Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd la NVR

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

Placa video externa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
leo6300

leo6300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.04.2008
Am un Acer Aspire 1692WLMi. I-am pus acum o saptamana 2GB DDR2. Placa video este un ATI MOBILITY RADEON X700 cu 64MB VRAM. Deoarece este prinsa de placa de baza, vreau sa cumpar o placa video externa. Insa pot aparea probleme de compatibilitate. Va rog sa imi spuneti daca stiti ce placa video externa este compatibila cu acest model. As prefera una de 256MB. Pana atunci vreau sa setez 512MB din RAM sa functioneze ca memorie video. Cum pot sa fac asta?

#2
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Din cate stiu eu radeon X700 are 64RAM dedicati si atat, nu poti sa folosesti memoria sistemului pentru placa video, daca totusi se poate uite-te in BIOS.

#3
the_guardian

the_guardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.05.2006
Am observat ca memoria video o ia in functie de nevoile de moment ale laptopului...adica e ceva genul "up to...".
Daca gasesti o placa video externa pe PCMCIA sa ma anunti si pe mine.

#4
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006
Chiar nu sunt solutii pentru a boosta partea de performante video la laptopuri? la mine de exemplu in banchmarkul de la Wingoz toate notele sunt peste 4,9 cea care trage in jos este performanta placii video, un intel 965 express care imi scoate un 3,5. Inca nu am incercat sa imi pun jocuri pe laptop, nu de alta dar nu am chef sa fiu dezamagit.

#5
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Ba da, sunt metode, iti cumperi un laptop cu placa video dedicata, sau iti cumperi o placa video externa, dar se gasesc mai greu.

#6
leo6300

leo6300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.04.2008
Eu unul mi-am rezolvat problema in cel mai convenabil mod posibil. Am instalat Windows Vista (Ultimate) si sistemul mi-a atribuit 768MB (din 2GB de RAM) la placa video! In concluzie, am 832MB VRAM! Acum imi merg si Aero si Flip 3D. Am mai avut  instalat Vista si inainte, cand aveam doar 512MB RAM, dar atunci nu imi atribuia decat 64MB, iar Aero si Flip 3D nu imi mergeau. De fapt, nici sidebar-ul nu imi permiteam sa il tin, asa ca am reinstalat XP. Acum laptopul merge super! Folosesc si un stick Corsair de 2GB pentru sistem speedup. Ma gandesc serios sa instalez The Elder Scrolls 4:Oblivion sa vad ce poate ;)

#7
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
De curiozitate, ce vista ai avut inainte de asta?? Tot Ultimate sau alta versiune?

#8
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006

Quote

Eu unul mi-am rezolvat problema in cel mai convenabil mod posibil. Am instalat Windows Vista (Ultimate) si sistemul mi-a atribuit 768MB (din 2GB de RAM) la placa video! In concluzie, am 832MB VRAM! Acum imi merg si Aero si Flip 3D. Am mai avut instalat Vista si inainte, cand aveam doar 512MB RAM, dar atunci nu imi atribuia decat 64MB, iar Aero si Flip 3D nu imi mergeau. De fapt, nici sidebar-ul nu imi permiteam sa il tin, asa ca am reinstalat XP. Acum laptopul merge super! Folosesc si un stick Corsair de 2GB pentru sistem speedup. Ma gandesc serios sa instalez The Elder Scrolls 4:Oblivion sa vad ce poate

Sigur ca ai 832MB :P :)). Mai cititi si voi mai oamenilor, asta ca sa nu mai spuneti prostii. Probabil aero  si flip 3d nu mergeau pt ca aveai Vista Home instalat :P .

#9
leo6300

leo6300

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.04.2008

View PostSandMan_Rave, on Jun 15 2008, 15:09, said:

Sigur ca ai 832MB :P :)). Mai cititi si voi mai oamenilor, asta ca sa nu mai spuneti prostii. Probabil aero  si flip 3d nu mergeau pt ca aveai Vista Home instalat :P .

Am avut tot Ultimate inainte si nu mergeau :P

Ca sa nu mai fie dubii: inainte am avut tot Vista Ultimate si sistemul imi atribuia 64MB la placa video. Acum am tot Vista Ultimate si sistemul imi atribuie 768MB. Nu sunt atat de prost sa imi instalez Basic si sa ma vait ca nu imi merg Aero si Flip 3D. Nu am inceput abia ieri sa lucrez la un calculator. Stiu ca nu este acelasi lucru sa aiba placa video o anumita memorie sau sa ii atribuie sistemul, dar cat timp laptopul merge fara probleme nu prea ma intereseaza, din moment ce gasirea unei placi video externe care sa mai si fie compatibila inseamna mai multa bataie de cap!

#10
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,112
  • Înscris: 26.05.2007
Exista cateva placi video externe pe piata, dar nu in Romania. Iar cele care se gasesc (prin alte tari) nu iti vor aduce un avantaj considerabil fata de placa video integrata datorita vitezei de transfer limitata (in cazul USB). Am inteles ca trebuie sa apara si niste modele pe Express Card (posibil sa fi aparut deja chiar). Dar aici apare alta problema: racirea. Oricum, acest segment nu o sa ia amploare probabil niciodata pentru ca apar din ce in ce mai multe laptop-uri cu placi video dedicate la preturi mai mult decat rezonabile. Un exemplu bun ar fi Toshiba A200-23K.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate