Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Nikon D90

- - - - -
  • Please log in to reply
783 replies to this topic

#775
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
eu tocmai am luat de la o cunostiinta un nikon D90 cu un 18-55 VR(aproape nou) si grip la 1300 de lei...aparatul are 47000 de declansari...ce parere aveti de targ? e ok?
o alta intrebare ... i-am facut update de firmware, acuma la sectiunea "L" apare 1.006 dar la A si B a ramas 1.00 ? alea nu se pot updata?

Edited by blackbone, 23 March 2013 - 13:34.


#776
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007
bucura-te de aparat, iesi afara si fa poze. lasa update-urile de software

#777
nicu201

nicu201

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.08.2005
Salutare,recent mi-am achizitonat si eu un d90 si am o problema cu el:e normal sa se aprinda toate cele 11 puncte de focus la setarile urmatoare:AF-area mode-Single point,Center focus point-Normal zone?Mentionez ca am citit manualul si am incercat cu 2 obiective-e un motiv de garantie?

#778
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
am si eu o intrebare:se pot face fotografii alb-negru cu d90 dar sa se poata selecta o culoare anume sa ramana?adica fotografia e alb negru dar o anumita floare e rosie sa spunem.ms

#779
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Faci din soft ulterior, dece vrei neaparat din aparat? Cum sa stie el ce floare sa-ti lase rosie iar restul sa faca alb/negru? Stim cu totii ca nikon ghiceste focusul dar nu si gandul userilor :).

#780
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
din cate stiu d5100 are aceasta functie de a putea selecta sa ramana obiectele colorate in rosu(sa zicem) si restul fotografiei sa iasa alb negru.credeam ca poate si d90.daca nu poate din aparat,cu ce soft se poate face acest lucru?ms

#781
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,962
  • Înscris: 28.12.2006
Desaturare selectiva: anumite culori raman, restul se desatureaza si vor aparea cu nivele de gri.

#782
Mircea_jr

Mircea_jr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 13.04.2007
Daca retin eu corect, de pe cand studiam si-mi faceam temele ca sa decid ce aparat imi iau, la Nikon functia respectiva se cheama Selective Color. Dar mi-e teama ca D90 nu stie chestia asta. Cel mai sigur e, probabil, sa cauti un manual de utilizare (Google is your brother Posted Image ) si sa vezi acolo.

Later edit: vezi aici manualu'. Se pare ca intr-adevar nu stie. Eventual ar putea confirma/infirma vreun coleg care chiar detine unul.

Ma gandesc ca o poti face in aproape orice program serios de editare, nu pare ceva super pretentios...

Edited by Mircea_jr, 06 February 2014 - 02:50.


#783
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
D90 sau D3200 ? Care este diferenta dintre aceste doua aparate si pe care sa-l aleg fiind la inceput in fotografie ?
La ce ar trebui sa ma uit daca o sa cumpar un D90 SH ?
Alte sfaturi, lucruri de care ar trebui sa stiu ?

Mersi mult. O seara buna.

#784
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Nu neaparat specifice pentru D90, dar gasesti aici o lista cu ce ar trebui sa verifici cand cumperi o camera SH - http://petapixel.com...-on-craigslist/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate