Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 

Muzica 8 Bit - Chiptune

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008
Sunt eu singurul roman care asculta acest gen de muzica?

Muzica chiptune

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UIILejfocTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wug5W7k9sos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ye2F4ixPTjI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/udkP3DKglnI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1d8L5nJbLgA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5w2-1MfVjqQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nvyuYtwOKBM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0m20p4QKCmU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Taleniekov

Taleniekov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2008
Stai linistit, or mai fii si alti.... desi sper din suflet sa fii singuru. Suna a muzica de nintendo, pe trackuri dinastea sarea Supermario pe testoase. Pana si muzica aia de la instalarea jocurilor de pc, nu stiu daca tineti minte era un anumit program de instalare cu muzica pe fundal cat timp se instala, si aia e mai complexa.

#3
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Existau niste fisiere mod si stm parca si mai erau si altele, se faceau din niste sample-uri. Dar se auzeau bine pe PC, pe vremea cind altfel de muzica nu ducea un PC. Preistorie.

#4
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Mai asculta, mai asculta...
... se mai da si cu niste softuri pe NDS .. in curand se modifica si un C64, si se spera scrierea unui sequencer de live pentru HC91 :D (asta mai greu)
.. si recomanda micromusic.net si Spectrum Orchestra.

Il mai avem pe Minus care face treaba (cauta-l pe myspace, clipu' asta se aude prost tare).

@blackcat - alea erau fisiere de tracker, n-au treaba cu chiptunes.

Edited by CYCLER, 09 September 2008 - 20:15.


#5
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

View PostTaleniekov, on Sep 9 2008, 00:57, said:

Stai linistit, or mai fii si alti.... desi sper din suflet sa fii singuru. Suna a muzica de nintendo, pe trackuri dinastea sarea Supermario pe testoase. Pana si muzica aia de la instalarea jocurilor de pc, nu stiu daca tineti minte era un anumit program de instalare cu muzica pe fundal cat timp se instala, si aia e mai complexa.

De ce sa fiu singurul?Oricum putin ma intereseaza ce cred altii...eu nu-mi schimb parerea.Aceasta muzica nu este asa de complexa pt ca synthesizatorul care produce aceste sunete este in 8 biti.Nu treubuia sa raspunzi daca nu ai nimic in comun cu acest gen.

#6
krissti

krissti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 31.10.2005
in general e un gen "cheesy"  :D
Crystal Castles nu e chiptune pur, in orice caz ultimele trei link-uri nu's; doar niste chestii electro.

#7
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Da, in general e cheesy, dar sunt destule exceptii :P
.... si mai cheesy ca trupele pop romanesti n-o sa fie niciodata  :lol:

Edited by CYCLER, 10 September 2008 - 15:31.


#8
krissti

krissti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 31.10.2005

View PostCYCLER, on Sep 10 2008, 16:31, said:

exceptii :P
Una dintre exceptii: Code 64 - C64

View PostCYCLER, on Sep 10 2008, 16:31, said:

.... si mai cheesy ca trupele pop romanesti n-o sa fie niciodata
asta cam asa e  :D

#9
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

View Postkrissti, on Sep 10 2008, 13:00, said:

in general e un gen "cheesy"  :D
Crystal Castles nu e chiptune pur, in orice caz ultimele trei link-uri nu's; doar niste chestii electro.

Ultimele trei sunt remixuri.Am dat exemple proaste de melodii.Dar, Crystal Castles folosesc numai sunete de chiptune, modificate sau nu.
http://en.wikipedia...._Castles_(band)

Canta fain astia, Code 64!Dar nu pare a fi chiptune pur(nu foloseste sunete de chiptune!?).

Edited by ccfan_chris, 11 September 2008 - 12:02.


#10
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Si muzica din Chronos  :wub: (care de fapt nu-i 8bit ci chiar 1bit PWM)

Alte exceptii - Tobiah - I Love Your Music si ElectroPinheadWhiskers - Ambidextrous Robot

Edited by CYCLER, 11 September 2008 - 12:07.


#11
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008
Mie imi mai place 8 Bit Weapon si ComputeHer care colaboreaza intre ei.

#12
krissti

krissti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 31.10.2005

View Postccfan_chris, on Sep 11 2008, 12:37, said:

Canta fain astia, Code 64!Dar nu pare a fi chiptune pur(nu foloseste sunete de chiptune!?).
Un citat dintr-un review al albumului "Departure":
"Instrumental "Go64" is also a joy to listen to, full of perky 8-bit sound effects that make it the perfect
soundtrack to a video game, or perhaps a cartoon about flying robots."
>>Sursa<<
Trupa in general nu e axata pe chiptune, face EBM/futurepop.

De ce am zis ca [,] Crystal Castle nu e chiptune pur: pentru ca de obicei combina noise-ul (power noise) cu chiptune/bitpop plus alte influente (punk de exemplu); cam asa statea treaba in albumul lor lansat anu asta, cel putin; deci e o trupa mai mult de experimental, in opinia mea... Oricum pan' la urma conteaza mai putin genu' in care se incadreaza, important e sa sune bine.;)

@CYCLER: suna bine de tot Tobiah. :)

#13
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

View Postkrissti, on Sep 11 2008, 18:13, said:

Un citat dintr-un review al albumului "Departure":
"Instrumental "Go64" is also a joy to listen to, full of perky 8-bit sound effects that make it the perfect
soundtrack to a video game, or perhaps a cartoon about flying robots."
>>Sursa<<
Trupa in general nu e axata pe chiptune, face EBM/futurepop.

De ce am zis ca [,] Crystal Castle nu e chiptune pur: pentru ca de obicei combina noise-ul (power noise) cu chiptune/bitpop plus alte influente (punk de exemplu); cam asa statea treaba in albumul lor lansat anu asta, cel putin; deci e o trupa mai mult de experimental, in opinia mea... Oricum pan' la urma conteaza mai putin genu' in care se incadreaza, important e sa sune bine. ;)

@CYCLER: suna bine de tot Tobiah. :)

Pai, Crystal Castles foloseste numai sunete de chiptune.Asta e ce conteaza pentru mine.Instrumentalul sa fie chiptune.Versurile nu prea conteaza, ca or fi ele cu influente rock sau nu.

Nu asculta nimeni 8 Bit weapon?Ei compun melodii 100& chiptune fara versuri.Si au facut ceva remixuri la ceva soundtrack-uri de la jocuri de pe Commodore 64.

#14
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
Ceva mai slow: Don Soft - Sin

Edited by CYCLER, 18 September 2008 - 19:13.


#15
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006
... nu mai pot sa dau edit.. in fine, eu m-am stricat de ras ascultand varianta 8bit de la Cannibal Corpse - Hammer Smashed Face :lol:

#16
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008

View PostTaleniekov, on Sep 9 2008, 00:57, said:

Stai linistit, or mai fii si alti.... desi sper din suflet sa fii singuru. Suna a muzica de nintendo, pe trackuri dinastea sarea Supermario pe testoase. Pana si muzica aia de la instalarea jocurilor de pc, nu stiu daca tineti minte era un anumit program de instalare cu muzica pe fundal cat timp se instala, si aia e mai complexa.

Muzica chiptune nu foloseste sunete de la Mario sau altele.Muzica chiptune este realizata pe un sintetizator(chip) numit SID care a fost facut pentru muzica din jocuri de catre Robert "Bob" Yannes.Acesta mai foloseste si la sunetele jocului.

#17
CYCLER

CYCLER

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 15.05.2006

View Postccfan_chris, on Sep 19 2008, 17:29, said:

Muzica chiptune nu foloseste sunete de la Mario sau altele.Muzica chiptune este realizata pe un sintetizator(chip) numit SID care a fost facut pentru muzica din jocuri de catre Robert "Bob" Yannes.Acesta mai foloseste si la sunetele jocului.
Aha, si marmota invelea ciocolata.
SID e chipul de sunet din Commodore C64. Mai sunt si altele (chipurile AY pe Atari / Spectrum, ce drecu' o mai fi pe Gameboy si pe alte console). Sau nici un chip de sunet dedicat, cum ar fi sunetele de beeper de pe ZX Spectrum (1bit pwm, direct din procesor), sunetul de pe Atari 2600 si altele. Si se poate face si programand microcontrollere la o adica. A, evident, se poate si software, fiind disponibile cateva pluginuri VSTi ce emuleaza cu sfintenie PSG-uri celebre (Programmable Sound Generator - respectiv chipurile din discutie).

#18
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008
Am mai ascultat Bubblyfish.
Site oficial
Myspace

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate