Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Aparat foto pana in 600$ (SUA)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
noghtyclick

noghtyclick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.07.2006
Salut
Vine un prieten din state saptamiinile astea si vreau sa imi cumpar un aparat foto (DSRL), nu prea am tangenta cu fotografia, o sa il folosesc mai mult pentru firma mea (poze la produse pentru niste cataloage/pliante tiparite), ca si hobby, prin calatorii etc.
Aici am restrans cautarea doar pentru cele sub 600 $.

Astept niste sfaturi in privinta achizitiei.
Va multumesc.

#2
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 24.01.2007
Daca nu o sa vrei mai mult in timp, oricare de acolo te va multumi.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 29.06.2005
La ce produse vei face pozele? Cat de mari?Pentru utilizare obisnuita (vacante , etc) + poze de produs, ai nevoie de un aparat kit (adica cu un obiectiv OK) + un obiectiv macro(care are o claritate exceptionala).
Eu ti-as sugera nikonul D40 kit, care costa 470$ plus Sigma 50mm/2,8 macro. O sa depaseasca putin suma ta, dara daca tot ai posibilitatea sa iei din america......

#4
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View Postflorinel, on Jul 16 2008, 15:15, said:

Eu ti-as sugera nikonul D40 kit...

Iar D40 ??? Ce-aveti fratilor, ati innebunit cu totii? :ack:
Din toata lista aia, i-ai recomandat cea mai proasta optiune! De ce vrei neaparat sa iti bati joc de el?!?

Edited by qudatheo, 16 July 2008 - 15:22.


#5
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
ai ghinion: tocmai s-a terminat oferta la e-520 cu kitu de 14-42 la 559$.

#6
noghtyclick

noghtyclick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.07.2006
Uitasem sa specific, produsele pe care le comercializez sunt mici (ex. 5-3). Imi trebuie sa iasa niste imagini bune cu ele in prim plan. Cum ziceam caut o cale de mijloc cu aparatul acesta fara sa investesc in obiective. Adica as dori un obiectiv cu care sa iasa niste poze satisfacatoare pentru produsele mici facand putin rabat la calitatea pozelor pentru un portret sau un peisaj, etc.

Obiectivul stock se preteaza la ceea ce vreau eu?

#7
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
obiectivele de kit nu exceleaza la macro. nu stiu la ceilalti dar la olympus este un 35mm/f3.5 foarte bun si ieftin.

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 29.06.2005

View Postqudatheo, on Jul 16 2008, 16:20, said:

Iar D40 ??? Ce-aveti fratilor, ati innebunit cu totii? :ack:
Din toata lista aia, i-ai recomandat cea mai proasta optiune! De ce vrei neaparat sa iti bati joc de el?!?

N-am inteles de ce e cea mai proasta optiune.
E un DSLR de pret mic cu 6mp (arhisuficienti pentru ce-i trebuie lui), cu un sistem de expunere foarte bun (specific nikon).Din cate imi amintesc e cea mai buna implementare a senzorului sony de 6mp dintr-un dslr.
Pentru pozele de vacanta are obiectivul kit iar pentru cele de produs un macro pe care are timp sa-l foloseasca in manual focus.

#9
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postnoghtyclick, on Jul 16 2008, 15:55, said:

Salut
Vine un prieten din state saptamiinile astea si vreau sa imi cumpar un aparat foto (DSRL), nu prea am tangenta cu fotografia, o sa il folosesc mai mult pentru firma mea (poze la produse pentru niste cataloage/pliante tiparite), ca si hobby, prin calatorii etc.
Aici am restrans cautarea doar pentru cele sub 600 $.

Astept niste sfaturi in privinta achizitiei.
Va multumesc.

Vezi, poate intra-n suma si Sony Alpha A200 kit. In plus are stabilizare cu orice obiectiv pe montura Minolta-A iar kit-ul desi nu-i prea stralucit acopera o plaja mai larga de distante focale (18-70).

#10
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
eu cred ca un Sony A300 ar fi foarte bun pentru tine .

#11
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006
Mai bine ii recomandati obiectivele de care are nevoie apoi ataseaza la ele o camera (camera este pe locul 2 ca importanta in aproape orice tip de fotografie). Credeam ca daca aveti dSLR v-ati dat seama de treaba asta pana acuma.
In special un macro, dar si macro sunt destule. Eu nu stiu care se preteaza cel mai bine la fotografia de produs. Cred ca ar fi bun unul de la 90mm in sus pentru a putea pastra distanta si evident pentru a umbla cu luminile in deplina libertate.

Edited by shteck2k6, 16 July 2008 - 22:01.


#12
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View Postflorinel, on Jul 16 2008, 18:01, said:

N-am inteles de ce e cea mai proasta optiune.
E un DSLR de pret mic cu 6mp (arhisuficienti pentru ce-i trebuie lui), cu un sistem de expunere foarte bun (specific nikon).Din cate imi amintesc e cea mai buna implementare a senzorului sony de 6mp dintr-un dslr.
Pentru pozele de vacanta are obiectivul kit iar pentru cele de produs un macro pe care are timp sa-l foloseasca in manual focus.
Pai dintr-o lista cu EOS XTi, E-510 si K200D tu ii recomanzi jucarica de D40 ? :ewwpu:
Dintr-o lista cu Passat, Octavia, Logan si Megan presupun ca mi-ai recomanda Loganul, nu? Ai gasi tu argumente... e mai ieftin si mai mic, nu ? Bravos natiune! :clapping:

#13
vinix

vinix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.07.2008

View Postqudatheo, on Jul 16 2008, 23:17, said:

Pai dintr-o lista cu EOS XTi, E-510 si K200D tu ii recomanzi jucarica de D40 ? :ewwpu:
Dintr-o lista cu Passat, Octavia, Logan si Megan presupun ca mi-ai recomanda Loganul, nu? Ai gasi tu argumente... e mai ieftin si mai mic, nu ? Bravos natiune! :clapping:
eos xti si e-510 is numai body si daca te uiti atent nici k200d nu ii 600 ci 695 cu reducere de 100$!

eu ti-as recomanda sony alpha a300 sau d40 + un obiectiv 50mm. Nu o sa ai autofocus la macro da poti focaliza lejer mai ales de pe un trepied

#14
shteck2k6

shteck2k6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 19.10.2006

View Postvinix, on Jul 16 2008, 23:35, said:

eos xti si e-510 is numai body si daca te uiti atent nici k200d nu ii 600 ci 695 cu reducere de 100$!

eu ti-as recomanda sony alpha a300 sau d40 + un obiectiv 50mm. Nu o sa ai autofocus la macro da poti focaliza lejer mai ales de pe un trepied
Nu stiu ce macro va realiza cu un obiectiv de 50mm.

#15
misu_d

misu_d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 28.10.2006
hai ca vin eu cu ceva concret. cam atat se poate face macro(close up) cu obiectivul 18-70 de la sony (pt sony a200 si sony a300). daca mai aveti si voi unul din obiectivele de kit din lista puneti si voi o poza(tot la o baterie/acumulator AA) ca sa inteleaga si omul ceva.

Attached Files


Edited by misu_d, 16 July 2008 - 23:46.


#16
max_231

max_231

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.09.2006

View Postnoghtyclick, on Jul 16 2008, 15:55, said:

Salut
Vine un prieten din state saptamiinile astea si vreau sa imi cumpar un aparat foto (DSRL), nu prea am tangenta cu fotografia, o sa il folosesc mai mult pentru firma mea (poze la produse pentru niste cataloage/pliante tiparite), ca si hobby, prin calatorii etc.
Aici am restrans cautarea doar pentru cele sub 600 $.

Astept niste sfaturi in privinta achizitiei.
Va multumesc.

Ia "jucarica" D40. Are un obiectiv beton in kit, peste Canon 400D (asta-i unul dintre putinele teste simultane pe care le-am facut personal).
Focalizeaza cu obiectivul 18-55 (kit) pana la 28 cm de planul focal (de spatele aparatului, unde e senzorul). Ar trebui sa fie suficient.
In lumea DSLR Canon are cele mai mari vanzari, dupa aia vine Nikon, iar ceilalti urmeaza la distanta. Or fi niste motive pentru asta.

Cum fiecare isi lauda marca sistemului pe care il foloseste... astept reactiile nervoase ale celor cu Olympus, Pentax, Sony. Si Passat.

Daca te hotarasti pt D40, il gasesti si pe Amazon, la 460 USD, dar nu in oferta principala, ci in partea dreapta a ecranului, "More Buying Choices" > 6ave.

#17
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 29.06.2005

View Postqudatheo, on Jul 16 2008, 23:17, said:

Pai dintr-o lista cu EOS XTi, E-510 si K200D tu ii recomanzi jucarica de D40 ? :ewwpu:
Dintr-o lista cu Passat, Octavia, Logan si Megan presupun ca mi-ai recomanda Loganul, nu? Ai gasi tu argumente... e mai ieftin si mai mic, nu ? Bravos natiune! :clapping:

Da! Sa iti zic de ce.Pentru ca totul se reduce la ce ai nevoie -  aia e cel mai bun.Omul a specificat pentru ce-i trebuie si in ce bani trebuie sa se incadreze.
Si pentru aia d40-ul e perfect.Argumentul principal e ca e ieftin, si isi permite sa achizitioneze si un obiectiv macro pentru foto de produs.

Asta se poate face cu obiectivul macro de 50mm /2,8 sigma


[ http://www.fotodigital.ro/foto/foto_16159.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

iar aici :  http://www.fotodigit...ser.php?user=35

e o galerie cu poze facute de mine cu un aparat Pentax *istDS - o vechitura, cum s-ar cataloga acuma.


O fi bun passatul, da` cand te costa 12 milioane un senzor sau 15 milioane o pompa de apa.........te gandesti si la logan.Pe strada tot cu maxim 120km/h circuli.

Edited by florinel, 17 July 2008 - 07:13.


#18
noghtyclick

noghtyclick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.07.2006
Mersi de sfaturi,

Din ce am citit aici si m-am interesat pe la prieteni care au dslr-uri am restrans alegerea, conditionata de pret, la Nikon D40 sau Sony A200.
O sa il iau obiectivul stock + un obiectiv macro. Stiu ca sunt aparate mai bune, putin mai scumpe (100 -200 $) dar pentru inceput merg si cele de mai sus.
Am auzit ca D40 nu are autofocus. Stiu in principiu ce face ca m-am jucat cu diverse aparate, dar daca ati putea sa imi explicati putin ce dezavantaje implica chestia aceasta as fi bucuros. Autofocusul tine de aparat sau de obiectiv, adica exista obiective cu autofocus? A200 are autofocus?

Ce obiectiv macro sa i-au si cat costa ca sunt o gramada pe site.
Oricum poza pusa de @misu_d e excelenta pentru ce am nevoie si am inteles ca e facuta cu obiectivul stock, dar oricum o sa i-au un obiectiv macro daca nu costa asa de mult.

Informativ, un obiectiv bun si ieftin pentru peisaje,zoom (adica ceva pana in 200 mm), nu cred ca il voi lua acum dar cine stie  :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate