Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

FO de la RDS firme

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
kilets

kilets

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.03.2007
Metro la contractele de business e doar la nivel de oras , nu e metro national ca la fiberlink .

#20
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007

View Postkilets, on Sep 12 2008, 20:28, said:

Metro la contractele de business e doar la nivel de oras , nu e metro national ca la fiberlink .
Hmm, ok. Dar chestia asta nu e specificată niciunde din păcate :(

#21
kilets

kilets

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.03.2007

View Postjafpefata, on Sep 12 2008, 22:29, said:

Hmm, ok. Dar chestia asta nu e specificată niciunde din păcate :(


Citez din contract :

"Prin reteaua metropolitana RCS&RDS se intelege reteaua de echipamente de comunicatie RCS&RDS din orasul Bucuresti , si care foloseste suita de protocoale TCP/IP " .

:) Daca stai sa te gandesti , e normal. Daca ar da metro national la business , ce rost ar mai avea alte servici de tip vpn ? Iti iei doar metro peste tot in tara , si iesi printr-un singur punct unde ai si internet . N-ar da bine la afaceri :)

Edited by kilets, 15 September 2008 - 11:14.


#22
maguss

maguss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.08.2007
Pe faza cu RDS care nu functioneaza mi-am luat-o rau de tot cu. La un moment dat nu mi-a mers mailul vreo 4 zile si ma milogeam de vecini sa imi dea voie la net... Degeaba am stat cu astia pe telefon ore-n sir si mi-am facut draci, ca ei tot cand li s-a sculat lor au venit. Nu mai spunem cat m-a costat toata povestea asta. N-o garanta nimeni uptime de 100%, dar 4 zile din 31 e deja 12%. Asta o scrie undeva in contract?

#23
zyxxo

zyxxo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 27.08.2007
Bine ca scrie pe undeva prin zecile de clauze scrise cu picioarele din contractele semi-ilegale RDS

#24
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mă, eu sunt mulțumit de RDS așa cum e. Și știți de ce? La banii pe care îi dau, îmi permit să mai țin și o conexiune de back-up. E bine că am latențe bune și viteză bună.
Cât despre metro, sunt curios dacă au și o ofertă cu metro național. În oraș nici nu știu cu ce host aș putea testa viteza. Eu am mai văzut la cineva și prindea câțiva MB. Dar nu stiu de pe unde erau hsturile, e drept.

#25
mr. bad guy

mr. bad guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 22.06.2007

View Postjafpefata, on Sep 18 2008, 19:32, said:

Mă, eu sunt mulțumit de RDS așa cum e. Și știți de ce? La banii pe care îi dau, îmi permit să mai țin și o conexiune de back-up. E bine că am latențe bune și viteză bună.
Cât despre metro, sunt curios dacă au și o ofertă cu metro național. În oraș nici nu știu cu ce host aș putea testa viteza. Eu am mai văzut la cineva și prindea câțiva MB. Dar nu stiu de pe unde erau hsturile, e drept.
Pai bine, ma, in momentul in care ajunge sa ni se para normal sa avem conexiune de back-up cred ca deja avem o MAAAARE problema. Eu unul platesc ca sa beneficiez de un serviciu. Cand le dau banii nu le spun ca “poate va dau banii” asa ca ei de ce sa imi spuna ca “poate o sa mearga”?

#26
kilets

kilets

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 30.03.2007

View Postmr. bad guy, on Sep 19 2008, 14:32, said:

Pai bine, ma, in momentul in care ajunge sa ni se para normal sa avem conexiune de back-up cred ca deja avem o MAAAARE problema. Eu unul platesc ca sa beneficiez de un serviciu. Cand le dau banii nu le spun ca ?poate va dau banii? asa ca ei de ce sa imi spuna ca ?poate o sa mearga??

In momentu in care ajungi sa consideri normal sa ai o conexiune de back-up te poti considera o firma ok care intelege cum functioneaza  si are nevoie de internet .

Edited by kilets, 19 September 2008 - 15:41.


#27
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006

View Postmr. bad guy, on Sep 19 2008, 14:32, said:

Pai bine, ma, in momentul in care ajunge sa ni se para normal sa avem conexiune de back-up cred ca deja avem o MAAAARE problema. Eu unul platesc ca sa beneficiez de un serviciu. Cand le dau banii nu le spun ca “poate va dau banii” asa ca ei de ce sa imi spuna ca “poate o sa mearga”?
1) Cand nu este apa te certi cu Regia de Apa? Cand ai pana de curent te certi cu Electrica? Cand vezi ca n-ai drumuri, parcuri, ca e plin de caini, ca e trafic criminal, te certi cu Primaria? Nu cred, in niciunul din cazuri, si la fiecare dai un ban, de obicei mai greu decat cel pe care-l dai la RDS. Lasa scandalul mai jos.

2) Ca sa nu fie nevoie (teoretic!) de o conexiune de back-up platesti bani grei pentru servicii cu SLA. Cred ca cel care are o problema esti tu, atata timp cat nu intelegi niste lucruri elementare.

#28
ttyyy

ttyyy

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.09.2008
MetroNet Romtelecom este solutia. Aveti si SLA inclus, pentru fiecare mega contractat primiti un laptop cadou.
Si Vodafone ofera servicii destul de bune pe radio si Orange trebuie luat in vizor.

Nu inteleg de ce unele firme se complica cu operatori mici(pe business) ca RDS sau UPC.

De obicei firmele mari pentru care nu banii sunt o problema aleg Romtelecom si Vodafone sau Orange. E mai ok sa ai 2 operatori ca nu se stie care pica. Oricum sa nu va asteptati ca firmele mai sus mentionate sa discute cu voi pentru mai putin de 500 euro (pe fibra optica).

Edited by ttyyy, 19 September 2008 - 15:55.


#29
zildjian

zildjian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.03.2008

View Postburgher, on Sep 19 2008, 16:49, said:

1) Cand nu este apa te certi cu Regia de Apa? Cand ai pana de curent te certi cu Electrica? Cand vezi ca n-ai drumuri, parcuri, ca e plin de caini, ca e trafic criminal, te certi cu Primaria? Nu cred, in niciunul din cazuri, si la fiecare dai un ban, de obicei mai greu decat cel pe care-l dai la RDS. Lasa scandalul mai jos.
LOL. La apa si electricitate poti sa-ti faci buck-up cu ajutorul unei fantani si un generator electric!  :P
Lasand gluma la o parte pe bussiness RTC si Vodafone sunt foarte OK. Am testat si aprobat! Depinde si de ce firme vorbim aici! Parerea mea e ca, nu este normal sa ai buck-up pentru internet!

Edited by zildjian, 19 September 2008 - 16:08.


#30
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Cum adică nu este normal? Uite un exemplu de calcul. Ai 2 conexiuni cu uptime 98% și le legi pe ambele (cu load balancing spre exemplu). Rezultă o conexiune cu un uptime de 99,96%, pentru care ai plăti de cel puțin 15 ori mai mult. (se înmulțește downtime-ul 0,02x0,02)
E foarte greu și costisitor să obții uptime mare pe o singură conexiune și este ilogic să plătești pentru o singură conexiune de 20 de ori mai mulți bani atâta timp cât nu folosești servicii complexe gen webhosting. Părerea mea este că nu e normal să plătești 500 euro pentru mail, navigare și remote desktop. Păi nu dau atâta pentru gaz și electricitate.
Unde mai pui abonamentele la internet mobil..

Edited by jafpefata, 23 September 2008 - 00:38.


#31
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Site-urile astea ciudate nu sunt de încredere.

#32
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

View Postjafpefata, on Sep 18 2008, 18:32, said:

Mă, eu sunt mulțumit de RDS așa cum e. Și știți de ce? La banii pe care îi dau, îmi permit să mai țin și o conexiune de back-up. E bine că am latențe bune și viteză bună.
Cât despre metro, sunt curios dacă au și o ofertă cu metro național. În oraș nici nu știu cu ce host aș putea testa viteza. Eu am mai văzut la cineva și prindea câțiva MB. Dar nu stiu de pe unde erau hsturile, e drept.
Cum merge pe conexiunea ta bussiness traficul pe torenti, dc, RS, transfer.ro, soapcast, etc. Thx.

#33
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostFarrell, on Jan 31 2009, 18:33, said:

Cum merge pe conexiunea ta bussiness traficul pe torenti, dc, RS, transfer.ro, soapcast, etc. Thx.
@Farrell nu se practica traffic shaping la rds pe nici o conexiune. Ai 20/20Mbs pe extern si metro, iti merge orice. (in limita capacitatii de upload a celui aflat la celalt capat) :)
P.S. jafpefata nu o sa-ti raspunda din moment ce a primit ban, din pacate

Edited by Blackhawk, 31 January 2009 - 21:58.


#34
Farrell

Farrell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,848
  • Înscris: 09.01.2007

Quote

Am luat legatura saptamana asta cu un reprezentant de vanzari de la RDS in legatura cu un abonament pe Fiberlink. La mine in zona este Cablelink de la ei si UPC (si evident Clicknet).
Dupa cateva zile m-a sunat reprezentantul si mi-a spus ca poate sa-mi puna un pachet RDS FL 20down/20up Mbps +tel fix (2 numere) + 2 Digi.mobil la 30euro/luna. Mi-a mai spus ca trebuie sa traga 300 m de fibra optica X 1euro per metru. Taxa de instalare este 75euro. Imi face abonamentul pe PF sau PJ, cum doresc, pe minim 1 an si termenul de instalare 2 luni. Eu folosesc conexiunea ca home user.
Mi-a mai spus ca poate sa-mi puna doar la viteza aceasta pt ca depaseste distanta de 150m fibra optica.
Maine dupa-amiaza ma intalnesc cu d-nul respectiv si m-ar interesa detalii daca cunoasteti despre acest abonament (pachet), care am inteles ca este bussiness! Multumesc anticipat pt sugestii.

http://forum.softped...m...t&p=5912879
Am dat actele agentului RDS pentru abonament de acum o saptamana si l-am sunat astazi ca sa-l intreb de contract si cand il semnam ca sa ma bage in lucru cu cablarea. Acesta mi-a raspuns ca pentru moment RDS Timisoara nu are cei 300m de FO  :scared:  si ca ia comandat la Bucuresti. Cand sosesc (cateva zile, nu stia sa-mi spuna)  abia atunci vom semna contractul.
Asa se intampla, asta-i procedura la abonamentele bussiness?

Edited by Farrell, 05 February 2009 - 13:07.


#35
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Sunt 300m.. totusi la atatea orase probabil ca tin cantitati mari doar in cateva centre sau e cerere mare. Sa ne tii la curent :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate