Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Euro News isi schimba imaginea incepand de astazi

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
Pai nu era, era 4:3 Letterbox fara intentie de 16:9 si fara semnalizare Wide Screen (WSS). Acum ei dau 16:9 anamorfic care se vede alungit pe TV-urile cu tub si bine pe LCD-uri. Eu nu mai am Euronews in grila analogica a RCS din Slatina de un an si ceva.

#20
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ei nu era, pai nu ziceau toti cand a trecut pe formatul ala ca era 16:9?
Pana la urma 16:9 normal de la mama lui e cu benzile alea negre sus si jos sau nu? Asa mai transmite cateodata filmele PRO 7 si anumite emisiuni, pe cablu, dar si Pro Cinema tot pe cablu. In schimb pe Dolce arata ca naiba Pro Cinema, tot asa alungit ca TV5. De ce aia de la cablu pot transmite ca lumea iar Dolce nu?

#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
Ca asa vor cei de la Dolce, le dau pe toate alungite. 16:9 e si cu benzi si alungit fara benzile negre, la acele benzi LCD-urile fac zoom automat daca se transmite semnalizarea wide screen (WSS). La cablisti depinde de la caz la caz, eu am TV5 cu benzile negre aici la Slatina si la UPC Constanta l-am vazut anamorfic asta vara (alungit pe TV cu tub 4:3). Pro Cinema la mine e cu benzile negre dar LCD-urile nu ii fac zoom pentru ca lipseste WSS-ul. TVR-urile sunt singurele pe care eu le am alungite pe cablu, pentru ca asa vor cei de la televiziunea de stat, sa faca oamenii squeeze de pe TV-uri daca au, daca nu au, le raman oamenii mai slabi si mai inalti.  :naughty:

Edited by Neaceasca85, 11 January 2011 - 18:25.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Seteaza din meniul STB 16:9 si se va vedea OK.
Attached File  en.jpg   272K   91 downloads

#23
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Stai tu linistit, ca stiu eu cum sa setez, doar nu-s prost! Eu ce vorbesc mai sus, ca mi-o lateste aiurea la fel ca pe TV5!
Am sapat pe mai multe site-uri de specialitate si se pare ca totusi, ceea ce a transmis Euronews pana zi a fost de fapt 14:9, un compromis intre 16:9 si 4:3.
http://www.mb21.co.u...idescreen.shtml
Cele de mai sus sunt intarite si de stream-ul live de pe site-ul Euronews care e fara barele negre de sus si jos, deci totusi 16:9 nativ este fara bare!
Cum transmite PRO 7 cateodata si MGM este 14:9!

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001

View Postduculeana, on 11th January 2011, 18:41, said:

Stai tu linistit, ca stiu eu cum sa setez, doar nu-s prost!
...na =))
Acum cateva minute am facut foto direct pe TV setat 16:9 si STB Dolce si TV.
Nu e lățit deloc (se vede cercul perfect de la sigla - nu e alungit)

#25
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postdorin_2k, on 11th January 2011, 19:00, said:

...na =))
Acum cateva minute am facut foto direct pe TV setat 16:9 si STB Dolce si TV.
Nu e lățit deloc (se vede cercul perfect de la sigla - nu e alungit)
Pai poate ai si televizor 16:9, asta e alta treaba! Eu vorbesc de televizoarele obisnuite, 4:3. Deci pe streamingul Euronews se vede clar cum sigla rotunda e undeva aproape de jumatatea ecranului, in timp ce la mine este imaginea alungita pe verticala, la fel ca la TV5! Si pe cablu, si pe Dolce!

Attached Files



#26
Lucian M

Lucian M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 12.04.2005
duculeana are tv 4:3 cred si canalele le vede anamorfic

#27
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010

View Postduculeana, on 11th January 2011, 18:08, said:

Ei nu era, pai nu ziceau toti cand a trecut pe formatul ala ca era 16:9?
Pana la urma 16:9 normal de la mama lui e cu benzile alea negre sus si jos sau nu? Asa mai transmite cateodata filmele PRO 7 si anumite emisiuni, pe cablu, dar si Pro Cinema tot pe cablu. In schimb pe Dolce arata ca naiba Pro Cinema, tot asa alungit ca TV5. De ce aia de la cablu pot transmite ca lumea iar Dolce nu?
Cu benzile acelea sus si jos se numeste format 4/3 letter box, retransmis de respectivul operator asa cum se vede pe Eurosport 2 pe Dolce si prin cablu. In realitate e 16/9, fara dungi.
Prin cablu ,programul Pro Cinema, TV5 e retransmis tot in format 4/3 letter box,de acea apar dungile.In realitate e in format 16/9 ca pe Euronews.
Pe DOLCE aceste programe Pro Cinema si Euronews nu apar dungile cum zici tu pentru ca formatul lo facut 4/3 PAN SCAN,si imaginea se vede fara dungi ,dar in schimb nu incape toata imaginea in stanga si dreapta ecranului cum se vede prin cablu cu dungile.Asa cum e pe Pro Cinema si cum ai relatat tu pe Euronews cu acea sigla mai iesita in afara e din cauza ca-i formatu 4/3 PAN SCAN .
Pro 7 nu am ,da si acolo poate e tot asa cu formatul 4/3 letter box daca vezi dungile sus si jos. Sa zicem chiar daca e format cu adevarat 16/9 se vad dungile la filme. In realitate un film le are duble dungile sus si jos daca te uiti cu formatul 4/3.

Normal ca ti se vede asa pe televizorul CRT cu acea imagine precedenta de la euronews. Daca il faci din STB in 4/3 iti apare imaginea un pic mai iesita in stanga dreapta ecranului.Dar e 4/3 PAN SCAN asa ti se vede, nu lungita.

Edited by Danutz2029, 11 January 2011 - 19:13.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001

View Postduculeana, on 11th January 2011, 19:06, said:

Pai poate ai si televizor 16:9, asta e alta treaba! Eu vorbesc de televizoarele obisnuite, 4:3.
:coolspeak:  pai cum vrei sa vezi normal 16:9 pe TV 4:3?
Vrei sa faci din *** bici si sa pocneasca?
E normal sa se faca o adaptare pt 4:3 (nereusita in acest caz)

Edit: am verificat si pe un TV 4:3 si se vede OK doar ca se face crop. Trebuie sa setezi STB-ul la 4:3 in acest caz. Daca il pui 16:9 se vede alungit.
Deci:... nu ai setat bine... (inseamna ca nu stii sa setezi corect STB-ul si TV-ul)... :nonobad: si.. vezi ce ai scris mai sus

Edited by dorin_2k, 11 January 2011 - 19:35.


#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,961
  • Înscris: 28.11.2006
Duculeana, cred ca pana acum nu prea te-ai uitat pe euronews :D Pana azi transmisia era 4:3 toata ziua, dar bagau ei acele dungi sus si jos. Dealtfel, cand aparea cate un "breaking news" scriau pe banda neagra de jos, iar sigla de la reclame era si ea 4:3, acoperea tot ecranul.

De azi au schimbat in 16:9, dar astia la Dolce nu baga WSS si se vede alungit (cel putin la mine, desi am setat STB-ul pe 16:9 si TV-ul CRT pe Auto) :nonobad:

#30
Danutz2029

Danutz2029

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 15.02.2010

View Postpufonel, on 11th January 2011, 22:55, said:

De azi au schimbat in 16:9, dar astia la Dolce nu baga WSS si se vede alungit (cel putin la mine, desi am setat STB-ul pe 16:9 si TV-ul CRT pe Auto) :nonobad:
Cred ca e normal sa ti se vada alungit, pentru ca STB-ul lai setat pe formaul 16:9 in loc de 4:3 pentru televizorul tau. Nui mare problema nici asa, daca pe TV-ul CRT pui inloc de AUTO, pui formatul 16:9(daca il ai?), atunci imaginea ti se vede nealungita.Iti apar cu acele dungi sus-jos transmis de CRT. Numai ca celelalte programe ti se vad turtite.

Edited by Danutz2029, 12 January 2011 - 01:43.


#31
dondhanny

dondhanny

    Master of WebTV

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,466
  • Înscris: 09.03.2007
De cand asteptam sa intre si euronews in randul televiziunilor 16:9...

#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
VH1 inca nu a trecut la 16:9, dar am impresia ca de 2 ani ar da videoclipurile in 14:9, nu se vad bine pe CRT marginile laterale, iar pe canalele romanesti acestea se vad, cum erau de exemplu unele scrisuri din clipul Telephone al lui Gaga. Mereu pe VH1 clipurile au benzi negre foarte inguste, pe posturile de la noi aceleasi clipuri au benzile mai groase. One Music mai da unele video-uri intr-un fel de 16:9 anamorfic.

Edited by Neaceasca85, 12 January 2011 - 11:47.


#33
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Da, iata ca azi confirma si en.kingofsat.net ca Euronews a trecut la 16:9, ieri am dat cautare pe numele programului si nu aparea in dreptul niciunei frecvente 16:9, chiar ma miram cum de nu au actualizat instant noutatea, mai ales ca ei sunt cei mai rapizi din domeniu.
Ma rog, nemultumirea mea si a celorlalti care inc amai au televizoare obisnuite cred ca e de inteles, adica de ce nu puteau sa lase in continuare transmisia ca pana acum, cu acele bezni sus si jos? Cred ca in felul ala multumeau pe toata lumea, dar asa multumeste doar pe unii.  :(

#34
blue-line

blue-line

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 13.01.2010
Se vede ca da dureri mari de cap aspectul asta...

In final e o intreaga filozofie, ca aspectul poate diferi in functie de:
- formatul reportajului
- formatul transmis de difuzor
- formatul oferit de distribuitor
- formatul oferit de stb
- formatul selectat in tv

toate acestea trebuiesc armonizate, pentru a nu aparea distorsiuni.
este o aventura sa cauti combinatia corecta, dar mai mult ca sigur ca exista.
tot ce trebuie e ca in stb sa se puna corect formatul nativ al tv-ului si sa nu se mai umble la formatul din tv.

ps: in orice caz, metoda tvr-ului (atentionezi clientul sa-si schimbe formatul din telecomanda tv?!?!?) e cea mai tampita.

Edited by blue-line, 12 January 2011 - 14:15.


#35
Neaceasca85

Neaceasca85

    Jos Ursula!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,635
  • Înscris: 14.10.2008
Cu atat mai tampita cu cat foarte putine CRT-uri (chiar si din cele mai noi) au optiune de 16:9 pe telecomanda, la mine s-a intamplat sa aibe asta o petarda de Hyunday luat din supermarket in 2004 de fratele meu, iar un Samsung din 2005 de care sunt foarte multumit in ceea ce priveste calitatea imaginii nu are asa ceva. Cei de la TVR vorbesc de parca 16:9-le este prezent pe orice telecomanda la fel ca si butonul de Power, ma ia rasul cand ma gandesc ca multi din telespectatorii lor au CRT-uri vechi sau foarte vechi, chiar si alb-negru.  :w00t:

#36
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,961
  • Înscris: 28.11.2006

View PostDanutz2029, on 12th January 2011, 01:36, said:

Cred ca e normal sa ti se vada alungit, pentru ca STB-ul lai setat pe formaul 16:9 in loc de 4:3 pentru televizorul tau. Nui mare problema nici asa, daca pe TV-ul CRT pui inloc de AUTO, pui formatul 16:9(daca il ai?), atunci imaginea ti se vede nealungita.Iti apar cu acele dungi sus-jos transmis de CRT. Numai ca celelalte programe ti se vad turtite.
Daca setez din STB formatul 4:3, imi mananca marginile laterale. Prefer sa setez din telecomanda formatul 16:9 si sa urmaresc cu dungi orizontale

PS Acum au bagat si pe Dolce WSS si imi comuta TV-ul automat in 16:9.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate