Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 

evacuare chirias

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
As avea si eu nevoie de un sfat de la cunoscatori . Am un apartamanet retrocedat. Anul viitor expira contractul pe care-l avea incheiat cu DAFI . Noi nu am incheiat contract cu el . Daca nu vrea sa iasa , eu cum il pot scoate la termenul la care expira contractul?

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristinaptudor, on Sep 29 2008, 00:35, said:

As avea si eu nevoie de un sfat de la cunoscatori . Am un apartamanet retrocedat. Anul viitor expira contractul pe care-l avea incheiat cu DAFI . Noi nu am incheiat contract cu el . Daca nu vrea sa iasa , eu cum il pot scoate la termenul la care expira contractul?
Daca refuza sa paraseasca spatiul la data la care-i expira contractul (sau intr-un termen rezonabil), doar prin hotarare judecatoreasca de evacuare pentru lipsa titlului locativ. Aceasta in cazul in care are facute formele legale privind evidenta populatiei (adresa pe buletin, CI). Daca nu le are, sau au expirat (BI, CI) poate fi sesizata politia si se ocupa ei. Preventiv, este bine sa-l somati sau sa-l notificati cu 60 de zile inainte de expirarea contractului printr-un birou de executori judecatoresti.

#3
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 edgrimex, on Sep 29 2008, 15:55, said:

Daca refuza sa paraseasca spatiul la data la care-i expira contractul (sau intr-un termen rezonabil), doar prin hotarare judecatoreasca de evacuare pentru lipsa titlului locativ. Aceasta in cazul in care are facute formele legale privind evidenta populatiei (adresa pe buletin, CI). Daca nu le are, sau au expirat (BI, CI) poate fi sesizata politia si se ocupa ei. Preventiv, este bine sa-l somati sau sa-l notificati cu 60 de zile inainte de expirarea contractului printr-un birou de executori judecatoresti.
Ca sa obtin o hotarare judecatoreasca de evacuare astept 1 an si jumatate in proces. Nu ?

 edgrimex, on Sep 29 2008, 15:55, said:

Daca refuza sa paraseasca spatiul la data la care-i expira contractul (sau intr-un termen rezonabil), doar prin hotarare judecatoreasca de evacuare pentru lipsa titlului locativ. Aceasta in cazul in care are facute formele legale privind evidenta populatiei (adresa pe buletin, CI). Daca nu le are, sau au expirat (BI, CI) poate fi sesizata politia si se ocupa ei. Preventiv, este bine sa-l somati sau sa-l notificati cu 60 de zile inainte de expirarea contractului printr-un birou de executori judecatoresti.
Cum pot afla care e situatia cu buletinul lui ? Este vb de o familie. trebuia sa aiba toti expirat buletinul ? Pe contract sunt trecuti toti

#4
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
?

#5
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,711
  • Înscris: 13.12.2006

 cristinaptudor, on Sep 30 2008, 15:20, said:

?
nu mai bine te duci frumos la un birou de avocatura sau pana la politie sa intrebi?

din punct de vedere politienesc, daca nu au contract de spatiu pe casa respectiva cu ei titulari iar contractul de inchiriere a expirat sunt evacuati fara a fi nevoie de ordin judecatoresc, daca se opun li se intocmeste si dosar penal pentru violare de domiciliu.

Edited by VipeR85, 30 September 2008 - 14:24.


#6
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 VipeR85, on Sep 30 2008, 15:23, said:

nu mai bine te duci frumos la un birou de avocatura sau pana la politie sa intrebi?

din punct de vedere politienesc, daca nu au contract de spatiu pe casa respectiva cu ei titulari iar contractul de inchiriere a expirat sunt evacuati fara a fi nevoie de ordin judecatoresc, daca se opun li se intocmeste si dosar penal pentru violare de domiciliu.
Fiind vb de o retrocedare iti cam dai seama cu cati avocati am avut pana acum discutii . solutia lor e clar un proces de evacuare . M-a mai pacalit unul spunandu-mi ca-i pot scoate din casa inainte de a expira contractul. Mi-ajunge. Pe de alta parte e drept ca eu am proprietatea dar el are posesia . Daca-l evacuez eu , cum se interpreteaza :violarea proprietatii sau tulburare de posesie ? Oare ma ajuta cu ceva daca imi fac domiciliul in casa aceea ? Nu vreau sa ajung iar in proces. E culmea. E casa mea de peste 4 ani si degeaba

#7
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Cand ii expira contractul, depui pur si simplu o cerere de evacuare si cu asta basta. Chiar si fara avocat, nu stiu unde este marea filosofie.
PS Nu-mi inchipuiam ca un avocat este in stare sa te dezinformeze cum ca nu trebuie respectat contractul de locatiune incheiat cu DAFI.
Chiriasul nu are posesia, ci numai detentia precara a imobilului. Numai daca pune stapanire abuziv pe casa, fara titlu locativ, are posesia imobilului. Deocamdata, chiriasul mai are contract valabil; potrivit Legii 10/2001, republicata, proprietarul caruia i s-a retrocedat imobilul in natura este obligat sa respecte drepturile chiriasilor prev. de OUG 40/1999, cu modificarile si completarile ulterioare.

In locul tau, in momentul in care ii expira titlul locativ, m-as muta pur si simplu in casa mea.

#8
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristinaptudor, on Sep 30 2008, 16:27, said:

Nu vreau sa ajung iar in proces. E culmea. E casa mea de peste 4 ani si degeaba
Serios vorbind, chiriasul nu are nici o vina si are un drept legal de sedere pana la expirarea contractului. Sfatul meu a fost sa-i faci o notificare cu 30-60 zile inainte pentru a nu mai invoca un termen pentru a-si cauta alta locuinta. Din titlul topicului am inteles ca este vorba de o singura persoana, ulterior ai precizat ca este vorba de o familie cu copii. Chiriasii tai au o posesie limitata de durata contractului, dupa aceea ei iti tulbura posesia. Nu se poate lua in discutie violarea proprietatii. Este mai bine sa nu-ti faci domiciliul inainte de a intra in posesia efectiva.
Sper ca ai cerut instantei fructele incasate de DAFI pe perioada de cand a ramas hotararea definitiva  si pana la incheierea contractului actual de inchiriere.
Poate ai norocul sa ai parte de niste chiriasi onesti care sa paraseasca locuinta fara sa fie necesar un alt proces.

#9
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Dpdv legal daca nu pleaca benevol trebuie sa-i evacuezi in baza unei sentinte cu ajutorul executorului.
Faptul ca desi se incheie contractul nu pleaca nu constituie o infractiune.

Cel putin asa mi-au comunicat in scris procurorul iar ulterior, facand contestatie, prim-procurorul judecatoriei competente.

Succes

#10
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 clara_spiele, on Sep 30 2008, 17:11, said:

Cand ii expira contractul, depui pur si simplu o cerere de evacuare si cu asta basta. Chiar si fara avocat, nu stiu unde este marea filosofie.
PS Nu-mi inchipuiam ca un avocat este in stare sa te dezinformeze cum ca nu trebuie respectat contractul de locatiune incheiat cu DAFI.
Chiriasul nu are posesia, ci numai detentia precara a imobilului. Numai daca pune stapanire abuziv pe casa, fara titlu locativ, are posesia imobilului. Deocamdata, chiriasul mai are contract valabil; potrivit Legii 10/2001, republicata, proprietarul caruia i s-a retrocedat imobilul in natura este obligat sa respecte drepturile chiriasilor prev. de OUG 40/1999, cu modificarile si completarile ulterioare.

In locul tau, in momentul in care ii expira titlul locativ, m-as muta pur si simplu in casa mea.
Multumesc pt raspunsuri .
Unde depun cererea de evacuare ? Cum sa ma mut daca el nu vrea sa plece din casa ?

 edgrimex, on Sep 30 2008, 23:05, said:

Serios vorbind, chiriasul nu are nici o vina si are un drept legal de sedere pana la expirarea contractului. Sfatul meu a fost sa-i faci o notificare cu 30-60 zile inainte pentru a nu mai invoca un termen pentru a-si cauta alta locuinta. Din titlul topicului am inteles ca este vorba de o singura persoana, ulterior ai precizat ca este vorba de o familie cu copii. Chiriasii tai au o posesie limitata de durata contractului, dupa aceea ei iti tulbura posesia. Nu se poate lua in discutie violarea proprietatii. Este mai bine sa nu-ti faci domiciliul inainte de a intra in posesia efectiva.
Sper ca ai cerut instantei fructele incasate de DAFI pe perioada de cand a ramas hotararea definitiva  si pana la incheierea contractului actual de inchiriere.
Poate ai norocul sa ai parte de niste chiriasi onesti care sa paraseasca locuinta fara sa fie necesar un alt proces.
N-am spus ca are o vina . Poate sa stea...ideea e sa iasa cand ii expira contractul. Problema e ca nu va fi "onest" si nu va parasi locuinta cand expira contractul. Este vb de o familie cu un "copil" de aprox. 20 ani. O sa-i notific si la 60 si la 30 zile ca sa fiu sigura .
Nu mai am nevoie de niciun ban...vreau sa iasa si gata

O intrebare: CE SE INTAMPLA DACA DUPA 1 SAPTAMANA (PRESUPUNAND CA ESTE TOT ACOLO) MA DUC CU UN LACATUS , IMI SCHIMB INCUIETOAREA SI MA MUT IN CASA ? DC SA-L DAU EU IN JUDECATA CA SA-L EVACUEZ? SA MA EVACUEZE EL PRIN PROCES...DACA POATE ...
ABEREZ ?

 ryky, on Sep 30 2008, 23:12, said:

Dpdv legal daca nu pleaca benevol trebuie sa-i evacuezi in baza unei sentinte cu ajutorul executorului.
Faptul ca desi se incheie contractul nu pleaca nu constituie o infractiune.

Cel putin asa mi-au comunicat in scris procurorul iar ulterior, facand contestatie, prim-procurorul judecatoriei competente.

Succes
Ms. Si tu ce ai facut in continuare ?

#11
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
O intrebare: CE SE INTAMPLA DACA DUPA 1 SAPTAMANA (PRESUPUNAND CA ESTE TOT ACOLO) MA DUC CU UN LACATUS , IMI SCHIMB INCUIETOAREA SI MA MUT IN CASA ? DC SA-L DAU EU IN JUDECATA CA SA-L EVACUEZ? SA MA EVACUEZE EL PRIN PROCES...DACA POATE ...
ABEREZ ?





art. 320  C. penal

#12
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 ryky, on Oct 1 2008, 17:23, said:

O intrebare: CE SE INTAMPLA DACA DUPA 1 SAPTAMANA (PRESUPUNAND CA ESTE TOT ACOLO) MA DUC CU UN LACATUS , IMI SCHIMB INCUIETOAREA SI MA MUT IN CASA ? DC SA-L DAU EU IN JUDECATA CA SA-L EVACUEZ? SA MA EVACUEZE EL PRIN PROCES...DACA POATE ...
ABEREZ ?





art. 320  C. penal
am citit....frumos , ii tulbur folosire  . dar el raspunde si penal ? unde scrie ce se intampla cand aceasta folosire e ilegala.
pana acum am inteles asa : il dau in judecata ca sa-l evacuez....ii cer cheltuieli de judecata pe care nu are de unde sa mi le dea....bla bla bla. Dar el nu rasp si penal pt ca sta impotriva vointei mele ?

Eu sunt un bun cetatean , imi platesc impozitele...chiar si aici am platit impozit in conditiile in care eram scutita (neincasand chirie) , am copii , o familie...normala cred eu...deci mi-as asuma riscul sa ma dea in judecata si sa intru la acel 320CP . vad ca e inchisoare intre 3ani si 2 luni sau amenda contraventionala . dc as lua eu maxim ? Poate scap cu amenda

In curand o iau razna...

#13
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
Taiei toate utilitatile!

#14
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 kiwy, on Oct 1 2008, 20:03, said:

Taiei toate utilitatile!
Deci se poate...nu ? multumesc mult . Chiar astazi m-am gandit la asta . Curentul si apa le pot intrerupe....problema e ca atunci cand nu a mai avut bani de lemne mi-a scos parchetul si l-a pus pe foc. iti dai seama cu ce oameni am de furca ? Oricum...fara lumina si apa ma gandesc ca nu-i asa placut
ms

#15
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristinaptudor, on Oct 1 2008, 18:28, said:

Poate scap cu amenda

In curand o iau razna...
Inca o data repet: pe chiriasii din casa ta, daca nu pleaca de buna voie, nu-i poti da afara fara o hotarare judecatoreasca de evacuare ramasa definitiva si investita cu formula executorie. Ei au un contract cu DAFI in care nu stim ce scrie referitor la clauza de prelungire. Deci tu esti un tert care invoca dreptul de proprietate asupra spatiului lor de locuit. Singurii care pot interveni in situatia lor locativa sunt:
1. DAFI care ar fi trebuit sa le comunice:

a) ca nu mai detine in administrare imobilul respectiv;
B) in atare conditii nu le mai prelungeste contractul de inchiriere;
c) ii someaza sa predea locuinta, pe baza inventarului pe care au primit-o, la data de (data expirarii contractului).

2. Organele abilitate sa puna in executare o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva.

Orice alte actiuni ai intreprinde impotriva chiriasilor pot atrage asupra ta consecinte negative deoarece acum esti titularul unui drept, fara sa fi fost pus in posesie. In hotararea de restituire nu se specifica nimic despre cine te va pune in posesie? In mod normal, cel care a administrat bunul trebuie sa ti-l predea. Consulta-te cu avocatul tau referitor la aceasta situatie, pana nu se mai trezeste vreun freiwurster sa prelungeasca automat contractele de inchiriere pe N ani.

Edited by edgrimex, 01 October 2008 - 19:33.


#16
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 edgrimex, on Oct 1 2008, 20:31, said:

Inca o data repet: pe chiriasii din casa ta, daca nu pleaca de buna voie, nu-i poti da afara fara o hotarare judecatoreasca de evacuare ramasa definitiva si investita cu formula executorie. Ei au un contract cu DAFI in care nu stim ce scrie referitor la clauza de prelungire. Deci tu esti un tert care invoca dreptul de proprietate asupra spatiului lor de locuit. Singurii care pot interveni in situatia lor locativa sunt:
1. DAFI care ar fi trebuit sa le comunice:

a) ca nu mai detine in administrare imobilul respectiv;
B) in atare conditii nu le mai prelungeste contractul de inchiriere;
c) ii someaza sa predea locuinta, pe baza inventarului pe care au primit-o, la data de (data expirarii contractului).

2. Organele abilitate sa puna in executare o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva.

Orice alte actiuni ai intreprinde impotriva chiriasilor pot atrage asupra ta consecinte negative deoarece acum esti titularul unui drept, fara sa fi fost pus in posesie. In hotararea de restituire nu se specifica nimic despre cine te va pune in posesie? In mod normal, cel care a administrat bunul trebuie sa ti-l predea. Consulta-te cu avocatul tau referitor la aceasta situatie, pana nu se mai trezeste vreun freiwurster sa prelungeasca automat contractele de inchiriere pe N ani.
1. Dafi avea contract cu ei pana in 2004 . dupa aceea a intrat in viguare o lege ...nu-mi vine in minte acum nr ei care prelungea contractul cu inca 5 ani . O sa merg la Dafi pt a vedea ce-mi spun ei in legatura cu cele scrise de tine la pct a)B)C)
Eu am obt. imobilul pe cale administrativa . Niciun proces de revendicare nu s-a terminat pana acum ( si am pe rol 3) si cred ca mai dureaza ceva ani. Tot ce am obtinut a fost pe cale administrativa. Se pare ca aici unde s-a ocupat sotul meu a facut-o mai bine decat o fac avocatii . Deci nu am pt acest imobil o hotarare , am o decizie de la Primarie...scrisa pe 2 pagini. Nu scrie absolut nimic de cine ma pune in posesie. Sincer....sa ma consult cu avocatul meu...nici nu mai stiu cu care . Pana acum am tot dat bani si degeaba . Nu am obtinut nimic de la avocati . toti ma baga in proces (de onorarii nu vb cat sunt de mari ) si nu-ti garanteaza nimic. deci de ce m-ar sfatui altceva decat sa mai incep inca un proces ? Tocmai am terminat unul unde am platit avocatului atat de multi bani ca-mi vine sa inebunesc...si degeaba. L-am pierdut . Deci in cine sa mai am incredere ? Ma gandesc ca pe forum intra oameni care au fost in situatia mea si pot gasi alte "chichite" care sa ma ajute sa nu mai intru iar intr-un proces .
Si ca o precizare generala , nu stiu daca am mai scris. 4 ani nu i-am luat chiriasului nici un ban...din omenie , sperand ca vor aprecia. Numai ca nu este asa. vb aceea " facerea de bine...." Nu vreau bani de chirie , nu vreau despagubiri ulterioare...nu vreau decat sa iasa la termenul din contract

#17
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 cristinaptudor, on Oct 1 2008, 21:03, said:

Eu am obt. imobilul pe cale administrativa . . Deci nu am pt acest imobil o hotarare , am o decizie de la Primarie...scrisa pe 2 pagini. Nu scrie absolut nimic de cine ma pune in posesie. Sincer....sa ma consult cu avocatul meu...nici nu mai stiu cu care .
Incet, dupa 3 zile si cateva posturi, lucrurile incep sa capete forma. Ca o paranteza, cand este vorba de dreptul locativ nu ai prea multe "chichite" la indemana. Esti norocoasa ca fiul chiriasilor este major.
Cumva ai citit cele 2 pagini ale deciziei primariei?
Scrie acolo de vreun transfer de proprietate/administrare al imobilului de la DAFI la primarie? Preia primaria acel contract de inchiriere de la DAFI?
Scrie undeva dupa DECIDE cui se comunica decizia si care este dreptul de contestatie?
Daca nu s-au depus contestatii si aceasta decizie este definitiva, punerea in posesie ar trebui sa o faca tot primaria cu ajutorul serviciului politiei comunitare.
Pentru a primi sfaturi utile si la obiect, incearca sa oferi informatii cat mai complete.

#18
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 edgrimex, on Oct 1 2008, 21:40, said:

Incet, dupa 3 zile si cateva posturi, lucrurile incep sa capete forma. Ca o paranteza, cand este vorba de dreptul locativ nu ai prea multe "chichite" la indemana. Esti norocoasa ca fiul chiriasilor este major.
Cumva ai citit cele 2 pagini ale deciziei primariei?
Scrie acolo de vreun transfer de proprietate/administrare al imobilului de la DAFI la primarie? Preia primaria acel contract de inchiriere de la DAFI?
Scrie undeva dupa DECIDE cui se comunica decizia si care este dreptul de contestatie?
Daca nu s-au depus contestatii si aceasta decizie este definitiva, punerea in posesie ar trebui sa o faca tot primaria cu ajutorul serviciului politiei comunitare.
Pentru a primi sfaturi utile si la obiect, incearca sa oferi informatii cat mai complete.
Imi pare rau , dar pt mine este acelasi lucru...cu  sentinta de la tribunal sau decizie de la primarie..... mi s-a recunoscut titlul de proprietar .Asta am crezut ca e important . N-am stiut ca e o diferenta , ca scriam de la inceput , iti dai seama.
Ma uit in decizie si revin.
Multumesc pt implicare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate