Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

Teren neintabulat

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 14.01.2007
Tocmai am gasit la 14 km de Cluj o familie d ebatrani care si-ar vinde o parte din gradina ca nu mai au ce face cu ea (iluminat public, gaz, curent apa)...o dau la un pret decent aprox 4 E mp...rechinii imobiliari nu au pus ochii inca pe zona. Exista o mica mare problema insa...mosul nu are gradina intabulata...zice ca a cumparat-o acu 40 de ani de la cineva si are act scris cu martori...asta e situatia la majoritatea proprietatilor inclusiv la case in zona respectiva... nu sunt intabulate s-au cumparat si vandut pe baza de intelegere scrisa pe un petiec de hartie in crasma. Acum poate stie cineva ce ar fi de facut.

#2
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.441
  • Înscris: 07.05.2006
Felicitari! Consulta un notar referitor la consfiintirea tranzactiei, intocmirea actelor de proprietate anterioare ( a fost o perioada in care tranzactiile de pamant intre vii erau interzise), tot notarul iti va recomanda un cadastrist autorizat si dupa aceea intabularea. Dupa ce batranii isi intabuleaza dreptul de proprietate, urmeaza dezmembrare, cadastru, intabulare,etc.

#3
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 14.01.2007

 edgrimex, on Jun 25 2008, 09:45, said:

Felicitari! Consulta un notar referitor la consfiintirea tranzactiei, intocmirea actelor de proprietate anterioare ( a fost o perioada in care tranzactiile de pamant intre vii erau interzise), tot notarul iti va recomanda un cadastrist autorizat si dupa aceea intabularea. Dupa ce batranii isi intabuleaza dreptul de proprietate, urmeaza dezmembrare, cadastru, intabulare,etc.


ce sa zic...cam dificil, ma gandeam ca poate exista o solutie de a se face tranzactia legal cu actele care sunt si ulterior sa intabulez eu direct pe numele meu, altii stiu ca asa au procedat. Mosul e netransportabil...e greu si daca il duc cu masina incoace si incolo, satucul respectiv nu are primarie.

#4
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.04.2008

 Lukkkkas, on Jun 25 2008, 09:28, said:

Tocmai am gasit la 14 km de Cluj o familie d ebatrani care si-ar vinde o parte din gradina ca nu mai au ce face cu ea (iluminat public, gaz, curent apa)...o dau la un pret decent aprox 4 E mp...rechinii imobiliari nu au pus ochii inca pe zona. Exista o mica mare problema insa...mosul nu are gradina intabulata...zice ca a cumparat-o acu 40 de ani de la cineva si are act scris cu martori...asta e situatia la majoritatea proprietatilor inclusiv la case in zona respectiva... nu sunt intabulate s-au cumparat si vandut pe baza de intelegere scrisa pe un petiec de hartie in crasma. Acum poate stie cineva ce ar fi de facut.

Daca a cumparat-o de la cineva acum 40 de ani trebuie s-o aiba in TITLUL DE PROPRIETATE dat in baza legii 18. Daca e asa, de aici incolo ai de suportat intabularea in numele lui- trebuie doc topo (banuiesc ca el n-are interes si bani sa o faca), apoi dezmembrarea in parcele si intabularea lor separata pe mosul (o suporti tot tu), iar apoi contract de vinzare-cumparare facut la notar pt parcela in cauza. Sa te feresti insa de cei care nu au gradina in titlul de propr sau au o suprafata mai mica inscrisa acolo. Ti-am spus mai sus ceea ce mi-a spus notarul cind am fost in aceeasi situatie; si e logic asa. Daca nu cumperi ceva ce e gata intabulat, poti avea probleme ulterior. Sigur foarte multi cumpara numai cu titlul de propr si nu doresc neaparat sa intabuleze. Problema lor...

#5
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.441
  • Înscris: 07.05.2006

 Lukkkkas, on Jun 25 2008, 09:53, said:

ce sa zic...cam dificil, ma gandeam ca poate exista o solutie de a se face tranzactia legal cu actele care sunt si ulterior sa intabulez eu direct pe numele meu, altii stiu ca asa au procedat. Mosul e netransportabil...e greu si daca il duc cu masina incoace si incolo, satucul respectiv nu are primarie.
Fara extras de Carte Funciara (CF) nu poti cumpara. Pentru a obtine extras de CF trebuie ca proprietarii actuali sa-si intabuleze dreptul.

#6
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.04.2008

 Lukkkkas, on Jun 25 2008, 09:53, said:

ce sa zic...cam dificil, ma gandeam ca poate exista o solutie de a se face tranzactia legal cu actele care sunt si ulterior sa intabulez eu direct pe numele meu, altii stiu ca asa au procedat. Mosul e netransportabil...e greu si daca il duc cu masina incoace si incolo, satucul respectiv nu are primarie.

in ziua de azi nici un notar nu mai face (daca a facut vreodata) acte doar in baza titlului de proprietate. A fost o vreme, intr-adevar, dar din cauza matrapazlicurilor facute cu terenuri, legea le interzice. poti face doar act de mina cu martori.Dar apoi umbla dupa intabulare...

#7
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 14.01.2007
cred ca va trebui sa-mi iau un concediu special pt asta, nu-i vad pe mosii aia sa miste nici macar un deget ...cand e vorba de acte sau oirce tine de birocratie taranul se fereste...si iti scoate o hartie soiasa scrisa cu creionul...Va multumesc la toti pentru raspunsuri

 germi, on Jun 25 2008, 10:04, said:

in ziua de azi nici un notar nu mai face (daca a facut vreodata) acte doar in baza titlului de proprietate. A fost o vreme, intr-adevar, dar din cauza matrapazlicurilor facute cu terenuri, legea le interzice. poti face doar act de mina cu martori.Dar apoi umbla dupa intabulare...


Actul de mana cu martori din punct de vedere legal nu valoreaza mare lucru, mi-ar da insa timp sa ma ocup de intabunalre a batranilor si ulterior a mea. Ma bucuram ca am gasit ceva mai ieftin...dar vad ca ce castigi intr-o parte pierzi intr-alta.

#8
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.04.2008
Actul de mana cu martori din punct de vedere legal nu valoreaza mare lucru, mi-ar da insa timp sa ma ocup de intabunalre a batranilor si ulterior a mea. Ma bucuram ca am gasit ceva mai ieftin...dar vad ca ce castigi intr-o parte pierzi intr-alta.
[/quote]
poate si de aceea e mai ieftin decit altele de acelasi tip. Actul de mina, se spune, ar fi valabil doar daca ajungi in instanta, nu pentru altceva, practic mosul n-ar putea nega ca a primit de la tine niste bani....

#9
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 14.01.2007
As fi interesat sa stiu daca a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare si cum a procedat. Va multumesc.

 Lukkkkas, on Jun 25 2008, 10:16, said:

As fi interesat sa stiu daca a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare si cum a procedat. Va multumesc.


Tot langa Cluj stiu pe cineva care a luat o casa in baza unei intelegeri facuta la bufetul din sat cu martori...ulterior si-au intabulat casa pe numele lor, fara sa mai intabuleze pe numele fostului proprietar, car eoricum nu prea era de gasit si oricum nu avea nici un act si nu platea nici un impozit pe proprietate...ma mir cum platea factura la curent.

 Lukkkkas, on Jun 25 2008, 10:20, said:

As fi interesat sa stiu daca a mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare si cum a procedat. Va multumesc.




Tot langa Cluj stiu pe cineva care a luat o casa in baza unei intelegeri facuta la bufetul din sat cu martori...ulterior si-au intabulat casa pe numele lor, fara sa mai intabuleze pe numele fostului proprietar, car eoricum nu prea era de gasit si oricum nu avea nici un act si nu platea nici un impozit pe proprietate...ma mir cum platea factura la curent.


Si inca o precizare pretul nu este mai mic din cauza asta...practic marea majoritate a celor care cumpara de la prima mana se confrunta cu aceste probleme. Taranii si-au mai tot luat pamant pe langa casa de la diversi vecini, si nu obisnuiau sa faca acte sa plateasc ataxe etc...

#10
Deea_andreea

Deea_andreea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 06.07.2006
Daca nu i s-a reconstituit dreptul de proprietate in temeiul legii 18 ori nu a facut cerere ori e o problema acolo...

In mod normal, daca stapaneste ca bun proprietar si netulburat de 40 de ani (SI PLATESTE IMPOZIT DE 40 DE ANI !!!!) poate dobandi prin uzucapiunea de 30 de ani.

Poti sa faci o procura daca se deplaseaza vreun notar acolo prin care sa te imputerniceasca pe tine sa incepi actiunea in instanta. Dar te asigur ca o sa-ti blostemi zilele. Incearca sa afli inainte daca a facut cerere de reconstituire a dreptului de proprietate la primarie. Vezi si hartia aia de mana.. e dovada in instanta.



Notar Public

R. M.

Editat de clara_spiele, 27 iunie 2008 - 11:02.


#11
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 14.01.2007
[quote name='Deea_andreea' date='Jun 25 2008, 23:18' post='4804534']
Daca nu i s-a reconstituit dreptul de proprietate in temeiul legii 18 ori nu a facut cerere ori e o problema acolo...

In mod normal, daca stapaneste ca bun proprietar si netulburat de 40 de ani (SI PLATESTE IMPOZIT DE 40 DE ANI !!!!) poate dobandi prin uzucapiunea de 30 de ani.

Poti sa faci o procura daca se deplaseaza vreun notar acolo prin care sa te imputerniceasca pe tine sa incepi actiunea in instanta. Dar te asigur ca o sa-ti blostemi zilele. Incearca sa afli inainte daca a facut cerere de reconstituire a dreptului de proprietate la primarie. Vezi si hartia aia de mana.. e dovada in instanta.


De stapanit stapaneste netulburat de 40 de ani pentru ca in sat oamenii se inteleg, ia dat banu a primit terenul...acu impozit nu vad cum poate sa plateasca daca nu are intabulare si CF, ...o intreaga aiureala.Reconstituirea dreptului de proprietate nu cred ca i-a trecut prin minte mosului sa ceara pt ca nu avea de ce...terenul cu pricina este o extensie a gradinii pe care isi are construita casa...si o foloseste bine mersi pt lucerna etc...Si mai ciudat unii imi spun ca problema se rezolva foarte simpu, altii imi spun ca e foarte complicat.

#12
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.04.2008

 Deea_andreea, on Jun 25 2008, 23:18, said:

Daca nu i s-a reconstituit dreptul de proprietate in temeiul legii 18 ori nu a facut cerere ori e o problema acolo...

In mod normal, daca stapaneste ca bun proprietar si netulburat de 40 de ani (SI PLATESTE IMPOZIT DE 40 DE ANI !!!!) poate dobandi prin uzucapiunea de 30 de ani.

Poti sa faci o procura daca se deplaseaza vreun notar acolo prin care sa te imputerniceasca pe tine sa incepi actiunea in instanta. Dar te asigur ca o sa-ti blostemi zilele. Incearca sa afli inainte daca a facut cerere de reconstituire a dreptului de proprietate la primarie. Vezi si hartia aia de mana.. e dovada in instanta.


De stapanit stapaneste netulburat de 40 de ani pentru ca in sat oamenii se inteleg, ia dat banu a primit terenul...acu impozit nu vad cum poate sa plateasca daca nu are intabulare si CF, ...o intreaga aiureala.Reconstituirea dreptului de proprietate nu cred ca i-a trecut prin minte mosului sa ceara pt ca nu avea de ce...terenul cu pricina este o extensie a gradinii pe care isi are construita casa...si o foloseste bine mersi pt lucerna etc...Si mai ciudat unii imi spun ca problema se rezolva foarte simpu, altii imi spun ca e foarte complicat.

Depinde de unde o privesti
1.Din punct de vedere al CUMPARATORULUI, care vrea sa intabuleze, treba e un pic mai complicata, dar SIGURA.
2.Din punct de vedere al VINZATORULUI ea se percepe ca fiind  simpla :te duce mosul la Primarie dupa ce i-ai dat banii, te trece in registrul agricol pe tine si il sterge pe el, iar tu vei plati de aici incolo impozitul. La primarii impozitul se plateste dupa inscrisurile din registrul agricol, fiindca sint putine proprietati intabulate. Dar e posibil ca procedind astfel sa nu poti intabula niciodata. Daca iti convine poti s-o faci. Si nu uita ca tu in satul acela vei beneficia de alt tratament fata de mosul, pe viitor, pentru simplul motiv ca tu nu esti din sat ! ( spui ca oamenii se au bine intre ei, acum)

3.Ar fi bine sa iei in studiu si urmatoarea varianta posibila: parcela respectiva poate figura in titlul de proprietate al altei persoane. Cum ? e simplu : mostenitorii celui de la care mosul a cumparat in urma cu 40 de ani, atunci cind au facut solicitarea in baza legii 18 nu au stiut ca stramosul lor a vindut. Ei stiau doar ca familia a avut pamint acolo..., au solicitat si li s-a dat in titlu, nefiind alte solicitari pentru pamintul acela. (tu spui ca probabil mosul nu a solicitat in baza Legii 18..)
Oricum ai dori sa procedezi, iti recomand sa astepti  si pareri mai avizate decit a mea si PRUDENTA !
Ti-am expus la pct. 3 situatia pe care am intilnit-o eu in urma cu 2 luni, atunci cind am vrut sa iau un teren la tara, o parcela situata in continuarea gradinii... foarte asemanator...
Omul meu avea titlu,  parcela respectiva nu figura in el, dar familia o folosea de vreo 30 de ani... Notarul la care am fost impreuna cu vinzatorul ne-a spus amindurrora sa procedam cum scrie legea, ne-a expus in detaliu cum, pasii..... ca altfel lucrurile se pot complica...
Inca o data iti recomand informare si prudenta ! Succes

#13
Lukkkkas

Lukkkkas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 14.01.2007
Chiar acum am mai fost prin zona. Situatia se prezinta la fel de confuza, sunt oameni care imi spun ca in sat nu are nimeni intabulare, unii au insa titluri d eproprietate (ce nu inteleg e de ce nu si -au facut intabularea in baza lor). Mi-a mai sups cineva ca mai recent nu se pot face intabulari nici macar in baza titlului de proprietate (greu de crezut)...respectiv ca nu se poate construi pe un teren care nu este intabulat (iarasi mi s-ar parea o prostie pt ca ar insemna sa se stopeze toate tranzactiile cu terenuri in zona)

#14
germi

germi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 16.04.2008

 Lukkkkas, on Jun 29 2008, 07:59, said:

Chiar acum am mai fost prin zona. Situatia se prezinta la fel de confuza, sunt oameni care imi spun ca in sat nu are nimeni intabulare, unii au insa titluri d eproprietate (ce nu inteleg e de ce nu si -au facut intabularea in baza lor). Mi-a mai sups cineva ca mai recent nu se pot face intabulari nici macar in baza titlului de proprietate (greu de crezut)...respectiv ca nu se poate construi pe un teren care nu este intabulat (iarasi mi s-ar parea o prostie pt ca ar insemna sa se stopeze toate tranzactiile cu terenuri in zona)

Bineinteles ca Primariile care se respecta nu elibereaza Autorizatii de construire fara sa ai intabulat terenul pe care vrei sa construiesti pentru ca legea spune astfel. Insa la tara multi oameni nu stiu ca trebuie sa solicite AC, iar Primariile inchid ochii, functionarii care ar trebui sa vegheze la respectarea legii au si alte treburi de facut...
Ba da, se pot face intabulari in baza titlului de proprietate, doar ca mai este nevoie NEAPARAT de o documentatie cadastrala (expertiza topo), care costa, precum si de alte documente pe care oamenii le au sau nu le au.  Si apoi nu-i mare lucru sa te informezi chiar la biroul CF ce acte trebuie  pentru intabulare, este cea mai autorizata sursa de informare, nu te lua dupa ce spun vecinii si prietenii care, chiar de buna credinta fiind, au poate informatii mai vechi, neactualizate. Institutiile acestea sunt create si functioneaza pentru noi, pentru cetateni, ne informeaza daca noi solicitam. Vezi aici cite ceva despre asta:

ART. 61 din Legea cadastrului
…………
În aceleași condiții, se vor înscrie și titlurile de proprietate emise în temeiul legilor funciare. La cererea de înscriere se va atașa documentația cadastrala la care se referă înscrierea, întocmită de o persoana fizica sau juridică autorizata de Agenția Nationala sau de oficiile teritoriale, după caz................

    ART. 61 din regulament birouri CF  
(1) În toate cazurile în care este cerută înscrierea într-o carte funciară a unui teren drept real, se va recurge de către birourile teritoriale la procedura prevăzută la art. 59 din lege.
    (2) Pentru admiterea cererii se vor avea în vedere:
    a) documentația cadastrala/tehnica a imobilului întocmită de o persoana fizica sau juridică autorizata, recepționată de biroul teritorial;
    B) înscrisul doveditor al actului sau faptului juridic de dobândire sau constituire a dreptului real.
    ART. 62
    (1) Pentru imobilele care nu sunt înscrise în cartea funciară la prima înscriere se vor deschide cărți funciare în baza documentației cadastrale recepționate, prin care se atribuie număr cadastral, a înscrisului doveditor al actului sau faptului juridic de dobândire sau constituire a dreptului real și a certificatului fiscal sau adeverintei eliberate de primăria în circumscripția căreia se afla situat imobilul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate