Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 

nevoie de credit

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
floric

floric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.04.2008
Deoarece sotul meu se afla in baza de date nu mai pot nici eu (sotia) sa contractez nici un credit. Stiti cumva vreo banca disponibila sa ia in calcul doar veniturile mele fara sa imi ceara detalii despre sot (salariul lui, sau sa il caute in baza de date)? Multumesc.

#2
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 floric, on Aug 9 2008, 20:58, said:

Deoarece sotul meu se afla in baza de date nu mai pot nici eu (sotia) sa contractez nici un credit. Stiti cumva vreo banca disponibila sa ia in calcul doar veniturile mele fara sa imi ceara detalii despre sot (salariul lui, sau sa il caute in baza de date)? Multumesc.
cred ca toate...nu vad de ce tu nu ai putea lua un credit...

Edited by bubalus, 10 August 2008 - 01:03.


#3
Kidina

Kidina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.08.2008
Cand aplici pentru un credit, banca va lua in considerare doar venitul tau.Atata timp cat nu-l vei declara pe sotul tau ca si codebitor, n-ar trebui sa te afecteze ca el este in baza lor de date.

#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
cred ca depinde si de suma p[e care vrei sa o iei. Eu am avut un credit ipotecar la Transilvania, si bulangiii, desi le-am achitat creditul in 4 ani in loc de 10, m-au raportat acum doi ani la CRB. Si dupa aia, am fost la ei sa iau un credit de nevoi personale, mi-au scos o foaie pe care scria "fara risc imediat", si n-au vrut sa-mi dea. Dupa aia am fost la Tiriac, BCR, ABN, etc, si numai cand spuneam ca am fost raportat la CRB, mi se inchidea usa in nas. Si dupa aia, am aplicat la Raiffeisen, si n-am mai pomenit nimic, si nici ei nu m-au intrebat, si am luat creditul intr-o saptatmana. Deci, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

#5
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008

 floric, on Aug 9 2008, 20:58, said:

Deoarece sotul meu se afla in baza de date nu mai pot nici eu (sotia) sa contractez nici un credit. Stiti cumva vreo banca disponibila sa ia in calcul doar veniturile mele fara sa imi ceara detalii despre sot (salariul lui, sau sa il caute in baza de date)? Multumesc.

depinde de suma pe care vrei sa o iei si de perioada.
sunt banci care accepta si alti codebitori.
daca vrei te pot ajuta
succes

Edited by dcreno2007, 12 August 2008 - 14:12.


#6
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 bubalus, on Aug 10 2008, 02:02, said:

cred ca toate...nu vad de ce tu nu ai putea lua un credit...


 Kidina, on Aug 10 2008, 08:54, said:

Cand aplici pentru un credit, banca va lua in considerare doar venitul tau.Atata timp cat nu-l vei declara pe sotul tau ca si codebitor, n-ar trebui sa te afecteze ca el este in baza lor de date.


chiar daca nu e cazul sa ia in considerare si venitul lui, ca si codebitor, multe banci iau in calculul analizei si datoriile sau intarzierile sotului/sotiei, fiind inregistrate ca si risc potential.

asta deoarece in plata ratelor, evident ca o familie plateste impreuna. daca unul nu a platit, evenimentul respectiv a afectat familia si s-ar putea repeta si pe viitor.

desigur, dpdv STRICT al conditiilor de eligibilitate, se poate, DAR dpdv NESTRICT, totul depinde de cel care aproba dosarul daca ia sau nu acest risc in calcul. si daca nu-l ia, prefera sa respinga dosarul decat sa aiba dificultati in a recupera banii pe  viitor

#7
bysnis

bysnis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.12.2007
Incearca la PIREUS.. cred ca vei reusi sa iei un credit 90% .. problema e alta nu au decat credite cu dobanzi variabile si sar putea sa ai surprize mari cand vei plati rata adica un Ex: de la rata de 3mil sa semajoreze la 3 luni cu 500de mii.. si sa ti de dea nite explicatii banale de oameni tampiti

#8
floric

floric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.04.2008
Multumesc mult de sfaturi. Voi retine ideea celor de la Piraeus. Cat despre Raiffesisen, acolo sigur nu se poate, am incercat si prima grija a fost sa caute in baza de date.

#9
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
ungurii de la otp nu te obliga sa aduci adeverinta sotului sau acte ca b.i sa altele

#10
sezy

sezy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 21.08.2006
Incearca sa iei un credit de la institutiile financiare care nu au statut de banca.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate