Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 

Cine-a reusit sa aplice Legea Atractiei?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
80 răspunsuri în acest subiect

#73
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.635
  • Înscris: 25.05.2009
Cine crede in legea atractiei suficient de mult incat sa faca un pariu cu mine, sa-mi dea mesaj privat!:)

#74
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005
Un singur lucru e clar în întreaga poveste:gândurile negative nu aduc niciodată un progres de orice fel. De la gânduri pozitive pleacă tot ce înseamnă succes. Henry Ford spunea bine: „dacă credeţi fie că puteţi, fie că nu, în ambele situaţii, aveţi dreptate”. Dacă nu mă înşel, cred că se regăseşte şi în film citatul ăsta.
Acuma, din păcate, ceea ce nu vor mulţi să înţeleagă sunt două aspecte esenţiale, pe care, ce-i drept, nici documentarul nu le dezvoltă aşa cum ar trebui. Am sperat, la acea vreme, că măcar în carte să regăsesc mai dezvoltat acest aspect, dar n-a fost să fie. Se spune acolo la un anumit moment că trebuie să te pui în aliniament cu gândurile tale Tony, pe pagina anterioară, descria general şi foarte bine, o ipostază în care dacă stai cu palma-ntre pricioare, îţi doreşti un lucru, dar nu faci nimic, nici c-o să vină. A te pune în direcţia gândului tău înseamnă a şi face ceva. Vrei să cunoşti fete spre exemplu? Te duci, ieşi afară, te pui în situaţiile în care poţi cunoaşte. Vrei o maşină, o casă, încerci financiar să poţi realiza acest lucru. Asculţi instinctul, încerci afaceri, diverse. Posibil ca motivul pentru care nu se insistă pe acest lucru e că reprezintă oarecum un aspect personal. Nu toţi reacţionăm la fel, ne manifestăm la fel, aşa încât nu poate să existe o carte cu reguli clare de aplicare. Însă cel mai important aspect în toată povestea fix ăsta este: să cauţi să mergi în direcţia pe care dorinţele tale o au şi nu să stai şi să speri că într-o zi îţi vor bătea la uşă, pentru că asta nu o să se întâmple. Şi deşi în film se spune acest lucru, se face printre picături şi mulţi nu sesizează că ăsta-i cel mai important lucru. Marci Schimoff sau ceva de genul, descrie cel mai bine în documentar acest lucru, spunând, fără să citez, că trebuie să cauţi întâi viziunea interioară, bucuria, fericirea şi liniştea interioară, ca mai apoi să vină spre tine lucrurile din exterior. E o filozofie veche asta, încă de acum 2500 de ani Buddha spunea că ne facem lumea cu gândurile pe care le avem şi devenim ceea ce gândim. De aceea gându-i extrem de important şi trebuie să stea la bază. Tot el spunea, foarte adevărat cred eu, că nu trebuie să iei lucrurile ca atare, ci trebuie să le experimentezi, să le încerci, să vezi ce ţi se potriveşte până să accepţi înăuntrul tău o idee. Să nu iei nimic de bun mai pe scurt. Degeaba însă avem zvâcuri cu gânduri pozitive, dacă tot ceea ce ne defineşte în esenţă e teamă, frică, neîncredere. Aici Schopenhauer descria bine spunând „rareori ne gândim la ceea ce avem, dar mereu la ceea ce ne lipseşte”. Plus că, dacă mai ţin  eu minte bine, se insistă în documentar şi pe starea de suficienţă pe care gândul îl are. Adică să te comporţi şi să consideri că deja-l ai, astfel încât să fii fericit, să trăieşti ca şi cum ai avea ceea ce îţi doreşti.
Al doilea aspect e ăsta, cu viziunea, bucuria interioară, fericirea interioară, care pare abstract şi greu de digerat. Aici trebuiesc „consultaţi” diverşi filozofi şi trăite diferite experienţe, ca să poată fiecare să-nţeleagă. Nu trebuie făcută nici analogia cu religia. Chiar acolo, în film, James Ray spunea că poţi considera cum vrei, de la Dumnezeu, până la sinele superior. Interpretări pot fi multiple, ceea ce-i esenţial pentru om e ceea ce gândeşte şi cum acţionează conform cu ceea ce gândeşte. Pentru că faptul cert este că ale noastre gânduri ne determină acţiunile. P-asta Lao Tzu a spus-o.
Mie mi-a schimbat viaţa documentarul ăsta, dar într-o formă personală.. Am citit şi altceva, am încercat să le combin, m-am gândit mult la toate lucrurile astea, am ales ce mi se potriveşte şi am încercat să gândesc şi să acţionez ca atare. La o privire exterioară s-ar putea spune că da, aşa e, dar toate progresele realizate acuma sunt datorită unei alte atitudini. Ai făcut ceva direct, ai luat taurul de coarne cum se spune şi ai început să faci lucruri pe care înainte nu le făceai. Lucru foarte adevărat, însă oricum o dai şi o lntorci, tot la ceea ce gândim şi acţionăm se ajunge şi, implicit, la consecinţele pe care acţiunile noastre le au. Şi încă o dată aş spune că din gânduri negative nu s-au născut succese.

Editat de Al1, 04 octombrie 2012 - 19:18.


#75
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.635
  • Înscris: 25.05.2009

View Postblacktiti89, on 04 octombrie 2012 - 14:03, said:

Cine crede in legea atractiei suficient de mult incat sa faca un pariu cu mine, sa-mi dea mesaj privat!Posted Image
De ieri de cand am postat mesajul, n-am primit nici macar 1 mesaj privat. Nimeni, in virtutea increderii ca aceasta lege functioneaza, nu a intrebat mai multe. Nici macar asa, de curiozitate,neinsemnand ca si accepta automat. Asta dovedeste din plin cum sta treaba cu ,,legea atractiei".
I q.e.d.I

Editat de blacktiti89, 05 octombrie 2012 - 10:06.


#76
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.097
  • Înscris: 07.01.2011

View Postblacktiti89, on 05 octombrie 2012 - 10:06, said:

De ieri de cand am postat mesajul, n-am primit nici macar 1 mesaj privat. Nimeni, in virtutea increderii ca aceasta lege functioneaza, nu a intrebat mai multe. Nici macar asa, de curiozitate,neinsemnand ca si accepta automat. Asta dovedeste din plin cum sta treaba cu ,,legea atractiei".
I q.e.d.I
Asta nu dovedește decât că ne e lene.

#77
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.134
  • Înscris: 01.09.2005
Pe mine unul nu mă interesează ce are de spus, nu că mi-e lene.
Eu ştiu ce cred şi ştiu ce valori au diverşi filozofi pe planeta asta. Teorii conspiraţionişte, tragice, de gigei-contra, etc., se găsesc peste tot. Peste tot, peste tot.
Doar că eu aleg ce mă interesează şi ce nu. Pentru mine, evident.
Iar cu demonstraţiile, lăsaţi fizicienii, matematicienii şi alţii de le au foarte bine cu logica să considere c-au demonstrat ceva. Că nu toţi urmăresc o logică firească în demonstrări, trăiesc doar cu impresia asta. :)

#78
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postblacktiti89, on 05 octombrie 2012 - 10:06, said:

De ieri de cand am postat mesajul, n-am primit nici macar 1 mesaj privat. Nimeni, in virtutea increderii ca aceasta lege functioneaza, nu a intrebat mai multe. Nici macar asa, de curiozitate,neinsemnand ca si accepta automat. Asta dovedeste din plin cum sta treaba cu ,,legea atractiei".
I q.e.d.I
Vreo 43 membri au scris pe topic si doar 3 il urmaresc.
Fa-l public pariul sau tie teama ca te faci de ras sau pierzi pariul? Rabdare ioc la tine.
Unii numesc lucrul acela "Intamplarea" (ai auzit probabil pe careva sustinand "Toate numai mie mi se intampla" in special cand necazurile il coplesesc pe "om") altii "Legea Atractiei" care are legatura mai mult cu modul de a gandi si felul in care treci peste ceea ce ti se intampla.
Gandind negativ treci mai greu peste si esti mai "afectat" de situatiile negative, iar de cele pozitive mai putin multumit.
Gandind pozitiv treci mai usor peste situatiile negative si esti "afectat" mai putin, iar cele pozitive te fac sa te simti "implinit".

Editat de poadol, 05 octombrie 2012 - 13:03.


#79
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.993
  • Înscris: 26.06.2009
Mie nu mi-a fost lene, doar ca nu aveam chef de discutii.
Legea atractiei nu trebuie demonstrata si nici nu cred ca trebuie sa avem toti credinta( scuze repetitia) ca ea exista.
Fiecare e liber sa creada ce vrea, cum vrea.
Am spus intr-un post ca as putea sa dau mai multe exemple dar trebuie sa le explic cu nume de oameni si nu vreau sa fac lucrul asta.
Cam atat.

#80
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.635
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpoadol, on 05 octombrie 2012 - 12:54, said:

Gandind negativ treci mai greu peste si esti mai "afectat" de situatiile negative, iar de cele pozitive mai putin multumit.
Gandind pozitiv treci mai usor peste situatiile negative si esti "afectat" mai putin, iar cele pozitive te fac sa te simti "implinit".
Cu asta si eu sunt de acord.

#81
Eliza_Almi_Fati

Eliza_Almi_Fati

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 13.05.2012
am si eu o intrebare, aceasta Lege a Atractiei din film, cu ce putere functioneaza ? dua opinia voastra ?

Multumesc anticipat pt raspunsul vostru

ps .: in principiu, 60 - 70 % sunt deacord cu cele spuse in film, defapt, filmul MA FASCINAT ! l am revazut deja de 3 ori, dar, acum la " rece " sunt curioasa, sa vad, voi ce credeti, de unde ? vine aceasta sa o numim putere ? din univers ? de la vreo Divinitate sau noi a mi avea cumva o putere ? si il atragem ca magnetul ? cum sp in film ?

Un lucru e clar, gandirea negativista, buna nu este , duce la depresie si alte complicatii...
dar, nici  increderea oarba, nu este de bun agur , uitati va, la cei care se imbulzesc la moaste,
religile sunt pline de enoriasi, care cred orbeste ce spune popa sau conducatorul religios , in loc sa studieze ei singuri, accepta  cu ochi inchisi, cea ce " au rumegat " alti pt ei si astfel ajungi sa te lasi subjugat benevol !

Dar, sunt lucruri care se intampla ! intr un mod ciudat , explicatiile din film, ar fi un raspuns la ele

ps : inainte de a ma critica pt scris, scuze ! dar am tastatura noua si scrie mai greu litera P, si litera R, scriind repede, nu apas uneori destul de tare pe ele ....scuze !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate