Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...

Buletin de Bucuresti
 Explozie la Dedeman Botoșani...

Cat consuma un AC ?

La mulți ani @Tyby!

Reprogramare examen auto prin pro...
 Are cineva instructiunile de conf...

Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...
 Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 

Vreau sa cumpar un laptop

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
5 răspunsuri în acest subiect

#1
reply

reply

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 24.09.2003
Bani sunt, dar nu sunt dispus sa arunc cu ei pe geam. Sa zicem $2000, maxim $2500. Caut un laptop cu care sa nu-mi fie rusine peste vreo 2 ani si cu care sa am curaj ca nu crapa 3-4 ani de acum.

Nu imi plac firmele si taxele romanesti. As lua un Dell din SUA, dar ma costa taxele la vama cat jumatate de laptop. Intrebarile mele sunt:

Care vi se pare cea mai buna optiune pentru un laptop, tinand cont de plafonul maxim pe care imi permit sa-l ating? Sa-l iau din Romania sau din SUA? (Ma mut acolo in curand, deci nu conteaza garantie, alea alea) Daca il iau din US, cum fac sa evit taxele la vama daca imi este shipat? Daca il ia un prieten pt mine si mi-l trimite prin posta, cum evit vama?

Ma intereseaza sa suporte o rezolutie de minim 1280x1024, sa aiba cel putin 2GHz (sunt fan Intel, dar treaca de la mine... daca exista o alternativa viabila), minim 512 MB de RAM (preferabil > 1 GB) si minim 40 GB pe disc. Un DVD/CD-RW m-ar aduce la orgasm :) Sugestii?

#2
sigxcpu

sigxcpu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.606
  • Înscris: 22.09.2002
e plin net-ul de oferte, sub banii pe care esti tu dispus sa-i dai.

varul meu si-a luat de la un tip, sigilat:
[email protected],512RAM,dvdrw,aspect ratio 16:9,60GB hdd, placa video ATI etc.
pret: 1350 euro. garantia este, neoficial, asigurata de tipul care-l vinde (are nu stiu ce duma cu HP romanica)

Editat de sigxcpu, 20 decembrie 2004 - 18:31.


#3
reply

reply

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 24.09.2003
Multumesc pentru raspuns.

Preferinta mea #1 este sa-l iau din US pentru ca, in general, preturile sunt mai avantajoase decat aici (e.g. ce spui tu iau din US cu $1100 de nou, cu garantie pe bune) si pentru ca pe termen lung stau acolo. Problema e ca nu pot astepta jumatate de an, am nevoie de calculator acum.

Am cum sa-l cumpar (credit cardul meu, sau printr-un prieten cu domiciliu in US), am vazut threadul de la http://forum.softped...showtopic=42005, dar as vrea sa stiu daca pot sa-l aduc in Romania fara sa platesc taxe vamale. Am consultat cat de cat ofertele de pe aici si nu sunt deloc incantat.

#4
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.360
  • Înscris: 03.08.2003
Oficial nu poti. Singura varianta este sa il aduca cineva in bagaj.

#5
reply

reply

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 234
  • Înscris: 24.09.2003
Da, am cercetat si eu pe net ceva mai amanuntit. Pusesem ochii pe un laptop din US cam la $1800, cu o configuratie foarte buna, si cautand prin legile vamale (www.customs.ro) am descoperit ca acea configuratie se cam incadreaza la categoria "Laptopuri de 2500 EUR" (daca am inteles bine, sunt 2 categorii, 1249 si 24xx EUR), pentru care trebuie platit TVA 19% + comision vamal + nu stiu ce alta taxa, ajungang in total la aproape 1000 EUR. Sunt mandru ca sunt roman  :puke:

Ca sa nu mai zic ca si daca imi iau un laptop antic, la mana a doua, daca vreunul din "features" il face sa se incadreze la categoria mentionata, nu conteaza ca dau pe el $600, taxele tot alea sunt...

#6
ajman

ajman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 06.11.2004
am eu un dell de vanzare daca mai esti interesat..
pentium 4 la 2,8ghz cu tehnologie hyper threding, 512 ram, hdd 40 gb, placa video nvidia GeForce FX 5200 64 mb(independenta), dvd/cd writer.
laptopul e cumparat de mine din danemarca in septembrie.am toate cd-urile originale si toata documentatia inclusiv factura, dar cel mai important are international business waranty pana in septembrie 2005.
pentru mai multe detalii da-mi un mesaj pe PM.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate