Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...
 Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 

solutie pt DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,230
  • Înscris: 12.06.2004

View PostKentech, on May 19 2008, 11:15, said:

am citit intr-o revista "foto-video" ca multi swe plang de focusul de pe Pentax....
Bullsh*t. Si tine cont ca aparatul meu a trecut printr-o calibrare... pretul platit - pare-se - pentru achizitionarea unui model din primele serii.
Am avut si-un K20D pe mana, care "din prima" a fost foarte precis (cu Limited-urile din dotare). Nu l-am testat "stiintific", cu trepied si tot tacamul, insa n-am simtit nevoia sa apelez la functia de ajustare a AF-lui. Chiar si K10D-ul (desi au fost cateva aparate "problematice", well, pentru asta-i garantia) e privit drept un aparat cu un AF precis, K20D-ul in nici un caz nu-i mai rau (as zice o idee mai bun, dar am prea putina experienta cu modele mai recente de K10D). Cei ce-au scris articolul - pun pariu - au dat o tura pe dpreview si-au tras "concluzii"... poti sa-i iei in serios?
K100D, K200D, K10D, K20D - toate au stabilizare in aparat - SR pe nume. Nici un obiectiv pentru Pentax (inclusiv 3rd-party) nu are stabilizare, pe de alta parte orice obiectiv poti monta pe aparat va beneficia de SR.

Florinel, as zice ca pentru wildlife in primul rand are nevoie de obiective. D-alea care costa :) Sa ajunga un 200mm pentru "pasari in zbor"? :confuzzled:
Cred ca-i necesara o reevaluare a bugetului si/sau prioritatilor. Oricum, un kit serios se poate construi pe parcurs...

#20
Kentech

Kentech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.04.2008
reformulez...:D o sa mai investesc bani in aparatura. eu am zis acolo cum as vrea sa fie la final.... deocamdata sa am ceva...cat de cat decent. pt wildlife.. la pasari, ma gandesc la 70-300 sau 80-400, ambele cu VR (dar nu imi permit acuma). O intrebare 70-300 VR ar merge pe d40x ? 80-400 parca nu are motorash de AF, asa ca... nu e prea funny sa il pun pe un d4sn... spre ex.
deocamdata as vrea un obiectiv care e peste cel din kit,18-55, dar o sa incep la tras peisaje..mai o floare... mai un portret.. vreau sa ma duc la munte ca sa am subiecte multe. De aia mi-ar fi trebuit si 70-300-ul dar nu se poate... iese prea scump.
Ma gandesc serios si la pentax. K10d mai exact.

#21
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Subscriu la 350D/400D cu 70-200 L SH ca first buy, ar trebui sa reusesti in 30mil. Ma rog, eu as incerca chiar un 20D sh in loc de 350D. 20D-ul are 5fps si e bun pt evenimente si wildlife. Nu ca la 3fps nu te-ai descurca.

Dupa aia iti mai iei un 50mm pt portrete de interior available light, un 10-22 pt landscape si chiar si pt evenimente, acolo, la inghesuiala.

Altfel n-as recomanda obiective canon mid-price sau entry (in afara de primeuri si inca vreo 2-3 exceptii). Mai bine Nikon.

#22
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007
Oly E-510 si 70-300mm. Ai 600mm de tele, stabilizator de imagine si te incadrezi si in 30 mil.

#23
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

View Postanakin28, on May 19 2008, 22:11, said:

Oly E-510 si 70-300mm. Ai 600mm de tele, stabilizator de imagine si te incadrezi si in 30 mil.

Salut,

Pare super ok combinatia, in cazul asta (wildlife, focala lunga si stabilizare).
O alta varianta ar fi Pentax K10/K100/K200 or smth (un body cu stabilizare) si un 70-300 Tamron.
O a treia varianta ar fi Canon 350D/400D + Canon 70-300IS, dar este deja ceva mai scump.

Rares

#24
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Oly e o solutie pt tele intradevar, insa pt celelalte genuri esti mancat, mai ales pe superwide nu prea ai nici o alternativa, iar prime-uri ...... esti condamnat la manual focus pe OM-uri. Dar poti sa-ti iei oly pt tele deocamdata si mai incolo un 350D/400D+50mm pt portrete si si mai incolo un superwide pt canon.

#25
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View PostTzur, on May 20 2008, 21:20, said:

Oly e o solutie pt tele intradevar, insa pt celelalte genuri esti mancat, mai ales pe superwide nu prea ai nici o alternativa, iar prime-uri ...... esti condamnat la manual focus pe OM-uri.
Nu stiu cum ai reusit sa incluzi intr-o fraza atat de multe tampenii

#26
Kentech

Kentech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.04.2008
anakin, argumenteaza :D

#27
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View PostKentech, on May 21 2008, 14:18, said:

anakin, argumenteaza :D
Nu stiu daca este ceva de argumentat. Ma simt pur si simplu dezarmat in fata unora care posteaza fara niciun fel de respect pentru omul care a deschis un topic pentru a capata niste sfaturi pertinente, responsabile si care are anumite asteptari. Nu inteleg cum poti sa dai sfaturi cand habar nu ai despre ce vorbesti? Eu ti-am dat o varianta la intrebarea ta fara a avea pretentia ca este cea ideala sau ca mai bine de atat nu se poate. Oricum o simpla cautare pe internet te poate lamuri pe deplin asupra variantelor pe care le ai si in legatura cu prime-urile si cu wide-urile dar uneori e greu sa apesi 2-3 taste; e mult mai comod sa aberezi pe forum.

#28
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
iau partea lui anakin ... tocmai a fost anuntat un 9-18 entry level pt olympus... care presupun ca o sa fie la un pret destul de decent ...

dar la capitolul prime-uri e cam subtire oferta pe oly, ce-i adevarat, nu prea se mai cauta prime-urile si probabil asta e un motiv.

#29
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
Salut,

Da, in ultima vreme, calitatea zoom-urilor se aproprie din ce in ce mai mult de cea a prime-urilor.
Still, intervalul f/1.2-f/2.0 tot numai pe prime-uri e disponibil, si un line-up fara asa ceva mi se pare putin saracit.

Rares

#30
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postshobi, on May 22 2008, 00:48, said:

iau partea lui anakin ... tocmai a fost anuntat un 9-18 entry level pt olympus... care presupun ca o sa fie la un pret destul de decent ...

dar la capitolul prime-uri e cam subtire oferta pe oly, ce-i adevarat, nu prea se mai cauta prime-urile si probabil asta e un motiv.
Domnilor la ora actuala sunt 9 prime-uri disponibile pentru Olympus cu focale intre 25 si 150mm (fara sa pun la socoteala fish eye-ul si 300mm). Cam cate ar trebui sa fie?

#31
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Eu nu inteleg cu ce va incalzeste ca firma X are n obiective, ca doar nu le cumparati pe toate. Nu stiu ce credeti voi dar eu cred ca e mult mai bine ca o firma sa produca 30 tipuri la o calitate buna spre excelenta, decat alta firma X care produce 100 de tipuri dintre care 70% proaste si sa stau cu frica-n san,  oare oare am noroc sa nimeresc un exemplar bun!
Nu stiu cati dintre noi (amatorii) au mai mult de 5 obiective in patrimoniu si alea low price.
Cel  mai bine (eu asa as face daca-mi trebuie superwide) cumpar inca un aparat foto sa il folosesc in special pentru superwide (D40+obiectiv), decat obiectiv superwide pentru Olympus (1100 Euro), economisesc 50% din bani si castig un aparat foto, Olympusul il folosesc la macro si tele unde avantajeaza factorul de crop, stabilizarea si obiectivele, care fara falsa modestie sunt bune.

Edited by netra, 22 May 2008 - 06:46.


#32
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
clar n-ar trebui sa ne intereseze prea tare asta. azi am citit despre un fotograf de peisaje si wildlife care in 80-90% din cazuri foloseste 14mm si 80-400 de la nikon. http://www.jimbrandenburg.com/

#33
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

View Postnetra, on May 22 2008, 06:37, said:

Eu nu inteleg cu ce va incalzeste ca firma X are n obiective, ca doar nu le cumparati pe toate.
Pai ai de unde alege. Poti sa iei ceva scump sau ceva ieftin. Prime sau zoom. Mai luminos sau nu. Ai posibilitatea sa-ti alegi mai multe range-uri de focale, superzoomuri, etc. Nu cred ca-si ia nimeni toate obiectivele odata si cu alea si ramane. Majoritatea isi iau un kit acolo, de inceput, si pe urma incep sa intrebe: ce tele sa-si ia, ar vreau un prime, bla bla bla. Uni vor ceva super, altii vor ceva ieftin. Pe urma incepe sa-ti placa, ai vrea un obiectiv mai bun/luminos, etc. In primul rand trebuie sa existe asa ceva, in al doilea rand, conteaza cat costa.

View Postnetra, on May 22 2008, 06:37, said:

Nu stiu ce credeti voi dar eu cred ca e mult mai bine ca o firma sa produca 30 tipuri la o calitate buna spre excelenta, decat alta firma X care produce 100 de tipuri dintre care 70% proaste si sa stau cu frica-n san,  oare oare am noroc sa nimeresc un exemplar bun!
Nici un producator nu face obiective 70% proaste.

View Postnetra, on May 22 2008, 06:37, said:

Nu stiu cati dintre noi (amatorii) au mai mult de 5 obiective in patrimoniu si alea low price.
Adevarat, dar alea 5 ale tale nu sunt la fel cu ale mele (si nu vorbesc de producator). Fiecare din noi are alte nevoi si posibilitati financiare. Vreau sa am 5 obiective pe care le vreau eu, nu singurele 5 obiective disponibile sau pe care mi le pot permite din alea 30.

View Postnetra, on May 22 2008, 06:37, said:

Cel  mai bine (eu asa as face daca-mi trebuie superwide) cumpar inca un aparat foto sa il folosesc in special pentru superwide (D40+obiectiv), decat obiectiv superwide pentru Olympus (1100 Euro), economisesc 50% din bani si castig un aparat foto, Olympusul il folosesc la macro si tele unde avantajeaza factorul de crop, stabilizarea si obiectivele, care fara falsa modestie sunt bune.
Tocmai ti-ai dat cu firma-n cap. Ce nevoie mai ai de Olympus? Si Nikon are obiective pentru macro si tele stabilizate. Bune.

#34
Kentech

Kentech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.04.2008
cred ca o sa fac un efort, destul de mare si o sa iau un d80 . ca si obiectiv... daca dau in rate cei de la F64, o sa iau 18-70, inca un acumulator,setul de filtre de la hoya (uv,polarizant,warm)+rucscac. Si poate... poat eun grip. Daca nu dau in rate... iau un 18-55 cu vr. n-am alta solutie. Deocamdata o sa ma bag cu aparatul pe botezuri.., nunti poate, event-uri de astea.. sa pot sa scot bani cu el. Iar apoi.. pasiunea pt wildlife, va putea intra in actiune, cand o sa imi permit un 80-400 sau 70-300 cu vr... una alta...
Sfatuiti-ma va rog frumos ce rucsac sa iau.... as prefera rucsac si nu geanta de umar pt ca il transport mai bine. Primul lucru care vreau sa il indeplineasca e sa fie "water rezistant" sa nu intre apa la aparat !!! Si.. sa incapa un d80 cu obiectiv montat , inca un obiectiv si inca un blit. ce imi sugerati ?

#35
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View PostKentech, on May 22 2008, 13:30, said:

cred ca o sa fac un efort, destul de mare si o sa iau un d80 . ca si obiectiv... daca dau in rate cei de la F64, o sa iau 18-70, inca un acumulator,setul de filtre de la hoya (uv,polarizant,warm)+rucscac. Si poate... poat eun grip. Daca nu dau in rate... iau un 18-55 cu vr. n-am alta solutie. Deocamdata o sa ma bag cu aparatul pe botezuri.., nunti poate, event-uri de astea.. sa pot sa scot bani cu el. Iar apoi.. pasiunea pt wildlife, va putea intra in actiune, cand o sa imi permit un 80-400 sau 70-300 cu vr... una alta...
Sfatuiti-ma va rog frumos ce rucsac sa iau.... as prefera rucsac si nu geanta de umar pt ca il transport mai bine. Primul lucru care vreau sa il indeplineasca e sa fie "water rezistant" sa nu intre apa la aparat !!! Si.. sa incapa un d80 cu obiectiv montat , inca un obiectiv si inca un blit. ce imi sugerati ?


rucsacul e inutil la eveniment, am constatat pe pielea mea cand, carand un rucsac destul de voluminos in spate a trebuit sa dau oamenii la o parte ca sa trec sau sa ma invart. o geanta e mai buna, ai tot timpul la indemana scula respectiva, pe rucsac fie il porti in fata fie pierzi timp pretios in timp ce il dai jos de pe spate si il intorci.

situatia ideala e rucsac + vesta foto in opinia mea (lasi rucsacul undeva si iti bagi in buzunarele vestei ce ai nevoie). si o geanta  foto e buna, numai sa fie micuta si sa nu jeneze.

la fotografia de eveniment ai nevoie doar de aparatul plus obiectiv montat (mai ales daca iei 18-135 sau 18-70) in majoritatea cazurilor, plus un buzunar cu acumulatori si carduri. daca ai nevoie si de un prime sau doua pentru candide poti sa il pui in in buzunarul vestei, nu prea are rost sa stai inhamat cand ai mult de umblat.
asta am constatat eu, il las pe altii sa-si dea cu parerea. oricum, orice ai face, ia rucsac foto, nu din ala all-in-one cum am facut eu :P

Edited by nicolaie, 22 May 2008 - 13:33.


#36
asilviu

asilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 30.03.2007
Cred ca merita de luat in seama si Sony A200 cu oferta de la dm.ro , kit cu 18-70 si 75-200 la 2356 ron Sony are stabilizare in body si ca performate pe hartie pare ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate