Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 

Ce amenzi ati mai luat?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#73
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 iulia_400, on 11th June 2009, 23:30, said:

nu is chiar vitezomana. oricum adaptez viteza in functie de conditii meteo, aglomeratie, zona cunoscuta sau nu, ziua/noapte...spre ex intre valcea si pitesti nu am condus niciodata, era noapte, asa ca m-am dus cu 50km/h maxim prin sate, spre disperarea celor care veneau din spate, dar le semnalizam cand se putea sa se duca. oricum pt centura, alcool sau vorbit la tlf nu voi lua, asta e sigur. prima amenda era de fapt pt depasire pe linie continua  <_<  lucru pe care il mai fac - din pacate- dar numai in zone cu vizibilitate foarte buna, spre ex cand cobor ceva deal si pot vedea ce masini vin pe contrasens...in zone cu serpentine si curbe urate, nu ma bag in depasire nici sa ma impusti...prefer sa ma duc incetuc dupa caruta.

de ce sa nu recunoastem ca cei care dau 90-100 /h prin localitati au detectoare si uite asa scapa cu basma curata si ne prind pe astia ce avem un 62-65 cand e pustiu pe drum.

ei na !? patura bogata si suprema a societatii...
pe tine ce te-mpiedica sa-ti iei un detector ?! gasesti la 100-150 de lei nou, probabil si juma' de pret de pe net, sh.

#74
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
nu "tot", ca de obicei nu se intampla, dar asa a fost conjunctura aseara. nu mai fac, promit.

#75
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
nu am luat nici o amenda de cand am permisul (2.5 ani/~85000km) B)

#76
Sima2k

Sima2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,780
  • Înscris: 08.08.2004
Mai devreme au venit doi politisti comunitari sa-mi aduca un proces verbal de la Bucuresti. Cica acum o luna jumate am parcat pe spatiu verde :P
Imi venise acum o saptamana o hartie de la posta dar nu m-am dus sa ridic recomandata crezand ca e de la vrun radar :P

#77
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
spovedeste-te fiule.. si se iarta pe jumatate :P

#78
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
2 amenzi in 2009

1. ITP exprirat - cinci sute si ceva RON
2. Ghici! Tot ITP expirat - cinci sute si ceva RON  

In doua luni peste 1000 de RON.  :wallbash:

Din cate stiu eu se prescriu dupa 3 ani doar amenzile sub 500 RON. Daca gresesc corectati-ma ca sunt si eu curios. :D

Edited by awss, 25 June 2009 - 19:29.


#79
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Sunt curat de ceva vreme, desi cred ca am pe drum vreo 2 radare. Nu le iau de la posta nici de-al draq.

#80
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
clean de 1 an aproape...complet

#81
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
clean sunt din 2006 ca sofer, am una din 2007 pt scandal :roflmao: (asta nu se pune)
Traiasca Militia Romana :roflmao:

#82
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,850
  • Înscris: 15.08.2008
Din 1994, pana acum, si la aproximativ 750000 Km, s-au adunat ceva amenzi, cele mai multe pentru radar  :P , 2 centuri, cam 3 telefoane, o intoarcere pe interzis, si o nepastrare a distntei in mers (adica am lovit din spate un idiot care s-a gandit ca ar fi interesant sa intoarca peste linia continua, fara sa semnalizeze  :death: ).
Totusi din 2004, de cand am statie radio pe masina, nu am mai prea cotizat la militieni. Ultima amenda a fost in martie anul trecut, pentru o intoarcere intr-un sens giratoriu (Calea Sagului, la pompieri pentru cei ce cunosc zona).

A, mai sunt celebrele amenzi TELLPARK, dar pe alea chiar nu m-am obosit sa le platesc niciodata. :P

#83
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 spare-me, on 25th June 2009, 23:27, said:

clean de 1 an aproape...complet

me too....desii aseara am descarcat ceva la 200m de domiciliul meu....si cand m-am intors garcea la control , ups....nu aveam centura pusa. Dar m-au lasat in pace , au vazut ca abia iesisem dintr-o parcare si intram in alta . :notangel:

#84
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
readuc la viata topicul... :P

In 2 luni am primit amenzi in valoare de totala de peste 1000 ron pt itp expirat (in anul2009). Se mai prescriu? Se transforma in contraventie penala daca nu le platesc?

Edited by awss, 19 January 2011 - 00:47.


#85
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Eu am primit acum o scrisoare de la Fisc, cica am de platit 230 RON amenzi de circulatie. Partea frumoasa e ca din 2005 stiu sigur ca nu am primit nici o amenda, de nici un fel. Si inainte de 2005 stiu ca as fi platit toate amenzile primite. Dar cine stie, oricum acolo scrie amenzi de circulatie si un dosar din 2006, deci nu se prescriu, sau... Chiar mi-ar prinde bine un sfat, eu nu stiam de prescrierea lor, si oricum, faza urata e ca eu nu stiu de nici o amenda.

#86
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
...nasol sa fi bun de plata pentru amenzi care nu ti se cuvin. Sau poate nu au fost atenti la momentul in care tu ai achitat toate amenzile pe care le aveai si vor sa fie siguri ca amenzile au fost achitate prin reachitarea lor. Asa... ca sa fie siguri.  :signher:

La tine e nasol ca aia ori nu ti-au prezentat toate amenzile pe care le aveai de platit ori sunt idioti si fac erori de calcul si procedura in favoarea lor.

La mine, totusi, e cu buna stiinta.  Am primit amenzile alea cand lucram in distributie la o firma, iar itp-ul de la masina expirase. Degeaba ma tot tineam de capul lor sa faca itp-ul ca e riscant... Stiu, varianta era sa le zic ca nu mai imi urc posteriorul in masina aia, dar la vremea aceea aveam nevoie acuta (nu ca acumnu as mai avea) de bani si riscam sa fiu dat afara. Si la scurt timp dupa ce am cobit (dupa spusle lor din cauza ca am cobit s-a intamplat sa fiu sanctionat de 2 ori in mai putin de 2 luni), i-am facut pe plac politistului cand imi facea semne sa trag pe dreapta. De platit amenzile de catre cei la care lucram atunci...nici vorba. :( Sunt singurele, deocamdata, pe care le-am primit de cand am carnet.

Ete ca mi-am spus si oful...  :samui:

Edited by awss, 19 January 2011 - 10:21.


#87
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Bai, cand va aud ca va da la afara de la munca ma apuca boala. Cum frate sa va dea afara??? Daca-ti spune seful esti concediat tu-ti faci boceluta si te cari ca fraierul?? Si acum tranzitez o perioada de genul, nu la mine, dar pe aproape. Pai frate, Avem si noi lege, si vor nu vor trebuie sa o respecte. Eu nu m-as urca intr-o masina fara ITP, si nu pentru ca mi-ar fi frica de moarte, dar eu nu dau nici un ban de la mine pentru firma in care lucrez. Sa stii si tu, asa ca fapt divers, Orice firma, oricat de saraca e ea, castiga mult mai mult ca orice angajat, restul e bla bla.

#88
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

 test_driver, on 19th January 2011, 07:27, said:

Eu am primit acum o scrisoare de la Fisc, cica am de platit 230 RON amenzi de circulatie. Partea frumoasa e ca din 2005 stiu sigur ca nu am primit nici o amenda, de nici un fel. Si inainte de 2005 stiu ca as fi platit toate amenzile primite. Dar cine stie, oricum acolo scrie amenzi de circulatie si un dosar din 2006, deci nu se prescriu, sau... Chiar mi-ar prinde bine un sfat, eu nu stiam de prescrierea lor, si oricum, faza urata e ca eu nu stiu de nici o amenda.
Cand am luat BMW-ul, mi-au zis de la primarie ca am amenzi neplatite de 600 RON. M-am lamurit, erau unele pe care le platisem, dar nu am trimis chitantele prin fax la primarie. Amenzile erau luate in Bucuresti, domiciliul era in NT.

 awss, on 19th January 2011, 10:20, said:

dupa spuesle lor din cauza ca am cobit s-a intamplat sa fiu sanctionat de 2 ori in mai putin de 2 luni
Sanctiune pentru cobit n-aveau? -10% din salariu, ceva? :lol:

#89
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,167
  • Înscris: 14.09.2007
Din martie 2008 pana acum nu am mai luat nici una . A fost o perioada de vreo 5-6 luni, in care :mi-au pus caracatita,am luat un radar,o intoarcere pe banda continua,si o depasire pe scuar (m-am trezit cu scuaru in fata pe la Simeria , eu crezand ca se fac 2 benzi pe sensul meu dar a2a era ptr la stanga ) .
Sper sa raman asa cu ele mult si bine,oricum statia si-a scos banii de muuult ca altfel sigur se mai strangeau .

#90
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Ultima amenda: 2006,pentru viteza (12X in afara localitatii). Nici nu am fost oprit de politie, iar inainte am fost oprit de 3 ori, una pentru viteza (98 in afara localitatii, dar limitat la 50, la ora 1 noaptea) :) si doua pentru verificare. Si am mai luat o amenda ca pieton (nu mai stiu cand), traversand neregulamentar strada...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate