Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

The New RIO - Passat 3bg 2005

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Daca tot am mai bine de 1 an si jumatate pe acest forum, m-am gandit sa-mi prezint si eu noua achizitie :)

O am de aproximativ 3 luni si pana acuma sunt foarte multumit de ea, chiar daca este un pic mai scumpa la intretinere ca restul passaturilor detinute. (sunt la al 3-lea Passat :P)

Este vorba de un passat 3bg (b5.5) variant, negru perlat, fabricat in a 8-a 2004, dar este model 2005. Are ultima generatie de motoare puse pe acest tip de masina, respectiv dieselul de 2.0 de 100 kw (136 CP) + DPF (filtru de particule), deci este si Euro 4. Pana acum nu am prea multe de reprosat masinutei. Cutia de viteze in 6 trepte mi se pare foarte performanta si foarte usor de manevrat. Cuplul de 335 nm ma innebuneste  :thumbup:. Am luat-o la 120 000 km, iar acum are 130 000 km.

"Reprosuri": consumul un pic cam mare :(. Undeva la 8-9l in oras si 6l in afara orasului; Acum trebuie sa-i umblu rezervorul de aditiv de la filtru de particule cu 4l, iar un litru costa 230 RON; prea multi senzori  :confuzzled:

Ca dotari are: Navigatie MFD, geamuri electrice fata/spate, computer de bord MaxiDOT, incalzire in scaune (doar fata), senzori de parcare spate, senzori de ploaie, scaune comfortline, jante pe 16 (nu stiu modelul), TV - Tuner + mufa de AUX..etc.

Eu am mai pus pe ea, xenon 35w de 5000, grila badgeless, pleoape si un subwoofer JBL + statie GroundZero.
Urmeaza sa mai pun stopuri pe negru (acelasi model ce l-am avut si pe fostul passat), un eleron subtil, jante pe 17" (o combinatie intre aluminiu + negru) si sa conectez un DVD player la Navigatie

Edited by sor|nn, 24 June 2008 - 19:40.


#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,118
  • Înscris: 02.09.2005
s-o stapanetsi sanatos!
am mers cu un Passat ca al tau acum cateva zile, avea aproape 300k km, nu mi-a venit sa cred cat de bine mergea...nu troncanea nimic, motorul avea viata... proprietarul spunea ca a schimbat la el doar consumabilele sii ii manca ulei 3-400 g la 10.000 km... incredibil...

#3
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Ulei inca nu mi-a mancat deloc in 10 000 km. I-am pus Castrol Long Life, pentru ca tot asta a primit si pana acuma :) L-am verificat acum 1 saptamana si am ramas surprins ca era la acelasi nivel uleiul.


Mersi si sper sa ma tina si pe mine mai mult de 300 000 km :)

#4
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Sa o stapanesti sanatos! Arata f bine!

#5
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 sor|nn, on Jun 24 2008, 20:24, said:

Este vorba de un Passat 3bg (b5.5) variant, negru perlat,
Ooooo, dar ce onoare sa avem un Jurnal al "The New Rio". :D
Multi km fara probleme in continuare!

#6
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
hehe :) mersi mult.


Marius..din pacate pe vechiul RIO n-am mai reusit sa-l prezint. Am zis ca-l prezint pe asta cat mai pot :) ca niciodata nu se stie. Chiar in seara asta era sa se urce un dobitoc cu autobuzu pe mine.. :angry2: + era sa vad un accident de toata "frumusetea" care s-ar fi lasat sigur cu raniti grav..deh..astia sunt soferii din Arad..

#7
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
Am bagat si adivitu vietii pt DPF si masina trage mai bine acum, nu mai am pierderile de putere + isi face curatirea mult mai rar :) In schimb consumult este cam tot la fel de mare :(

#8
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
si uitati si consumu de pe autostrada :P

#9
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 sor|nn, on Aug 23 2008, 20:19, said:

si uitati si consumu de pe autostrada :P
Un consum mediu care sa includa si acea parte de drum?
Multi km fara probleme in continuare!

#10
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
pai consumu mediu la drumu asta de Arad - Sainkt Polten - Arad (aprox 1200 km, din care 1000 km doar autostrada) a fost de 7,8 parca

Edited by sor|nn, 23 August 2008 - 19:36.


#11
mircea2ro

mircea2ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 22.01.2006
Viteza o tineai din tempomat sau din pedala?

#12
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Cred ca din tempomat - e aprins martorul in bord.

#13
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
din tempomat. mai mult cu el am mers, pentru ca a fost relativ liber drumu la dus, la intoarcere m-am jucat mai mult cu pedala ca erai mai aglomerat si era si noapte, asa ca trebuia sa fac ceva sa nu ma plictisesc si sa adorm :P


Consumu mie mi se pare cam mare in comparatie cu cealalta masina. La aceiasi viteza, cu celalalt RIO scoteam undeva la 6,6 maxim.

#14
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Celalalt nu era 131cp/6 trepte?

#15
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
nu, era de 101 CP dus in 145 CP si avea 5 trepte :| si era mult mai sprinten de la 140 in sus..

#16
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
ehh..parca asa mai merge, nu ?:D Consumu scos in 50 km si mers cu 90-100 pe tempomat :D + grila si pleoapele vopsite in culoarea masinii, iar etrierii rosii

#17
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 sor|nn, on Aug 27 2008, 17:54, said:

ehh..parca asa mai merge, nu ?:D Consumu scos in 50 km si mers cu 90-100 pe tempomat :D + grila si pleoapele vopsite in culoarea masinii, iar etrierii rosii
Merge, merge! da' cu sigla ce-ai facut? Si de ce nu e bordul luminat albastru si e verde?

#18
dsorinn

dsorinn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,286
  • Înscris: 14.11.2012
ehh..sigla a "picat"  <_<  :lol: Vreau sa fie cat mai "clean look" masina :P asa ca o sa pice si aia din spate..candva, cumva :P Iar bordu, e luminat albastru dar pozele sunt facute cu telefonu si asa o iesit culoarea  :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate