Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...
 

bijuterii handmade

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#19
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Inca niste creatii :)

Attached Files



#20
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Exista "findings" (adica accesorii) din argint aurit (in strat destul de gros ca sa nu se exfolieze/oxideze) la preturi rezonabile pe site-uri rezonabile (adica fara golit cartea de credit prin hackereala) iar in materie de argint au introdus o inovatie noua - "Argentium", care este un aliaj "sterling" (925 la mie) cu germaniu, are avantajul ca oxideaza mult mai greu, este usor de calit (prin simpla incalzire la 300 de grade o ora) si are preturi numai cu putin mai mari ca argintul obisnuit de bijuterie. E o trambaleala destul de neplacuta in prima faza sa comanzi de pe net si toata lumea traieste cu putina frica in san. Solutia mea a fost sa fac o carte de credit pe care o alimentez numai cu putin peste sumele necesare comenzii. Site-urile din UE (mai ales britanice) sunt serioase, am primit comenzile in 4 zile lucratoare. Tzeapa am luat de la thailandezi (ce-oi fi avut si eu in cap) si de la un site de pielarie american (implora se cheama, haios nume, ca ajungi sa implori soarta sa le bage o stramba) dar astea sunt site-uri care deja au faima de tzepari.
Nu prea ai sanse sa gasesti accesorii la preturi rezonabile in Ro si in orice caz nu pe o baza sistematica, iar alea care se aduc sunt imens de suprafacturate, isi adauga comisioane cel putin la 100%. Concluzia mea e asta: abordeaza un site din UK, n-am avut pana acum nici o problema si am comandat deja pret de vreo 500-600 E de la diversi. Cativa termeni ca sa dai search: "findings" inseamna accesorii prefabricate (de ex ace de brosa, monturi de pandantiv, sarme pentru cercei, verigi despicate pentru legaturi etc.). "Settings" sunt de obicei accesoriile care prind pietre (monturi cu gheare etc.). Beads sunt margele. Daca dai un search cu astea si "silver" gasesti o gramada. Daca adaugi "uk" la search iti ies site-uri din Anglia, la care formalitatile de expeditie sunt minime iar vama inexistenta.

Edited by monokeros, 26 October 2008 - 18:30.


#21
mclupu

mclupu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.01.2008
unde gasesc si eu un bijutier care toarna bijuterii?
eventual cu creare cad / cam

A incercat cineva?

#22
poco

poco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.10.2008
multumesc monokeros, ma uitasem si eu pe site-uri de-afara dar mi se parea mai comod sa le comand din Romania. Dar ai mare dreptate cu adaosurile puse la noi...din greu! Intr-o vreme am inteles ca se gaseau pe undeva in IDM- Bucuresti accesorii de argint dar n-am fost sa verific...
Multumesc inca o data!

#23
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Tocmai am facut o comanda la un site de la care n-am mai folosit materiale pana acum. Daca evolueaza bine, va tin la curent :)

#24
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005
^si acel site fiind ... ?

#25
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
pasternakfindings.com

Conform celor promise comanda ar trebui sa vina saptamana asta. Daca vine si e asa cum am cerut (si platit) e de bine. Daca nu (sper sa nu fie cazu') va zic ce si cum. Pana in prezent am comandat (si primit, repede si fara cusururi) de la cooksongold.com si de la alte cateva site-uri british, acum insa am nevoie de cateva chestii mai speciale si astia din UK au nush ce naiba de cateva saptamani ca nu merg comenzile online neam. Site-ul astalalt e din Israel si am vazut ca au reclame pe forumuri de bijutieri amatori, a mai comandat lume de la ei, au reputatie ok. Am comandat prudent, adica de 150 E. Now let's see :)

Edited by monokeros, 03 November 2008 - 04:41.


#26
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Am primit materialele in 4 zile lucratoare de la comanda, exact cum fusesera solicitate, deci site-ul este reliable. Sunt de buna calitate si oamenii au grija de clienti (am scris din greseala adresa fara numarul strazii si la 10 min dupa mail au trimis inquiry sa precizez ce si cum). Probabil ca se poate lucra cu ei in conditii ok. Desi nu cine stie ce gramaj coletul a inclus si aur de 22 k deci cel putin la valoarea asta n-a ispitit pe nimeni :)
O sa va arat noile materiale cand le lucrez si pozez :)

#27
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005
^si plata cum se face? banuiesc ca este cu cardul, nu?
cat a fost transportul?
se merita sa faci comanda de una singura sau cu mai multe pers (care au si acestea acest hobby)?

Edited by michella, 07 November 2008 - 23:01.


#28
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
20 $ (ma rog, ei zic 19,90 :P) pentru ordine pana in 200 $, 15 pt. ordine pana in 500 $, 10 $ pentru ordine pana la 1000 $ si free of charge peste 1000$. Deci iti convine intr-adevar sa comanzi cu cineva impreuna daca ai cu cine. Pe de alta parte 15$ cat am dat eu e okish. Intr-adevar merge cu card bancar si e bine sa ai unul in $ pentru ca daca ai euro sau mai ales lei te arzi de niste comisioane crunte la transfer. :)

Attached Files


Edited by monokeros, 08 November 2008 - 05:15.


#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,177
  • Înscris: 31.07.2007
@monokeros - felicitari, chiar te pricepi (parerea mea). Nu stiam de latura ta artistica.  ;)
Am si eu o intrebare: in medie, cat dureaza sa realizezi o bijuterie?

#30
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Nici eu nu stiam ca pot face asa ceva pana in februarie anul asta. Istoria e asa: in 2006-2007 sala a avut sponsor o firma de finisaje, lacuri, chituri, vopsele. Ca urmare m-a apucat un talent obscur pana atunci si am confectionat 5 intrari in ring pentru Atodiresei si cate una pentru Andrei Buda si Alexandru Nedelcu cu costumatii dupa "moda" antica - uniforme de ofiter roman, gladiatori, hopliti. Succesul a fost maxim, si cat a durat intelegerea sponsorul a fost super-happy. Din pacate din ce am inteles ulterior seful roman si-a vandut partea din firma unor nemti care au alte vederi despre promo si pentru LK nu a mai fost cazul. Dar un amic m-a intrebat intr-o doara "mah de ce nu te apuci de design ca ai putea facee treaba". Chiar asa am zis eu, de ce nu ma apuc. Aveam 2 cadouri de nunta de luat pentru mine si cauta un coleg altul pentru sora-sa. Si le-am facut eu in loc sa le cumpar si au avut si succes. Si uite asa s-a ajuns la ce vezi.
Cat iau piesele e cu putin schepsis si calcul. Uneori am muncit si o saptamana la o piesa, dar asta fac de hatarul meu si ca sa mai invat chestii. Altfel, bijuteriile din zona "argint/materiale organice/pietre semipretioase" nu e bine sa incorporeze peste trei zile de munca pentru ca nu sunt marketabile peste 100 E (simplu de inteles de ce, daca nu esti casa de fitze si nu ai brand, la preturi mai mari orice cumparator prefera sa ia aur sau piese de firma). Ca urmare majoritatea item-ilor se fac in doua zile de munca si nu merg peste 250 ron, media e la 130-140 dar lately am facut si preturi mai mici ca sa se vanda mai usor.
Urmeaza ca am primit o comanda pentru masti venetiene (ma rog, gen venetian) de la intermediarul unui teatru, o sa vi le arat si pe acelea cand or fi gata si e posibil sa fac si panouri decorative. Ce vezi in ultimele poze ca investitie de timp - sidefurile doua zile pentru o piesa sau un set iar colierul din argint a durat ceva mai mult, cam 4 zile, dar nu stiam bine sudura la ora aceea si acum ar lua ceva mai putin, mai ales ca am gasit materiale de mai buna calitate. Thanks de aprecieri, nu ma consider un mega-artist, dar pentru plecat de la zero si 10 luni de practica sa zicem ca ma descurc :)
In poza atasata e un relief in prima faza de lucru. Cu manualitate decenta etapa asta se face in doua ore :) Dureaza insa mult mai mult completarea reliefului si mai ales finisajele.

Attached Files


Edited by monokeros, 09 November 2008 - 00:03.


#31
stil-trendy

stil-trendy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.11.2008

View Postvirtual_rain, on Jun 17 2008, 20:06, said:

stie cineva locuri din care se pot achizitiona astfel de bijuuri?
am vazut o emisiune despre o fata care face niste chestii superbe. revin cu amanunte, daca mai este de actualitate si cand imi voi aduce aminte

#32
devona

devona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.06.2008
Îmi plac acestea:

View Posts3ction31, on Sep 27 2008, 15:32, said:

Mie-mi plac pisicutele alea de la Lollipops, atarnate pe la genti.
Same here  :D .

Edited by Jaqueline, 07 November 2009 - 20:04.
Cine vrea link, cere pe PM!


#33
laur86

laur86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 03.03.2006
Un alt site nou aparut este www.accesoriiargint.ro. O gramada de accesorii din argint, in cazul in care vreti sa faceti ceva de calitate :D
Apar si ceva bijuterii unicat pe acolo... Cica pe viitor vor pune mai multe.
Sper sa fie de ajutor

#34
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Am și eu o colegă de facultate care face și trimite și în țară. Dar ea le face unicat, un singur model și deci actualizează mereu blogul când ceva se vinde. Le puteți vedea aici:

Edited by Jaqueline, 07 November 2009 - 20:04.
Cine vrea link, cere pe PM!


#35
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Cu exceptia cerceilor prefabricati si a putini alti itemi preturile sunt imense fata de site-urile straine. Totusi cativa itemi sunt la preturi ok.

#36
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005
monokeros , multumesc pt rasp in legatura cu site-ul :)
Vroiam sa fac comanda destul de mare (o simulare la inceput) de pe http://www.firemountaingems.com la suma de 5.000 dolari si taxa revenea 750$ mi s-a parut exagerat si ceea ce mi-ai spus tu mi se pare mult mai convenabil la taxa de transport.

Banuiesc ca ai ales ca transport avionul, nu? Ca deh ... la vapor daca e ... astepti vreo o luna pana iti vine marfa  :deadtongue:


Va mai arat si eu ce am mai facut:


Apropo , stiti de unde as putea sa cumpar de prin tara de la distribuitori cadru de inel din aur alb?  :huh:

Edited by Jaqueline, 07 November 2009 - 20:05.
Cine vrea link, cere pe PM!


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate