Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

clicknet la 2 calculatoare...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
total gearhead

total gearhead

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 11.02.2007
Salutare!
Am fost ieri la RTC si mi-am luat un abonament Clicknet de 6 mega.Problema e ca eu vreau sa impart linia asta,inegal,la 2 calculatoare.Spun inegal pentru ca unul dintre calc. va avea o banda alocata mai mare decat celalalt (ceva de genul 5mega si  1mega).
Pentru asta imi trebuie un router care sa stie singur bandwidth management.Aici am vazut (dupa multa cautare) ca cel mai bine s-ar presta modelul Asus WL-600G (mai peste tot e solutia all-in-one -_- ).
Asta e cel mai important aspect pe care il caut,si anume sa faca impartirea benzii dupa cum ii dictez eu si sa o faca independent de calculator.
A mai folosit cineva acest router in modul asta?
Imi poate da cineva niste detalii sau sugestii?
Va multumesc anticipat.

#2
total gearhead

total gearhead

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 11.02.2007
Chiar nu poate nimeni sa ma ajute?

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
" Aici am vazut (dupa multa cautare) ca cel mai bine s-ar presta modelul Asus WL-600G " . Pai daca ai vazut aici de el , banuiesc ca ai vazut ce scria despre el , ce amanunte mai vrei ? Routerele care sa stie QOS sunt scumpe si daca nu ai nevoie obligatoriu de el  nu l lua .

Editat de lucifer76, 26 aprilie 2008 - 16:37.


#4
total gearhead

total gearhead

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 11.02.2007
Tocmai am aflat ca QoS nu limiteaza banda la anumite valori,asa cum vroiam eu ci doar aloca diferite prioritati pebntru anumite procese.
Stie cineva un router care poate sa faca asta?

Editat de total gearhead, 26 aprilie 2008 - 16:57.


#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
QoS inseamna SI bandwidth management , cel putin la al meu .

#6
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.542
  • Înscris: 14.02.2005
QoS- Quality of service - acest serviciu ofera o multitudine de posibilitati daca stii sa il configurezi.
           Pe scurt foloseste mostenirea claselor, se creaza o clasa parinte din care deriva celelalte  clase, daca ai facut putina programare e usor de inteles.Se creaza o clasa parinte (root) de  6 Mbps din care deriva 2 clase una de 5Mbsp si una de 1 Mbps. Apoi in aceste clase bagi IP-urile aferente celor 2 calculatoare din retea, se creaza cate o regula atat pentru UDP cat si pentru TCP pentru fiecare IP. Se pot deasemenea stabili si prioritati pentru fiecare aplicatie in parte, pentru fiecare clasa si asmd.Pentru upload se face acelasi lucru dar pe interfata interna, pe cea care poti controla uploadu.

Pentru a intelege te poti uita pe tutorialul acesta,  direct la partea de QoS sarind peste procesul de instalare si configurare al IPCoP.  La un router ADSL de exemplu mi sa intamplat sa se blocheze cand erau prea multe conexiuni, iar acest lucru e posibil numai in torrente ca doar nu deschizi 100 de pagini web odata, asa ca ai grija ce cumperi  si pentru ce vrei sal folosesti.

Editat de Zyx, 26 aprilie 2008 - 17:47.


#7
total gearhead

total gearhead

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 11.02.2007
Am gasit asta cautand metode de a imparti banda.E din meniul de configurare pentru wl-500g premium.

Fișiere atașate



#8
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.542
  • Înscris: 14.02.2005
Nu stiu ce sa zic. La o prima vedere pare Ok dar practica ne omoara. :)
Personal nu prefer routere pentru ca nu  poti face ce vrei, ai niste optiuni pe care trebuie sa la inveti a le folosi si cam atat.
Pe de alta parte sunt mici, nu fac zgomot, comsum mic de energie.

Dai un sarci si intreaba pe cine are wl-500g daca functioneaza acele limitari sau citeste manualu ruterului, paote da mai multe explicatii.

Trebuie sa citesti putin, fara munca nu pica nimic din cer dea gata.

Editat de Zyx, 26 aprilie 2008 - 18:20.


#9
total gearhead

total gearhead

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 11.02.2007
Exact asta vreau sa aflu.Daca a mai folosit cineva optiunea asta din meniul routerului.
Stiu ca mulata lume de pe softpedia are acasa modelul asta.

Editat de total gearhead, 26 aprilie 2008 - 21:28.


#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

 total gearhead, on Apr 26 2008, 18:07, said:

Am gasit asta cautand metode de a imparti banda.E din meniul de configurare pentru wl-500g premium.

Mult prea simplut e meniul . Vad ca are doar limitare dupa ip SI port , adica daca folosesti o alta aplicatie cu un port care nu apare configurat acolo , nu mai functioneaza limitarea :( .

#11
total gearhead

total gearhead

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 11.02.2007
lucifer76, atata timp cat trec doar IP-ul si nu trec nici un port,inseamna ca orice aplicatie executata de ip-ul respectiv va fi intre limitele impuse de mine.Pot sa aplic limitari si pe porturi anume,dar pe mine ma interesa limitarea generala pe IP.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Credeam ca trebuie trecut obligatoriu si portul acolo :( . Daca merge fara , e perfect .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate