Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

anulare taxa de prima inmatriculare

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
3 răspunsuri în acest subiect

#1
Skizo

Skizo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.406
  • Înscris: 28.11.2001
oare de ce s-a sters post-ul meu ?

======
Senatul a adoptat, luni, modificarea OUG 50/2008, prin care elimină vechea taxă auto și actuala taxă de poluare, iar sumele încasate de stat urmează să se restituie integral, indexate în funcție de inflație, în termen de 90 de zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial.
Senatul a adoptat, luni, cu 58 voturi "pentru", 11 "împotrivă" și două abțineri, proiectul de lege privind aprobarea și modificarea OUG 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule.
Cele 15 amendamente formulate în cadrul ședinței Comisiilor reunite de buget prevăd eliminarea completă nu doar a taxei de poluare, introdusă începând cu 1 iulie 2008, ci și a vechii taxe de primă înmatriculare, introdusă pe baza Codului Fiscal, care a funcționat din 2007 până în primul semestru al anului 2008.
Potrivit proiectului adoptat de Senat, sumele încasate de stat pentru cele două taxe se restituie integral. Restituirea sumelor se va face de la bugetul de stat, nu de la Fondul de Mediu, iar sumele vor fi indexate potrivit ratei inflației.
Potrivit unui alt amendament al proiectului, sumele încasate de stat în contul celor două taxe se restituie în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a legii de modificare a Ordonanței 50/2008.
Modificările Ordonanței guvernamentale au fost susținute de PDL, senatorul democrat-liberal Dan Cârlan fiind, de fapt, inițiatorul acestui proiect de lege. Reprezentantul PNL Aron Popa a susținut, însă, că modificările legii sunt neconstituționale, astfel că proiectul Guvernului trebuie să rămână nemodificat.
Senatorul PSD Ștefan Viorel a spus că formațiunea sa va vota raportul comisiei, iar poziția PC, prezentată de Sabin Cutaș, a fost la fel cu cea a social-democraților.
Reprezentanții PRM s-au pronunțat, de asemenea, pentru eliminarea taxelor și restituirea sumelor plătite.
Senatul este prima Cameră sesizată, forul decizional fiind Camera Deputaților.
=============

il rog pe idiotul care a sters post-ul sa-si prezinte motivele pentru care a facut-o aici, pe forum.

#2
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 01.02.2005
O fi vreunul care nu vrea sa fie eliminata taxa, poate din asta traieste, adica se imbogateste  :D  Asta se numeste cenzura daca s-a sters postul cu nesimtire. Doamne ajuta cu taxa ca prea e bataie de joc in tara asta. Pacat ca romanii nu mai sunt uniti ca pe vremea lui Stefan Cel Mare, Vlad Tepes, Mihai Viteazu...etc...alta ar fi soarta acestei tari.

#3
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 492
  • Înscris: 27.03.2007
M'da ... multa cenzura in tara asta !! tot n-am scapat de militieni ... inca n-au iesit la pensie unii si mai grav ~ se pare ca inca se mai ocupa de recrutari !!!

In fine ~ referitor la taxa ~ e clar ca partidul care va reusi sa elimine aceasta taxa in campanie v-a scoate ochii la toata lumea cu faptu asta si defapt, toata campania lor se va rezuma la lucrul asta !!! iar daca nu vor reusi or sa scoata ochii la lume si o sa zica : Vedeti !! mafia ... nu ne-a lasat ~ noi am vrut ~ am initiat ... chit ca am votat impotriva  :lol: ~ dar noi am fost cu intentia !!!

Mai devreme sau mai tarziu aceasta taxa v-a disparea !! pentru ca ea a fost nu numai la noi ci si la unguri, poloni etc. ~ si peste tot pe unde a fost la un momentdat a disparut !! asa ca nu va mai ingrijorati !!
~
ideea e ca  frustrarea ar trebui sa apara atunci cand vor aparea alte taxe (tot de mediu) pe perioada de exploatare a masinii, asa cum este normal intr-un stat normal ~ si te va pune statu asta frumos sa platesti o suma anuala precum RCA-u ~ in functie de cat polueaza masina !!! ... dar deja s-a platit o suma, si nu modica, pentru aceeasi treaba !!!
- in mod normal mult mai multi bani se strang astfel la buget ... platesc toate masinile care circula si nu numai cele care sunt inscrise !! platesc anual !! asa ca putin de la multi anual aduna mult mai mult decat mult de la putini o singura data ...!!!
- dar la noi in rromanica nimeni nu se gandeste la treaba asta ... la noi se vor multi bani in cat mai scurt timp si cu munca cat mai putina ~ deloc daca se poate !!

#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostSkizo, on Sep 9 2008, 21:04, said:

oare de ce s-a sters post-ul meu ?
il rog pe idiotul care a sters post-ul sa-si prezinte motivele pentru care a facut-o aici, pe forum.
Sa inteleg ca eu sunt idiotul?
La caz ca nu ai remarcat, la Auto News e un topic destul de maricel legat de taxa auto si scoaterea ei: http://forum.softped...howtopic=200674
Cu ocazia asta ai avertisment verbal (ma rog, textual) si-ti recomand sa citesti regulamentul forumului!
Also, functia SEARCH ajuta. Mult!

Editat de Marius3k, 16 septembrie 2008 - 10:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate