Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...
 Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...
 Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...
 Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...
 

Nikon 50mm/f1.4 AF-S

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Sunt curios...............
La aceleasi setari, sa zicem F4, iso 200, distanta focala 50, intre 50 AF-s 1.4G si 18-70, D40-ul expune diferit, sau sunt eu acum mai suparat pe viata?
Pe bune daca nu consider ca 50-ul le scoate putin supraexpuse...............
Multumesc mult!

#20
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
http://forum.softped...howtopic=503840

#21
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

View PostAmenofis, on Apr 23 2009, 16:10, said:

Sunt curios...............
La aceleasi setari, sa zicem F4, iso 200, distanta focala 50, intre 50 AF-s 1.4G si 18-70, D40-ul expune diferit, sau sunt eu acum mai suparat pe viata?
Pe bune daca nu consider ca 50-ul le scoate putin supraexpuse...............
Multumesc mult!
Cum scrie cred si pe undeva prin linkul de mai sus, am testat un 1.8 vs. 1.4.
1.4 era mai luminos cu 1/4~1/3EV, la aceleasi setari, decat 1.8.
Eu o pun pe baza factorului de transmisie a sticlelor din 1.4.

Edited by Ixtl, 23 April 2009 - 18:42.


#22
Amenofis

Amenofis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 23.03.2007
Multumesc mult D.! Promt si exact ca intotdeuna!
La fel IXTL!

#23
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
Din pacate nici eu nu m-am lamurit unde e problema. Sandulescu a lasat-o si el moarta, daca chiar te deranjeaza treaba intreaba-l daca s-a lamurit pe alte forumuri unde zicea ca a mai scris. Din topicul ala eu am ramas cu convingerea ca fiecare facea alt test. Nu am obiectiv de kit si nici suprapuneri de focale, asa ca eu n-am avut cum sa fac singur experimentul. Parcurge totusi topicul si incearca sa testezi cum ziceam pe-acolo.

Nu ai precizat insa daca tu te refereai la fotografie cu blitz sau fara.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,494
  • Înscris: 05.06.2002
am urmarit si eu topicul si chiar am incercat sa contribui cu teste. pacat ca a ramas in coada de peste. problema e cat se poate de reala. am mai zis si in topicul respectiv ca ma ofer sa ajut cu teste cu aparatura din semnatura. cine crede ca are vreo explicatie dar n-are cu ce sa o verifice, sa-mi dea in detaliu cum vrea sa-i fac testele si il ajut.

#25
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 25.11.2005
Am tras si eu de curiozitate [si la repezeala] 2 cadre, unul cu Nikon 50mm f1.4 si altul cu Tamron 28-75mm f2.8.

Ambele la 50mm, aceleasi setari [pe manual],  f2.8 , iso 400,  1/60s ...

Attached File  50mm.jpg   459.48K   133 downloadsAttached File  28_75mm.jpg   446.22K   127 downloads

Destul de evident 50-ul "scoate" ceva mai luminos, chiar daca pina acum aveam aproape convingerea ca Tamronul, in modul pioritate de diafragma cel putin, imi supraexpune evident fata de  restul obiectivelor pe care le am. :)

Edited by euu, 24 April 2009 - 17:37.


#26
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
In ultima vreme abunda forum.dpreview de astfel de sesizari, cu blitz sau fara, cu matrix au ba.

Daca cineva are timp sa citeasca pina da de o concluzie sa ne zica si noua :)

#27
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007
In sfarsit a aparut si un review pe dpreview:
http://www.dpreview....on_50_1p4g_n15/
Concluzia: HIGHLY RECOMMENDED !!!  :thumbup:

#28
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007
L-am citit si eu aseara.

Se stia deja ca avantajul major este pe FF, anume la colturi. E drept ca nu ma asteptam ca la pretul lui sa stea asa bine cu D3x (tineti minte discutiile cu Canon 50D/5DMII si puterea de rezolvare a rezolutiei la obiectivele proprietare?), desi multe din superbele imagini de reclama care au insotit lansarea D3x erau facute cu acest obiectiv.

Pentru DX cu motoras 50mm f/1.8D este insa arhisuficient. Si daca ma deranjeaza ceva la noul 50mm este lentoarea focusarii, de unde sabotarea portretelor pe DX cu subiecti in miscare. Inca un punct in care se vede ca a fost proiectat pentru FF, cu o cursa lunga a inelului de focusare pentru a permite o mai buna focusare manuala.

Eu am observat ca si 105VR pe care l-am criticat pe alocuri, se comporta mult mai bine pe FF. Asta insa si pentru ca il pot inchide mai mult fara sa sacrific DoF. Oricum, deocamdata am renuntat la ideea achizitionarii unui 135mm f/2DC. De asemenea am observat ca obiectivele din ultimii ani (AF-S) se comporta mult mai bine in ceea ce priveste acuratetea focusarii decit cele vechi, altfel foarte bune optic. E posibil insa ca noile tehnologii sa influenteze mult dicutatul "bokeh" (bun dar nu extraordinar pe 50mm, 60mm, 105mm), de unde teama unora legata de viitorul 85mm f/1.4.

In rest, legat de review-urile de pe dpreview, sa nu se uite ca prin metodologia lor, oricind un obiectiv va arata "mai bine" pe FF vs crop.

Edited by raldox, 20 June 2009 - 13:10.


#29
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postraldox, on 20th June 2009, 14:09, said:

E posibil insa ca noile tehnologii sa influenteze mult dicutatul "bokeh" (bun dar nu extraordinar pe 50mm, 60mm, 105mm), de unde teama unora legata de viitorul 85mm f/1.4.
asa este, de fapt bokehul frumos este dat, in mod paradoxal, de lipsa unor corectii puternice a aberatiilor optice, iar AF-S-urile noi sunt prea "politically correct" (adica sunt hiper tehnologizate cu nano-coating si cu elemente asferice ca sa n-ai flare mare / fara aberatii cromatice laterale / cu sharpness in colturi etc) , de aceea bokehul este un pic mai... nu stiu cum... "pietros"...?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate