Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Citroen C-Crosser

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
24 răspunsuri în acest subiect

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.206
  • Înscris: 03.12.2005
Daca s-a consemnat asta in cartea de service sau intern nu cred. Pe de alta parte, ambreiajul e un consumabil, mai mult decat un avertisment ca poate fi avariat la folosirea offroad n-ai sa scoti, si intr-un fel e si corect, pentru ca foarte usor din rautate, neatentie sau necunostinta poate fi stricat un ambreiaj la orice motor cu cuplu mult.
Treaba cu 4x4 si dif lock doar pe asfalt e magarie, doar o incercare de a pune in carca utilizatorului niste costuri.

#20
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
1.cartea de service se poate inlocui.
mie personal mi-au dat alta pt ca cea veche e pusa bine. altfel nu puteau sa-mi repare claxonul.

din cate stiu la c4 se schimba ambreiajul fara probleme pe garantie. nu vad de ce la c-crosser nu s-ar putea.
parerea mea este ca ar fi bine sa schimbe serviceul.

2.doar o parere bazata pe experienta,
se consemneaza doar reparatiile nu si constatarile. dintre reparatii se scriu doar cele facute pe garantie. la cele platite (tinichigerie de ex) esti intrebat daca vrei sau nu.

------------------------------------------------------------------
ca o parere, neferitul este la prima masina (noua, mai rasarita). nu a stiut nici de ce are nevoie, nu a stiut nici cum sa mearga cu ea si nici ce sa ceara de la ea. nu ne-a spus nimic de ESP ca e chiar "indicat" ca pe de o parte sa ai un cuplu imens iar pe cealalta parte niste frane hotarate iar ambreiajul prins la mijloc.
asta atat din modul in care a exploatat masina (vezi ca nu merge, nu o omori) cat si din modul in care a pus problema la garantie.

din pacate situatiile in care unii isi aleg masina nepotrivita e frecventa in clasa asta a suvurilor.
dau doar 2 exemple-cel care si-a luat Sorento pt fuga pe autostrada si pe cel cu Santa Fe care a ramas suspendati pe o teava, avea doar o rotata fata in aer si nu a putut sa o dea jos.

#21
aproape0m

aproape0m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 842
  • Înscris: 24.06.2004
imi pare rau pentru ambreiajul tau.

daca in cartea masinii scrie ca nu ai voie cu ea decat pe asfalt, de ce ai mai luat-o  ?

LE : si la a mea scrie sa nu incerci cine stie ce acrobatii, dar in nici un caz nu spune ca ai voie doar pe asfalt

#22
mosaro

mosaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 139
  • Înscris: 27.02.2009
Nu cunosc masina,dar daca LOOK se refera la blocat diferential,altul decat cel central este interzisa folosirea pe asfalt sau suprafete cu aderenta mare.Cu centralul e alta poveste,de fapt ala nu blocheaza nimic ci doar transfera in mod egal puterea pe puntea fata si spate si permite rulajul la orice viteza(mare)in regim 4x4
Cu stima...Florin

#23
anackonda

anackonda

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 04.01.2009

 sebulbus, on Mar 8 2009, 15:57, said:

Daca s-a consemnat asta in cartea de service sau intern nu cred. Pe de alta parte, ambreiajul e un consumabil, mai mult decat un avertisment ca poate fi avariat la folosirea offroad n-ai sa scoti, si intr-un fel e si corect, pentru ca foarte usor din rautate, neatentie sau necunostinta poate fi stricat un ambreiaj la orice motor cu cuplu mult.
Treaba cu 4x4 si dif lock doar pe asfalt e magarie, doar o incercare de a pune in carca utilizatorului niste costuri.
ca o parere, neferitul este la prima masina (noua, mai rasarita). nu a stiut nici de ce are nevoie, nu a stiut nici cum sa mearga cu ea si nici ce sa ceara de la ea........ nefericitul nu este la prima masina noua si nici la prima mai rasarita. nefericitul nu mai este chiar un pushtan,  se stie cu offroad ul inca de mic. asa ca Citroen C-CROSSER E TEAPA. de fapt CITROEN E O MARE TEAPA. SI NU SUNT SINGURUL CARE SPUNE ASTA. IMI PARE RAU CA NU I AM ASCULTAT PE PRIETENI SI M AM APROPIAT DE CITROEN. SI CA O DOVADA CA CITROEN E TEAPA, VOI DESCHIDE UN SITE SI UN FORUM SPECIAL PENTRU CEI TEPUITI DE CITROEN, UNDE VOR PUTEA PUNE DOVEZI MAI CLARE, PRECUM ACTE, POZE, ETC.
MULTUMESC DE sfaturi

CU STIMA DOMNILOR !

#24
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.731
  • Înscris: 25.01.2007
sunt convins ca nefericitul "cunoscator de off-road inca de mic" a intrat in nisip cu rotile de 18" :)
mare Ti-e gradina Doamne !

#25
raptor312

raptor312

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 08.09.2014
am un c crosser din 2009.benzina 2,4  super putere ,super consum. impecabila masina!!!  caroserie si suspensii impecabil armonizate!!.am vazut ca cineva a avut probleme cu ambreiajul,sigur nu stie sa conduca masina!!  eu am forjat muntele,mlastinile si nisipul cu ea.sunt vanator si pescar inrait,deci a vazut tot ce se putea!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate