WhatsApp Image 2023-12-08 at 00.03.11_8a1238ff.jpg

Așa gândesc și eu, căci de-a lungul anilor am cumpărat aproape zece ceasuri, mai bine... mai bine de toți banii luam unul de cea mai bună calitate, eventual aurit, și cu asta, basta, pe ăla îl purtam, măsura preferată 38, curea de piele...

#7961
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,033
  • Înscris: 09.05.2009
Eu am multe ceasuri si le iubesc pe toate! :D Si le si port pe toate, prin rotatie.

#7962
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,374
  • Înscris: 16.03.2004
Normal, conform circumferinței încheieturii brațului, ar trebui să port ceas de diametru carcasă 40 mm, dar îmi plac ceva mai mici, de 38 mm. Doar unul singur îl am de 40 mm.

#7963
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 01.09.2008

View Postwld-ro, on 08 decembrie 2023 - 00:05, said:

Eu am 3 ceasuri. Unul dintre ele este purtat mai mult in sezonul rece, unul in sezonul cald, iar al treilea il port indiferent de sezon alternand cu celalalt. Cum vad eu lucrurile: nu merita sa ai prea multe ceasuri doar de dragul de a le avea. Initial avem doar doua, ambele negre, insa l-am luat pe al trelea mai mult dintr-un capriciu.

Attachment WhatsApp Image 2023-12-08 at 00.03.11_8a1238ff.jpg

Merita sa ai macar un ceas din fiecare categorie. Am un tissot quart cu bratara de titan care merge pentru orice ocazie, un orient automatic pentru birou si un citizen promaster solar pentru vacante si iesiri. Urmeaza un diver automatic.

#7964
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 29.05.2011
Daca as avea pe langa Rolex, orice altceva chiar la acelasi pret si tot nu as stii pe care sa il port. Prin urmare am luat decizia sa raman la un ceas, indiferent care este el acum sau pe viitor.

#7965
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 01.09.2008

View Postadair, on 08 decembrie 2023 - 16:02, said:

Daca as avea pe langa Rolex, orice altceva chiar la acelasi pret si tot nu as stii pe care sa il port. Prin urmare am luat decizia sa raman la un ceas, indiferent care este el acum sau pe viitor.
Daca nu ti-a zis cineva din politete iti zic eu .... vei arata penibil cu rolex la plaja sau pe munte sau in multe alte situatii. Eu zic ca macar 2 ceasuri iti trebuie pentru birou/intalniri etc si vacante/sport etc.

#7966
Skyler-ftw

Skyler-ftw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 28.02.2008

View Postadair, on 06 decembrie 2023 - 12:28, said:

Avantajul este ca pe chrono24 iti poti si cumpara ceasul dorit.

In alta ordine de idei, mai exista cineva care nu poate avea 2 ceasuri, pentru ca ceasul preferat nu se poate da jos de la mana nici macar o zi? De cand am inceput nebunia cu ceasurile, am avut doar un ceas pe care l-am tot upgradat. Am inceput cu Oris Aquis Small Second Titanium, apoi Omega Seamaster 007, Breitling Colt, Breitling Avenger II, Breitling Chronomat B01, Panerai Luminor 8 days si acum cel din poza. As lua acum un diver, sa fie partener cu Datejust dar nu as putea sa ma impart intre cele doua.
Arunc si eu mii de euro in tot felul de prostii, dar nu cred ca as da vreodata 4000+ de euro pe un ceas Posted Image . Ma tot gandesc daca are rost sa dau 700 pe un Tissot care imi place, dar nici de ala nu-s convins ca o sa il iau prea curand.

#7967
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 29.05.2011
La plaja sau la munte nu e musai sa port ceas, în principiu. Nu sunt fan ceasuri gen Garmin dau G-Shock. Dar poate o sa iau un Breitling sau un Tudor diver într-o zi. Visez demult la un Tudor Black Bay cu bezel rosu, pentru ca ma cheamă Tudor.

View PostSkyler-ftw, on 08 decembrie 2023 - 17:39, said:


Arunc si eu mii de euro in tot felul de prostii, dar nu cred ca as da vreodata 4000+ de euro pe un ceas Posted Image . Ma tot gandesc daca are rost sa dau 700 pe un Tissot care imi place, dar nici de ala nu-s convins ca o sa il iau prea curand.

Atunci știi ca un hobby/o pasiune nu are limite.

#7968
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,374
  • Înscris: 16.03.2004

View Postadair, on 08 decembrie 2023 - 17:43, said:


Atunci știi ca un hobby/o pasiune nu are limite.

Un actor faimos care a dezvoltat o pasiune pentru ceasuri:


Ryan Gosling:

https://www.gq-magaz...gosling-watches

[ https://media.gq-magazine.co.uk/photos/64f0d545cb750dc626350403/16:9/w_2240,c_limit/Ryan-Gosling-watch-collection-hp.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7969
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.05.2004

View Postrogue80, on 08 decembrie 2023 - 16:40, said:

Daca nu ti-a zis cineva din politete iti zic eu .... vei arata penibil cu rolex la plaja sau pe munte sau in multe alte situatii. Eu zic ca macar 2 ceasuri iti trebuie pentru birou/intalniri etc si vacante/sport etc.
Nu vad ce ar fi penibil la un Submariner din otel purtat la plaja.

#7970
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,159
  • Înscris: 04.09.2013

View Postrogue80, on 08 decembrie 2023 - 16:40, said:

Daca nu ti-a zis cineva din politete iti zic eu .... vei arata penibil cu rolex la plaja sau pe munte sau in multe alte situatii. Eu zic ca macar 2 ceasuri iti trebuie pentru birou/intalniri etc si vacante/sport etc.

Producatorii de ceasuri vand diverse povesti. Primul ceas ajuns pe Everest: Rolex Explorer (cica). Primul ceas ajuns pe luna: Omega Sepedmaster.
Putea fi si un pager ca tot zicea cineva.

Rolex, unul dintre brandurile cu cel mai puternic marketing din lume, reuseste sa vanda un produs de care nimeni nu are nevoie, pe foarte multi bani. Cu toate ca ceasurile Rolex nu sunt nici pe departe cele mai scumpe ceasuri din lume, dar probabil ca sunt cele mai populare si cele mai ravnite. Are foarte mare grija cu cine se asociaza, ce sporturi sponsorizeaza. De pilda, Rolex nu se asociaza cu fotbalul pentru ca acesta este un sport pentru mase. In schimb, se asociaza cu sporturi cu cai, golf sau tenis unde audienta are potenta financiara mult mai mare. L-a ales pe Federer drept ambasador, care este un simbol al performantei, dar si al elegantei. Mai mult, promoveaza ideea ca atunci cand atingi o anumita borna in viata, ar trebui marcata cumparand un Rolex. Exemple sunt multe.

Ce mi se pare interesant este ca design-ul este neschimbat de mai bine de 70 de ani. Desigur sunt mici ajustari, dar per total, pentru un ochi neantrenat, arafa fix la fel. Cam aceeasi reteta pe care VW a folosit-o pentru modelul Golf.

Personal, astept ca autostrada A1 sa fie construita complet, astfel incat sa pot deveni primul roman care o traverseaza de la un capat la altul purtand un Seiko.

#7971
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,783
  • Înscris: 29.05.2011

 bograd, on 09 decembrie 2023 - 14:19, said:

Nu vad ce ar fi penibil la un Submariner din otel purtat la plaja.
Poate se referea la modelul pe care il am eu, adica Datejust. Cu toate ca nu este un model elegant, e intre. Daca era un ceas cu curea de piele, clar nu mergea la plaja. Cu toate ca atentie, exista curea de cauciuc cu look de curea de piele de aligator, basca de calitate si scumpa. Am vrut sa imi iau la Panerai.

#7972
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 07.10.2009

 wld-ro, on 08 decembrie 2023 - 00:05, said:

Eu am 3 ceasuri. Unul dintre ele este purtat mai mult in sezonul rece, unul in sezonul cald, iar al treilea il port indiferent de sezon alternand cu celalalt. Cum vad eu lucrurile: nu merita sa ai prea multe ceasuri doar de dragul de a le avea. Initial avem doar doua, ambele negre, insa l-am luat pe al trelea mai mult dintr-un capriciu.

WhatsApp Image 2023-12-08 at 00.03.11_8a1238ff.jpg

Interesant la ce preturi a ajuns acum skx.

https://youtu.be/SHW...vTvALvcSgRGihD2

#7973
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,829
  • Înscris: 09.01.2007
Exagereaza. Gasesti destule pe chrono24 cu 300-400 de euro.

#7974
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.05.2004
Preturile alea de ebay sunt pentru agatat vreun fraier. Chiar si la 300-400 eur nu prea merita, sunt destule variante superioare la banii astia (Turtle, Samurai).
SKX a ajuns un fel de icon datorita calitatii oferite pentru bani putini, 100-200$ cat era acum 10-15 ani. Eu am dat, parca, vreo 130$ prin 2010 pe 009-le meu.

Edited by bograd, 11 December 2023 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate