Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

"Fabrica de permise"

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
În urma acestor verificări interne, cerute de ministrul Cristian David, polițiștii încearcă să-i identifice pe toți cei care au obținut permise de conducere după ce și-au schimbat domiciliul pe raza județului, în perioada în care angajații „Fabricii de permise“ lucrau la foc continuu, eliberând documente contra unor șpăgi cuprinse între 700 și 4.500 de euro.

„Practic, sunt vizate toate documentele în baza cărora Serviciile Publice Comunitare de Evidența Persoanelor din județ au eliberat acte de identitate, începând din ianuarie 2006 până în iunie 2008. Până la această oră (ieri la prânz - n.r.) au fost verificate deja arhivele și bazele de date ale serviciilor din 20 de localități. Rezultatul: 2.200 de persoane și-au obținut permise de conducere în Argeș, după ce și-au schimbat domiciliul pe raza acestor localități. Ținând cont de ce am descoperit până acum și de faptul că, în 2007, în județul Argeș au fost înregistrate peste 20.000 de mutații și schimbări de reședință, este posibil ca numărul de persoane suspectate că și-au obținut permisele de conducere cu șpagă să fie mult mai mare de 4.000, cifră avansată inițial de procurorii anticorupție“, au precizat surse din rândul anchetatorilor.

EVZ

Ne mai miram de ce sunt atatea accidente, cand unii dintre ei erau analfabeti si nici macar nu erau in tara cand trebuia sa dea examenul.
Piedone, care a iesit primar de sector in Bucuresti, a luat in PItesti toate categoriile de permis de conducere in aceeasi zi :death:

#2
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Sper sa infunde toti puscaria ! Si cei care au luat permisele si cei care le-au dat ! Au lasat toti analfabetii pe sosele !

#3
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Ma cam indoiesc...probabil astia mai mici sa pateasca ceva. Am vazut ca unul din ei s-a sinucis inainte sa il salte politia.
Sper ca macar sa anuleze permisele...da` slabe sanse

#4
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007

 A_L_E_X, on Jun 21 2008, 21:25, said:

Sper sa infunde toti puscaria ! Si cei care au luat permisele si cei care le-au dat ! Au lasat toti analfabetii pe sosele !
nu prea au unde sa-i bage pe toti!!!

Edited by cosmin_17, 21 June 2008 - 21:40.


#5
ieseanul

ieseanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 20.06.2008
Ati uitat ca cea mai mare condamnare pe care o poate primi un organ de politie care a gresit este DOAR DEMISIA !!!! deci liniste ca nu se intampla nimic, de faze de genu asta cu permise eu am auzit in Piatra de acum 1-2 ani si s-a intamplat ceva? o sa se intample? Fac si eu ca Mircea Badea :) ) deci nimic .... stati linistiti si impacati-va cu ideea ca cel mai slab individ din poilitie castiga in jur de 1500 lei :) ), pe cand vecinii vostri cu sau fara scoala castiga maxim 1300 de lei. Apropo ma refeream la castigul legal, nu la spagi ca oricum in politie asa ceva nu se poate !!!!
Deci nu va mai luati degeaba de organele de ordine ca nu aveti dreptate.
P O L I Ț I E = SIGURANTA si INCREDERE !

#6
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 ddumyy, on Jun 21 2008, 22:22, said:

numărul de persoane suspectate că și-au obținut permisele de conducere cu șpagă să fie mult mai mare de 4.000
PATRU MII???  :scared:

Pur si simplu nu pricep cum si-au imaginat un asemenea bizniss, la asa scara industriala.
La ce s-au gandit ? Ca la 4000 de clienti, afacerea va ramane secreta pentru totdeauna? :lol:

#7
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 NightShift, on Jun 24 2008, 06:55, said:

La ce s-au gandit ?

Cum la ce? La bere. Inca una si ma duc... si tot asa pana la 4K :lol:


Chiar nu-i un biznis rau, daca facem o medie intre (700 si 4500 Euro) rezulta aproximativ 2000 euro/permis x 4000= 8.000.000 Euro .
Oare apar baietii astia destepti in Top 100 Capital? Oare la ce categorie ii incadreaza? Birou de copiat acte. :w00t:

Edited by Berti, 24 June 2008 - 12:39.


#8
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 Berti, on Jun 24 2008, 13:39, said:

Cum la ce? La bere. Inca una si ma duc... si tot asa pana la 4K :lol:
Chiar nu-i un biznis rau, daca facem o medie intre (700 si 4500 Euro) rezulta aproximativ 2000 euro/permis x 4000= 8.000.000 Euro .
Oare apar baietii astia destepti in Top 100 Capital? Oare la ce categorie ii incadreaza? Birou de copiat acte. :w00t:

pai nu ai vazut ca lu unu i-au gasit in vila 450.000 E :eek:

De curand sormea a dat de permis si i s-au cerut BANI daca vrea sa fie `asigurata` ........ la BUZAU SE DA 100E pt permis :cursing: (dar trebuie sa ai domiciliul in bz si sa te prezinti la probe )

Am scris si pe realitatea tv si vad ca am primit raspuns :
5. COSMIN Vineri, 13 Iunie 2008 12:24 CUM SE FACE PTR AI DENUNTA SI PE POLITISTII DIN BUZAU CARE DAU PERMISELE PE BANDA RULANTA CU 100 E (nici macar nu trebuie sa ai notiunile de baza) . PROBLEMA NU ESTE CA SE DA MITA CI CA SUNT PREA MULTE ACCIDENTE DIN CARE 70% CU INCEPATORI, IN PLUS BUZAUL SE AFLA IN PRIMELE 3 JUDETE LA ACCIDENTE !!!!........VIATA ARE PRIORITATE....dar sloganul este incalcat de la cap !!!!!!!!!!!

Raspunsuri:5.1. Cornel Vineri, 13 Iunie 2008 12:56 Sunati la 0800.806.806 linie verde a Direcției Generale Anticorupție unde puteți sesiza faptele de corupție săvârșite de personalul Ministerului Internelor și Reformei Administrative (polițiști, jandarmi, polițiști de frontieră, pompieri, funcționari ai serviciilor publice comunitare de evidență a persoanei/permise de conducere și înmatriculări vehicule/ pașapoarte, funcționari din oficiile de cadastru și publicitate imobiliară, prefecturi etc.)


P.S. cred ca saptamana asta cand am timp SUN pentru ca VIATA ARE PRIORITATE si MASINA ESTE BIBELOU (cel putin pt mine care nu zgarii nici macar o janta )

Edited by cosmin_miu, 24 June 2008 - 13:47.


#9
LORD-C

LORD-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.03.2006
Buzaul nu este acel cartier din Caracal? HAHAHA... la voi cred ca toate merg prost... referitor la soferi, ai dreptate, am fost o sg data p'acolo (nu eram eu la volan).... NU AM VAZUT IN VIATA MEA ATATIA SOFERI PROSTI PE m*2 :lol:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate