Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie

Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...
 Am primit credit in avans desi op...

3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle
 o masina legendara, Moskvitch 408

Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?
 Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...
 

Despre femeie... Viziunea unei femei

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
68 răspunsuri în acest subiect

#1
Iphestia

Iphestia

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 08.11.2004
Am descoperit din intamplare editorialul lui Sebastian "Despre femeie..." si am simtit ca trebuie sa raspund (altfel nu mai aveam liniste la noapte, sau asa ceva). Cu toate ca sunt de acord cu cateva afirmatii ale tale (dar fara sa generalizez) terbuie sa-ti contrazic afirmatiile legate de genialitatea si capacitatea de a creea a femeii. Nu cred ca afirmi asta din rea-vointa, ci poate din lipsa de informatie. Asa ca lasa-ma sa te elucidez cu cateva exemple concrete de geniu creator feminin:
In Romania o avem pe Carmen Sylva (aka regina Elisabeta a Romaniei) - ai citit cumva poeziile ei?
In Grecia Antica, este imposibil sa nu fi auzit macar de Sappho.
In Italia - Caterina de Medici- geniu politic al secolului XVI
In Franta - O reamintesc pe Marie Curie, laureata a Premiului Nobel pentru Fizica in 1903, Simone de Beauvoir (filosofie, literatura), Anais Nin, Diane de Poitiers (un alt geniu politic), Doamna de Stael (literatura, politica- unul din principalii oponenti ai lui Napoleon)
In Anglia - Jane Austen,surorile Bronte (Anne, Charlotte, Emily), Elizabeth Barret-Browning, Virginia Woolf
In USA - Grace Abbott, Louisa May Alcott  
Si vreau sa o adaug si pe preferata mea, Isabel Allende, discipola a lui Gabriel-Garcia Marques, care in multe privinte isi depaseste maestrul.
Nu vreau sa intru deocamdata in polemici despre statutul femeii pana in sec. XX si despre semi-imposibilitatea lor de a se afirma pana de curand (a-propos, stiati ca multi critici si istorici literari sustin ideea ca Shakespeare e fost, defapt femeie).
Ce sa-ti mai zic, incearca sa te mai documentezi si tu putin (a se intelege sa citesti cateva din cartile lor) si, daca vrei, mai discutam dupa aceea despre genialitatea femeii.

#2
shapeshifter

shapeshifter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.655
  • Înscris: 27.08.2002
-------
Ce sa-ti mai zic, incearca sa te mai documentezi si tu putin (a se intelege sa citesti cateva din cartile lor) si, daca vrei, mai discutam dupa aceea despre genialitatea femeii.
--------
Genialitatea nu are sex..

#3
Iphestia

Iphestia

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 08.11.2004
Genialitatea nu are sex..
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Recunosc, m-am exprimat gresit. Dar cred ca ai prins exact ideea: "Genialitatea nu are sex". Atunci, de ce sa afirmam ca femeile nu pot fi geniale?

#4
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 196
  • Înscris: 02.10.2004
pentru ca toate "femeile" enumerate de tine mai sus sunt de fapt barbati prinsi in trup de femeie

#5
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.977
  • Înscris: 20.05.2004
eu n-am descoperit editorialul lui Sebastian...

#6
darck angel

darck angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 11.10.2004
tot barbatii domina spatiul genialitatii. :naughty:

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
[misogin]

daca nu existau barbatii, femeile inca se adaposteau de ploaie sub copaci, pentru ca le era frica sa intre in pestera.

[/misogin]

#8
darck angel

darck angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 11.10.2004
daca nu exsistau femeile ,barbatii faceau sex cu caprele ,lol  :P

#9
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 31.07.2004
...cu caprele numite tot femei nu?
tre sa invatati respectul, voi muierile... :ciocan:
voi nu intelegeti ca tot ce e pe lumea asta e facut de barbati?geee...cata lipsa de respect.
noi barbatii dominam in galaxia asta...si gata...

#10
darck angel

darck angel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 11.10.2004
[quote name='sosojerk' date='Nov 11 2004, 20:54']
...[QUOTE]cu caprele numite tot femei nu?
tre sa invatati respectul, voi muierile... :ciocan: [/QUOTE]


daca aia-i femiea ta,da-i mai  tare.
:ciocan:  :ciocan:  :ciocan:

#11
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.149
  • Înscris: 09.09.2003
uhm...  nu zic ca nu sunt si femei  geniale.. dar mi se pare ca-s cu titlu de exceptie... si asta fara sa fiu rautacios.

And again... pana prin sec 19-20 nu prea aveau cum sa se afirme din cauza misoginismului accentuat...  dar si de atunci daca te uiti la un raport geniali / geniale  e mult supraunitar...  

BTW... din raportul ala nu poate sa iasa decat un copil cretin...   :lol:  :lol:

#12
sosojerk

sosojerk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 486
  • Înscris: 31.07.2004
femei = vopsele, fite in cap, masini faine, lene, idei despre cat de cool is ele si ca li se cuvine orice, IQ = 0...
cunosc din astea o gramada
adica  :puke:

#13
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 567
  • Înscris: 10.11.2004
Io zic ca a compara femeile cu barbatii e ca si cum ai vrea sa spui ca un cui este mai bun decat un ciocan sau invers.

Fiecare are rolul sau pe lumea asta. Barbatul este o masina mai eficienta la capitolul forta, curaj, spirit de explorare, de descoperire, etc
Femeia este cu o structura fiziologica mult mai complexa (ganditi-va la trasformarile ce apar la graviditate  si alaptare) da se pare, mult mai puternica in plan interior - de exemplu multi cercetatori sustin ca un barbat nu ar rezista la chinurile sarcinii si nasterii.
O fi .

Pe  de alta parte geniul nu are sex. Si ca veni vorba de sex ..... la barbati chiar si organele sexuale sunt in exterior, ca si cum i-ar fi fost adaugate ulterior. Lumea luiinterioara este efectata in mai mica masura de sex. El este necesar dar fara sa aiba de fapt o la fel de mare importanta ca si in cazul unei femei. La femeie in schimb sexul este ceva ce tine de insasi natura sa. Ea il intelege mult mai profund si femeia este, de fapt, mult mai puternica sexual decat barbatul. Din acesta cauza, el are un complex de inferioritate intrinsec, si pe care de obicei nu-l recunoaste nici mort.

Oricum, fiercare trebuie sa-si joace rolul. O femeie va fi intotdeauna un barbat jalnic daca va incerca sa i se substituie.

Recomand cartea lui Julius Evola "Metafizica Sexului", aparuta la editura Humanitas. Este o carte esentiala, care ofera multe raspunsuri.

#14
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.182
  • Înscris: 26.11.2001

Iphestia, on Nov 8 2004, 12:50, said:

Am descoperit din intamplare editorialul lui Sebastian "Despre femeie..." si am simtit ca trebuie sa raspund (altfel nu mai aveam liniste la noapte, sau asa ceva). Cu toate ca sunt de acord cu cateva afirmatii ale tale (dar fara sa generalizez) terbuie sa-ti contrazic afirmatiile legate de genialitatea si capacitatea de a creea a femeii. Nu cred ca afirmi asta din rea-vointa, ci poate din lipsa de informatie. Asa ca lasa-ma sa te elucidez cu cateva exemple concrete de geniu creator feminin:
In Romania o avem pe Carmen Sylva (aka regina Elisabeta a Romaniei) - ai citit cumva poeziile ei?
In Grecia Antica, este imposibil sa nu fi auzit macar de Sappho.
In Italia - Caterina de Medici- geniu politic al secolului XVI
In Franta - O reamintesc pe Marie Curie, laureata a Premiului Nobel pentru Fizica in 1903, Simone de Beauvoir (filosofie, literatura), Anais Nin, Diane de Poitiers (un alt geniu politic), Doamna de Stael (literatura, politica- unul din principalii oponenti ai lui Napoleon)
In Anglia - Jane Austen,surorile Bronte (Anne, Charlotte, Emily), Elizabeth Barret-Browning, Virginia Woolf
In USA - Grace Abbott, Louisa May Alcott   
Si vreau sa o adaug si pe preferata mea, Isabel Allende, discipola a lui Gabriel-Garcia Marques, care in multe privinte isi depaseste maestrul.
Nu vreau sa intru deocamdata in polemici despre statutul femeii pana in sec. XX si despre semi-imposibilitatea lor de a se afirma pana de curand (a-propos, stiati ca multi critici si istorici literari sustin ideea ca Shakespeare e fost, defapt femeie).
Ce sa-ti mai zic, incearca sa te mai documentezi si tu putin (a se intelege sa citesti cateva din cartile lor) si, daca vrei, mai discutam dupa aceea despre genialitatea femeii.

<{POST_SNAPBACK}>



Excepții. În plus, dacă le șterg pe toate din istorie, viața mea rămâne neschimbată...
Nu știu dacă înțelegi unde bat.

EDIT:Oare Jane Austen o fi peste Seinfeld sau peste Monty Python? Recomandă-mi ceva de referință să citesc.

Editat de Sebastian, 14 noiembrie 2004 - 01:13.


#15
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.903
  • Înscris: 29.11.2001
adika o stergi si pe maica-ta?? :coolspeak:

#16
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.182
  • Înscris: 26.11.2001

r3ddr, on Nov 14 2004, 01:10, said:

adika o stergi si pe maica-ta?? :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>


Cum ai ajuns la această concluzie? Dar fii sincer!  :console:


EDIT: Tocmai ți-am șters un post. Faptul că nu îți măresc warn level-ul este un lucru inexplicabil...  :naughty:

Editat de Sebastian, 14 noiembrie 2004 - 01:19.


#17
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.182
  • Înscris: 26.11.2001
Încă ceva.

Bărbații scriu cărțiile de drept(nu știu dacă am văzut vreo carte importantă scrisă de o femeie). Femeile învață pe de rost spre 10.000 de pagini din aceste cărți și ajung judecători(sunt aproape sigur că sunt mult mai multe femei judecător decât bărbați). Justiția este așa cum o știți.

P.S Nu pot fi acuzat de misoginism pentru că nu mi-am exprimat o părere, ci am făcut o constatare.

#18
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.903
  • Înscris: 29.11.2001
<quote> În plus, dacă le șterg pe toate din istorie, viața mea rămâne neschimbată. </quote>

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate