Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux
 Sfaturi amplificator + bose

Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...
 Cer autorizatie, modific fara aut...

Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024
 Ventilatorul centralei nu se opre...

Obtinere numar DUNS pentru Google...

Cum se numeste sarma folosita la ...

La multi ani @corinadaniela!
 

Panasonic G1

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#1
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
http://www.dpreview....onic_DMC_G1.asp

(nepusa langa un SLR normal nu se prea vad diferentele , desi exista ;) )

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,219
  • Înscris: 12.06.2004
Mult mai repede decat ma asteptam :)
Hehe... abia astept sa ma joc cu un asemenea aparat. Nu, nu schimb barca; dar tot sunt curios.

#3
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Sa vezi ce se va bucura un anume user de pe forum. :P Va dati seama ca asta o sa fie camera perfecta? Nu dau nume....

Edited by pandururadu, 12 September 2008 - 08:29.


#4
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Wiewfinder-ul. e respectabil, la o rezolutie de, parca asa iese din calculul celor 1 440 000 de doturi, 800X600. Cam ajunge la calitatea unui mat, la care distingi partea matuita. Nu mai esti limitat de luminozitate, marimea, este data de sistemul optic, extrem de simplu, de dupa LCD-ul cu pricina.

  Devine interesant, singura intrebare, cum se descurca sensorul principal cu viteza AF, fata de un sensor dedicat in DSLR-urile "clasice" ? :rolleyes:

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
Oare de ce nu specifica si ei clar, ca are viewfinder electronic SVGA, de 600 X 800 de pixeli ?

Oricum este mult peste concurenta pana acum.....

Trebuie sa imparti dots - adica subpixeli ;) la 3, ca sa afli nr. de pixeli, si sa-ti dai seama de fapt ce rezolutie are.

In orice caz, au inceput sa se miste lucrurile pana la urma.
SVGA deja este o rezolutie aproape decenta, mai ales pe un vizor mic.

Pana la urma o sa se ajunga si la 1280 x 960, rez la care deja se vad detalii destul de fine, si poate o sa se ajunga si la 1600 X 1200 (2 MP), poate si mai mult in viitor.

Edited by loock, 12 September 2008 - 08:44.


#6
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postmontecarlo, on Sep 12 2008, 09:12, said:

http://www.dpreview....onic_DMC_G1.asp

(nepusa langa un SLR normal nu se prea vad diferentele , desi exista ;) )

Scuze, gresii ca nu vazui ca are deja preview http://www.dpreview....nicG1/page4.asp

Acelasi design precum restul. Ma astptam sa semene cu Sigma DP1.

E mai degraba succesorul lui FZ-50 . Sunt curios daca cei ce venerau camerele compacte cu zum vor renunta la ele :D
Ca sigur va aparea un zum la G1 de tipul 14-300 sau asemenator.

#7
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

14-45 + 45-200 ... echivalentul a 28-400mm in FF 35mm, nu e rau deloc. Sa mai adauge un prime sau doua, si un macro, si poate fi un minisistem reusit.

Cel mai tare dupa mine, de departe, este ca G1 este disponibila si in culorile rosu sau albastru :)

Rares

#8
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
i want one. :)

#9
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004
Ecran LCD rabatabil, WB in grade kelvin, filmeaza.....

Suna foarte interesant


Sa vedem la ce pret il baga.

#10
pandururadu

pandururadu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.11.2007
Ce mi se pare nasol e ca face autofocus doar cu 6 obiective 3 olympus si 3 panasonic-leica din care doar doua mi se par interesante pentru sistem Panasonic Leica D Summilux 25mm F1.4 si Panasonic Leica D Vario-Elmar 14-150mm F3.5-5.6. Acum ramane de vazut care va fi diferenta de pret intre oly si panasonic la obiective. Ma asteptam sa fie mai usor si mai versatil decat un dslr dar se pare ca nu e mare branza, e undeva la mijloc, 650 grame nu e chiar "de bagat in buzunar". Sper sa poata vopsi si obiectivele roz  :P
In schimb "features-ule" pe care le are nu am ce comenta. Meniurile si functiile meniurilor arata super bine. Cine citeste manualul si invata aparatul poate spune ca a invatat mult in ceea ce priveste tehnica foto. Mie mi se pare un aparat excelent pentru invatat, dar cam atat. Nu ma atrage cat sa renunt la un sistem dSLR pentru el.

Edited by pandururadu, 12 September 2008 - 09:44.


#11
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Cam scump din cate aud, $740 body only in state. Posibil sa ma insel. E interesant pt. ca e ceva nou, dar gandind in termeni practici nu merita banii, undeva la $500 pt. un body mai merge.

#12
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006
Cam pretul de 1500 lei / kit-ul simplu, cred ca ar fi potrivit si s-ar incadra cam la nivelul compactelor mai scumpe si al dSLR-urilor ieftine. Oricum, daca la inceput nu va fi acolo mai tarziu cred ca va ajunge. Mai vedem si Oly cu ce vine (camerele Panasonic au fost in general mai scumpe decat cele de la Olympus) si la anu' Samsung :)
Daca n-are shutter lag si AF-ul e la fel de rapid ca la SLR-uri atunci merita ;)

#13
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
e clar foarte interesant (si de viitor, daca fac senzorul MARE si obiectivele BUNE) si e clar ca targetul sunt compactii...

totusi nu m-am putut abtine sa nu ma hlizesc ca o hiena la citirea scene modes:

Quote

Portrait
 Soft Skin
 Outdoor Portrait
 Indoor Portrait
 Creative Portrait
 Scenery
 Nature
 Architecture
 Creative Scenery
 Sports
 Outdoor Sports
 Indoor Sports
 Creative Sports
 Flower
 Food
 Objects
 Creative Close-Up
 Night Portrait
 Night Scenery
 Illuminations
 Creative Night Scenery
 Sunset
 Party
 Baby 1,2
 Pet

"mhm, copilul meu s-a intors pe stanga in somn... repede, ce mod folosesc, Soft Skin, Night Portrait, Creative Close-Up, Baby 1 sau Baby 2?
Aoleu, daca vine si cainele langa el, mut repede pe Pet? totusi sa scot veioza din cadru, altfel mut pe Illuminations"

#14
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,219
  • Înscris: 12.06.2004

View PostKunzite, on Sep 12 2008, 09:18, said:

Mult mai repede decat ma asteptam :)
Hehe... abia astept sa ma joc cu un asemenea aparat. Nu, nu schimb barca; dar tot sunt curios.
Pai eu ce v-am zis? E o jucarie :lol:

In privinta AF-ului, cum sa se descurce? Probabil pe la nivelul DP1, ceea ce e cam...
Dar sa-l vedem 'live'.

#15
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006
Eu ma uit cu groaza la senzorul care ramane expus atunci cand dai jos obiectivul.
Nu pot sa cred ca le-a scapat asta si ca nu le-a dat prin cap sa creeze sistemul cu un oblon de plastic care sa se inchida peste senzor in momentul in care dai obiectivul jos.
N-ar fi crescut pretul camerei cu mai mult de 5$.

#16
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Cred ca montarea acelui dispozitiv in general pe aparate foto cu obiective interschimbabile ar diminua efectul de marketing al sistemelor de Sensor Shake / Dust Removal / whatever it's called. Nu ca nu ar fi o chestie foarte practica, dar na ... e o decizie de marketing dupa mine.

Rares

#17
daLeo

daLeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 09.08.2007

View PostCorbul2004, on Sep 12 2008, 10:15, said:

Sa vedem la ce pret il baga.

Confom Panasonic in Germania pretul kit-ului (body + obiectiv 14-45mm) va fi de ~749 euro.

#18
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
probabil olypus o sa vina cu niste prime/macro. oricum 7-14/f4 in varianta u4/3 suna al naibii de bine. cea mai mare curiozitate ramine senzorul si af-ul.

evf-ul, lcd-ul si buffer-ul arata foarte bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate