Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 

este sigur sa imi pastrez banii in banca in conditiile actuale ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
45 răspunsuri în acest subiect

#19
oldblack84

oldblack84

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 23.09.2008
ii scoti si cumperi terenuri! sau case mai derapanate pe care le reconditionezi putin si le vinzi pe plus

#20
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.075
  • Înscris: 21.02.2005
O alta metoda sigura ar fi sa mi-i dai mie!
Stiu eu ce sa fac cu ei. :bye:

#21
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 18.07.2008
am impresia ca s-a creat o adevarat isterie in jurul garantarii depozitelor la banci.
in Romania fondul de garantare al depo este de 20.000 euro
La fel a fost si pana acum.pana acum cateva zile nimeni nu isi punea problema garantarii depozitelor,acum toti sunt speriati.
ma intreb cati dintre noi au depozite mai mari de 20.000 euro? daca vrei siguranta imparte-ti suma in depozite de cate 20.000 euro la fiecare banca pe care o gasesti pe piata, asa ai siguranta ca nu pierzi nimic  :D

dimpotriva, cred si am convingerea ca cei care au depozite vor avea cel mai mult de castigat, deorece bancile vor majora dobanzile pentru a-si pastra clientii.

#22
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 21.08.2006
Parafrazând pe Mircea Badea: într-o perioada când băncile dau falimente după falimente (vezi: Lehman Brothers; Washington Mutuals) nu este cea mai buna idee de a păstra banii în depozite bancare, doar daca mai crezi in tot felul de promisiuni de garantare de către stat a depozitelor bancare.
Sa zicem, ca dacă vreo banca comerciala ar da faliment în România, si depozitele ar fi garantate de catre stat, gândește-te numai câtă alergătură la diverse instituții ale statului și câtă birocrație te-ar întâmpina, doar ca să-ți recuperezi proprii tăi banii de la banca falimentară.
Sunt bănci, (din top 5 - din România) care se confrunta cu retrageri neprevăzut de mari de depozite bancare.
Deși se încearcă prin diverse reportaje TV/mass-media aplanarea panicii care s-a creat in urma falimentelor mai sus menționate, este doar o situație de imagine, si nu una reala, deoarece băncile sunt ca un joc de domino, dacă cade una, tot sistemul bancar este afectat.
Plus ca mai sunt și alți factori de natura economico-politica (alegeri, promisiuni electorale nerealiste, creșteri salariale-unele justificate - altele nu, greve, curs de schimb, încrederea jucătorilor la bursă în instituțiile cotate la bursă, șomaj în creștere, conflicte politice - legislativ-executiv) care nu dau un semn de însănătoșire a economiei, ci mai curând un semn negativ în următoarea perioadă.

#23
dragosul

dragosul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 647
  • Înscris: 28.03.2002
bancile care au cazut sunt in mare parte banci de investiti ... eu am alta problema sa pastrez banii in euro sau sa ii schimb in lei

#24
CCP

CCP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 22.07.2005
in lei cred ca e mai bine, dobanzile sunt mai mari.

#25
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.564
  • Înscris: 05.11.2005
sau cumperi "egold" :)

edit: de ce e cenzurat cuvantul egold cu cratima de softpedia? :|

Editat de unu, 07 octombrie 2008 - 20:05.


#26
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 20.01.2008

Vizualizare mesajjokkergsm, pe Oct 7 2008, 14:29, a scris:

sal tuturor


io imi tin economiile pe card (ca sa pot sa ii scot oricand)...si il alimentez de fiece data cand strang cate ceva banuti ...


avand in vedere ca economia USA, UE..si in curand si a noastra o sa se cam duca (nu stiu unde)...si euro creste ca nebunul...as dori un sfat ...sau o preconizare a ceea ce se poate intampla ...


ideea finala ...ii scot si ii bag la saltea , sau ii las acolo ?

pe card e cea mai proasta solutie mai ales acum cu toate metodele de phishing sau cum naiba ii zice.....

cel mai bine e intr-un cont intr-o banca, mai ales ca mai nou se va mari depozitul de garantare la 50.000 de euro.......

#27
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 20.05.2004

Vizualizare mesajCCP, pe Oct 7 2008, 19:32, a scris:

in lei cred ca e mai bine, dobanzile sunt mai mari.
Crezi ca acopera dobanzile prabusirea de curs din ultimele saptamani?

#28
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.193
  • Înscris: 20.01.2008

Vizualizare mesajJohnnywal, pe Oct 7 2008, 21:41, a scris:

Crezi ca acopera dobanzile prabusirea de curs din ultimele saptamani?

nu le acopera dar nici cursul nu e real...sa fim seriosi...cred ca ezista niste persoane care trag niste sfori iar acum vand la greu euro dupa care acesta o sa revina la cursul lui normal....


traim in Romania si asta te face sa te intrebi de 2 ori cand asa ceva se intampla...

#29
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.120
  • Înscris: 24.02.2006

Vizualizare mesajJohnnywal, pe Oct 7 2008, 21:41, a scris:

Crezi ca acopera dobanzile prabusirea de curs din ultimele saptamani?

pai hai sa calculam :)

pe 3 ianuarie, euro era 3,5971 RON
astazi e 3,9277 RON
rezulta o crestere de 9,19%

exista dobanzi reale mai mari de 9.19%?  adica dobanzi impozitabile mai mari de 10.94%? se pare ca da :).

#30
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Am inteles ca in momentul de fata exista un prag de garantare a depozitelor de 20.000 de euro care se preconizeaza a se mari la 50.000. Bun, insa intrebarea mea este la sumele de pe card (cel de salariu, de exemplu) exista vreo suma garantata de catre stat sau daca e sa cada banca, adio bani? Multumesc,

#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.120
  • Înscris: 24.02.2006
nu exista notiunea de "bani pe card". exista, in schimb, notiunea de "cont bancar la care este atasat un card". iar banii sunt in contul ala, nu pe card. si conturile sunt garantate, in limita a 20.000 euro (daca sunt banci romanesti inscrise la FGDB) sau cat e limita in tara de origine a bancii.

#32
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.340
  • Înscris: 08.07.2008
Trebuie sa scrijeleasca pe card "Garantat la stat" . Altfel nu primesti banii de pe card inapoi.

#33
anonimulno01

anonimulno01

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 682
  • Înscris: 04.09.2006
cine crede ca vor da bancile faliment si se va ajunge la birocratia pentru recuperare a banilor din depozitele garantate pana la 20.000 e un pic idiot.
cursul e manevrat de niste baieti in fiecare an, nu e nimic diferit fata de anul trecut chiar daca va ajunge euro si la 4.5 lei.
va reveni destul de rapid la o valoare stabila de aprox 3.7-3.8

nu prea aveti cunostinta de criza din SUA, si ce s-a intamplat exact si incepeti sa va panicati degeaba.
suferiti de ceva numit la americani mass hysteria :roflmao:

Editat de anonimulno01, 08 octombrie 2008 - 16:57.


#34
Hogfather

Hogfather

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 477
  • Înscris: 02.02.2008
Mai eu stiu ca e vorba de depozite. Adica depozitele sunt garantate de catre FONDUL DE GARANTARE A DEPOZITELOR pana in 20.000 euro.
Ca d-aia mi-am pus diverse depozite cu max 20 fiecare.
Bani pe card, pa si pusi in caz de faliment aia sunt bani de cheltuiala nu de pazit.
Dar oricum nu e cazul in Ro. Bancile stau bine, mai putin niste greci ;)

#35
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.836
  • Înscris: 13.01.2005

Vizualizare mesaj_Smiley_, pe Oct 8 2008, 11:36, a scris:

nu exista notiunea de "bani pe card". exista, in schimb, notiunea de "cont bancar la care este atasat un card". iar banii sunt in contul ala, nu pe card. si conturile sunt garantate, in limita a 20.000 euro (daca sunt banci romanesti inscrise la FGDB) sau cat e limita in tara de origine a bancii.
50000.

#36
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.801
  • Înscris: 02.06.2006

Vizualizare mesajmufa, pe Oct 9 2008, 11:01, a scris:

50000.
Momentan tot 20.000. "Se are în vedere" majorarea la 50k.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate