Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon
 Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 

Firme "problema"

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
patrick

patrick

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 03.01.2005
Incep prin a trece firma la care am lucrat pana acum cateva luni.

Nu recomand nimanui sa se angajeze la firma "Ipacri" (www.ipacri.ro) .
Motive:

1) in ultima luna de lucru la "IPACRI" nu vei lua salariul (majoritatea il au trecut pe cartea de munca pe cel minim pe economie si cu atat o sa va alegeti),iar daca -l ai trecut pe cartea de munca trebuie sa lupti pe la inspectoratul muncii sa-ti iei banii.
2)nu vei putea folosi internetu fara sa fi supravegeat (sunt tinute loguri la absolut oriunde intri pe net + un logger care capteaza parolele personale peste tot pe unde intrati);pe yahoo e chiar oprit accesul
3) Sunt mai multi sefi decat programatori
4) se lucreaza haotic

Cam astea ar fi principalele motive,ar mai fi si altele da daca mai aveti chef sa va angajati in "IPACRI" mai adaug

#2
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 437
  • Înscris: 25.07.2003
nu e prea corect ce faci, dar ma rog ...

1. de obicei iti anunti seful ca pleci cu doua saptamani inainte. inainte de asta ceri cartea de munca pt. un motiv inventat (credit) si te duci cu ea la contabil sa o inchida apoi, sunt multe firma care fac figuri cu cm-urile, trebuie sa stii cum sa pui problema. cu salariu treaba e shi mai clara, daca vrei sa dai bani la stat, iti negociezi brutul. oricum firma se risca major, iti sugerez sa aduci vorba de asta cand ceri cartea de munca si salariul pe ultima luna, o sa percuteze repede ca se face puscarie pt. neplata de impozite.
2. aici chiar nu ai dreptate, nici o firma un plateste abonament internet sa te dai tu pe dc++, yahoo, etc etc. ca se mai acepta pe la unii shi altii asta e alta poveste. prietena mea lucreaza la o banca respectabila shi nu are access la nici un fel de web mail sau pop3 (in afara celui de servici) sau chat sau o multime de site-uri.
3. COME ON, ce motiv e asta ???
4.  Welcome to ROMANIA !!!!! wtf, 3 sferturi din firme lucreaza haotic, ca daca ai lucra dupa reguli, te omoara celellta care nu au timp de reguli shi chiar muncesc...

#3
un_oarecare

un_oarecare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.634
  • Înscris: 01.12.2004

patrick, on Jan 3 2005, 15:48, said:

Incep prin a trece firma la care am lucrat pana acum cateva luni.

Nu recomand nimanui sa se angajeze la firma "Ipacri" (www.ipacri.ro) .
Motive:

1) in ultima luna de lucru la "IPACRI" nu vei lua salariul (majoritatea il au trecut pe cartea de munca pe cel minim pe economie si cu atat o sa va alegeti),iar daca -l ai trecut pe cartea de munca trebuie sa lupti pe la inspectoratul muncii sa-ti iei banii.
2)nu vei putea folosi internetu fara sa fi supravegeat (sunt tinute loguri la absolut oriunde intri pe net + un logger care capteaza parolele personale peste tot pe unde intrati);pe yahoo e chiar oprit accesul
3) Sunt mai multi sefi decat programatori
4) se lucreaza haotic

Cam astea ar fi principalele motive,ar mai fi si altele da daca mai aveti chef sa va angajati in "IPACRI" mai adaug

<{POST_SNAPBACK}>


Fa-ti firma si scapi de toate problemele! Asa am facut eu, dupa ce am fost calcat in picioare.
Am mancat un an carne o data pe saptamana dar acum am de toate si program de voie!

#4
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.11.2004
Hehehe, frumos topic :))  :coolspeak:
Chiar si io ma gandeam sa dau drumul la unul pe tema asta. Oamenii trebuie sa inteleaga ca daca au fost admisi la un interviu de angajare, nu e ceva extraordinar, iar perioada de proba e in ambele sensuri, adica nu numai ca angajatorul sa se prinda daca esti bun de ceva, ci si ca tu sa te prinzi si daca tie iti convine sa lucrezi in firma aia.
Cat despre salariul pe cartea de munca trecut mimimul pe economie, asta se practica la 90% din firmele care au sediul in apartamente de bloc, care isi schimba sediul de la an la an. Poate garda financiara o sa puna osul la treaba.

p.s. ma gandesc serios sa-mi fac firma :)

#5
aghora17

aghora17

    New Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 10.01.2005
hohoho, si eu ma gandeam la un asemenea topic, dar sa nu pierd vremea si sirul ideilor:

Firma nr. 1
InterNET SRL
www.inter-net.ro

detalii:

1. salariu mic, (atentie! banii in mana, mai putini decat sunt trecuti pe contract, ca sa acopere si eventualele comisioane, sau impozitele la stat) promisiuni de  comisioane.
2. somisioane se dau din parti
3. seful lucreaza cu tine in departamentul de vanzari (evident tu lucrezi pentru clientii lui, el iti ia clientii tai, un schimb corect de altfel) :cursing:
4. produsele pe care trebuie sa le vinzi sunt extrem de greu vandabile, iar piata deja este ticsita (seful are peste 3000 de clienti in tara si bucuresti, stie tot ce misca, cunoaste toti sefii de firme interesate de produse)
5. nevasta sefului lucreaza la departamentul tehnic (lol, sta toata ziua pe scaun si da raportul, cine ce a facut, te tine de vorba cand ai cel mai mult de lucru, e proasta de pute si se crede inteligenta pamantului. credeti-ma, nu vreti sa o cunoasteti)
6. program lucru 40 ore/saptamana
7. mediu ideal pentru inceperea unei cariere in vanzari, dar dupa 6 luni "roiul"


Firma nr. 2

KTech alias UltraPro Computers

detalii

1. salariu mic, referindu-ma la banii pe care ii duci acasa la sfarsitul lunii.
2. la interviu nu ti se spune nimic de salariul net de pe cartea de munca, care evident este cel minim pe economie.
3. nu se lucreaza organizat.
4. la intrebarea: "daca vreau un credit (macar pentru un fier de calcat, nu pt o garsoniera)" ti se raspunde, la contabilitate, "te descurci in limita salariului trecut pe cartea de munca, sau, daca vrei sa iti trecem mai mult, iti platesti din buzunar impozitele"
5. ti se promite marire de salariu, care nu vine nici dupa 2-3 ani de lucrat in companie.
6. program lucru, 48 ore pe saptamana minim (da, se lucreaza si sambata, si peste program)


Firma nr. 3

IMC

www.imc.sytes.net (nu le mai merge momentan site-ul pentru ca le-au plecat toti angajatii)

detalii:

1. salariu 250 euro
2. carte de munca din parti (adica lucrezi al negru)
3. patron de origine germana, interfata dintre el si angajati fiind o tanti care e total lipsita de profesionalism, care il suge de bani si vrea sa para dura cu angajatii.
4. program de lucru, pana pici de oboseala.
5. nu ai o sarcina exacta, faci tot ce este nevoie in firma
6. se intarzie cu salariul si 2 luni


mai am si altele, dar va las sa mai puneti si voi

#6
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.930
  • Înscris: 09.10.2003

renderman, on Jan 4 2005, 16:13, said:

Cat despre salariul pe cartea de munca trecut mimimul pe economie, asta se practica la 90% din firmele care au sediul in apartamente de bloc, care isi schimba sediul de la an la an. Poate garda financiara o sa puna osul la treaba.

p.s. ma gandesc serios sa-mi fac firma :)

<{POST_SNAPBACK}>


E si mai trsita situatia cu salariul minim pe economie.
Am lucrat la o firma cu peste 150 oameni in departamentul software.Este o firma cu ceva renume, si nu vreau sa ii dau numele.
Directorii care aveau salarii de 2-3000 USD/luna aveau in cartea de munca 12-13mil.
Noi astia mai de jos, aveam salariu minim pe economie, chiar daca luai in mana 3-400usd.
Ce sarea de 500USD crestea si in cartea de munca.
Aaaa, si inca ceva, salariile se plateau in USD,deci nu ROL adica LEU  :D

#7
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.149
  • Înscris: 09.09.2003
Softwin....  La Flamingo e la fel..  n-am lucrat dar am prieteni care...   experienta mea profesionala  nu-mi permite sa inaintez in astfel de discutii ..  :)

#8
Africanul

Africanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.739
  • Înscris: 24.10.2003
Stiu si eu cateva firme, unele chiar cu (oarecare) renume, care se comporta la fel, dar nu pot spune numele lor: nu-i frumos din partea mea...
Oricum, putine firme isi permit sa bage tot salariul pe cartea de munca. Dar mai sunt si din astea, "cinstite".

#9
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.149
  • Înscris: 09.09.2003
sa speram ca acum cu ;legea noua se mai schimba ceva...  ca au scazut impozitele la salariile mari... nu va ma fi o problema chiar asa de mare pt angajatori...  bine.. acu romanul tot roman! de ce sa-i scrie lu Ionel 10 mil in cartea de munca  atunci cand mai scoate un 500k daca ii trece minumul pe economie?

#10
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 870
  • Înscris: 04.04.2003
Problema mare nu este (numai) cu impozitul pe venitul salarial ci cu celelalte contributii la bugetul de stat, toate procent din suma. Si astea nu au scazut deloc.

#11
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.930
  • Înscris: 09.10.2003

byteworks, on Jan 18 2005, 16:33, said:

Problema mare nu este (numai) cu impozitul pe venitul salarial ci cu celelalte contributii la bugetul de stat, toate procent din suma. Si astea nu au scazut deloc.

<{POST_SNAPBACK}>


Si o alta "problema", mai e, majoritatea care lucreaza in IT sunt deja scutiti de impozitul care tocmai s-a micsorat. Asa ca....nici un castig pentru angajator, si nici pentru angajat.

#12
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 870
  • Înscris: 04.04.2003
Hai nu zau, sa ridice mina sus ITistii aia care sint scutiti de impozit. N-as crede ca sint majoritatea.

#13
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.930
  • Înscris: 09.10.2003

byteworks, on Jan 25 2005, 08:29, said:

Hai nu zau, sa ridice mina sus ITistii aia care sint scutiti de impozit. N-as crede ca sint majoritatea.

<{POST_SNAPBACK}>


Toti cei care au terminat, cibernetica, automatica,matematica-informatica,electronica,contabilitate si informatica de gestiune si cred ca so on, sunt scutiti de plata impozitului.(angajatorul nu mai da nici macar aia 16% la stat)

#14
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.149
  • Înscris: 09.09.2003
LOL????  ai link?

#15
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 870
  • Înscris: 04.04.2003
In Matrix poate.

#16
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.186
  • Înscris: 20.04.2004
S.C. Intersystems SRL TG-Jiu ISP-ul p#|1 ... nu mai e ... s-a inchis dupa 2 luni dupa ce am plecat. Si acum avem de recuperat cate 2-3-4 salarii ... sunt unii dintre fostii colegi care s-au resemnat si au renuntat.
Salariu minim pe cartea de munca si pe bune aveam aproape 100 de euro, desi ... luam cate un milion la 3 saptamani.
Trebuia sa te rogi de patron cu o saptamana inainte de salariu sa te tina minte ca l-ai rugat sa iti dea banii tai ... pentru care lucrai ... si spunea: Se rezolva ... alt tic verbal din viata lui patetica de zi cu zi .. pe langa "chestiunea". Nu putea sa spuna o propozitie fara "chestiunea". Efectiv Alessandra.
Initial am fost administror de sistem, aveam in grija 4 servere, apoi au inceput sa plece dintre colegi de am ajuns sa fac service hard&soft si in sala de internet, si la clienti, plus supraveghere sala si angajati sala.
Cam toti angajatii aveam de recuperat cateva salarii care cumulate ajungeau undeva la peste 50-60 mil.
Plus ca pe ultimele luni nu s-au dus state de plata la camera de munca si perioada aia nu poate fi scrisa in cartea de munca.
Si acum astept sa duc hartiile alea sa pot sa imi iau cartea de munca. Au trecut 6 luni de cand am plecat.
Tare nesimtit patron. Ca sa nu mai zic de managementul lui jalnic si rudimentar.
Cei angajati in sala nu stiau niciodata cati bani trebuie sa predea zilnic, pentru ca nu li se oferea accesul la "incasari", si de multe ori lasau "bacsisul" lor (cate 30-40 chiar si 50 de mii la 12 ore) sefului. Se tineau 2 randuri de monetare.
M-am enervat intr-o zi si i-am zis sa aibe el grija de sala si de restul pentru ca nu intelegea un lucru, pe care eu, facand service in sala aia i l-am explicat, iar el o tinea tot pe a lui, ca eu gresesc undeva.
El de necaz m-a trimis acasa, si a doua zi mi-a zis sa vin inapoi. L-am refuzat si i-am spus cam tot ce aveam pe suflet cu privire la comportamentul lui.
La 2 luni dupa ce am plecat firma s-a inchis, nu a mai putut face fata cheltuielilor, am auzit ca i-au pus sechestru pe masina lui straina ... ma rog.
Acum, stiu ca suntem cel putin 2 oameni care avem greutati in a ne ridica, Cartile de munca.
Si-a batut joc si de angajati si de clienti.
Sper sa fie cineva acolo sus, sau aici sa faca dreptate ... si sa ii dea ce merita, sau cine stie ... o sa scape ca majoritatea jegurilor de patroni care INCA ISI MAI BAT JOC DE OAMENI.

Editat de Alucard, 25 ianuarie 2005 - 12:29.


#17
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.930
  • Înscris: 09.10.2003

add, on Jan 25 2005, 11:08, said:

LOL????  ai link?

<{POST_SNAPBACK}>


Aici legea:
http://www.mcti.ro/996.html


Si aici un articol aiurea din ziar ca sa se inteleaga mai bine:

http://www.eveniment...aseArticle.html


@Byteworks
Lasa ironiile inainte de a avea habar de ceva.

#18
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 870
  • Înscris: 04.04.2003
La o lectura sumara a acelui ordin putem citi o conditie *obligatorie* pentru a beneficia de aceasta facilitate:

Quote

4. angajatorul realizeaza din activitatea de creare de programe pentru calculator un venit anual de cel putin 10.000USD pentru fiecare angajat care beneficiaza de scutirea pe impozitul pe venit conform OUG 94/2001

De aici pina la:

Quote

Toti cei care au terminat, cibernetica, automatica,matematica-informatica,electronica,contabilitate si informatica de gestiune si cred ca so on, sunt scutiti de plata impozitului.(angajatorul nu mai da nici macar aia 16% la stat)
e cale lunga.
Scuze pentru ironie si neinformare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate