Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 

bijuterii handmade

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#1
virtual_rain

virtual_rain

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.03.2008
stie cineva locuri din care se pot achizitiona astfel de bijuuri?

Edited by virtual_rain, 17 June 2008 - 20:07.


#2
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
De pe net, sunt o gramada de site-ui. Am mai vazut si la Universitate, acolo unde vand carti.

#3
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Uite ce am gasit azi:
http://forum.softped...owtopic=274988
http://forum.softped...owtopic=347788
http://forum.softped...owtopic=233986

#4
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 20.05.2008
Sa fac bijuterii e pasiunea mea. M-a lovit cand m-am intors dintr-o excursie din Franta... Cand am vazut ce pasionati sunt de arta, cate carti au despre tot si toate... Si mai ales cand am vazut colectiile vaste de swarovski, pur si simplu m-am indragostit.

Am inceput timid, dar acum am ajuns sa fac bijuterii in semipretioase si swarovski, pe care mi le procur din SUA si Turcia. Visez sa lucrez si cu sarma de argint, in curand.... yummie!

O pereche de cercei pe care i-am vandut. ( sper ca e voie de postat poze , daca nu va rog frumos sa stergeti )

[ http://img.photobucket.com/albums/v446/Cecilia_Sunrise/verdeauriurozmuranob.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tipareth, 29 June 2008 - 14:17.


#5
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Stai linistita ca nu le sterge nimeni atata timp cat esti on topic si nu incerci sa-ti faci reclama in nesimtire.

#6
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 20.05.2008
Merci mult de tot. E greu un pic la inceput, pana ma obisnuiesc cu regulile.  ^_^

#7
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Cateva din creatiile mele :)
M-am apucat din greseala ca sa zic asa acum 8 luni, inainte de asta nu stiam ce e aia, nu avusesem nici o practica, si mai am un defect groaznic - desenez ca o cizma. Deci tot ce vedeti e facut "dupa ochi". Intre timp am invatat sa tintuiesc pietre, sa sudez, bazele lucrului cu email (email like in "glazura de sticla" nu like in "posta electronica" :) ) si o gramada de alte chestii. O sa adaug poze pe masura ce mai apar itemi noi, ce se vede mai jos e o selectie din cam 45 de piese.

Generic privind lucrul cu argint si pietre semipretioase: confectionerii din ro faceti bine si nu "puneti botul" la importatorii de pietre din Romania, sunt adaosuri comerciale de o nesimtire crasa. Nu mai zic unde, am vazut briolettes din cel mai pacatos citrin cu putinta... 9 E caratul in Ro, aceeasi piatra era 9 centi dintr-un euro pe internet. No comment. Topaze de 2 $ bucata montate sirag, cu vreo 50 de bucati (deci pe ei ii costase cam 100$ plus montura) - 2000 RON. Smaragde (suna bine smaragd, dar in realitate era vorba de subproduse de la slefuirea pieselor mai mari, asa numitele "calibrated gems"), 20 RON bucata (cat o gamalie de ac) in Ro, 1-2 E bucata pe internet. Nu cred ca mai trebuie sa dau exemple. Exista site-uri de incredere (m-au costat doua tzepe de 400 E total ca sa aflu care :) ) si se poate comanda absolut orice, pana si aur de 22k si safire roz, la preturi foarte rezonabile. Exista in schimb doua firme in Bucuresti care aduc zirconii si tot felul de materiale de prelucrare la preturi okish, e putin mai scump ca in strainatate, dar nu-ti mai bati capul cu comenzi, in plus poti vedea live ce iei. Eu acum lucrez inca zirconii si Swarovski, ca nu e bine sa risti prea mult cu materiale scumpe, dar probabil ca daca gasesc clientela o sa diversific.

Attached Files


Edited by monokeros, 05 September 2008 - 21:18.


#8
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007
unde gasesc si eu asa ceva.???

Attached Files

  • Attached File  792.jpg   47.03K   205 downloads


#9
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Da search pe google cu "bratara din zale" sau "chainmail bracelet". Exista firme destul de reliable de la care poti comanda pe net. Cele din argint si lucrate bine sunt in marja de 100-150 E. Cele din metal comun - destul de binisor mai putin.

#10
dimit

dimit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 04.10.2007

 monokeros, on Sep 12 2008, 16:26, said:

Da search pe google cu "bratara din zale" sau "chainmail bracelet". Exista firme destul de reliable de la care poti comanda pe net. Cele din argint si lucrate bine sunt in marja de 100-150 E. Cele din metal comun - destul de binisor mai putin.
nu am timp sa comand de pe net..
imi trebuie un magazin de preferat in bucuresti de unde pot gasi asa ceva
PS bratara din poza este 80 de lei..

#11
michella

michella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.09.2005
Fac bijuterii de 1 an de zile, iar de cateva luni mi-am facut un blog pentru a mi le expune . La inceput mi-am luat cateva materiale din Bucuresti, apoi de pe net si la sfarsit mi-am gasit o tipa din oras de la mine de unde iau direct de la ea, comanda dandu-i pe internet si astfel de taxa postala sunt scutita. Mai fac cateva investitii in materiale si apoi voi fi eu distribuitorul pentru cele care vor sa cumpere materiale. Am gasit cateva site-uri din strainatate unde materialele sunt mult mai ieftine decat in Romania si transportul este nesemnificativ.

Edited by Jaqueline, 07 November 2009 - 20:03.
Cine vrea link, cere pe PM!


#12
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Cateva din noua serie :)

Attached Files



#13
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 monokeros, on Sep 27 2008, 02:20, said:

Cateva din noua serie :)
Felicitari! Sunt foarte frumoase! Faci si la comanda? De mult tot caut un medalion in forma de pisica si n-am gasit nimic care sa-mi placa.  :rolleyes:

#14
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 Jaqueline, on Sep 27 2008, 10:08, said:

Felicitari! Sunt foarte frumoase! Faci si la comanda? De mult tot caut un medalion in forma de pisica si n-am gasit nimic care sa-mi placa.  :rolleyes:
Mie-mi plac pisicutele alea de la Lollipops, atarnate pe la genti. Dar nu-i prea rentabil sa cumperi o poseta pt o pisi mica :)

Edited by s3ction31, 27 September 2008 - 15:33.


#15
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Dear lady, daca comanda nu e cu roci lunare sau alte chestii extrem de dificile, why not :) Da un mesaj privat sa vedem ce fel sa fie pisica :)

Edited by monokeros, 28 September 2008 - 03:35.


#16
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 monokeros, on Sep 28 2008, 04:34, said:

Dear lady, daca comanda nu e cu roci lunare sau alte chestii extrem de dificile, why not :) Da un mesaj privat sa vedem ce fel sa fie pisica :)
Nu, fara pietre  :P . O sa-ti dau un PM zilele urmatoare. Ms mult!

#17
alexapn

alexapn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.10.2008
buna!as vrea sa va intreb unde as putea gasi si eu materiale pt a face bijuterii(pt inceput) hand made in bucuresti?pt uz personal ma intereseaza, desi daca mi-ar iesi lucruri frumoase si as avea timp as si vinde.ms anticipat:D

#18
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
www.smart-tools.ro are toata gama de instrumente pentru cizelat/gaurit etc.
www.cooksongold.com - argint semi-manufacturat, monturi, pietre
Idem www.pasternakfindings.com
E total anapoda sa cumperi pietre semipretioase din romania, retailerii iti pun 10x pretul cu nerusinare. www.alphaimports.com are preturi si calitati okish.
Pentru cristale Swarovski exista o reprezentanta pe strada Verzisori (zona Tineretului) dar trebuie sa cumperi en gros (de ex. margele de 6 mm - cel putin 144 buc).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate