Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...
 Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai
 Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta
 

sfat pt o configuratie pt auditie multi canal

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007
Salutare,

marturisesc ca la peste 30 ani  sunt complet afon in surround si multi canal si ca O SINGURA DATA in viata  acum ceva ani am vazut si auzit un film ( tigru si dragon ) pe vre-o 5 canale. In rest nu stiu cu ce se mananca asa ceva. La mine in casa doar stereo s-a auzit. Ma mananca sa am si eu un multi canal sa aud ALTFEL  un film ( rulat pe PC, nu pe DVD player).


As dori DACA se POATE sa imi folosesc pe post de FRONT actualul setup stereo pt mine:   niste boxe standfloor VTP-uri si amplificatorul stereo SANSUI AU-D5.
Ce ar trebui sa mai adaug la asa ceva sa ajung la un multi canal??? Habar n-am ...
SA mai iau  2 bucati  ca sateliti Magnat Monitor 220 (care  suna binisor ) ?? si un amplificator SH si sa folosesc doua amplif fiecare cu 2 boxe?.. ( am mai mare incredere in SH-uri de calitate decat chinezisme noi .) Cu 2-3 mil iau un amplificator SH de prin anii 80-90 , stereo, acceptabil.

Sau trebuie sa iau un amplificator multicanal NOU ??? si inca catziva sateliti? M-ar rupe la buget, cred.
Sau sa iau un sistem nou surround?? Dar ma zgarie pe spate cum se aud noile pocnitori de plastic numite sateliti.
SUBWOOFER NU imi mai trebuie ca VTP-urile livreaza destul, si nici nu ascult tare , doar decent.

Momentan dispun de 5 mil. care (la nevoie) se mai pot suplimenta ,insa nu stiu cu cat.
Sursa semnal , placa de sunet Hercules fortissimo 4 , pe vre-o 6.1 sau 7.1 canale.


Ce ati alege in locul meu ?

multumesc

Edited by diasomie, 06 May 2008 - 21:43.


#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,772
  • Înscris: 08.12.2006
La surround și eu sunt cam paralel, tot cu stereo îmi omor zilele :)
Din placa aia de sunet ai semnalul separat, deci poți folosi două amplificatoare. MM220 sună surprinzător de bine pentru cât costă, după părerea mea, și înclin să cred că se vor achita foarte bine pe post de rear. O mică problemă ar fi cu echilibrarea ansamblului ăsta cam eterogen, însă e posibilă (cred) și nu prea pari genul care să nu o poată face... O altă problemă, mai mărișoară (în sensul că nu se poate rezolva prin niște reglaje), ar fi boxa centru, bănuiesc că realizezi că un sistem 4.0 e oarecum diferit de unul 5.1 ;)
Nu știu ce soi de vtp-uri ai (apropo, sunt diy?), dar e foarte posibil să sune mai bine decât niște sateliți front de Logitech sau Genius. Și MM220 cu siguranță vor suna mai bine decât rearurile de la vreun sistem de plastic, fie el și de 1000 de lei. Și la o adică le poți folosi și pt stereo, bănuiesc că-s mai ușor deplasabile decât boxele tale actuale (de regulă vtp-urile ies cam mari...), la caz de nevoie.
Soluția ideală nu cred că există. Deci e cam dificil de ales în locul altuia. Însă ce știu cu siguranță este că eu personal n-aș băga prea mulți bani dacă mi-ar veni vreodată ideea să-mi surroundez sunetul. Încă nu mi-a venit  :P

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Personal am un sistem surround cu 4 difuzoare adevarate pe fata/surround si unul special pentru central legate la un receiver digital. Sistemele cu boxe gen cutii de chibrituri nu sunt decat niste glume ieftine.
Sigur ca se poate folosi si varianta cu 2 amplificatoare stereo - unul pentru fata si celalalt pentru surround (boxele laterale) dar reglarea volumului devine o acrobatie. In plus nu ai canal central (util in filme).

Receiverele digitale fac decodarea Dolby Digital sau DTS - semnal audio digital conectat pe conexiune coaxiala (RCA) sau optica (Toslink). In plus pot face corectii de intarzieri pentru a ajusta diferentele intre distantele la difuzoare (in caz ca nu ai loc sa le instalezi perfect egal ca distanta fata de locul de auditie).

O placa de PC poate reda sunetul surround numai daca amplificatorul/receiverul are intrare analogica cu 5.1 canale. Personal prefer sa imi tin PC-ul in dormitor si sculele audio/video in sufragerie, de aceea nu apelez la PC ca home theatre.

Subwooferul nu este neaparat necesar, un receiver digital stie de obicei sa redirectioneze canalul de efecte speciale LFE in boxele front in caz ca nu este instalat sub-ul.

#4
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007
ati dat multe date pt cat pot eu procesa acum..sunt si la firma. Le citesc si mai intreb acusica.

despre VTP-uri ...sunt cu  Paudio PA-800K & Paudio PCT-300, cu o forma de labirint inauntru. . mari, DA, app 1,3 m daca imi amintesc bine , ca le-am bagat si filtrele dedesubt. M-a indrumat Dl Mateescu si colegii forumisti.Filtre facute si bobinate la comanda. Cum se aude nu pot sa explic.

Sincer NU am intrat in magazine dedicate pt auditie sa fac comparatie. Dar perin magazine pe unde am trecut si se facea proba de muzica , nu am auzit boxa care sa sune mai bine ( pana in 15-20 milioane) . La toate din prima le percepeam ceva fasaiala  pe inalte , paote o umbra de distorsiuni ...basul , mai nustiu cum ...si mai erau alimentate si de amp-uri scumpe ( pt mine) ..15-20 mil.  De boxe deci sunt multumit, fara pretentii de ...audiofil. ( am bagat si o suma decenta --  7 milioane bagate in ele ca materiale.)  Le pot reprosa doar o mica "putza" (ma iertati :)) pe la 45- 50  hz, daca imi amintesc bine, acolo se aude mai incet . Si tare depinde basul de pozitia mea in camera .

cam atat pt moment , revin

Edited by diasomie, 07 May 2008 - 11:18.


#5
diasomie

diasomie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 23.08.2007
revin:

1) am cautat preturi de receivere NOI: EXAGERAT DE SCUMP pt cat as putea da.... cred ca varianta asta sare din schema.
2) nu reusesc sa ma impac cu gandul la un sistem de chinezarii surround.

raman 2 VARIANTE :

a) completez ce am acasa cu un sistem STEREO  cu amplificare interna , poate un 2+1 cu pret pana in 5 milioane. Ma gandesc ca pt rear oi gasi ceva acceptabil stereo care va fi digerabil totusi pe post de sateliti. NU stiu la conectica cum oi face.
a) completez ce am acasa, cum ati admis si voi , cu un SH stereo ( cam 250 ron ) + 2 magnaturi 220 ( 3 mil setul)   ==> 550 ron

spre varianta a doua inclin chiar daca e mai multa bataie de cap.
pt boxa centrala FRONt nu am o solutie inca.....Nu mai am chef de surubareala ..ma gandeam sa fac pe un canal front un amplif cu un cip LM 3886/TDA , dar ....timpul

mai scotocesc

Edited by diasomie, 07 May 2008 - 14:16.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate