Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...
 OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?

contract de inchiriere obligatii ...
 Panasonic GH7

Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...
 open vpn, adaugare exceptie

Recomandare smartwatch

Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?
 

Amintiri din copilarie:inghetata Polar, brifcor,etc...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
384 răspunsuri în acest subiect

#343
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 396
  • Înscris: 04.09.2008

 adadoi, on Sep 25 2008, 15:27, said:

cu corabie neagra, nu?
da,da, pe niste valuri... trei linii ondulate...

#344
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006

 beligerantu, on Sep 25 2008, 15:28, said:

da,da, pe niste valuri... trei linii ondulate...
m-a pus soacra-mea sa-i caut de-aia la rusi. cica numai pe aia stie s-o dozeze exact :D

#345
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.889
  • Înscris: 08.10.2006

 beligerantu, on Sep 25 2008, 15:24, said:

cascaval? cu piper???
unde ducule, in Olanda? inainte de '90, evident!
erai fericit daca vedeai o coaja de cascaval...
Pai nu era chiar inainte de '90, era prin '91-'92, dar si atunci eram copil, ca doar aveam 8 ani nu? Apartin totusi generatiei '80, sau aici au dreptul sa vorbeasca doar aia nascuti in anii '60-'70? Fiecare spune ce isi aduce aminte. Probabil era perioada aia de explozie in care dupa ce-l impuscasera pe nea Nicu s-a dat drumul la toate alimentele de care fusesem privati.
Mare mi-e mirarea ca se gasea Maltova sau unt de arahide sau piure de castane si nu se gasea cascaval, dar daca ziceti voi, va cred! Totuisi, cascavalul Rucar sau Penteleu nu s-au inventat in '90, da-l incolo! Sau Scandia sau Kandia...

#346
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006

 duculeana, on Sep 25 2008, 15:31, said:

Pai nu era chiar inainte de '90, era prin '91-'92, dar si atunci eram copil, ca doar aveam 8 ani nu? Apartin totusi generatiei '80, sau aici au dreptul sa vorbeasca doar aia nascuti in anii '60-'70? Fiecare spune ce isi aduce aminte. Probabil era perioada aia de explozie in care dupa ce-l impuscasera pe nea Nicu s-a dat drumul la toate alimentele de care fusesem privati.
Mare mi-e mirarea ca se gasea Maltova sau unt de arahide sau piure de castane si nu se gasea cascaval, dar daca ziceti voi, va cred! Totuisi, cascavalul Rucar sau Penteleu nu s-au inventat in '90, da-l incolo! Sau Scandia sau Kandia...
Kandia? cascaval? unt de arahide? poate la Constanta, dragule, la mine nu se gasea decat ghiveci cu fasole!

#347
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.969
  • Înscris: 09.07.2008

 beligerantu, on Sep 25 2008, 15:21, said:

ducule, sa moara pestii mei! as fi vrut sa te vad Comandant de Detasament...
:D


s-a zbatut el,saracu, a dat spagi(eugenii si ciocolate cu rrom :lol: ) dar de rangul de comandir de grupa nu a trecut -_-

Chiar daca a avut origini sanatoase <_<

 adadoi, on Sep 25 2008, 15:25, said:

mama ne facea din lapte (de la vaca, nu de la magazin) si calciu lactic. era bun, da' cam moale.


Romanul, mereu inventiv -_-

 duculeana, on Sep 25 2008, 15:31, said:

Pai nu era chiar inainte de '90, era prin '91-'92, dar si atunci eram copil, ca doar aveam 8 ani nu? Apartin totusi generatiei '80, sau aici au dreptul sa vorbeasca doar aia nascuti in anii '60-'70? Fiecare spune ce isi aduce aminte. Probabil era perioada aia de explozie in care dupa ce-l impuscasera pe nea Nicu s-a dat drumul la toate alimentele de care fusesem privati.
Mare mi-e mirarea ca se gasea Maltova sau unt de arahide sau piure de castane si nu se gasea cascaval, dar daca ziceti voi, va cred! Totuisi, cascavalul Rucar sau Penteleu nu s-au inventat in '90, da-l incolo! Sau Scandia sau Kandia...


ce sa-i faci, Ducule, nu toti au avut norocul sa copilareasca la Eforie :rolleyes:

Editat de brigazile_martirilor, 25 septembrie 2008 - 14:55.


#348
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 17.09.2008
Deci acum injurati nechezolul si reduceti calitatea lui Sea Gull ? Ati uitat cand Ness ul ala Amigo si Kent-ul lung erau moneda de schimb? ati uitat gumele alea de 1 leu in forma de tigara?

Eu am fost soim din ala cu nu stiu ce hal de tresa! (sef de unitate sau asa ceva). Si dupa ce m-au facut pioner am fost iar un fel de sef mai mic :D :D :D (da nu mi pupam in cur seful) si stateam singur in fata clasei la careu si nu aveam cu cine ma impinge!

Si mi mai amintesc ceva:

Catelusul schiop - de ELENA FARAGO     

Eu am numai trei picioare,
Si de-abia ma misc: top, top,
Rad cand ma-ntalnesc copiii,
Si ma cheama "cutu schiop".

Fratii mei ceilalti se joaca
Cu copii toti, dar eu
Nu pot alerga ca dansii,
Ca sunt schiop si cad mereu!

Si stau singur toata ziua
Si plang mult cand ma gandesc
Ca tot schiop voi fi de-acuma
Si tot trist am sa traiesc.

Si cand ma gandesc ce bine
M-as juca si eu acum,
Si-as latra si eu din poarta
La copii de pe drum!...

Cat sunt de frumosi copiii
Cei cuminti, si cat de mult
Mi-ar placea sa stau cu dansii,
Sa ma joc si sa-i ascult!

Dar copiii rai la suflet
Sunt urati, precum e-acel
Care m-a schiopat pe mine,
Si nu-i pot iubi de fel...

M-a lovit din rautate
Cu o piatra in picior,
Si-am zacut, Si-am plans atata,
De credeam ca am sa mor...

Acum vine si-mi da zahar
Si ar vrea sa-mi fie bun,
Si-as putea sa-l musc odata
De picior, sa ma razbun,

Dar il las asa, sa vada
Raul, ca un biet catel
Are inima mai buna
Decat a avut-o el.

Editat de dark_tranquility, 25 septembrie 2008 - 15:19.


#349
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007

 dark_tranquility, on Sep 25 2008, 16:17, said:

Catelusul schiop - de ELENA FARAGO     
Nu te cred ca ai scris-o din memorie - ai dat copy/paste de pe net :P

#350
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 17.09.2008

 Moaca, on Sep 25 2008, 16:21, said:

Nu te cred ca ai scris-o din memorie - ai dat copy/paste de pe net :P

Ma jignesti... :)

Gândăcelul de Elena Farago



- De ce m-ai prins în pumnul tau,
Copil frumos, tu nu stii oare
Ca-s mic si eu si ca mă doare
De ce mă strangi asa de rău?

Copil ca tine sunt si eu,
Si-mi place să mă joc si mie,
Si mila trebuie să-ti fie
De spaima si de plansul meu!

De ce să vrei să mă omori?
Ca am si eu părinti ca tine,
Si-ar plange mama dupa mine,
Si-ar plange bietele surori,

Si-ar plange tata mult de tot
Căci am trait abia trei zile,
Indura-te de ei, copile,
Si lasa-mă, ca nu mai pot!...

Asa plangea un gandacel
In pumnul ce-l strangea să-l rupa
Si l-a deschis copilul dupa
Ce n-a mai fost nimic din el!

A incercat să-l mai invie
Suflandu-i aripile-n vant,
Dar a cazut în tarna frant
Si-ntepenit pentru vecie!...

Scarbit de fapta ta cea rea
Degeaba plangi, acum, copile,
Ci du-te-n casa-acum si zi-le
Parintilor isprava ta.

Si zi-le ca de-acum ai vrea
Să ocrotesti cu bunatate,
In cale-ti, orice vietate,
Oricat de far-de-nsemnatate
Si-oricat de mica ar fi ea!

#351
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 396
  • Înscris: 04.09.2008

 duculeana, on Sep 25 2008, 15:31, said:

Mare mi-e mirarea ca se gasea Maltova sau unt de arahide sau piure de castane si nu se gasea cascaval, dar daca ziceti voi, va cred! Totuisi, cascavalul Rucar sau Penteleu nu s-au inventat in '90, da-l incolo! Sau Scandia sau Kandia...
domnu' ducu, imi pare rau sa va dezamagesc, dar la sfarsitul anilor '80 era dezastru! nu gaseai absolut nimic!
in alimentara gaseai doar peste si carcase de miel si porc (niste capete jupuite cu ochi beliti). imaginea capatanii aleaia de miel cu ochii mari si nevinovati uitandu-se la mine din vitrine inca ma obsedeaza...
parintii nostri stateau ore intregi in picoare la cozi la carne (in celebrele "hale de carne"). cine avea pensionarii in familie, ii trimitea cu noaptea in cap la usa magazinelor (probabil de aici a aparut vorba:"cine n-are batrani, sa-si cumpere!").
se dadeau doua sticle de lapte (2L) de persoana. pentru asta trebuia sa stai 1,5h la coada ca sa prinzi din cele 20 navete diastribuite la magazinul respectiv.
aveai cateva produse pe cartele: 1/2 paine de persoana/zi, 1L ulei/luna/persoana, 1kg zagar/persoana/luna etc.
exista o singgura exceptie:Scornicestiul!Aici gaseai Pepsi, bere, ciocolata, pui, paine "la liber". se vindeau la orice toneta din oras. doar ca toate erau la pret de restaurant categ I-a!
de ex.: o ciocolata care costa 9,5 lei, la ei costa 13 lei.

#352
dark_tranquility

dark_tranquility

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 553
  • Înscris: 17.09.2008
nenea, se mai gaseau de-ale gurii si la casa de comenzi! hai sa nu ne ascundem dupa deget!mai trimiteau si cei de afara diverse chestii, mai vindeau marinarii, polonezii, TIR-istii.

#353
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 396
  • Înscris: 04.09.2008
imi cer scuze daca n-am stiut ca toata populatia din Ro traieste in Bucuresti sau pe malul marii...

#354
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.889
  • Înscris: 08.10.2006

 beligerantu, on Sep 25 2008, 16:38, said:

domnu' ducu, imi pare rau sa va dezamagesc, dar la sfarsitul anilor '80 era dezastru! nu gaseai absolut nimic!
in alimentara gaseai doar peste si carcase de miel si porc (niste capete jupuite cu ochi beliti). imaginea capatanii aleaia de miel cu ochii mari si nevinovati uitandu-se la mine din vitrine inca ma obsedeaza...
parintii nostri stateau ore intregi in picoare la cozi la carne (in celebrele "hale de carne"). cine avea pensionarii in familie, ii trimitea cu noaptea in cap la usa magazinelor (probabil de aici a aparut vorba:"cine n-are batrani, sa-si cumpere!").
se dadeau doua sticle de lapte (2L) de persoana. pentru asta trebuia sa stai 1,5h la coada ca sa prinzi din cele 20 navete diastribuite la magazinul respectiv.
aveai cateva produse pe cartele: 1/2 paine de persoana/zi, 1L ulei/luna/persoana, 1kg zagar/persoana/luna etc.
exista o singgura exceptie:Scornicestiul!Aici gaseai Pepsi, bere, ciocolata, pui, paine "la liber". se vindeau la orice toneta din oras. doar ca toate erau la pret de restaurant categ I-a!
de ex.: o ciocolata care costa 9,5 lei, la ei costa 13 lei.
Auzi, da' de-aia veneau atunci turistii pe litoral de la 1 mai, ca nu gaseai nimic? Acum vin de la 1 iulie, poate chiar si mai tarziu, iar pana in 5 septembrie nu mai vezi picior de turist sau bazar deschis! Mai lasa-ma, ca stiu si eu cum era inainte si cum e acum. Unde mai sunt cantinele de altadata? Erau numai in Eforie vreo 20, acum nu mai e nici una, le-au daramat jupanii sa-si construiasca viloaie! Iar la terase sunt niste preturi de-ti vine sa-i iei la bataie! :angry:

Editat de duculeana, 25 septembrie 2008 - 15:49.


#355
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007
Pentru casa de comenzi statea mama cate o zi intreaga la telefon ca sa-i prinda, da' ce de bunatati aduceau : ciocolata chinezeasca "Great Wall", compot tot chinezesc de ananas sau piersici decojite, si bomboane cubaneze  :rolleyes:
Si mai era o exceptie, carmane : la Sibiu, unde era secretar pe judet Nicusor, se gasea carne. Ai mei faceau troc cu rudele de la Sibiu : tata le ducea cate o canistra de benzina in geamantan, cu trenul (ca ei aveau ratie de 15 l/luna), si se intorcea de-acolo cu geamantanul plin cu carne de vita "a'ntaia de 14".

Editat de Moaca, 25 septembrie 2008 - 15:51.


#356
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 396
  • Înscris: 04.09.2008

 duculeana, on Sep 25 2008, 16:47, said:

Auzi, da' de-aia veneau atunci turistii pe litoral de la 1 mai, ca nu gaseai nimic? Acum vin de la 1 iulie, poate chiar si mai tarziu, iar pana in 5septembrie nu mai vezi picior de turist sau bazar deschis! Mia lasa-ma, ca stiu si eu cum era inainte si cume acum. Unde mai sunt cantinele de altadata? Erau numai in Eforie vreo 20, acum nu mai e nici una, le-au daramat jupanii sa-si construiasca viloaie! Iar la terase sunt niste preturi de-ti vine sa-i iei la bataie! :angry:
ma tem ca n-ai inteles nimic...
si cred ca faci o confuzie intre anii '80 si '90!
in mediul rural aveai curent electric 3-4 ore: intre orele 12-16! adica cand nu era nimeni acasa...
ai idee ce lupte erau pentru o canistra de gaz pentru lampa? ce cozi si ce spagi se dadeau pentru o butelie???

 Moaca, on Sep 25 2008, 16:50, said:

Pentru casa de comenzi statea mama cate o zi intreaga la telefon ca sa-i prinda, da' ce de bunatati aduceau : ciocolata chinezeasca "Great Wall", compot tot chinezesc de ananas sau piersici decojite, si bomboane cubaneze  :rolleyes:
Si mai era o exceptie, carmane : la Sibiu, unde era secretar pe judet Nicusor, se gasea carne. Ai mei faceau troc cu rudele de la Sibiu : tata le ducea cate o canistra de benzina in geamantan, cu trenul (ca ei aveau ratie de 15 l/luna), si se intorcea de-acolo cu geamantanul plin cu carne de vita "a'ntaia de 14".
Sb era cu mult sub Scornicesti!    :D
cunosc sistemul "troc"...

#357
luk32

luk32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 16.09.2008
Aveam 13 ani in '89.
Tin minte ca mancam zarzarele din copac, inainte sa se coaca. Acum o luna am fost pe la ai mei si am constatat cu surprindere ca zarzarii erau plini, neculesi de nimeni.
Prin '87-'88 se stingea lumina la ora 8 seara. Atunci era cel mai fain de jucat "ascunselea", ca nu te mai vedea nimeni.

Jucam fotbal toata ziua pe teren. Cand se insera plecam spre bloc si in fata blocului mai jucam o ora fotbal, dar printre masini.

Vara mergeam la izvor si dupa aia ne turnam bidoanele in cap, dupa fotbal. Asa ca trebuia sa mai facem un drum sa luam apa.
Beam apa minerala si mancam batoane.
Vara dadeam spargerea la vagoane (stateam langa un siloz) si furam pepeni.

Ne jucam cu injectoarele. Nici nu trebuie sa mai zic cum era sa percutezi cand il prindeai pe unul in vagon.

Ce vremuri, ce preturi.....

#358
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 15.08.2007

 adadoi, on Sep 25 2008, 15:23, said:

cascaval? ai vazut tu cascaval?!
astazi, iar,  la telejurnal
am vazut cascaval :rolleyes:

 Moaca, on Sep 25 2008, 15:26, said:

astazi iar la telejurnal / am vazut cascaval ! (A.Andries)
<_<

#359
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.867
  • Înscris: 11.10.2006
Bikava Instant cu o ceasca plina si un "ceainic" de portelan pe cutie - scria cu galben pe fond auriu... Duapa aia a aparut o tentativa autohtona - "Ciocolact" o cutie aproxximativ cat cea de dero, cu laterale rosii, pe una din fete scria sus Ciosi avea tot asea o ceasca plina pe ea; Bikava era inalta. Cocolactul era consumat natur, direct din cutie, cu zahar si nu amestecat cu lapte ori apa. A disparut si asta repede de pe piata.

#360
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 396
  • Înscris: 04.09.2008
va mai amintiti necatrul bulgaresc la 0,5L?
:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate