Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 

Rata dupa ramburs

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
Neata la toata lumea!

As vrea sa ma ajutati cu un mic calcul, daca se poate. Caz concret: am imprumutat 15000 RON, nevoi personale, + 500 RON comision de acordare. Rata lunara: 318 RON, timp de 120 luni, din care am achitat 8 rate. Acum as vrea sa rambursez o parte de imprumut si anume 3840, echivalentul a 12 rate; comision ramburs 4%. Ce nu imi spun cei de la banca e cat va fi rata lunara dupa achitarea rambursului. Nu zic ca nu o fi adevarat, dar daca s-ar putea as vrea sa imi spuneti macar o suma aproximativa, sau formula dupa care as putea calcula rata lunara in urma achitarii rambursului.

Am si varianta ca rata sa ramana aceeasi, cu scurtarea perioadei, dar as vrea sa vad care din cele doua ma avantajeaza.

Va multumesc anticipat!

#2
friendly

friendly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 18.07.2008
in primul rand trebuie sa ia grija la ce calcule faci. rata aceea lunara pe care o platesti este formata din principal + dobanda + comisioane.
sa nu ai impresia ca daca rambursezi 3840 lei ti se va scadea soldul creditului la 11.160 lei. pe graficul care l-ai primit de la banca ar trebui sa ai costurile separate. tu trebuie sa te uiti cat este principalul, care de regula este foarte mic la inceput. s-ar putea ca principalul sa fie 100 lei ( dau un exemplu).

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,120
  • Înscris: 24.02.2006
n-ai specificat dobanda, dar ar trebui sa fie in jur de 23%.
pe primele 8 luni ai valorile astea la principal: 33,33,34,35,35,36,37,37
asta inseamna ca din cei 2.560 RON deja platiti, 281 RON au fost pt acoperirea imprumutului si restul de 2.279 RON au fost dobanda

deci in momentul asta ai de platit un imprumut(principalul) de 14.719 RON, pe 112 luni, la dobanda de 23%

platind 3840 (+ comisionul de 4%), ar insemna ca ramai cu un imprumut de 10.879 pe 112 luni, deci o rata de 237 RON/luna . deci pe total o sa platesti inca ~26.500 RON

daca decizi sa pastrezi rata de 318, ar insemna ca termini imprumutul in ~56 luni. in cazul asta, pe total o sa platesti inca ~17.800 RON





calculele de mai sus nu sunt foarte exacte (la dobanda de 23% iese o rata de 320, iar tu spui ca ai 318), dar suficient de aproape de adevar incat sa te poti baza pe ele. calculele exacte le poti obtine doar la banca si te sfatuiesc sa mergi acolo si sa discuti variantele astea (le ceri si lor sa-ti calculeze valorile de mai sus, eventual sa ti le si explice amanuntit)

#4
wondermoshu

wondermoshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 24.03.2008
Va multumesc pentru raspunsuri!

Ideea era ca cei de la banca (am fost la mai multe sedii) nu au vrut sa imi faca aceste calcule, pe ideea ca nu imi pot spune decat dupa ce platesc rambursul, cand calculatorul imi va scoate noul desfasurator (banuiesc ca nu prea le convine cand faci ramburs); de aici si indecizia mea. Cred ca o sa raman cu rata de 318.
Multumesc inca o data! :thumbup:

Edited by wondermoshu, 23 September 2008 - 11:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate