Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Telefon fix la RDS, nu merge cu alt aparat...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
reea_nd

reea_nd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.08.2008
am si eu o nelamurire!
avand in vedere calitatea proasta a telefonului fix primit gratuit de la rds, am vrut sa-l inlocuiesc cu vechiul meu telefon fix (care la vremea cand l-am schimbat mergea perfect)...dar oricat am umblat la mufele alea, nu are ton...
poate cineva sa ma lumineze?

#2
cagh

cagh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 25.11.2004

 reea_nd, on Aug 15 2008, 13:51, said:

am si eu o nelamurire!
avand in vedere calitatea proasta a telefonului fix primit gratuit de la rds, am vrut sa-l inlocuiesc cu vechiul meu telefon fix (care la vremea cand l-am schimbat mergea perfect)...dar oricat am umblat la mufele alea, nu are ton...
poate cineva sa ma lumineze?

Am patit-o si eu cu un telefon mai vechi de pe romtelecom, uneori mufarea pe firul din priza telefonului e facuta altfel. uita-te la cele doua mufe de la cele doua telefoane si verifica daca merg pe aceleasi fire.

#3
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Sunt 2 fire de pe cablul UTP rezervat pt telefonul fix.  nu e mare lucru. Vezi ca vechiul tau sa fie setat pe Digital si nu pe Pulse.
Sa nu se fi stricat mufa, telefonul de la rds mai merge? Sau cablurile de telefonie sa fie proaste sau chiar aparatul :D

Edited by Blackhawk, 15 August 2008 - 15:23.


#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 02.06.2005
Daca schimbi doar aparatul nu vad de ce n-ar merge. La fiberlink firele rezervate pt telefon sunt albastru si albastru/alb. Cel putin la mine asa e.

#5
cristutzu

cristutzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 18.07.2007
Nu conteaza ce fire rezerva pentru ca are priza din care iese rj45 si rj11.

#6
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,384
  • Înscris: 02.06.2005
Conteaza daca refaci cablaraiele prin casa. Eu am avut nevoie la un moment dat si nu stiam.

#7
C0pilu

C0pilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.01.2006
La telefoanele noi, inclusiv la cele oferite de rds, se folosesc pinii din mijloc (2-3). La unele telefoane mai vechi, se foloseau pinii din exterior 1-4, 1-2 sau 3-4. Pentru a folosi telefonul tau, trebuie sa ai un cablu potrivit. Capatul pe care il bagi in priza rds cu firele pe 2-3 iar capatul dinspre telefon corespunzator cu telefonul tau (1-4 sau 1-2 sau 3-4).

#8
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
Blackhawk si copiul au perfecta dreptate.
In primul rand vezi cum se formeaza numerele. Daca se aude un pacanit, scurt cand apesi cifra 1 si lung cand apesi cifra 9 sau 0, inseamna ca este in modul PULSE. In cazul inc are se aud niste semnale sonore scurte, inseamna ca este corect, in modul TONE.
Totodata, daca nu ai ton, sau daca cablul pe care il folosesti la telefonul vechi a fost mufat de cineva, este posibil sa nu corespunda. In ce sens? M-am gandit eu la ceva, insa nu are rost sa povestesc!
Deci, intai spune-ne daca ai sau nu ton.
PS vezi ca daca e telefon cu disc nu merge!

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,907
  • Înscris: 03.02.2005
Inital problema era semnalata pe 15 august 2008, conform datei din primul post.
De acum cred ca initiatorul topicului s-a lamurit ce trebuie sa faca pentru a-si folosi telefonul de la Romtelecom pe reteaua de telefonie fixa de la RDS.

#10
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,987
  • Înscris: 10.06.2008
Mda, nu m-am uitat la data initierii topicului. A fost resuscitat de copilu.

#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 reea_nd, on Aug 15 2008, 13:51, said:

am si eu o nelamurire!
avand in vedere calitatea proasta a telefonului fix primit gratuit de la rds, am vrut sa-l inlocuiesc cu vechiul meu telefon fix (care la vremea cand l-am schimbat mergea perfect)...dar oricat am umblat la mufele alea, nu are ton...
poate cineva sa ma lumineze?
Eu l-am inlocuit de vreo 6 luni cu un Panasonic fara fir si merge de n-am treaba!!!
Daca nu ti-ai rezolvat pina acum problema, vezi sa nu fie firul intrerupt pe undeva...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate