Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...
 Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...
 Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...
 Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...
 

CANON EOS 5D Mark II +++

- - - - -
  • Please log in to reply
247 replies to this topic

#235
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Eu m-am referit in principal la rating-ul final. In general review-urile in care se implica Phil se desfasoara intr-o nota foarte propagandistica. De ce conteaza atit de mult jpg-urile la o camera de 3000$?

#236
toma

toma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 18.11.2002

 andries_dannyel, on Feb 3 2009, 18:50, said:

Salutare la toata lumea, am 5D Mk2 de aprox 2 saptamani si sunt foarte multumit de el. Nu am instalat firmware-ul 1.0.7 pe el pt k nu am nici o problema cu 1.0.6. Nu la toate camerele apar problemele cu primul firmware. Il folosesc cu 24-70-ul si sunt destul de multumit. As vrea sa upload o poza dar imi da voie max 2mb si un jpeg la 21Mp are aprox 6mb(dati-mi o idee cum sa pun cateva poze).
Din cate am citit, pe modul video nu are focus automat? Trebuie facut focus mereu manual?

#237
andries_dannyel

andries_dannyel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2006

 toma, on Feb 15 2009, 11:12, said:

Din cate am citit, pe modul video nu are focus automat? Trebuie facut focus mereu manual?
Da, din pacate focusul se face manual. In principiu camera este destinata fotografilor, dar are si obtiunea de filmare (filmarea este obtional, asa cum si fotografiile de calitate slaba sunt obtionale la camerele video). Eu sunt multumit de ea. Pozele pe care le-am pus au sharp-ul la 0, de asta nu sunt foarte sharp,..pot sa il setez pana la valoarea 7. Au fost facute in prima sau a 2-a zi dupa ce am luat camera.

#238
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Foarte interesat de tema...dar exista vre-un fotograf care si-a vandut vechiul 5D in favoarea noului 5D MkII ?
Sau sa ma exprim altfel... Se justifica diferenta de pret pentru un fotograf de nunta?

#239
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
In RO sau afara? Afara se vind intr-o veselie pentru 5D MkII

#240
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 StudioOne, on Feb 23 2009, 09:25, said:

Foarte interesat de tema...dar exista vre-un fotograf care si-a vandut vechiul 5D in favoarea noului 5D MkII ?
Sau sa ma exprim altfel... Se justifica diferenta de pret pentru un fotograf de nunta?


interesant mod de a aborda problema. cred ca raspunsul e ceva mai dificil. eu cred ca majoritatea posesorilor de 5D or sa le schimbe cu 5DII, dar nu imediat. de ce ? pentru ca 5D are o durata de viata, si un fotograf ajuns la 100k de cadre o sa prefere sa dea 5D-ul pe ceva pret mic, si sa isi ia un 5D2, macar pentru megapixeli, decat sa astepte sa crape shutterul si sa il schimbe iar, asteptand un 5D3 cu AF mai rapid.

se pare ca la capitolul zgomot la ISO mare sta cam la fel, nu sunt convins ca mai bine, DR-ul e poate chiar mai bun, constructia se spune ca e mai buna, burstul e cam la fel in mare parte. ce asteptau fotografii de nunta era un AF mai bun, si poate un blitz incorporat. deci mai rau decat 5D sigur nu e, iar cine vrea ACUM AF mai bun si burst nu are decat sa isi ia un mark3.

motivul pentru care eu, ca si fotograf de nunta posesor de 5D nu mi-as lua 5D2 e logica, nu mi se pare sa platesti un pret mai mare decat al lui D700, pentru megapixeli in plus si filmare, cand la alte capitole sta mai prost decat modelul mai devreme mentionat.

deci cred ca fotografii de nunta or sa isi ia 5D2, dar cand preturile or sa mai coboare. uita-te la ce vanzari are 50D, nici acolo nu se inghesuie lumea. dar stai sa mai scada preturile cam pe la nivelul la care era 40D acum ceva vreme, si sa se convinga lumea ca "tehnologia noua" e mai buna, si o sa vezi cum o sa inceapa sa zboare de pe rafturi.

#241
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

Quote

se pare ca la capitolul zgomot la ISO mare sta cam la fel, nu sunt convins ca mai bine,
Vezi c-au pus dpreview review-ul complet. Se pare ca bate si d3x-ul (desi la review-ul lui d3x au "omis" sa-l compare si cu 5d2-ul)

Quote

constructia se spune ca e mai buna
e identica

Quote

si poate un blitz incorporat
ma indoiesc amarnic

Quote

nu mi se pare sa platesti un pret mai mare decat al lui D700, pentru megapixeli in plus si filmare
ca fotograf de nunta, posesor de 5d, probabil ca ai o armata de lensuri mari si scumpe si cu dunga rosie pe care nu vine sa le schimbi pe nikoare. Si probabil ca faptul ca are intreg layout-ul butoanelor identic te ajuta.

Quote

deci cred ca fotografii de nunta or sa isi ia 5D2, dar cand preturile or sa mai coboare
Eu din cate vad 5d2-urile nici nu apuca sa intre in stoc, toate pleaca pentru satisfacerea precomenzilor. Este in clipa de fata cea mai "fierbite" marfa din lumea foto.


Daca un fotograf de nunti m-ar intreba daca se merita upgrade-ul i-ar raspunde sa-si ia un prime luminos de banii cat l-ar costa diferenta si sa mai traga de vechiul 5d inca un sezon sau doua. :D

#242
andries_dannyel

andries_dannyel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.09.2006

 tim2003, on Feb 23 2009, 10:38, said:

In RO sau afara? Afara se vind intr-o veselie pentru 5D MkII
Intr-adevar....aici in State sunt foarte greu de gasit...On-line toate marile firme incepand cu BH nu le au in stoc. Eu am gasit-o pe a mea ca prin minune la o companie locala, m-am nimerit acolo exact in ziua in care primise o singura camera in stoc si am si luat-o pe loc. Urmaresc de 3 luni de zile toate firmele...si aproape nici una nu o are in stoc. Eu vin in 2 sapt in tara...sper sa nu am probleme cu ea pe aeroport. Mai am si un vx2100 cu mine. Voi ce credeti? A mai intrat cineva de curand in tara cu camera?(sry pt off-topic).

#243
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 grig_jr, on Feb 23 2009, 21:15, said:

Vezi c-au pus dpreview review-ul complet. Se pare ca bate si d3x-ul (desi la review-ul lui d3x au "omis" sa-l compare si cu 5d2-ul)

Daca un fotograf de nunti m-ar intreba daca se merita upgrade-ul i-ar raspunde sa-si ia un prime luminos de banii cat l-ar costa diferenta si sa mai traga de vechiul 5d inca un sezon sau doua. :D
poate ar fi bine sa le spuna cineva baietilor care scot 5DMKII-ul in ploaie ca asta e strict camera de nunti (si doar la interior)... nu de alta dar cam crapa (din pacate, zic eu):

http://www.luminous-...09-worked.shtml

deci, daca as fi fotograf de nunti pe Canon, as urma sfatul lui Grig: tine cu dintii de 5D-ul vechi...

Edited by glumetu, 24 February 2009 - 09:21.


#244
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 glumetu, on Feb 24 2009, 09:05, said:

deci, daca as fi fotograf de nunti pe Canon, as urma sfatul lui Grig: tine cu dintii de 5D-ul vechi...


pai asta ziceam si eu, nu or sa isi schimbe baietii 5D-urile imediat. cat despre 5D2 sa bata D3x-ul nu stiu ce sa zic, din sample-urile alea puse unul langa altul am observat ca diferenta sta in faptul ca D3x are ceva chroma noise, pe cand la capitolul detalii stau aproape identic. probabil nu le-au comparat direct unul cu celalalt pentru ca au ales cel mai bun reprezentant canon din punctul asta de vedere.

nici pe 5D2 nu l-au comparat direct cu 5D. din sample-urile puse unul langa celalalt mie mi se pare ca 5D e mai curat, dar 5D2 vine cu megapixelii, prin urmare pare a contine mai mult detaliu.

Edited by nicolaie, 24 February 2009 - 11:22.


#245
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003

Quote

cat despre 5D2 sa bata D3x-ul nu stiu ce sa zic, din sample-urile alea puse unul langa altul am observat ca diferenta sta in faptul ca D3x are ceva chroma noise, pe cand la capitolul detalii stau aproape identic
Daca este adevarat, atunci e o treaba destul de jenanta pentru Nikon sau 5d2 nu e suficient de promovat :D

#246
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Camerele alea au fost duse in Antarctica, temperaturi de minus zeci de grade, normal ca or sa aiba probleme, dar asta nu inseamna ca 5dmk2-ul e camera STRICT de nunta si interior. Daca iti crapa la -40 de grade nu inseamna ca o sa crape la -5 , -10 (desi eu nici la temperaturile astea n-as iesi sa pozez).

#247
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu am fotografiat iarna trecuta pe afara la -15 ... -18 grade fara probleme cu 5D (si nu intr-o singura ocazie). Normal ca acum daca mergi spre extreme incep sa crape.

Sunt aparate bune care rezista destul de bine la conditiile vitrege. Cele din seria 1 sunt clar mai bune la cap. asta, dar nici alea nu sunt infailibile. De ex. pe 1D sunt garnituri de cauciuc la fiecare buton si practic pe acolo daca ploua pe el n-ar trebui sa intre apa. Nu stiu cum sunt izolate butoanele la 5D II, dar am asa un feeling ca nu-s chiar la fel.

#248
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
mai, problema lui nenea ala cu 5D2-urile nu a fost ca au mai crapat unele din ele, problema lui a fost ca nu au crapat din cauza frigului sau a umezelii toate, zicea ceva de suruburi din camera obscura sau de la mecanismul oglinzii, care s-au desprins la un model, samd. si chiar daca nu ar fi fost suruburile alea, nenea ala se intreba de ce au crapat 6 5D2-uri si niciun sony A900, desi au fost puse toate in aceleasi conditii.


@tim2003: asa cum am zis mai devreme, daca stai bine de tot sa te holbezi la pozele alea de la high iso samples, o sa observi ca nikonul are in mare acelasi nivel de detaliu ca si canonul 5D2, dar nikonul prezinta si o componenta chroma, care la canon nu se observa. nu strica poza in niciun caz, din ACR e de ajuns sa tragi de sliderul ala nitel spre dreapta si zgomotul de tip chroma se reduce. cu luminanta e problema, pentru ca acolo pierzi detaliu la greu, cu aia trebuie sa te impaci asa cum e.

diferentele sunt vizibile la 100%, ISO1600-3200, si nu sunt mari. si daca te gandesti si ca sunt vreo 3 megapixeli diferenta intre ele, atunci e pe undeva si logic. probleme reale sunt atunci cand pierzi detalii la greu cu NR-ul sau cand chroma excesiv, sub forma de pete rosiatice.

oricum, eu pun pariu cu cine vrea de aici ca cei ce cumpara D3x nu or sa treaca de ISO800 decat din curiozitate, deci performantele la ISO3200 mi se par binevenite, nu obligatorii.


una peste alta, 5D2 mi se pare o camera reusita, iar ca si cumparator ce are nevoie neaparata de 20 de megapixeli, si nu are nevoie de ce ofera mark3 sau D3x, nu prea cred ca as avea de ales. A900 nu mi se pare o alternativa meritorie decat pentru lucrul de pe trepied/studio.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate