Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu cred ca voi mai plati pentru a...

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 

PARINTELE IUSTIN PARVU A SCRIS PATRIARHULUI ROMANIEI SI SF. SINOD AL B.O.R. !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

Poll: CONSIDERAT PATRIARHUL DANIEL SI SFANTUL SINOD AL B.O.R. AR TREBUI SA IA URGENT O MASURA IN CONSECINTA CU FAPTELE ANTIORTODOXE ALE MITROPOLITULUI CORNEANU? (46 member(s) have cast votes)

MITROPOLITUL NICOLAE CORNEANU TREBUIE CATERISIT CONFORM CANOANELOR BISERICII ORTODOXE !!!

  1. MITROPOLITUL NICOLAE CORNEANU TREBUIE CATERISIT CONFORM CANOANELOR BISERICII ORTODOXE? (20 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

  2. MITROPOLITUL NICOLAE CORNEANU TREBUIE PENSIONAT SI INLOCUIT PENTRU A EVITA DEZBINAREA SAU SMINTEALA B.O.R.? (4 votes [7.14%])

    Percentage of vote: 7.14%

  3. DORITI SA NE IMPARTASIM TOTI ORTODOCSII DIN B.O.R. CU ROMANO CATOLICII ASA CUM DORESTE MITROPOLITUL NICOLAE CORNEANU? (20 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

  4. ESTE FAPTA MITROPOLITULUI CORNEANU ANTIORTODOXA ? (9 votes [16.07%])

    Percentage of vote: 16.07%

  5. PATRIARHIA ROMANA VA MUSAMALIZA ACEST CAZ CA DE OBICEI ? (3 votes [5.36%])

    Percentage of vote: 5.36%

Vote Guests cannot vote

#37
un_student

un_student

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 31.03.2007

View Postdata, on Jun 11 2008, 21:00, said:

bine, am inteles cine esti -_-

Ma bucur ca n-ai inteles... Mai iesi prin lume... Poate vezi si tu cum arata comunitatea ortodoxa... Mie imi e rusine sa spun ca sunt ortodox.... Tocmai de aia nici nu se discuta intr-o conversatie despre religia fiecaruia... Sa nu confundam credinta in Dumnezeu, cu religia... ok?

#38
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Domnilor crestini ortodoxi va multumesc inca odata pentru faptul ca imi aratati ce inseamna iubirea si iertarea la crestini!
Sa nu mai zic de toleranta.

Zicea unu " cum sa ne unim cu catolici care au popi homosexuali si negrii"! Eu zic sa va uitati si in propria ograda!

Alah fie cu voi :lol: :lol:  

Ps: nu sunt musulman, dar voi va comportati de parca ati fi!

#39
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postun_student, on Jun 11 2008, 21:14, said:

... Mie imi e rusine sa spun ca sunt ortodox....

o afirmatie care mi se pare de neinteles pentru cineva care spune ca este ortodox; cum sa fii ortodox si sa iti fie rusine de asta?

#40
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Posttheologhia, on Jun 4 2008, 21:10, said:

NOI AM INCEPUT SA STRANGEM SEMNATURI PENTRU CATERISIREA LUI CORNEANU!
AM SCRIS O PETITIE PATRIARHULUI ECUMENIC SI TUTUROR PATRIARHIILOR ORTODOXE DIN LUME!
NU VOM LASA CA PATRIARHIA SA MUSAMALIZEZE CRIMA LUI CORNEANU!
SUSTINETI SCRISOAREA LUI IUSTIN PARVU PE WWW.ORTODOXMEDIA.COM !!!
IN CURAND VOM DESCHIDE WEB SITEUL PENTRU SEMNAREA PETIEI ONLINE!
AM STABILIT CU PROTOPOPI SI IERARHI DIN TARA SA MERGEM LA PATRIARHIE SA MANIFESTAM PENTRU CATERISIREA LUI CORNEANU!
CEI CARE VOR SA APERE ORTODOXIA SA NI SE ALATURE!
JOS CU TINE TRADATORULE DE ORTODOXIE!!!

imi spui si mie ce mare crima e? Ca nu e cu ai "nostrii" si e cu "ai lor", in niste chestii de 2 lei, despre care un om normal , neindoctrinat cu chestii tampite de religie ar rade si cu fundul? Hai sa fim seriosi ca in religie nu cred ca e ca la fotbal :) mai ales ca nu s-a stabilit nici pana acum (si nici nu cred ca are cum sa se stabileasca) ca ortodoxia sau catolicismul sau o alta religie reprezinta "the chossen one". Nu mai fiti ipocriti si ganditi-va mai bine la aproapele vostru ,incercati sa fiti mai buni cu cei din jur

#41
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,215
  • Înscris: 10.04.2006
Mi se pare mie sau ortodoxul asta si-a facut clone cu care a postat in acelasi stil, de pe useri diferiti , useri facuti toti pe 4 iunie? :huh:
Lasati-o mai usor cu fanatismul ca uite la ce se ajunge.

#42
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postromaximusro, on Jun 12 2008, 00:41, said:

imi spui si mie ce mare crima e? Ca nu e cu ai "nostrii" si e cu "ai lor", in niste chestii de 2 lei, despre care un om normal , neindoctrinat cu chestii tampite de religie ar rade si cu fundul? Hai sa fim seriosi ca in religie nu cred ca e ca la fotbal :) mai ales ca nu s-a stabilit nici pana acum (si nici nu cred ca are cum sa se stabileasca) ca ortodoxia sau catolicismul sau o alta religie reprezinta "the chossen one". Nu mai fiti ipocriti si ganditi-va mai bine la aproapele vostru ,incercati sa fiti mai buni cu cei din jur

ca sa spun asa: e ca si cum PD-L ar vota cu PSD (si ridica asta la puterea 1 milion); inchipuie-ti ca pentru unii asta este mai important decat viata aceasta;

acum intelegi? :)

ps: crezi ca politica este mai importanta decat credinta?

#43
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostNicanor, on Jun 11 2008, 14:01, said:

unirea celor doua biserici:

Daca statul austriac dorea desfiintarea bisericii ortodoxe din Ardeal si Banat , era foarte simplu sa faca ce a facut securitatea cu greco-catolicii - sa ii desfiinteze si sa le confiste intreg patrimoniul pe care sa il dea apoi celorlalti . E trist ca exista si acum sustinatori a marii schisme care pun orgoliile mai presus de credinta .

View PostSylvestru, on Jun 11 2008, 20:43, said:

Greco-catolicismul este mort. Sa nu ne imaginam ca se pot repeta circumstantele istorice din sec 17-18.

Ce gluma buna  :rolleyes:

Edited by AMDG, 12 June 2008 - 08:46.


#44
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...acum ce voteaza unul si altul aici dovedeste cat de mult trece pe la biserica si pe la duhovnicul sau. eu va spun care este reglemntarea in acest caz conform dreptului bisericesc: fiind calcat un canon sobornicesc (nu se permite impartasirea impreuna cu cei care nu marturisesc acelasi crez niceo-constantinopolitan - stabilit in primele secole ale crestinismului culmea impreuna de catolici si ortodocsi care pe atunci erau una) ierarhul trebuie sa raspunda in fata sinodului riscand sa fie caterisit.
toata valva asta s-a creat pentru ca se pare ca datorita venerabilitatii episcopului, unul dintre cei mai in varsta episcopi, pozitiei sale pro-occidentale si din alte motive unii au incercat sa acopere gestul. lucru inacceptabil pentru ca suntem pe un teren foarte delicat, el fiind episcop si avand in spate cateva zeci de mii de credinciosi, gestul sau putand avea repercursiuni grave.

EDIT ...amgd, asta au si vrut dar nu prea au putut. este nevoie sa iti amintesc de zecile de manastiri distruse de bucow cu tunul? fiecare drept pe care il confiscau romanilor din ardeal se lasa cu o razmerita si in ciuda sutelor de tarani care erau pedepsiti exemplar dupa cadeau si cateva capete de grofi. nu prea se jucau cu romanii, aveau "mici" ezitari. altfel de mult si-ar fi dorit un ardeal catolic...

Edited by Nicanor, 12 June 2008 - 08:53.


#45
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Postromaximusro, on Jun 12 2008, 00:41, said:

imi spui si mie ce mare crima e? Ca nu e cu ai "nostrii" si e cu "ai lor", in niste chestii de 2 lei, despre care un om normal , neindoctrinat cu chestii tampite de religie ar rade si cu fundul? Hai sa fim seriosi ca in religie nu cred ca e ca la fotbal :) mai ales ca nu s-a stabilit nici pana acum (si nici nu cred ca are cum sa se stabileasca) ca ortodoxia sau catolicismul sau o alta religie reprezinta "the chossen one". Nu mai fiti ipocriti si ganditi-va mai bine la aproapele vostru ,incercati sa fiti mai buni cu cei din jur

Draga, nu e o "crima"... Cine nu este credincios ortodox si nu cunoaste principiile spirituale ale Bisericii nu intelege...

In primul rand caterisirea nu este vreo pedeapsa corporala sau cu inchisoarea ci reprezinta scoaterea in afara Bisericii a aceluia care s-a lepadat de ea. Asadar NU VA BAGATI, ca daca nu sunteti partasi la aceasta comuniune nu stiti ce inseamna.

Omul "normal, neindoctrinat cu chestii tampite de religie" ride si cu fundul de multe lucruri, mai ales de sine insusi isi bate joc... Aceasta normalitate este in fapt devianta, iar cei care nu au preocupari spirituale (asta nu inseamna mersul la galerii de arta) pierd enorm.

Aici nu se pune problema necesitatii unei dovezi divine in favoarea unei Biserici. Hristos nu se arata pentru a aduce dovezi, ca nu e proces aici si nu suntem toti o specie de avocati.
Aici se pune problema unei lepadari de spiritul Bisericii, prin ignorarea principiilor credintei. Ca aceasta ignorare a fost sau nu voita/ inteleasa pe deplin - asta ramane sa cerceteze Sfantul Sinod al BOR.

Aici nu vorbim de a da in cap greco-catolicilor... NU CONFUNDATI intransigenta in principii cu intoleranta propriu-zisa. A sustine propriile principii nu inseamna a fi intolerant. Faptul ca iti zic ca nu ai dreptate nu inseamna ca te urasc sau ca imi esti dusman/ adversar.

#46
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostNicanor, on Jun 12 2008, 09:48, said:

el fiind episcop si avand in spate cateva zeci de mii de credinciosi, gestul sau putand avea repercursiuni grave.

EDIT ...amgd, asta au si vrut dar nu prea au putut. este nevoie sa iti amintesc de zecile de manastiri distruse de bucow cu tunul? fiecare drept pe care il confiscau romanilor din ardeal se lasa cu o razmerita si in ciuda sutelor de tarani care erau pedepsiti exemplar dupa cadeau si cateva capete de grofi. nu prea se jucau cu romanii, aveau "mici" ezitari. altfel de mult si-ar fi dorit un ardeal catolic...

E mitropolit nu episcop , pastoreste peste mai mult de un milion de credinciosi , iar Banatul e diferit in privinta legaturilor interconfesionale .

Statul austriac dorea sa mentina pe majoritatea romanilor fara drepturi , altfel desfiinta pur si simplu ortodoxia pe acolo , pur si simplu pentru ca putea sa faca acest lucru pe la 1700 . Trist e doar ca si ortodocsii au facut pactul cu securitatea pentru eliminarea greco-catolicilor ( cu consecinte mult mai drastice decat la 1700 intreaga conducere greco-catolica murind in inchisoare ) , iar in loc de vindecarea consecintelor schismei avem tabere care se lupta intre ele pentru credinciosi si proprietati .

Edited by AMDG, 12 June 2008 - 09:05.


#47
un_student

un_student

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 31.03.2007

View Postdata, on Jun 12 2008, 00:30, said:

o afirmatie care mi se pare de neinteles pentru cineva care spune ca este ortodox; cum sa fii ortodox si sa iti fie rusine de asta?

Exact asta faceti si cu Biblia.... Luati doar anumite pasaje.... Alea care va convin si tineti cu dintii de ele... Cum ziceam, uita-te la comunitatea ortodoxa, la preoti, si spune-mi apoi ca esti mandru ca esti crestin ortodox... si fara sa-mi spui ca mandria e mare pacat.. Cred ca ai inteles la ce ma refer... cate mari realizari au ortodocsii la activ... vai, dar cum putem trai fara predici anti-catolici, protestanti, musulmani, alte religii si secte...  La vorba sunt numai lapte si miere, si au cuvinte alese si toate cele... Dar la fapte, iti dau dupa cap cu "faci ce zice popa, nu ce face popa", sau "cine esti tu sa judeci, numai Dumnezeu judeca", etc... aveti replica pt toate... dar nu si solutii practice....

Nu bat campii... am preot in familie, si prieteni la manastire... si stiu ce vorbesc....

Edited by un_student, 12 June 2008 - 09:30.


#48
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View PostAMDG, on Jun 12 2008, 10:02, said:

E mitropolit nu episcop , pastoreste peste mai mult de un milion de credinciosi , iar Banatul e diferit in privinta legaturilor interconfesionale .

Statul austriac dorea sa mentina pe majoritatea romanilor fara drepturi , altfel desfiinta pur si simplu ortodoxia pe acolo , pur si simplu pentru ca putea sa faca acest lucru pe la 1700 . Trist e doar ca si ortodocsii au facut pactul cu securitatea pentru eliminarea greco-catolicilor ( cu consecinte mult mai drastice decat la 1700 intreaga conducere greco-catolica murind in inchisoare ) , iar in loc de vindecarea consecintelor schismei avem tabere care se lupta intre ele pentru credinciosi si proprietati .

1. Orice mitropolit este episcop. Functia de mitropolit este din punct de vedere canonic una de iconomie. La fel ca aceea de Patriarh. Canonic episcopii sunt egali in ierarhia Bisericii.

2. Eu sunt timisorean si cunosc bine situatia interconfesionala de aici. Este intradevar liniste si intelegere, dar asta e una, iar tinerea de dreapta credinta e alta. Nu renuntam la ale noastre de dragul unei imaginare comuniuni in altar sau potir... Este una sa fii tolerant si alta sa fii relativist. EU nu imi relativizez credinta de dragul apropelui. Nu inseamna ca il consider dusman, dimpotriva, dar nu sunt in comuniune euharistica cu el. Cine stie minima teologie intelege asta.

3. Despre politica austriaca in Ardeal, Maramures Crisana si Banat: s-a cautat atragerea pe cale ne-violenta a romanilor din momentul in care a existat un avant al reformatilor si evanghelicilor in Ardeal. Romanii ortodocsi au fost speriati cu calvinii unguresti, care la randul lor isi aveau propria propaganda printre "olahi". Astfel s-a creat aparenta nevoii de a alege: "ori merem cu ungurii calvinisti, ori cu nemtii catolici"...
In urma trecerii ierarhilor la uniatie, formalitatile fiind indeplinite s-a putut impune si cu forta unirea, datorita bazei juridice.

Daca vreti sa observati: greco-catolicismul s-a propagat masiv doar in regiunile unde exista o prezenta maghiara mai mare raportata la populatia totala. Acolo unde comunitatile romanesti au fost compacte pe teritorii intinse (Banat, Tara Motilor, Sudul Ardealului) uniatia nu "a prins" si s-au dat drepturi romanilor ortodocsi, atat cat sa ii coopteze in tabara loiala imparatului.

Asadar greco-catolicismul s-a extins prin contrast cu "ascutirea" miscarii nationaliste maghiare din Ardeal, in regiunile unde exista o concurenta intre miscarile nationale romanesti si maghiare. In regiunile compact romanesti miscarea nationala a fost ajutata/ initiata chiar de oameni care au fost loiali imparatului, au facut parte din sistemul administrativ sau militar imperial: Avram Iancu este exemplul cel mai elocvent.


View Postun_student, on Jun 12 2008, 10:28, said:

Exact asta faceti si cu Biblia.... Luati doar anumite pasaje.... Alea care va convin si tineti cu dintii de ele... Cum ziceam, uita-te la comunitatea ortodoxa, la preoti, si spune-mi apoi ca esti mandru ca esti crestin ortodox... si fara sa-mi spui ca mandria e mare pacat.. Cred ca ai inteles la ce ma refer... cate mari realizari au ortodocsii la activ... vai, dar cum putem trai fara predici anti-catolici, protestanti, musulmani, alte religii si secte...  La vorba sunt numai lapte si miere, si au cuvinte alese si toate cele... Dar la fapte, iti dau dupa cap cu "faci ce zice popa, nu ce face popa", sau "cine esti tu sa judeci, numai Dumnezeu judeca", etc... aveti replica pt toate... dar nu si solutii practice....

Nu bat campii... am preot in familie, si prieteni la manastire... si stiu ce vorbesc....

un_student: Nu stiu cu cine vorbesti... "Luati", "va convin", etc...
Eu unul nu sunt "mandru ca sunt ortodox" pentru ca nu e o chestiune ce tine de mandrie. Credinta este spre mantuire, nu spre folos intre oameni. Ca Dumnezeu bincuvanteaza pe cei credinciosi si le da daruri, e altceva.

"Cate mari realizati au ortodocsii la activ..." - ce intelegi prin "mari realizari"??? "Marile realizari" ale Bisericii Ortodoxe sunt sfintii pe care i-a dat, pe care Hristos i-a facut, pentru marirea Sfintei Treimi. Sfinti care sunt vii si care ne sunt invatatori si ajutatori, caramizi vii in Biserica lui Hristos.

Predicile, daca nu ai observat, se concentreaza pe mesajul Evangheliei in primul rand. Invatatura Bisericii nu este a da cu Evanghelia in cap catolicilor.
Iar pentru asa zisa diferenta intre mesajul Bisericii si faptele clericilor iti zic ca fiecare vede dupa inima lui.

Nu stiu/ nu inteleg ce inseamna la tine "solutii practice"...

#49
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu credeti ca daca ar exista un dumnezo in ceriuri si i-ar vedea pe acesti dobitoci barbosi cum se caca pe ei din tot felul de pretexte puerile (de fapt doar o lupta oarba pentru putere si BANI BANI BAAAAAAAAAAAAAAAAAANI, lua-i-ar dracu (daca exista)), i-ar trazni pe toti si i-ar trimite in iad? :lol:

#50
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

View PostMosotti, on Jun 12 2008, 11:43, said:

nu credeti ca daca ar exista un dumnezo in ceriuri si i-ar vedea pe acesti dobitoci barbosi cum se caca pe ei din tot felul de pretexte puerile (de fapt doar o lupta oarba pentru putere si BANI BANI BAAAAAAAAAAAAAAAAAANI, lua-i-ar dracu (daca exista)), i-ar trazni pe toti si i-ar trimite in iad? :lol:
Nu, ar incalca liberul arbitru al oamenilor B)

#51
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007

View PostMosotti, on Jun 12 2008, 11:43, said:

nu credeti ca daca ar exista un dumnezo in ceriuri si i-ar vedea pe acesti dobitoci barbosi cum se caca pe ei din tot felul de pretexte puerile (de fapt doar o lupta oarba pentru putere si BANI BANI BAAAAAAAAAAAAAAAAAANI, lua-i-ar dracu (daca exista)), i-ar trazni pe toti si i-ar trimite in iad? :lol:
Mare dreptate ai. Am postat in alta parte o intimplare adevarata pe care o postez si aici :

La mine in cartier era o singura biserica, pana acu citiva ani cand s-a mai construit una. Ok, pana aici.
Da a venit luna ianuarie cind vin popii cu o buruiana sa-ti dea prin casa si sa ia si un ban sa mananca si gura lor. Popa de la biserica veche normal ca urma traseul facut pana atunci, care acum includea si blocurile de langa biseria noua. Popa asta nou s-a sesizat. Urmarea : K1 live.
La final a urmat o negociere la sange a teritoriilor, mai ceva ca la mafioti.
Motivul : banii, dinero, money.
Io daca eram jesus, la faza asta dadeam cu laseru direct.
Si atunci cum dreaku sa te mai duci la biserica cu popi din astia, si sa nu te intrebi "unde e jesus frate....sau poate nu prea e"

De fapt cred ca treaba cu jesus e cea mai mare industrie de 2000 de ani. Nici aia cu petrolul nu cred ca fac atitia bani cit toate bisericile crestine la un loc.

#52
Leinarius

Leinarius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.06.2007

View Postanthony2000, on Jun 12 2008, 12:01, said:

Mare dreptate ai. Am postat in alta parte o intimplare adevarata pe care o postez si aici :

La mine in cartier era o singura biserica, pana acu citiva ani cand s-a mai construit una. Ok, pana aici.
Da a venit luna ianuarie cind vin popii cu o buruiana sa-ti dea prin casa si sa ia si un ban sa mananca si gura lor. Popa de la biserica veche normal ca urma traseul facut pana atunci, care acum includea si blocurile de langa biseria noua. Popa asta nou s-a sesizat. Urmarea : K1 live.
La final a urmat o negociere la sange a teritoriilor, mai ceva ca la mafioti.
Motivul : banii, dinero, money.
Io daca eram jesus, la faza asta dadeam cu laseru direct.
Si atunci cum dreaku sa te mai duci la biserica cu popi din astia, si sa nu te intrebi "unde e jesus frate....sau poate nu prea e"

De fapt cred ca treaba cu jesus e cea mai mare industrie de 2000 de ani. Nici aia cu petrolul nu cred ca fac atitia bani cit toate bisericile crestine la un loc.

Rezumat: Bla, bla, bla, bla... "Crestinii e niste prosti habotnici", bla, bla, bla, etc...

Tu poti crede ce vrei tu. Nu inteleg de ce simti nevoia de intra pe topicul asta si a te pronunta paralel cu el, in cu totul alta chestiune... Ai ceva de comentat despre problema cu mitropolitul  Nicolae? NU? Atunci, te rog, nu ne mai amari.

Om fi noi niste bieti prosti, care nu reusesc sa vada marile avantaje ale ateismului materialist sau marile libertati ale agnosticismului, etc... Vrei sa ne salvezi?

#53
anthony2000

anthony2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 17.05.2007

View PostLeinarius, on Jun 12 2008, 12:14, said:

Vrei sa ne salvezi?
Nope. Sincer, I don't give a fuck despre salvarea ta si despre barbosu ala de a baut spritz cu catolicii.

#54
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostLeinarius, on Jun 12 2008, 11:16, said:

1. Orice mitropolit este episcop.

Pana si Benedict e episcopul Romei - insa a fi mitropolit nu e acelasi lucru cu a fi episcop  :rolleyes:

View PostLeinarius, on Jun 12 2008, 11:16, said:

Nu renuntam la ale noastre de dragul unei imaginare comuniuni in altar sau potir...

Sunt convins ca cei ce au declansat marea schisma gandeau la fel ca si tine , de ambele parti - ignorand avertismentul din 1 Corinteni 1:13

View PostLeinarius, on Jun 12 2008, 11:16, said:

s-a cautat atragerea pe cale ne-violenta a romanilor

Spre deosebire de securitate ce i-a desfiintat pe greco-catolici in modul cel mai violent , cu acordul ortodocsilor . Si problema continua si azi , persoane ce doresc sa refaca unitatea bisericii precum IPS Corneanu fiind blamate ca le-au dat greco-catolicilor bisericile inapoi .

Edited by AMDG, 12 June 2008 - 11:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate